Ольга Дыбина - Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд. Ангиудын хураангуй. Гадаад ертөнц, мэдлэгтэй танилцах ахлах бүлгийн тризийн элементүүдтэй гадаад ертөнцтэй танилцах нэгдсэн хичээлийн конспект.

Нэр дэвшүүлэх: сэдвийн хэрэгслийн талаархи хичээлийн хураангуй.

Ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

Сэдэв:"Хэрэгслүүд" гэсэн ойлголтыг бий болгох

Зорилго:
1)
Янз бүрийн төрлийн багаж хэрэгсэл, тэдгээрийг янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн ажилд ашиглах талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх;

2) Үгийн санг баяжуулах, хүүхдийн логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

3) Багаж хэрэгсэл яагаад хэрэгтэй байгааг сонирхох.

Тоног төхөөрөмж:хэрэгслүүдийн багц Мэдэхгүй.

урьдчилсан ажил: багаж хэрэгслийг харж байна.

Хичээлийн явц:

Танилцуулга хэсэг:

(Хэрэгслүүд ширээн дээр байна: гулсмал зүү, захирагч, сойз, алх, бахө, халив)

мэдэхгүй:(Тэр объектын шат хэлбэрээр үйл ажиллагааны загварын ойролцоо суудаг). Хоёр дахь алхам дээр надад тийм ч их зай байхгүй. Би энэ ширээн дээрх бүх зүйлийг хоёр дахь шатанд тавихыг хүссэн боловч хангалттай зай байсангүй. (Материалууд нь хоёр дахь шатанд байгаа бөгөөд эдгээр нь Хэрэгсэл юм). Яагаад намайг андуураад байгаа юм бэ...?! Мод, алх, металлаар хийсэн захирагч, модон нэг, гутлын сойз - үстэй ... (Тэдгээр нь материалаар хийгдсэн, тэдгээрийг ажиллах шаардлагатай).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, мэдэхгүй ээ, хүүхдүүд танд зөв тайлбарлаж байна. Эдгээр зүйлүүд нь өөр нийтлэг үгтэй байдаг. Түүнд хэл!

Хүүхдүүд:Багаж хэрэгсэл!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Багаж хэрэгсэл. Гэхдээ насанд хүрэгчид бусад объектуудын дунд багаж хэрэгслийг хэрхэн таних вэ?

мэдэхгүй:Би таамаглаж байсан: бариултай бүх зүйл бол багаж юм! Бариултай алх нь багаж хэрэгсэл бөгөөд захирагчийг ав ... Энд та ээжийнхээ цүнхийг энд байрлуулж болно, учир нь энэ нь бариултай ... Мөн хаалган дээр бариул байдаг (хараарай). Зүгээр л энд битгий тавь...

Хүүхдүүд:Инээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:(Хүүхдүүдтэй инээв). Тийм ээ ... би бүгдийг хольсон! Хаалга, цүнхийг багаж гэж нэрлэж болох эсэхийг тодруулах шаардлагатай байна уу?

Гол хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй ээ, та ямар асуултыг шийдэж байна вэ?

мэдэхгүй:Та яагаад "хэрэгслүүд" гэж ийм ялгаатай байгаа юм бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүрз, услах сав, тармуур ямар байдгийг мэдэхгүй гэдгийг батлах шаардлагатай байна уу?

Катя, надад хэлээрэй!

Хүүхдүүд:Хүрз, услах сав, тармуур нь ажиллахдаа ижил төстэй гэдэгт би итгэдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв! Багаж хэрэгсэл гэдэг нь ямар нэг төрлийн ажил гүйцэтгэх объект юм. Хамтдаа хэлье, объектыг хэзээ "хэрэгсэл" гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Багаж хэрэгсэл гэдэг нь ямар нэгэн төрлийн ажлыг гүйцэтгэдэг объект юм.

мэдэхгүй:Би тэднийг санахгүй байна, тэд маш олон байдаг ...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй ээ, цээжлэх шаардлагагүй, өөрөөсөө асуулт асууж сурах хэрэгтэй.

Объектыг багаж гэж нэрлэж болох эсэхийг шийдэхийн тулд өөрөөсөө ямар асуулт асуух ёстой вэ?

Хүүхдүүд:Тэд ажиллаж чадах уу?

- Тэд юу хийж чадах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв!

мэдэхгүй:Надад ийм зүйл байгаа, гэхдээ би юу болохыг мэдэхгүй байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:(Хүүхдүүдийн хараагүй, мэддэггүй багажийг диаметр хэмжигч гэдгийг харуулж байна. Толь бичигт үүнийг дараах байдлаар тодорхойлжээ: "хэмжээнд хэвлэсэн масштабтай, хоёр хацартай нэг нь тогтмол холбогдсон төмөр хэмжигчээс бүрдсэн хэмжих хэрэгсэл (гулсах хэмжүүр) Энэ захирагч ба түүний дагуу гулсдаг нөгөө нь объектын зузаан эсвэл нүхний өргөнийг хэмжихэд ашигладаг").

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хэрэгсэл мөн эсэхийг шийдэхийн тулд асуулт асууна уу?

Хүүхдүүд:Нэр нь юу вэ? (калиппер).

- Яагаад хэрэгтэй байна вэ? (Энэ нь хэмжихэд шаардлагатай)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! Калиперийн тусламжтайгаар та объектын зузааныг хэмжиж, дотор нь хэмжиж болно.

-Тэгвэл энэ нь юу вэ, тэд ажлаа хийдэг болохоор тэд объектын зузаан эсвэл нүхний өргөнийг хэмждэг үү?

Хүүхдүүд:Хэрэгсэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үүнийг дуудаж байна уу?

Хүүхдүүд:Калибр.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд одоо жаахан амарцгаая.

Хурууны гимнастик

Танечка, зүү ав,

Цамц, подволк оё

Өмд, цамц, даашинз,

Катя хүүхэлдэйг хувцаслаарай. Баруун гарын долоовор хурууг харуул - зүү. Зүүн гарын хуруу бүрийг долоовор хуруугаараа эргүүл. Нөгөө гараараа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энэ юу вэ? (дурран харуулдаг)

мэдэхгүй:Би үүнийг ойлгосон. Гэхдээ энэ нь мэдээж хэрэг хэрэгсэл биш, диаметр хэмжигч шиг харагдахгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөрөөсөө асуулт асуу.

-Эхний асуулт юу вэ?

Хүүхдүүд:Ямар нэртэй юм?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв ижил төстэй биш бол нэр нь өөр байна.

- Хариулаа!

Хүүхдүүд:Дуран.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хоёрдахь асуулт юу вэ?

Хүүхдүүд:Яагаад хэрэгтэй байна вэ? эсвэл

- Тэд ажлаа хийж чадах уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та үүнийг судалж үзсэн үү?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэд юу харсан бэ?

Хүүхдүүд:Нэг талаас бүх зүйл жижиг, нөгөө талаас бүх зүйл том.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэг талаас та эдгээр нүдний шил рүү харвал хол байсан зүйл ойрхон болж, бүх зүйлийг анхаарч үзэх болно. Тэгээд эргүүлээд харвал ойр байгаа нь хол болоод жижиг болчихдог.

— Дуран хэнд хэрэгтэй вэ, та юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Театрт очихдоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд ажил дээрээ?

Хүүхдүүд:Ахмад!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд хөлөг онгоцны ахмад тэдэнд юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд:Замаа тодруулж, холыг харж, мөргөлдөхгүйн тулд ойртож буй хөлөг онгоцууд эсвэл хөлөг онгоцонд саад болох объект байгаа эсэхийг ажиглана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгэхээр дуранг багаж гэж хэлж болох уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүлэгт өөр хэрэгсэл бий юу?

Хүүхдүүд:Тэд дууддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Dunno-д янз бүрийн зүйлсийн дунд хэрэгслийг сонгоход нь тусалцгаая!

-Яаж тодорхойлох вэ?

Хүүхдүүд:Өөрөөсөө асуу: Тэд юу хийж байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд элсэн цаг байна!

- Энэ хэрэгсэл мөн үү?

Хүүхдүүд:Тийм ээ! Тэд цагийг хэмжиж чаддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Номын тавиур уу?

Хүүхдүүд:Энэхүү хэрэгсэл нь номыг үзэх, уншихад тохиромжтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хувин уу?

Хүүхдүүд:Хэрэгсэл. Бүлэг цэвэрхэн байхын тулд шалыг угаахын тулд.

Хичээлийн хураангуй:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй ээ, та ямар хэрэгсэл болохыг ойлгож байна уу?

мэдэхгүй:Тийм ээ! Багаж хэрэгсэл нь тодорхой ажил хийдэг объект юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Багаж хэрэгсэл гэж юу болохыг мэдэхийн тулд өөрөөсөө ямар асуулт асуух хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд:Ямар нэртэй юм?

- Тэд юу хийж чадах вэ?

- Энэ юунд зориулагдсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү, сайн байна уу залуусаа!

- Гэртээ, эцэг эхээсээ бүлэгт бидний хараагүй зэмсгүүдийг үзүүлэхийг хүс!

Нэр дэвших: хураангуй нээлттэй хичээлВ ахлах бүлэг.

