Досліди у дитячому садку старша група заняття. Конспект відкритого заняття з експериментування на тему: "Сюрприз для Гнома" у старшій групі. Оформлення центру експериментування

МУНІЦИПАЛЬНЕ КАЗЕННЕ

ДОШКІЛЬНА ОСВІТАЛЬНА УСТАНОВА

ЕРГЕНІНСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ САД

План-конспект заняття з експериментальної діяльності

у старшій групі

"Мило - наш надійний друг".

Підготувала: вихователь старшої групи

Овкаджієва Д.Т.

Єргенінський, 2017

План-конспект заняття з експериментальної діяльності у старшій групі на тему:

«Мило – наш надійний друг»

Конспект НОД у старшій групі «Мило-наш надійний друг».

Склала та провела: вихователь старшої групи

Овкаджієва Д.Т.

Мета: розвивати пізнавальну активність у процесі знайомства дітей із властивостями мила та його різновидами.

Закріпити та уточнити знання дітей про те, для чого використовують люди мило;

Розвивати сенсорні навички, візуальне сприйняття, увагу, пам'ять;

Закріпити знання основних кольорів, форм, розмірів;

Розвивати дослідні вміння дітей, виховувати КДН, уміння взаємодіяти з іншими дітьми.

Методи та прийоми: проведення дослідів у секретній лабораторії, колективна робота (усією групою).

Джерела інформації:

1. Бесіда з батьками «Дивовижні властивості мила».

2. Використання енциклопедій у пошуках інформації.

3. Читання віршів про мило і мильні бульбашки.

4.Використання Інтернету у пошуках рецептів виготовлення мильних бульбашок.

Матеріали та обладнання: мило різної форми, фарбування, видів, розмірів; тарілочки пластмасові; пластикові стаканчики, трубочки; вологі серветки; лійка; миска для розведення мильних бульбашок; фейрі; гліцерин.

Хід проведення НОД:

Виховательвходить до групи під пісню «Мойдодира» та вітається.

Мендвт, сонце золоте!

Мендвт, небо блакитне!

Мендвт, вільний вітерець!

Ми живемо у рідному краю

Всіх я вітаю!

Вихователь:Хлопці! Відгадайте таку загадку.

Схоже на пряник і різного кольору,
Зібрало запах трав всього світу.
Хлопці охоче їм миють долоні,
Не люблять його лише собаки та кішки.

Діти:Це мило!

Вихователь:Правильно це мило. Сьогодні ми поговоримо про нього, помацаємо його, почуємо його запах, і навіть зробимо мильні бульбашки з нього. Для цього нам належить вирушити до секретної лабораторії. Ви готові? Давайте встанемо в гурток, візьмемося за руки і скажемо чарівні слова (повторюють за вихователем слова та рухи):

Всі мікроби та бацили,

Як вогню бояться мила.

Потрібно ручки з милом мити,

Щоб здоровенькими бути.

Знають діти всі довкола:

Мило наш надійний друг!

Вихователь:Огляньтеся, огляньтеся! Що ви бачите довкола? Ось ми й у секретній лабораторії. Давайте підійдемо до першого столика.

На першому столі розкладені на тарілочках шматки твердого мила в упаковці та без.

Вихователь:Хлопці, ви можете доторкнутися до мила, понюхати його. Чим пахне воно?

Діти чіпають мило, нюхають його, передають одне одному.

Вихователь:Хлопці, як ви думаєте, а навіщо мило потрібне людині?

Ділячи:Щоб убивати мікроби.

Алдар:Щоби були чистими руки.

Даяна: Щоб руки пахли

Вихователь:А ви знаєте, що буває мило для прання одягу. І називається воно – господарське. Подивіться на нього. Якого воно кольору?

Діти:Коричневе.

Вихователь:Молодці, хлопці! А давайте проведемо наш перший досвід та спробуємо розчинити шматочки мила у воді.

Діти по черзі розмішують мило у пластикових стаканчиках трубочками.

Вихователь:Хлопці, що сталося у воді? Якого кольору вона набула? А що сталося із милом? А тепер спробуйте пустити мильні бульбашки із цього розчину. Виходить?

Данзан:У мене водичка біла стала.

Ердня:А в мене мило не розчинилося до кінця.

Мілана:Чомусь не вдається зробити мильні бульбашки.