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: МАДОУ №232 "Хосолсон цэцэрлэг"
Байршил: Кемерово, Кемерово муж

Ленура Муртазаева
"Байгаль ба гэртээ байгаа амьтад" ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй.

Програм хангамж агуулга:

Зэрлэг болон шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах тэжээвэр амьтад; тэднийг ялгаж, насанд хүрэгчдийг нэрлэхийг заа амьтад ба тэдний хүүхдүүд; хэлбэрутгын мэдрэмж байгальд байгаа амьтад болон хүний ​​хувьд.

Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Хайрыг төлөвшүүлэх гэрийн болон зэрлэг амьтаданхааралтай сонсох, хөгжүүлэх чадвар танин мэдэхүйн үйл явц.

Тоног төхөөрөмж:

Зэрлэг дүрсэлсэн дэвтэр, дэлгэцийн материал, картууд болон нэг хүүхдэд ногдох тэжээвэр амьтан; тараах материал ба үзүүлэн материал, харандаа, ухуулах хуудас.

үгсийн сангийн ажил: сүрэг, сүрэг, сүрэг, хоньчин.

хөдөл ангиуд.

Сэтгэлзүйн гимнастик "Сайн төлөв байдал".

асран хамгаалагч: Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав,

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэ!

асран хамгаалагч: Залуус аа, өнөөдөр би та бүхнийг дэлхийд урьж байна амьтад. (хөгжим тоглодог "Дэлхий дээр амьтад» ) Би одоо оньсого тааварлах болно, та нар тааж, хөзөр харуулах болно амьтад.

асран хамгаалагч: Оньсого зохиодог.

Хэн бидэнтэй үүдэнд уулздаг

Өдөржин чимээгүй, нойргүй хонож,

Тэгээд аз жаргалаас эхэлдэг

чанга хуцах: "Хөөх хөөе!"?

Хүүхдүүд: Нохой.

асран хамгаалагч: Хэн оосортой алхаж байна,

Ууланд өвс хазаж байна

Тэгээд гэрийн эзэгтэйг хүлээж,

Ганцаардал: "Би-э-э"?

Хүүхдүүд: Ямаа

асран хамгаалагч: Улаан үстэй гэрийн эзэгтэй

Ойгоос ирсэн

Би бүх тахиа тоолсон

Тэгээд тэр үүнийг өөртөө авч явсан.

Хүүхдүүд: Үнэг.

асран хамгаалагч: Хэн үргэлж сайн мэддэг

Би өглөөний цайнд юу хийх вэ

Тэгээд аарцаг руу гүйж,

Чанга ярина "Ойнк - Айнк"?

Хүүхдүүд: Гахай.

асран хамгаалагч: мэдрэгчтэй, зүүгээр хучигдсан,

Би модны доорх нүхэнд амьдардаг.

Хэдийгээр хаалга нь өргөн нээлттэй,

Гэхдээ амьтад над дээр ирдэггүй.

Хүүхдүүд: Зараа.

асран хамгаалагч: Хэн зүлгэн дээр бэлчээдэг вэ

Панамгүй, подволкгүй

Хортой ялаануудыг зайлуулдаг

Бас удаан бувтнана: "Мүү-ү-у".

Хүүхдүүд: Үхэр.

асран хамгаалагч: Тэр өвлийн турш удаан унтсан,

Тэр баруун сарвуугаа хөхөж,

Тэгээд сэрлээ - архирч эхлэв.

Энэ амьтан бол ой юм.

Хүүхдүүд: Баавгай.

Залуус оньсого тааварлахад багш самбар дээр дүрс бүхий зургийг өлгөдөг гэрийн тэжээвэр эсвэл зэрлэг амьтан.

асран хамгаалагч: Эдгээрийг тантай дахин дуудъя амьтад. (Хүүхдүүд ээлжлэн жагсаадаг Самбар дээр байрлуулсан амьтад). - Энэ хэн бэ? (багш зөвхөн зааж өгдөг тэжээвэр амьтад)

Хүүхдүүд: Үхэр, нохой, ямаа, гахай.

асран хамгаалагч: Сайн хийлээ. Эдгээрийг яаж дуудах вэ амьтад?

Хүүхдүүд: Гэрийн хийсэн.

асран хамгаалагчАсуулт: Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Хүнээр халамжилдаг болохоор өөрсдийгөө халамжилж чаддаггүй.

асран хамгаалагч: Тийм шүү дээ, хүн өөрөө өөртөө санаа тавьдаг тэжээвэр амьтад, тэдгээрийг бүтээдэг орон сууц: үхэр - амбаар, гахай - гахайн хашаа, морь - жүчээ, нохой - лангуу. Үүний төлөө Гэрийн тэжээвэр амьтадамьдралд нь хүнд туслах. Тэд хэрхэн тусалдаг вэ?

Хүүхдүүд: Үхэр - сүү өгдөг, муур - хулгана барина, морь - бараа зөөдөг, нохой - гэрээ сахина.

асран хамгаалагч: Тэгээд энэ хэн бэ? (багш зэрлэг байгаль руу заадаг амьтад)

Хүүхдүүд: Үнэг, зараа, баавгай.

асран хамгаалагч: Эдгээрийг яаж нэрлэх вэ амьтад?

Хүүхдүүд: Зэрлэг амьтад.

асран хамгаалагчАсуулт: Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?

ХүүхдүүдХариулт: Учир нь тэд өөрсдийгөө халамжилдаг. зэрлэг амьтадТэд өөрсдөө хоолоо олж авдаг, хэн ч тэднийг тоохгүй.

асран хамгаалагч: Ямар онцлогтой вэ амьтад?

Хүүхдүүд: Сарвуу, туурай, эвэр, сүүл, ноос.

асран хамгаалагч: Сайн хийлээ! Бид таамаглаж байхад амьтад, Бүгд амьтад заваарсан. Надад цэвэрлэхэд туслаач. (Хүүхдүүд зөөврийн компьютерын дэлгэц дээрх зургийг хараад хэн хаана амьдардагийг тараана).

Тоглоом "Хэн хаана амьдардаг"

асран хамгаалагч: Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: Тосгоны байшин. Тэд тэнд амьдардаг Гэрийн тэжээвэр амьтад.

асран хамгаалагч: Бөгөөд энэ нь?

Хүүхдүүд: Ой. Энд зэрлэг амьтад амьдардаг амьтад.

асран хамгаалагч: Сайн хийлээ! Бүгд л ажлаа хийсэн.

асран хамгаалагч: Би одоо чамд шүлэг унших болно, чи сонс.

Үнэг нь хурц хамартай, сэвсгэр сүүлтэй.

Улаан үнэгний үслэг цув, Үгээр илэрхийлэхийн аргагүй гоо үзэсгэлэн.

Би шувууны анчин! Би тахиа барихдаа гарамгай!

Би түүнийг хараад сэмхэн гүйгээд чимээгүйхэн нуугдана.

Би үсэрч, барьж авсны дараа би хүүхдүүдийг усны булга руу аваачна.

асран хамгаалагч: Тэгээд ямар үнэг вэ амьтан?

Хүүхдүүд: Зэрлэг үнэг амьтантэр маш зальтай.

асран хамгаалагч: Зун том байна гэж хэлээрэй бүлэгнугад үхэр бэлчээрлэдэг. Үүнийг юу гэж том гэж нэрлэх вэ бүлэг үнээ, нэг үгээр?

Хүүхдүүд: Мал.

асран хамгаалагч: Тэгээд адуу хэзээ бэлчээдэг вэ?

Хүүхдүүд: Табун.

асран хамгаалагч: Тэгээд хэн тэднийг тэжээдэг вэ?

Хүүхдүүд: Хоньчин.

асран хамгаалагч: Тэгээд ойд олон чоно хамтдаа гүйж байхад тэднийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Хүүхдүүд: Чоно сүрэг.

асран хамгаалагч: Тэгээд одоо сайн уу гэж хэлье амьтад.

Хурууны гимнастик "Баяртай уулзалт"

Сайнуу Китти!

Сайн уу ямаа!

Сайн уу гөлөг!

Сайн уу нугас!

Сайн байна уу, хөгжилтэй, хөгжилтэй гахай

асран хамгаалагч: Одоо би тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Ээжийгээ ол".

Тоглоом "Ээжийгээ ол".

(Хүүхдүүд ширээн дээрээ сууж, ширээн дээр зурагтай хуудас байдаг амьтад, хүүхдүүд насанд хүрсэн хүнээс сум зурдаг амьтанаас хүүхдэдхоёр хоёроороо ажил).

асран хамгаалагч: Даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхээ хамтдаа шалгацгаая! (багш урьдчилан бэлтгэсэн зөв хариултыг харуулж, хүүхдүүдтэй хамт шалгана). Сайн байна залуусаа! Та хүүхэд бүрт ээжийг олсон. Одоо бид бага зэрэг амрах болно.

Физкультминутка.

Баавгай үүрнээс гарч,

Хаалга руу харав.

Хурдан хүчээ авахын тулд

Баавгай толгойгоо эргүүлэв

Нааш цааш бөхийх

Энд тэр ой дундуур алхаж байна.

Баавгай үндэс хайж байна

Мөн ялзарсан хожуул

Тэд идэж болох авгалдай агуулдаг.

Баавгайд зориулсан витамин

Эцэст нь баавгай идээд дүнзэн дээр суув.