Вихователь:Так, бульбашки у нас не вийшли. Тепер витирайте руки вологими серветками та перейдемо до другого столика. Що ви бачите на цьому столі?

Адьян:Це рідке мило.

Даяна О.:Його можна налити.

Вихователь:Правильно, це теж мило, але воно рідке. А тепер давайте проведемо другий досвід: розчинимо рідке мило у воді. А зараз що сталося із водою? А з милом?

Ердем М.:Воно розчинилося.

Батр:Вода стала білою.

Арслан:А в Алдар вода стала фіолетова.

Вихователь:А як ви вважаєте, чому у Алдара вода в склянці фіолетового кольору.

Вихователь:Молодці, хлопці! Ой, дивіться, тут у коробочці щось лежить. Хто скаже, що це таке?

Ділячи:Схоже на фігурку тварини.

Заян: На динозавра

Галсан: А це теж мило? Чи іграшка?

Вихователь:Так, хлопці, це також мило. І воно може бути різної форми. А що це за мило?

Даяна:Має крила. Схоже на ангела.

Вихователь:Так, це мило я зварила вдома. Вам подобається?

Вихователь:А тепер спробуйте пустити з цього розчину мильні бульбашки. Виходить?

Діти:Так, тільки швидко лопаються.

Вихователь:Ну тоді я запрошую вас до третього столу.

Підходять до столу, на якому все готове для приготування мильних бульбашок.

Вихователь:Нині ми з вами проведемо наш третій досвід. Але спочатку зробимо пальчикову гімнастику "ГНОМІКИ-ПРАЧКИ"
Жили-були в будиночку (Діти стискають і розтискають кулачки)
Маленькі гноміки:
Токи, Піки, Лікі,
Чиккі, Міккі. (правою рукою загинають на лівій руці пальчики, починаючи з великого пальчика)
Раз два три чотири п'ять,
(правою рукою розгинають на лівій руці пальчики, починаючи з великого)
Почали гноміки прати (Трут кулачками один про одного)
Токи - сорочки, Піки - хусточки,
Ліки - штанці, Чиккі - шкарпетки, ( знову загинають пальчики на лівій руці, починаючи з великого)
Міккі розумниця був,
Всім воду носив.

Вихователь:Які ви молодці! Що у мене в руках? Правильно це мило для посуду. Спочатку наллємо теплої води в миску, потім додамо мило для посуду. Спробуємо надути мильні бульбашки. Виходить? Ну, тоді давайте додамо трохи гліцерину?

Діти:А що це? А для чого?

( 2склянки води, 1склянка миючого засобу «Фейрі» та 1 ст. ложка гліцерину, який робить міхур міцнішим і продається в будь-якій аптеці. Висновок: найпростіший і ефективний спосібодержання розчину мильних бульбашок).

Вихователь: Гліцерин - це така речовина, що не має характерного кольору, або запаху, має трохи солодкуватий смак. Але пробувати вам його я не раджу. А потрібен він для того, щоб наші мильні бульки були міцні і довго не лопалися.

Діти:Давайте гліцерину більше додамо.

Вихователь: Нам потрібно додати його зовсім небагато. Дивіться, я додаю його. Тепер засукати рукави і помішуватимемо наш розчин.

Діти по черзі заважають розчин руками.

Вихователь:А тепер спробуйте за допомогою трубочок надути бульбашки. Тепер я візьму воронку і добре нею розмішаю вміст миски.

Подивіться, який міхур чудовий у мене вийшов. А ви хочете спробувати?

Діти пробують по черзі надувати мильні бульбашки за допомогою вирви. (Моїм дітям дуже сподобалося надувати бульбашки, вони були в повному захваті).

Вихователь:Ну, а зараз настав час для дихальної гімнастики-«Мильні бульбашки».

Подивіться, подивіться

Ми надули бульбашки.

Дуже легені, повітряні

Веселіться від душі!

Вихователь:А тепер, хлопці, я пропоную вам пограти у гру «Так – ні».

Я запитуватиму, а ви відповідайте на мої запитання «Так» чи «Ні».

Мильна бульбашка схожа на апельсин? (Так)

А чи він схожий на мандарин? (Так)

А на яблука у саду? (Так)

А на рибку у ставку? (Ні)

Мильна бульбашка схожа на земну кулю? (Так)

А на м'ячик надувний? (Так)

Він нагадує телефон? (Ні)

А на магнітофон? (Ні)

Круглий він, як сонце у небі? (Так)

І як колесо велосипедом? (Так)

А ще схожий на будинок? (Ні)

А на білу снігову кулю? (Так)

Вихователь:А тепер, хлопці, на жаль, настав час повертатися до дитячого садка. Давайте знову встанемо в коло і промовимо чарівні слова.

Вихователь:Ну ось ми і в дитячому садку.

Рефлексія:

Діти, де ви побували сьогодні?
- Що робили? Вам сподобалось?

Що розкажете мамі з татом?

Конспект НОД у старшій групі на тему «Марсіани до нас летять - познайомитися хочуть!»


Кисельова Світлана Михайлівна, вихователь, МДОУ дитячий садок загальнорозвиваючого виду з пріоритетним провадженням діяльності із соціально – особистісного розвитку дітей «Берізка» № 80, м. Комсомольськ на Амурі

Пропоную вам конспект безпосередньо-освітньої діяльності для дітей старшої групи (5 – 6 років) на тему «Марсіани до нас летять – познайомитися хочуть!»
Цей матеріал буде корисним вихователям старших груп.
Це заняття – експериментування, спрямоване ознайомлення дітей із властивостями повітря.

Конспект безпосередньо – освітньої діяльності дітей у старшій групі на тему «Марсіани до нас летять – хочуть познайомитися!»

Освітня область: « Пізнавальний розвиток» (інтеграція з освітніми областями « Мовленнєвий розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток»)
Ціль:Експериментальним методом познайомити дітей із властивостями повітря.
Завдання:
Освітні:
Через експериментальну діяльність дати дітям уявлення про властивості повітря, показати способи його виявлення: навколо нас, у пакеті, людині, різних предметах)
Розвиваючі:
Сприяти розвитку у дітей пізнавальної активності, допитливості, прагнення до самостійного пізнання та роздумів.
Виховні:
Виховувати інтерес до експериментальної діяльності, взаємодопомогу, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Попередня робота: лист дітей із фотографіями юним марсіанам, бесіди про космос, про повітря; ігри-експериментування з повітрям, спостереження, читання художньої літератури.
Необхідне обладнання: лист із Марсу, прозорі поліетиленові пакети, склянки з водою, трубочки для коктейлю, пісок, губка, земля, кубики.
Методичні прийоми:ігрова ситуація, лист, фізхвилинка
« Повітряна кулька», пізнавально – дослідницька, продуктивна діяльність дітей, аналіз, результат.

Хід експериментів:
Вихователь: Хлопці, що це за повітряна кулька біля нашого віконця, Ніхто не приносив із вас?
Діти відповідають негативно, але помічають прикріплений конверт з космічною темою, адресований дітям.
Вихователь дістає вміст листа


(Фотографії марсіан, лист). Хлопці, нашого листа вони отримали і вони теж дуже хочуть з вами познайомитися і подружитися. Будемо товаришувати?
Друзі завжди граються разом, займаються, розповідають один одному веселі історії. А чи можлива дружба на далекій відстані? І як це відбувається?
Діти: (пишуть листи, обмінюються фотографіями, посилають посилки та подарунки)
Вихователь: Так, до речі, тут фотографії «марсіанців».


Вони теж ходять до дитячого садка. Ось вони які! Діти марсіан дуже сподобалися ваші фотографії.
Але вони дуже здивовані, що ми не носимо на голові скафандри!
Вони бажають прилетіти до гостей, але турбуються, чи зможуть вони ходити без скафандрів Землі?
Діти: висловлюють свої припущення та твердження і приходять до рішення розповісти про повітря та показати де він присутній.
Що для цього нам знадобиться? З чого почнемо?
Спільно з вихователем визначаємо коло питань, куди треба відповісти:
Діти: відповідають
Вихователь: - Так! (замислюється ..... замало ...). Я, як старший науковий співробітник у нашій групі, запрошую всіх до дослідницької лабораторії та оголошую наш захід відкритим.
Спільно з вихователем діти визначають коло питань, куди треба знайти відповіді:
1.Для чого необхідне повітря?
2. Чи є повітря землі і чи можна ходити без скафандра?
3.Повітря можна побачити і помацати?
4. Чи є повітря у різних предметах?
Для того, щоб відповісти на ці запитання, ми проведемо кілька дослідів.
Бажаєте цьому навчитися?
Тоді підходьте до столів.
Досвід № 1 Виявлення повітря за допомогою трубочки для коктейлю та стаканчика з водою.
Давайте подаємо через трубочку в склянку з водою. Як чудово у вас вийшло. Що сталося з водою у склянці, чому вона завирувала?
(з трубочки виходило повітря). А звідки повітря з'явилося в трубочці?
(Відповіді дітей). Висновок:спочатку ми вдихаємо повітря через ніс, він потрапляє нам у легені, потім ми його видихаємо в трубочку і виходять бульбашки. Ми з вами дихаємо, а значить повітря є всередині нас.