асран хамгаалагч: Залуус аа, баавгай яаж архирдаг вэ? Хоёулаа цуглацгаая! (R-r-r-r)Бид жаахан амарлаа. Залуус аа, тэд юу иддэг гэж та бодож байна гэрийн болон зэрлэг амьтад? Дэлгэц рүү хараад хэн юу иддэгийг надад хэлээч?

Тоглоом "Хэн юу иддэг вэ".

Хүүхдүүд зөөврийн компьютерын дэлгэцийн хоолны зургийг хардаг амьтдад тарааж өгнө.

асран хамгаалагч: Шалгацгаая. Үнээ юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд: Өвс, өвс.

асран хамгаалагчА: Муур юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд: Загас, сүү уух дуртай.

асран хамгаалагчА: Туулай юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд: Лууван, байцаа.

асран хамгаалагч: Баавгай юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд: Зөгийн бал, жимс, загас.

асран хамгаалагч: Хүүхдүүд ээ, та нар бүгд гайхалтай! та нар бүгд мэддэг амьтад. Энд бид тантай хамт байж, дэлхийгээр зочиллоо амьтад. Юуны тухай амьтадбид өнөөдөр ярилцсан уу?

Хүүхдүүд: ТУХАЙ гэрийн болон зэрлэг амьтад.

асран хамгаалагч: Залуус аа амьтадхамгаалж, хайрлах ёстой. Энэ талаар манай анги дууслаа.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Арктик ба Антарктидын амьтад" гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуйХүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах тухай GCD бэлтгэл бүлэг. Сурган хүмүүжүүлэгч (Агапова Ю. Ю.) MBDOU No 379 Хөтөлбөрийн даалгавар: - Нэгтгэх.

Сэдэв: “Тээвэр. Доктор Mashinkova-д туслаарай Зорилго: Боловсролын: 1. Хүүхдийг янз бүрийн тээврийн хэрэгсэлтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах 2. Дасгал хийх.

"Хүйтэн, халуун орны амьтад" ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах тухай GCD-ийн хураангуй.Сэдэв: "Хүйтэн, халуун орны амьтад" Зорилго: Амьтдын хүрээлэн буй орчинд дасан зохицох чадварын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчлэх.

Зорилго: усны шинж чанарын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх (шингэн, хатуу, уур, тунгалаг, өнгөт хэлбэрээр). 1. Хүүхдийн мэдлэгийг бүрдүүлэх.

Одоогийн хуудас: 1 (нийт ном 5 хуудастай) [унших боломжтой: 1 хуудас]

Фонт:

100% +

Ольга Витальевна Дибина

Ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд цэцэрлэг. Хичээлийн тэмдэглэл

Оршил

Энэхүү гарын авлага нь 5-6 насны хүүхдийг гадаад ертөнцтэй (нийгмийн амьдралын объектив орчин, үзэгдлүүд) таниулах ажлыг амжилттай зохион байгуулж, хэрэгжүүлэхэд тусална.

Хөтөлбөрийн энэ хэсэгт багш нар ажлаа төлөвлөхөд хялбар болгох үүднээс ажлын агуулгыг сэдвүүдээр нь харуулсан болно. Сэдэв бүрийг хамарсан: хичээл, тоглоомын хичээл эсвэл тоглоомын ойролцоо чиглэлийг санал болгодог. Багш нь ангиудыг төлөвлөхдөө бүтээлч байдлыг харуулж, хувьсах тоглоом, асуудлын нөхцөл байдлыг багтаасан бөгөөд энэ нь хүүхдүүдтэй ажиллах ажлыг илүү амжилттай, утга учиртай болгоно.

Сэдэв тус бүрийн судалгааг тоглоомын даалгавар (таавар, оньсого, таах зураг гэх мэт) хийж дуусгаж болно. Тоглоомын даалгавруудыг ажлын дэвтэрт оруулсан болно (Dybina O.V. Би ертөнцийг мэддэг: 5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан ажлын ном. - М .: TC Sphere, 2009).

Багш нар гадаад ертөнцтэй танилцахдаа дараахь зүйлийг хийх боломжгүй гэдгийг онцгой анхаарах хэрэгтэй.

- объект, бодит байдлын тухай монолог-түүхээр хязгаарлагдах - хичээлд аль болох олон үйлдлийг оруулах шаардлагатай (сандал, буйдан дээр сууж, хувцас өмсөж, түүн дээр алхах, ээжийгээ урих, эмчлэх таны эмээ гэх мэт);

- хүүхдүүдийг олон тооны асуултаар хэт ачаалах;

- хүүхэдтэй хийх ажлын зохион байгуулалтыг зөвхөн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны хэлбэр болгон багасгах.

Гадаад ертөнцтэй танилцах нь энэ үйл явцыг илүү хүртээмжтэй, үр дүнтэй болгохын тулд харилцан үйлчлэлийн зохих хэлбэр, арга хэрэгсэл, арга, техникийг сонгох замаар сэтгэлзүйн онцлог шинж чанаруудын дагуу явагдах ёстой.

Ахмад бүлгийн хувьд гадаад ертөнцтэй танилцах нь тоглоом, үйл ажиллагааны хэлбэрээр, мөн дидактик тоглоом хэлбэрээр явагддаг бөгөөд тоглоомын дүрэм нь хүүхдийн үйлдэл, харилцааг зохицуулж, асуудлыг зөв шийдвэрлэхэд чиглэгддэг. тоглоомын зорилгод хүрэх явдал юм. Тоглоом, үйл ажиллагаа, дидактик тоглоом зохион байгуулах, явуулахдаа хүүхэд бүр эргэн тойрныхоо ертөнцтэй холбоотой үйл ажиллагаагаа хэрэгжүүлэх боломжийг олгодог уур амьсгалыг бүрдүүлэх нь чухал юм.

Дидактик тоглоомыг хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хамтарсан үйл ажиллагаа, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаанд ашиглахаас гадна эргэн тойрныхоо ертөнцийг танин мэдэх үйл явцад хүүхдийн идэвхийг өдөөхөд ашиглаж болно.

Энэхүү гарын авлагад нэмэлт материалаар хангагдсан: ангиас гадуур хүүхдүүдтэй ажиллах, зугаалах зэрэгт зориулагдсан тоглоом, үйл ажиллагаа, тоглоом, дасгал, зугаа цэнгэлийн сонголтууд.

Ахмад бүлгийн хүүхдүүдийг гадаад ертөнцтэй (хүрээлэн буй орчны объектив үзэгдэл, үзэгдэл) танилцуулахын тулд сард 2 хичээл хуваарилдаг.

Тольятти хотын 179-р "Цасан дусал" ANO DO "Хүүхэд насны гараг" Лада " цэцэрлэгийн багш нар, дарга - Паленова Надежда Петровна, арга зүйч - Кузнецова Наталья Григорьевна, танилцах хичээлийг боловсруулах, турших ажилд оролцов. насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрөөр.

Гарын авлагад материалын ойролцоо хуваарилалтыг санал болгож байна хичээлийн жил. Багш нь тухайн сарын амралтын өдрүүдээр (10-р сар - Багш нарын өдөр; 2-р сар - Эх орон хамгаалагчдын өдөр, 4-р сар - Сансрын нисгэгчдийн өдөр гэх мэт) эсвэл материалын боломжоос хамааран материалыг өөрийн замаар тарааж болно.

Хичээлийн жилийн материалын хуваарилалт



Хүснэгтийн үргэлжлэл.



Хүснэгтийн үргэлжлэл.



Хүснэгтийн үргэлжлэл.


Ангийн тэмдэглэлийн жишээ

Есдүгээр сар

1. Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх эд зүйлс

Програм хангамжийн агуулга.Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох; тэд хүнд үйлчилдэг гэдгийг анхаарч, түүнд болгоомжтой хандах хэрэгтэй; объектууд өөр өөр зорилготой гэсэн санааг бататгах.

Материал.Төрөл бүрийн объектуудыг дүрсэлсэн зургууд, түүний дотор өдөр тутмын амьдралдаа хүний ​​ажлыг хөнгөвчлөх объектууд. Тараах материал: хоёр эгнээ нүдтэй, тус бүр гурван нүдтэй том картууд (дээд эгнээний нүднүүд нь хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа явуулж буй гурван объектыг харуулсан, доод эгнээнд хоосон нүднүүд байна), үйл ажиллагааг хөнгөвчлөх объектын дүрс бүхий жижиг картууд. гэртээ харгалзах хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа.

Хичээлийн явц

Багш хичээлээ яриагаар эхэлдэг: “Залуус аа! Эргэн тойрноо анхааралтай ажиглаж, эргэн тойрондоо юу байгааг хэлээрэй.

Хүүхдүүд олон янзын объектоор хүрээлэгдсэн гэж хэлдэг, тэдгээрийг жагсаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эдгээр бүх объектууд ямар ертөнцөд хамаарах вэ: байгалийн юм уу, хүний ​​гараар бүтээгдсэн үү? (Хүний гараар бүтээгдсэн, учир нь тэдгээрийг хүн өөрийн гараар хийсэн.)Хүн яагаад ширээ, ор, хувцасны шүүгээ, угаалгын машин, зурагт, машин болон бусад олон зүйлийг бий болгосон бэ?

Ямар ч зүйл ямар нэгэн зүйлд хэрэгтэй, эд зүйл бүр үүргээ гүйцэтгэдэг гэж хүүхдүүд хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Аливаа зүйл өөрийн гэсэн зорилготой бөгөөд ямар нэгэн зүйлд шаардлагатай байдаг. Жишээлбэл, ширээ нь түүн дээр бичих эсвэл идэхийн тулд хэрэгтэй. Хүмүүс сандал дээр сууж, цахилгаан эсвэл хийн зууханд хоол хийдэг. Хүний ажилладаг, зурдаг эд зүйлс, өдөр тутмын амьдралдаа хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектууд байдаг. Та ийм зүйлсийг мэдэх үү? Миний оньсого танд заримыг нь олоход тусална.


Манай гал тогоонд жилийн турш
Санта Клаус шүүгээнд амьдардаг.
(Хөргөгч)

Би хөлгүй ч алхдаг
Ам байхгүй, гэхдээ би хэлье
Хэзээ унтах, хэзээ сэрэх вэ
Хэзээ ажлаа эхлэх вэ.
(Үзэх)

Тэр тоосыг дуртайяа залгиж,
Өвчгүй, найтаахгүй.
(Тоос сорогч)

Буцаад урагшаа
Уурын усан онгоц хөвж байна.
Зогсоох - уй гашуу,
Далайг цоолж байна.
(Төмөр)

Хүүхдүүд оньсого тааварлаж, багшийн тусламжтайгаар эдгээр зүйлсийн ашиг тус юу болохыг тайлбарладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би танд янз бүрийн зураг үзүүлэх болно. Болгоомжтой байгаарай! Хэрэв зураг нь өдөр тутмын амьдралдаа хүний ​​ажлыг хөнгөвчлөх объектыг харуулсан бол алгаа ташиж, хэрэв энэ нь өөр зүйл бол алга ташиж болохгүй.

Дараа нь өдөр тутмын амьдралд хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын зорилгыг тодорхойлох, өдөр тутмын амьдрал дахь хөдөлмөрийн үйл явц ба түүнийг хөнгөвчлөх объектын хооронд учир шалтгааны холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн "Хэнд хэрэгтэй ...?" тоглоом тоглогддог. Тараах материалыг ашигладаг: хоёр эгнээ нүдтэй том картууд, тус бүр нь гурван нүд (дээд эгнээний нүднүүд нь хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа явуулж буй гурван объектыг харуулсан, доод эгнээнд хоосон нүднүүд байна), объектын дүрс бүхий жижиг картууд. гэртээ харгалзах хөдөлмөрийн үйл ажиллагааг хөнгөвчлөх. (Ойролцоогоор захидал харилцаа: талх - талх зүсэгч, хувцас - угаалгын машин гэх мэт)

Хүүхдүүд нэг том карт сонгоно. Ширээн дээр жижиг картууд нүүрээ харан хэвтэж байна. Багш жижиг картуудыг нэг нэгээр нь авч, хүүхдүүдэд үзүүлж, объектыг нэрлээд: "Хэн хэрэгтэй вэ ..." гэж асууна.

Энэ карт хэрэгтэй хүүхэд хариулж, сонголтоо тайлбарлав: "Зуурсан гурилыг цохихын тулд холигч хэрэгтэй." Бүх хоосон нүд хаагдсан үед тоглоом дууссан гэж үзнэ. Картынхаа нүдийг эхлээд хаасан хүн ялагч болно.

2. Миний гэр бүл

Програм хангамжийн агуулга.Хүүхдэд гэр бүл, гэр бүлийн гишүүдийн сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Гэр бүлийн гишүүдийн нэр, овог нэрийг дуудахыг дэмжих; тэдний мэргэжил, тэд юу вэ, гэртээ юу хийх дуртай, ажил дээрээ юу хийдэг талаар ярилц. Хамгийн ойр дотны хүмүүс болох гэр бүлийн гишүүдэд мэдрэмжтэй хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Багш шүлгийн мөрүүдийг уншиж, хүүхдүүдийг хичээлийн сэдвийг тодорхойлохыг урьж байна.


Их ухаантай өвөө нар
Хоёр эмээ хөөрхөн.
Аав, ээж минь -
Энэ бүгд минийх...
(Гэр бүл)

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг "гэр бүл" гэсэн үгэнд төвлөрүүлж, "Гэр бүл хэдэн үгнээс бүрддэг вэ?" Гэсэн асуултанд хариулахыг санал болгож байна. Шалгацгаая". Хүүхдүүд гэр бүлийн гишүүдээ нэрлэж, тоолдог (хоёр эмээ, хоёр өвөө, ээж, аав, хүүхэд). Дараа нь хүүхдүүд гэр бүл бүрийн онцлог шинж чанарыг тодорхойлдог - энэ бол гэр бүлийн гишүүдийн ижил төстэй байдал юм. Хүүхдүүд гэр бүлийн гишүүдийн хэнтэй адилхан болохыг хэлдэг.


Намайг хардаа -
Би хэнтэй адилхан харагддаг вэ?
Аавынх шиг интоорын нүд
Нарлаг инээмсэглэл - ээжүүд.
Өвөө шиг үсний өнгө
Хамар бол гарцаагүй эмээ юм.
Гэр бүлийн бүх хүмүүс шаргуу ажилладаг байсан
Би ингэж төрсөн гэж!

Дараа нь хүүхдүүд гэр бүлийн хоёр дахь онцлог шинж чанарыг тодорхойлдог - нийтлэг овог нэр. Тэднээс эцэг эхийнхээ нэрийг хэлэхийг хүсдэг.

Биеийн тамирын минут


Би гэр бүлтэй -
Тэр их найрсаг.
Бид ээжтэйгээ бин жигнэдэг (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Хосгүй амт!
Өвөөгийн хамт бид ор ухдаг. (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Бид эмээтэйгээ цэцэг тарьдаг. (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Бид аавтайгаа хөл бөмбөг тоглодог (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Бид бөмбөгийг хаалга руу оруулдаг.
Би маш их хайртай (Гараараа биеэ орооно.)
Таны хайрт гэр бүл.

Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг овог, овог нэрээс гадна хүн бүр овог нэртэй байдаг гэдгийг анхаарч үздэг. Эцэгийн нэрийг хүүхдэд эцгийн нэрээр өгдөг, жишээлбэл, хэрэв аав нь Сергей бол хүүхдийн овог нэр нь Сергеевич юм.

"Эцгийн нэрийг нэрлэх" тоглоом явагдана.

Багш дууддаг эрэгтэй нэр, мөн хүүхдүүд түүнээс ямар дунд нэр гарч ирэхийг хэлдэг; охид охидын дунд нэр, хөвгүүд хөвгүүддээ:

Александр - Александровна - Александрович;

Олег - Олеговна - Олегович;

Иван - Ивановна - Иванович;

Василий - Васильевна - Васильевич.

Тоглолт дууссаны дараа хүүхэд бүр овог нэр, овог нэр, овог нэрээ өгөхийг хүснэ.

Дараа нь багш хүүхдүүдтэй гэр бүлийн насанд хүрсэн гишүүдийн ажил мэргэжил, мэргэжлийн талаар ярилцдаг. Бүх насанд хүрэгчид хүүхдүүддээ санаа тавьдаг гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Эхлээд өвөө, эмээ нь ээж, аавдаа анхаарал тавьж, өсгөж хүмүүжүүлж, одоо ээж, аавууд үр хүүхэд, эцэг эхээ асарч байна. Хүүхдүүд том болоод эцэг эхээ асрах болно гэдгийг анхаараарай.

"Миний эцэг эхийн мэргэжил" тоглоом явагдаж байна.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш тоглогчийн гарт бөмбөг шидэж, "Ээж чинь юуны төлөө ажилладаг вэ?" Гэсэн асуултыг асууна. Тоглогч "Миний ээж худалдагчаар ажилладаг" гэж бүрэн хариулж, бөмбөгийг багшид буцааж өгнө.

Дараа нь багш самбар дээр бичсэн өгүүлбэрүүдийг уншина: "Нөхөрсөг гэр бүл", "Хүчтэй гэр бүл", " Аз жаргалтай гэр бүл”, “Халамжит гэр бүл”, “Хайртай гэр бүл”, “Эрүүл гэр бүл” - мөн хүүхдүүдийг гэр бүлийнхээ онцлогийг харуулсан үгсийг сонгож, яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлахад урьж байна.

Дүгнэж хэлэхэд багш хүүхдүүд том болж, хүн бүр өөрийн гэсэн гэр бүлтэй болно гэж хэлдэг. Энэ бол насанд хүрэгчид хүүхдүүд, өндөр настай эцэг эхчүүдэд анхаарал халамж тавих, хүүхдүүд насанд хүрэгчдэд дуулгавартай байж, тэдэнд бүх зүйлд туслах хамгийн сайн гэр бүл байх болно. Хамгийн гол нь хүн бүр бие биенээ хайрлаж, бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах болно.

3. Тухайн сэдэв өөрийнхөө тухай юу хэлэх вэ

Програм хангамжийн агуулга.Хүүхдийг объектын онцлог шинжийг тодруулахыг урамшуулах: хэмжээ, хэлбэр, өнгө, материал, эд анги, үүрэг, зорилго; объектуудыг шинж чанарын дагуу дүрслэх чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах.

Материал.Чипс (дор хаяж 10 ширхэг); сэдэвт зураг: цахилгаан хэрэгсэл, соронзон хальсны бичигч, зурагт, утас, угаалгын машин гэх мэт; объектын тайлбар алгоритм.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг "Сэдэв өөрийнхөө тухай юу өгүүлдэг" тоглоом тоглохыг урьж байна. Даалгавар: зурагт үзүүлсэн объектыг алгоритмын дагуу дүрсэл.

Хүүхдүүд удирдагчаа сонгож, дарааллыг тодорхойлж, шаардлагатай бол алгоритмын нөхцөлт тэмдгүүдийн утгыг давтана.

Сургагч багш объектыг дүрсэлсэн ямар ч зургийг сонгож, хүүхдүүдэд үзүүлдэг. Эхний оролцогч алгоритмыг авч, үзүүлсэн объектын аль нэг онцлогийг нэрлэж, зөв ​​мэдэгдэл хийсэн тохиолдолд хостоос чип хүлээн авч, алгоритм бүхий картыг дараагийн оролцогчид шилжүүлнэ. Тэр ижил аргаар ажилладаг. Буруу мэдэгдэл хийсэн тохиолдолд удирдагч: "Алдаа" гэж хэлээд дараагийн оролцогч руу шилжих эрхийг шилжүүлнэ. Хэрэв оролцогч алгоритмтай картыг хүлээн авсны дараа урт завсарлага хийвэл удирдагчийн гурван алга ташилтын дараа тэрээр шилжих эрхээ алдаж, алгоритм бүхий картыг дараагийн оролцогчид өгнө. Тухайн зүйлийн бүх шинж чанаруудыг алгоритмын дагуу жагсааж, хостоос өөр асуулт байхгүй эсвэл чип дууссан үед тоглоом дуусна. Хамгийн олон чипс авсан тоглогч ялна.

Хөтлөгч нь тоглоомын үеэр тухайн сэдвийн аль нэг онцлогийг тодруулах, нэмэлт болгох асуулт асуух эрхтэй.

Жишээ асуултууд:

Тухайн зүйлийг хэрхэн зөв ашиглах вэ?

Сэдвийн хамгийн чухал хэсгүүд юу вэ? (Юугүйгээр энэ зүйл ажиллахгүй байсан бэ?)

- Объектыг бүтээхэд хэн оролцсон бэ?

Энэ зүйл байхгүй байхад хүмүүс юу ашигладаг байсан бэ?

Одоо энэ объект хүмүүсийн амьдралаас алга болчихвол юу болох вэ?

- Энэ зүйл танд ямар мэргэжилд хэрэгтэй вэ?

Тоглолт үргэлжилбэл хамгийн олон чипс авсан тоглогч тэргүүлэгч болно.

Дараа нь багш хүүхдүүдийг хүний ​​гараар бүтээсэн ертөнцийн янз бүрийн объект болгон "эргүүлэхийг" урьж байна. Хүүхдүүд ээлжлэн "өөрсдийгөө", өөрөөр хэлбэл ямар хэлбэр, өнгө, хэмжээ, ямар материалаар хийгдсэн, юунд зориулагдсан, ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ гэсэн объектуудыг дүрсэлдэг. Үлдсэн залуус объектыг таамаглаж байна. Багш хүүхдүүдийг энэ сэдвийн талаар одоо хүртэл мэддэг бүх зүйлээ санахыг урьж байна: түүний өнгөрсөн үеийн тухай, энэ сэдвийг хаанаас харж болох гэх мэт. Сэдвийг тайлбарлахад хэцүү байгаа хүүхдүүдэд алгоритмыг ашиглахыг санал болгох хэрэгтэй.

4. Нөхөрлөл, найз нөхдийн тухай

Програм хангамжийн агуулга.Үе тэнгийнхнийхээ тухай мэдлэгээ өргөжүүлж, тэдэнд найрсаг хандах дүрмийг нэгтгэх: тоглоомоо хуваалцах, эелдэг, найрсаг ярих, хэрэв бүлгийн залуусын нэг нь гунигтай байвал түүнтэй ярилц, тоглож, үргэлж тусалж, найз нөхөддөө тусал.

Материал.Захидал, карт агуулсан дугтуй.

Хичээлийн явц

Хичээлийн эхэнд "Залуус аа, туслаач!" гэсэн аудио бичлэг сонсогддог. (3 удаа). Багш хүүхдүүдийг хэн тусламж дуудаж байгааг тодорхойлохыг урьдаг. Тэдний анхаарлыг толинд хандуулдаг; аудио бичлэг дахин сонсогдов: "Тийм ээ, би бол толь. Манай хаант улс асуудалд оров. Муу ёрын хаан манай вант улсын бүх томчууд, хүүхдүүдтэй хэрэлдэв. Тэгээд одоо "Тахир тольны хаант улс" гэж нэрлэдэг. Гэхдээ энэ бол зовлонгийн тал нь - өнөөдөр хаан хамгийн шударга, зоригтой, эелдэг хүүг цаазлахаар шийджээ, тэр шулмынх нь нөлөөнд автаагүй. Түүнийг Гурд гэдэг. Түүнд таны тусламж хэрэгтэй байна. Хэрэв та нөхөрсөг, зоригтой залуус бол яараарай - маш бага хугацаа үлдлээ.

Багш нь хүүхдүүдийн сонирхлыг өдөөж, толины мессежээс юу ойлгосныг олж мэдэв. Залуусыг сонссоны дараа карт, захидал агуулсан дугтуйнд анхаарлаа хандуулаарай. Газрын зураг нь таван даалгавраас бүрдэх маршрутыг харуулж байна. Даалгавруудыг захидалд тайлсан болно.

Дасгал 1.Нөхөрлөлийн тухай дуу дуул.

Хүүхдүүд сонголтуудыг санал болгож, "Найрамдлын дуу"-г тоглодог.

Даалгавар 2.Найз нөхөд, нөхөрлөлийн тухай таван зүйр үгийг нэрлэ.

Хүүхдүүд: "Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр", "Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө", "Өөртөө үх, харин нөхөртөө тусал", "Нөхөрлөл үйлдлээр бат бөх", "Нөхөрлөл нь асуудалд мэдэгддэг" гэж дууддаг. . Хэрэв хүүхдүүд хүндрэлтэй байгаа бол багш нь тусламж үзүүлдэг.

Биеийн тамирын минут

Хүүхдүүд хоёр хосоороо зогсож, шүлгийн текстийн дагуу амьтдын зуршлыг дуурайдаг.


Дэлхий дээр хүн бүр найзууд.
Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд найзууд
Шувууд бие биетэйгээ найзууд.
Могой бол уулын доорх найзууд юм.
Туулай бол зүлгэн дээрх найзууд,
Баавгай, чоно бол сүргийн найзууд.
Загас бол усан доорх найзууд юм.
Чи надтай хамт, би чамтай хамт байна! (Хажуудаа байгаа хүүхдийг тэврээрэй.)

Даалгавар 3."Найз гэж хэн бэ?" Тоглоом.

Багш шүлгийн мөрүүдийг уншдаг бөгөөд хүүхдүүд, хэрэв жинхэнэ найз нь үүнийг хийвэл алгаа ташиж, "Тийм!" Гэж, хэрэв тэд үүнийг хийх ёсгүй бол тэд чимээгүй байна. (Залуус тоглоомын дүрмийг ойлгохын тулд эхний нөхцөл байдлыг тоглохоо мартуузай.)


Тэр үргэлж надтай хамт байдаг
Би түүнийг уул шиг дагадаг.

Намайг уйлахад тэр намайг тайвшруулдаг
Тэр надтай асуудлыг шийдэх болно.

Хэзээ ч хулгайгаар идэж болохгүй -
Чавга, лийр, шоколад.

Тэр дээрэлхэхгүй
Мөн шоолж, нэрээр дууддаг.

Энэ нь үргэлж шөнөөс илүү бохир байдаг.
Тэр цэцгийн мандал дээр цэцэг дэвсдэг.

Тэр хэрүүл хийдэггүй
Мөн энэ нь нохойг гэмтээхгүй.

Тэр хүүхдүүдээс авсан -
Хүүхэлдэй, баавгай, өөрөө буулгагч.

Тэр цэцэг услахад туслах болно.
Мөн тоглоомуудаа хая.

Тэр тоглоомоо хуваалцах болно
Ном, хүүхэлдэй, шажигнуур.

Тэр бидний нөхөрлөлийг үнэлдэг
Надад туслах гэж үргэлж яардаг.

Даалгавар 4.Гурдын хоригдож буй цамхагийн дээгүүр үүлийг сарниулах нарыг зурахыг хүүхдүүд урьж байна.

Заавал биелүүлэх нөхцөл:

- та бүгдийг нэгэн зэрэг зурах хэрэгтэй;

- Зураг зурахад 5 секунд зарцуулагдсан.

Багш хүүхдүүдийг гол нөхцөлийг хэлэлцэхийг урьж байна - бүгдийг хамтдаа зурах, тэр ч байтугай хэсэг хугацаанд. Тэднийг дүгнэлтэд хүргэдэг: хүн бүр ажил тарааж, нэг дор зурах ёстой; нэг хүүхэд тойрог зурж, зөвхөн дараа нь бүх хүүхдүүд нэгэн зэрэг туяа зурдаг.

Хүүхдүүд ширээний эргэн тойронд зогсож, дээр нь зургийн цаас байдаг. Багш тушаал өгч цаг тоолно.

Даалгавар 5.Багш Гүрд гэдэг үгийг цаасан дээр бичээд толь аваад цаасан дээр тавиад хүүхдүүдээс хүлээн авсан үгийг уншихыг хүснэ. Энэ л үг цамхгийн түлхүүр байх болно. Хүүхдүүд найрал дуугаар уншдаг: "Найз". Хүүхдүүд энэ үгийг хэлэнгүүт шил хагарсан чимээ сонсогдон Гүрд хүүгийн хоолой сонсогдоно: “Баярлалаа залуусаа, би - Гүрд. Чи намайг аварсан, одоо би эх орныхоо хүүхдүүдэд та нар шиг найзалж нөхөрлөхийг гарцаагүй заах болно. Тэгээд бид бүгд найз нөхөдтэй болох үед бид тантай уулзахаар ирэх нь гарцаагүй. Баярлалаа! Баяртай найзуудаа!"

Багш хүүхдүүд Гүрдтэй салах ёс гүйцэтгэнэ. Дүгнэж хэлэхэд багш хүүхдүүд нөхөрлөлийн ачаар даалгавраа даван туулсан гэж хэлэв. Өнөөдөр тэд хүн бүрт хэрхэн найзлах, найз нөхөд гэж юу байх ёстой, нөхөрлөлийг хэрхэн дээдлэхийг харуулсан.

5. Цаас цуглуулагч

Програм хангамжийн агуулга.Төрөл бүрийн цаас, түүний чанарын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх; материалын шинж чанарын дагуу объектыг тодорхойлох чадварыг сайжруулах.

Материал.Дээж янз бүрийн төрөлцаас; цаасан эдлэл (цомог, сонин, хайрцаг гэх мэт).

Хичээлийн явц

Багш янз бүрийн төрлийн цаасны дээжийг ширээн дээр урьдчилан тавьдаг. Хүүхдүүд цаасыг шалгаж үзэхэд багш нь түүний чанарын шинж чанарыг онцолж, энэ нь юу вэ, үүнийг хэрхэн тодорхойлох вэ - гөлгөр эсвэл барзгар, зузаан эсвэл нимгэн гэсэн асуултуудыг асуудаг. Залуус даавууг индүүдэж, мэдэрч, асуултанд хариулна.

Дараа нь багш хүүхдүүдийг цаасны хуудсыг үрчийлгэхийг урьж (үрчиж), хэсэг болгон урах (нулимс), ирмэгийг өөр өөр чиглэлд татах (хуудасны бүрэн бүтэн байдал эвдэрсэн тул материал нь эмзэг), хуудас тавихыг урьж байна. цаасыг устай (нойтон) саванд хийнэ. Багш сүнсний чийдэн, шүдэнз ашиглан цаас шатаахыг харуулж байна. Хүүхдүүд багшийн хамт цаасны шинж чанарыг тайлбарлах алгоритмыг боловсруулдаг.

Дараа нь багш янз бүрийн цаас цуглуулдаг цуглуулагчийн цахилгааныг уншина. Тэрээр хот, тосгоноор аялж, цуглуулгынхоо талаар хүн бүрт ярьдаг. Гэвч манай хотод түүнд асуудал тулгарсан: хүчтэй салхи үлээж, цуглуулга нь тараагдаж, цуглуулгын нэг хэсэг нь бүлэгт унав. Багш хүүхдүүдийг цаасан дээж хайхыг урьж байна (багш тэднийг бүлгийн өрөөнд урьдчилан нуудаг). Хүүхдүүд олдсон дээжийг авчирдаг.

Хаалга тогшиж, цуглуулагч (насанд хүрсэн) орж ирээд хүүхдүүдтэй танилцаж, хоббигоо ярьж, бүх төрлийн цаас бичдэг гэж мэдээлдэг. Тэрээр хүүхдүүдийг ажлыг дараах байдлаар зохион байгуулахыг урьж байна: тэр цаасны төрлийг нэрлэж, хүүхдүүд дээж үзүүлэв. Хичээлийн үеэр цуглуулагч цаасны төрөл бүрийн зорилгыг тайлбарладаг. Цаашилбал, хүүхэд бүр эмхэтгэсэн алгоритм дээр үндэслэн олсон төрлийн цаасны шинж чанарыг тодорхойлдог.

Дүгнэж хэлэхэд бий дидактик тоглоомИжил төстэй ба ялгааг ол.

Багш цаасны төрлийг дууддаг бөгөөд хүүхдүүд ширээн дээр ийм төрлийн цаасаар хийсэн зүйлийг (картон хайрцаг, сонин, цомог, цэцэг) олох ёстой. Атираат цаасгэх мэт). Тиймээс багш хүүхдүүдэд олдсон бүх объектууд цаасаар хийгдсэн боловч өөр өөр төрлийн цаас байдаг гэсэн ойлголтыг өгдөг.

6. Цэцэрлэг

Програм хангамжийн агуулга.Цэцэрлэгийг яагаад ингэж нэрлэх болсон талаар хүүхдүүдтэй ярилц (учир нь хүүхдүүдийг цэцэрлэгт хүрээлэн буй ургамал шиг "хүмүүжүүлж", халамжилж, арчилдаг). Цэцэрлэгийн нийгмийн ач холбогдлыг харуул: эцэг эх нь ажилладаг, тэд тайван байдаг, учир нь тэд байхгүй үед цэцэрлэгийн ажилчид хүүхдүүдийг асардаг. Цэцэрлэгийн ажилчдад анхаарал халамж тавьж байгаад талархаж, тэдний хөдөлмөрийг хүндэтгэж, анхаарал халамжтай хандах хэрэгтэй.

Материал.Цэцэрлэгийн ажилчдыг (багш, туслах багш, тогооч, угаалгын газар гэх мэт) дүрсэлсэн зургууд.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг оньсого таахыг урьж байна.


Модон дээр лийр, интоор,
Нэг баглаа чангаанз
Алимны модны төгсгөл харагдахгүй байна
Энэ бол бидний жимс ... (цэцэрлэг).

Жимсний цэцэрлэгийн зургийг үзүүлж, самбар дээр тээглэнэ.

Хүүхдүүдээс асуулт асууна: "Ийм цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ? Цэцэрлэгчдийн ажил юу вэ? Модыг арчлах, өвчнөөс хамгаалах, хортон шавьжтай тэмцэх, услах, ургах гэсэн үгсийг сонсох ёстой.


Энэ нь сарнай, алтанзул цэцэгтэй,
Мөн сармагчингууд шуугина.
Гладиолус, цээнэ цэцэг -
Энэ бол бидний цэцэг ... (цэцэрлэг).

Багш хүүхдүүдэд цэцгийн цэцэрлэгийг дүрсэлсэн зургийг үзүүлж, самбар дээр засдаг.

Хүүхдүүдээс асуулт асууна: "Ийм цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ? Цэцэрлэгчдийн ажил юу вэ? Энэ үгийг сонсох ёстой: цэцэг арчлах, өвчнөөс хамгаалах, хортон шавьжтай тэмцэх, услах, ургадаг.

Багш гурав дахь оньсого хийдэг:


Ямар сайхан байшин вэ
Тэр байшинд маш олон залуус байдаг.
Тэд тоглож, дуу дуулдаг.
Энэ байшин бол бидний хүүхдүүдийн… (цэцэрлэг).

Багш нь цэцэрлэгийг дүрсэлсэн зургийг үзүүлж, самбар дээр засдаг. Хүүхдүүдийн анхаарлыг "цэцэрлэг" гэсэн давтагдсан үгэнд хандуулдаг.

Асуулт асуудаг: “Цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ? Тэдний ажил юу вэ? Хүүхдүүдийн хариултыг сонсоод тэрээр хүүхдүүдийн нэрлэсэн мэргэжлийн төлөөлөгчдийг дүрсэлсэн зургуудыг самбар дээр өлгөв. Дунд хэсгийг чөлөөтэй үлдээж, тойрог хэлбэрээр chamomile дэлбээ хэлбэртэй зургуудыг байрлуулна.

Багш хүүхдүүдийг дүгнэлтэд хүргэдэг: эдгээр хүмүүс бүгд хүүхдийн төлөө ажилладаг. Хүүхдийн дүрс бүхий төвийг chamomile-ийн төвд хавсаргав.

Анхаар! Энэ бол номын оршил хэсэг юм.

Хэрэв танд номын эхлэл таалагдсан бол бүрэн хувилбарыг манай хамтрагч болох "LitRes" хуулийн контентын борлуулагчаас худалдан авах боломжтой.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Үндсэн ойлголтуудыг нэгтгэх: "эрүүл мэнд", "цэвэр байдал", "эрүүл ахуйн зүйлс", "нинжин сэтгэл", "зөв хооллолт";

Хүүхдэд аюулгүй зан үйлийн дүрмийг заах;

Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх;

Хичээлд ашигласан материалууд:

Толин тусгал, хүнсний бүтээгдэхүүний дамми, "эрүүл ахуйн хэрэгслийн зураг", модуль, "Смешарики" зураг, бөмбөлөг, сагс (3 ширхэг), нарны зураг, хүүхдийн тоогоор тууз, мультимедиа, дуу хураагуур.

Дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах нээлттэй хичээлийн курс

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, эрхэм хүүхдүүд ээ. Өнөөдөр би чам дээр ид шидийн аялалд явахаар ирлээ. Манайд хичнээн зочин байгааг хараарай. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье. "Сайн уу!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид зүгээр л та нартай мэндчилгээгүй, харин бие биедээ болон зочдод эрүүл мэнд, зочид бидэнд эрүүл энхийг хүсэв.

Залуус аа, эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би чамайг "Эрүүл мэнд" хаант улсад урьж байна. (хөгжим тоглож байна)

Надтай хамт эдгэрэхийн тулд бидэнд тээврийн хэрэгсэл хэрэггүй.

Шидэт толь биднийг урам хугарахгүй

Эрүүл мэнд биднийг хурдан хугацаанд авчрах болно.

Ид шидийн хаант улсад орохын тулд та шидэт толинд харж, инээмсэглэх хэрэгтэй. (хүүхдүүд толинд хараад инээмсэглэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ингээд бид "Эрүүл мэнд"-ийн хүрээнд төгсөж, "Эрүүл хооллолт"-ын анхны цэвэрлэгээнд орлоо.

Гучин хоёр хөгжилтэй шүд

Бие биедээ наалдсан

Дээшээ доошоо яаран гүйнэ

Тэд талх, самар хаздаг.

Залуус аа, бие бие рүүгээ инээмсэглээд хэдэн шүдтэй болохыг хараарай? Чи инээмсэглэхдээ ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, энэ хөндийд хоёр шүд байна. Энэ ямар шүд вэ? (инээдтэй шүд харуулж байна)

Хүүхдүүд: Хөгжилтэй.

Багш: Тэр яагаад инээдтэй юм бэ?

Хүүхдүүд: Тэр цагаан, эрүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар шүд вэ? Тэр яагаад гунигтай байгаа юм бэ? (гунигтай шүдийг харуулж байна)

Хүүхдүүд: Тэр нүхтэй, өвчтэй, цооролттой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрүүл байхын тулд зөв хооллох хэрэгтэй. Та ямар хоол хүнс эрүүл, аль нь эрүүл бус болохыг мэддэг байх гэж бодож байна. Эрүүл хүнсийг нэрлэ, эрүүл бус хоолыг нэрлэ. Одоо би танд тоглоом тоглохыг санал болгож байна: Ашигтай ба хортой бүтээгдэхүүн ”(хүүхдүүд хоёр сагсанд дамми хоол хийдэг).

Сайн байна, та эрүүл хооллолтын талаар маш их зүйлийг мэддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо биднийг дараагийн цэвэрлэгээнд хүргэх шидэт оньсого сонс. Аюулгүй зан үйлийн дүрэм».

Аюултай объектуудын тухай оньсого:

Сайн хурцалсан бол

Энэ нь бүх зүйлийг маш амархан тайрдаг

Талх, төмс, манжин, мах,

Загас, алим, цөцгийн тос.

Энэ бол давчуу, давчуу байшин:

Зуун эгч түүн дотор бөөгнөрч байна.

Мөн аль нэг эгч

Энэ нь гал мэт дүрэлзэж болно.

Би хөөрч, хөөрч, хөөрч,

Би дахиж халууцмааргүй байна.

Таг нь чанга дуугарав.

"Цай уу, ус буцалсан!"

Тэр санаа зовнилоор дүүрэн байдаг.

Туршлагатай хэрэгсэл -

Том ч биш, жижиг ч биш

Тэр зүсэж, хайч хийдэг.

(хайч)

Шийт голын дагуу маалинган улсад

Усан онгоц нааш цааш хөвж байна,

Түүний ард ийм гөлгөр гадаргуу байдаг - үрчлээс нь харагдахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид "Аюулгүй зан үйлийн дүрэм"-ийн цэвэрлэгээнд орлоо. Мөн энэ клирингт "Ашигтай, хор хөнөөлтэй зөвлөгөө" тоглоомыг та нартай тоглохыг хүсч буй гунигтай, хөгжилтэй Смешарики амьдардаг. Би чамаас асуулт асуух болно, хэрэв та зөвшөөрвөл инээмсэглэж буй Смешарикийг өсгөж, зөвшөөрөхгүй бол гунигтай Смешарикийг өсгө.

Тоглоом Ашигтай, хор хөнөөлтэй зөвлөмжүүд

Ширээн дээр суугаад хутга, сэрээгээ сэгсэрнэ;

Хоол зажлахгүйгээр ярих;

Хоол идэх үедээ салфетка хэрэглэх;

Амандаа товчлуур, цаасны хавчаар, зүү авах;

Шүдэнзээр тоглох;

ааш зан;

Танихгүй хүнд хаалга онгойлгох;

Насанд хүрэгчдийн зөвшөөрөлгүйгээр эм уух;

Өдрийн дэглэмийг дагаж мөрдөх;

Насанд хүрэгчдийн зөвшөөрөлгүйгээр цахилгаан хэрэгслийг асаах;

Цонхны тавцан дээр зогсоод цонхноос бөхий.

Сайн байна, тэд алдаагүй бөгөөд зөв хариулсан. За тэгээд дараагийн цэвэрлэгээнд орох цаг боллоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид цэнэглэх их дуртай -

Хүн бүр эрүүл байхыг хүсдэг!

Цэнэглэх нь бидэнд тусалдаг

Эмч нарт үзүүлэх магадлал бага.

Одоо бид бие бялдрын нэг минутыг хийх спортын талбарт орлоо.

Бид нэг минут хийдэг (хөгжим дээр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ цэвэрлэгээ нь ид шидтэй бөгөөд үүн дээр "Сайхан сэтгэл" дагина амьдардаг бөгөөд энэ нь бяцхан хүүхдүүдийг шидтэн болгон хувиргадаг. Дугуйлан зогсоод, бие биедээ гараа өгч, нүдээ ань. Одоо та бяцхан шидтэн болно (шидэт хөгжим сонсогддог). Нүдээ нээ, бие бие рүүгээ хараад инээмсэглэ. Бие биедээ гарынхаа дулааныг бэлэглээрэй. Хамгийн эелдэг мэдрэмжүүд далдуу модны дулаантай зэрэгцэн ирж байгааг мэдэр. Одоо хосоороо зогсоод гар барина.

Бие биедээ эелдэг инээмсэглэлээр инээмсэглэ;

Бие биедээ эелдэг харцаар харах;

Бие биедээ сайн гар барих;

Дулаан амьсгалаар алгаа дулаацуулж, бие биедээ халуун дулаан сэтгэлээ өгцгөөе.

Чиний эелдэг байдал, халуун дулаан сэтгэлээс гэгээн наран дээр гэрэлтэв. Та бүгдээрээ нарны туяа юм. Сууж, туяа авч, халуун дулаан үгсээр бие биенээ дулаацуулцгаая. Хөршийнхөө нүд рүү харахад хүн түүнд хэд хэдэн эелдэг үг хэлэх, ямар нэг зүйлийн төлөө магтах, сайн зүйл амлах эсвэл хүсэх хэрэгтэй. (хүүхдүүд өвдөг дээрээ сууж, гарт нь туяа байдаг, эелдэг үг хэлж, наранд туяа тавьдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо биднийг "Цэвэр ариун" дагина амьдардаг цэвэрхэнд хүргэх үлгэрийг сонсоорой.

Цэвэр ариун байдлын тухай түүх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар бүгд угааж, усанд орох дуртай гэж бодож байна, одоо Солнтлученкад зориулж ордон барьцгаая, тэр заримдаа бидэн рүү нисч, хүн бүр цэвэр ариун байдалд дуртай эсэхийг шалгадаг.

Тоглоом "Нарны цайз"

(эрүүл ахуйн зүйлсийг дүрсэлсэн модулийн хүүхдүүд байшин барьж, модуль авч, энэ эсвэл тэр эрүүл ахуйн зүйл юу болохыг тайлбарладаг).

Ямар сайхан цайз болсон юм бол, Sunshine-д их таалагдана гэж бодож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эрүүл мэнд" хаант улсаар хийсэн бидний аялал энд дууслаа.

Бид эрүүл байж сурсан

Мөн бид танд шинэ зөвлөгөө өгөхгүй:

Хэзээ ч хэнийг ч битгий гомдоо.

Зөвхөн эрүүл хоол идээрэй.

Гар, хөлөө савангаар угаана.

Зам дээр тоглохоо март!

Дасгал хийх, дулаан хувцаслах,

Өглөө нь хүйтэн ус хийнэ.

Өдөр шөнөгүй болгоомжтой байгаарай.

Галаар хэзээ ч бүү тогло!

Эрүүл мэндээс илүү чухал зүйл байхгүй.

Энэ талаар бүх хүүхэд, насанд хүрэгчид мэддэг.

Тиймээс хүн бүр эрүүл байх болтугай

Гэртээ, гудамжинд, цэцэрлэгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид "Эрүүл мэнд" хаант улстай баяртай гэж хэлээд цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг боллоо.

Цэцэрлэгт буцаж очихын тулд бидэнд тээврийн хэрэгсэл хэрэггүй.

Хурц инээмсэглэхийн тулд би танд толь өгөх болно.

Шидэт толь биднийг урам хугарахгүй.

Энэ нь биднийг цэцэрлэгт хурдан хүргэх болно.

(хүүхдүүд толинд хараад инээмсэглэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, бид цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ. Залуус аа, надад хэлээч, "Эрүүл мэнд"-ийн хүрээний аялал танд таалагдсан уу? Бидний аялалаас юу хамгийн их санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Мөн тантай хамт аялах нь надад үнэхээр таалагдсан. Би чамд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн. Эдгээр нь бөмбөлөг юм. (бөмбөлөг тараах).

Екатерина Саенко
"Мод ба түүний бүтэц" гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

Хичээлийн хураангуй (ертөнц)

Сэдэв: "Мод ба түүний бүтэц"

Даалгаварууд:

1. Модны бүтэц, түүний хэсгүүдийн (үндэс, их бие, холтос, мөчир, навч) үүрэг, зорилгын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

2. Ургамлын өсөлтөд гэрэл, дулаан, усны нөлөөллийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

3. Шинэ ойлголтоор дамжуулан хүүхдийн яриаг идэвхжүүлж, үгсийн санг баяжуулах.

4. Ургамалд болгоомжтой, халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

1 хурууны гимнастик "C Өглөөний мэнд

Өглөөний мэнд, нүд! Та сэрсэн үү?

Өглөөний мэнд чих! Та сэрсэн үү?

Өглөөний мэнд, үзэгчид! Та сэрсэн үү?

Өглөөний мэнд хөл! Та сэрсэн үү?

Өглөөний мэнд нарны туяа! Бид сэрлээ!

2 Оньсого бичсэн бүлэгт нэг цаас нисч байна.

Түүний хавар, зун

Бид хувцасласан байхыг харлаа

Тэгээд намар нь хөөрхий

Тэд бүх цамцыг урж хаяв.

Гэхдээ өвлийн цасан шуурга

Тэд түүнд үслэг эдлэл өмсгөв. (мод)

3 "Модод юу байдаг вэ" сэдэвт яриа

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол мод. (Багш модны зураг, зохион байгуулалтыг сайтар бодож үзэхийг санал болгож байна). Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, мод хөдөлж чадах уу? Хүүхдүүд: Үгүй ээ, тэд нэг газар ургадаг Сурган хүмүүжүүлэгч: Моднууд ямар шулуун зогсож байгааг та анзаарсан уу? Бид лууванг зулгааж байгаа шиг модыг газраас сугалах гэж оролдсон уу? Юу модыг газарт бат бөх байлгадаг вэ?

Хүүхдүүд: Үндэс

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үндэс нь хөрсөнд гүн нэвтэрч, модыг газартай нягт холбодог. Үндэсний гол ажил бол хөрсөөс ус, шим тэжээлийг гаргаж авах явдал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үндэсээс юу гарах вэ?

Хүүхдүүд: модны их бие

Сурган хүмүүжүүлэгч: Их бие нь юугаар бүрхэгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: Кора. Сурган хүмүүжүүлэгч: Холтос бол модны "хувцас" бөгөөд энэ нь түүнийг хуурайшуулахгүй бөгөөд шавьж, өвчин, хүйтэн, нарнаас хамгаалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ юу вэ? (салбарууд руу заадаг).

Хүүхдүүд: Ветки

Сурган хүмүүжүүлэгч: Салбарууд дээр юу их байдаг вэ?

Хүүхдүүд: ухуулах хуудас

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Навч нь модны амьдралд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг: навчны тусламжтайгаар мод амьсгалдаг. Навч нь агаарыг цэвэрлэж, дэлхийг хүчилтөрөгчөөр дүүргэдэг. Халуун өдөр байгалийг тохижуулж, сүүдэрлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэдний өсөлтөд юу хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мод бол амьд амьтан бөгөөд тэдний өсөлтөд гэрэл, ус, дулаан шаардлагатай байдаг. Нарны гэрэл, дулаан нь мод ургахад тусалдаг. Нарны гэрэл бага байх тусам мод ургаж, навч нь цайвар, сул дорой болно. Мөн дулаан байхгүй бол тэд огт хөгждөггүй. Мөн мод ургахад ус хэрэгтэй. Зуны халуун бороо ороход моднууд баярладаг. Мод нь шүүдэр, хяруу, цаснаас ус авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүмүүс модыг арчилдаг уу? Хэрхэн?

Хүүхдүүд: ус, газрыг сулруулж, хуурай мөчрүүдийг таслана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, мод бол олон амьд биетийн гэр гэдгийг та мэднэ (зураг дээр харуулав).

Хүүхдүүд: Хариултууд Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Модны мөчир дээр шувууны үүр барьдаг, хэрэм, шар шувуу модны хөндийд, зэрлэг зөгий амьдардаг. Үндэс дунд зараа өөртөө нүх гаргадаг бөгөөд янз бүрийн шавж холтос дор амьдардаг. Мод бол хүн болон бүх амьд биетийн хувьд маш сайн найз юм. Мөн бид модонд талархах ёстой.

4 Биеийн тамирын минут:

Тэд гараа өргөж, сэгсрэв - эдгээр нь ойн мод юм. Тохой бөхийж, сойз сэгсэрнэ - салхи шүүдэрийг унагана. Гараа зөөлөн даллацгаая - шувууд бидэн рүү нисч байна. Тэднийг суух үед бид харуулах болно: далавчнууд нь хойшоо нугалж байна.

"Мод бас амьд" 5 сэтгэн бодох тоглоом

Зорилго: сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлэх, хайрын мэдрэмжийг хөгжүүлэх, хүрээлэн буй ертөнцийг ойлгох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо та мод амьд гэдгийг мэдэж байгаа бөгөөд энэ нь тэд сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг харуулж чадна гэсэн үг юм. Одоо инээмсэглэлийн тусламжтайгаар сэтгэл санаагаа харуулахыг хичээцгээе; - хэрэв хүүхэд сайн, баяр хөөртэй байвал эмотикон инээмсэглэх болно; - хэрэв хүүхэд гунигтай байвал эмотикон нь гунигтай байх болно;

Дараа нь хүүхдүүдийг эмотикон ашиглан модны сэтгэл санааг тодорхойлоход урь: (Зургийн самбар дээр)

1 Модны мөчир хугарсан бол? (Мод хэрхэн сайн муугаар мэдрэх вэ) 2 Бороо орж байна. Мод баярлах уу, гуниглах уу? (Модод амьдрахын тулд ус хэрэгтэй учраас хөгжилтэй байдаг). 3 Мод бэлтгэгч мод огтолж байна. Модод таалагдах болов уу, үгүй ​​юу? (Үгүй ээ, мод үхэхэд дургүй байдаг). 4 Хүчтэй хар салхи үлээж байна. Мод ямар санагдах вэ? (Мод эвгүй санагдана. Мөчир хугарч, мод өөрөө үхэж магадгүй). 5 Шувууд мод руу нисэв. Модод таалагдах болно, яагаад? (Тийм ээ, шувууд түүний найзууд, мөчир дээр үүрээ засдаг тул түүнд таалагдах болно).

Үр дүн. Сурган хүмүүжүүлэгч: Мод нь хүн шиг сэтгэл санаагаа өөрчилж чаддаг нь моднууд амьд бөгөөд тэднийг хамгаалж, хамгаалах шаардлагатай гэсэн үг юм! Мод амьдрахын тулд юу хэрэгтэй вэ? (ус, гэрэл, дулаан). Яагаад хотод тусгайлан мод тарьдаг вэ? (Мод агаарыг цэвэршүүлдэг). Өвс, ургамал, мод, шавьжны ир бүр амьдрахыг хүсдэг. Үүнийг санаарай!

Холбогдох хэвлэлүүд:

Хоёрдугаарт, хуванцар хуванцар дээр GCD-ийн тойм бага бүлэг"Намрын мод" сэдвээр Багш Дроздова С.А. Бэлтгэсэн Зорилго: үргэлжлүүл.

Боловсролын зорилго: Гэр бүлийн бүх гишүүдийг зөв нэрлэж сурах. "хамаатан садан", "хамаатан садан" гэсэн ойлголтыг өг. Өргөдлийг үргэлжлүүлнэ үү.

Боловсролын салбарын GCD-ийн конспект " Танин мэдэхүйн хөгжил(бидний эргэн тойрон дахь ертөнц “Бидний дүү нар”) Сэдэв: “Бидний дүү нар” Сурган хүмүүжүүлэгч:.

Сэдэв: "Мод" Даалгавар: 1. Хүүхдүүдэд шинэ "догол" техникийг ашиглан сийлбэр хийхийг үргэлжлүүлэн сурга. Өмнө нь сурсан техникээ нэгтгэхийн тулд: өнхрөх.

Хүүхдүүдийг өнгөлөг өд нь шалан дээр цацсан өрөөнд урьж байна. Багш нэг үзэг өргөж, хүүхдүүд рүү эргэж: Хараач.

Хөтөлбөрийн агуулга: -Ажиглалтаас авсан сэтгэгдлийг дамжуулах. -Байгалийн материалыг бүтээхдээ ашиглах боломжийг тодруулах.



Санамсаргүй нийтлэлүүд

Дээшээ