Досвід №2 Виявлення повітря за допомогою пакета
Візьміть поліетиленовий пакетта уважно його розгляньте. Скажіть якийсь пакет?(прозорий, гладкий, порожній). Тепер заповніть пакет кубиками. Яким став пакет? (Наповнений, опуклий, роздутий). Візьміть порожній пакет помахайте їм, подуйте в нього як у кульку і скрутіть його з боку отвору. Що сталося із пакетом? (Надувся, став опуклим). Як ви вважаєте, що знаходиться в пакеті? (Повітря). Правильно. Його не видно (запропонувати дітям подивитися крізь пакет), але його можна відчути. Ми акуратно проткнемо зубочисткою свої пакети і стискаючи пакет долоньками направимо отвір на обличчя. Що ви відчули? (вітерець, повітря, прохолода). Висновок:З пакету виходив струмок повітря. Повітря прозоре, його не можна побачити, але можна відчути.



Фізмінка « Повітряна кулька»
Я з ранку сьогодні встав
З полиці повітряна куля взяв.
Почав дмухати я і дивитися
Стала моя кулька раптом товстіти.
Я все дую - куля все товстіша,
Дую – товщі, дую – товщі.
Раптом я почув бавовну,
Лопнув кульку, мій друже!


Досвід №3 Знаходження повітря у різних предметах
У вас на столі лежать різні речовини: шматочки сухого піску, землі, поролон,
Давайте визначимо з вами, чи є повітря? В одну склянку з водою по черзі киньте ложку землі, а в іншу піску, спостерігайте, що з'являється навколо предметів? Що це? (Повітря). Теж саме і поролоном.
Висновок:І так повітря не видно, тому що воно прозоре, але воно є в предметах.




Досвід №4 Вода в перевернутій склянці.
Налийте у склянку воду до краю. Прикрийте склянку листком щільного паперу і, притримуючи папір долонею, швидко переверніть склянку догори дном. Тепер заберіть долоню. Вода зі склянки не виллється.
Висновок: Тиск атмосферного повітря на папірець більший за тиск води на неї. Ось чому папірець не відпадає.

Примітка: кулька має бути наповнена гелієм.

Мета заняття:познайомити дітей із основними властивостями води.

Програмні завдання:

  • Освітні:
    • ознайомити дітей із властивостями води: відсутність власної форми; прозорість; вода – це рідина, несмачна, не має запаху.
    • уточнити знання дітей про призначення води у нашому житті.
  • Розвиваючі:
    • розвивати пізнавальну активність дітей у процесі експериментування;
    • закріплювати вміння працювати з прозорим посудом: склянками, паличками;
    • закріплювати вміння працювати з незнайомими розчинами.
    • розвивати розумові операції: порівняння, узагальнення, здатність аналізувати;
    • активізувати та збагачувати словник дітей іменниками, прикметниками та дієсловами на тему заняття, розвивати зв'язне мовлення, вміння розмірковувати, робити висновки;
    • стимулювати самостійне формулювання висновків.
  • Виховні:
    • виховувати дбайливе ставлення до води.
    • виховувати вміння працювати у групі, домовлятися, враховувати думку партнера;

Обладнання:картки у вигляді крапельок води з загадками, фотографії, малюнки на тему «Вода»; відерце, прозорі пластикові склянки, прозорі судини циліндричної форми різного перерізу (вужчі та ширші), соломинки для коктейлю, різні соки, склянка з молоком; аудіозапис твору «Золоті рибки» – Р. Щедрін; листи білого паперу, старі зубні щітки, аквареллю синій.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Частина I. Введення в ігрову ситуацію

Вихователь звертає увагу дітей на те, що коли він прийшов до дитячого садка, побачив на порозі срібне відерце. Цікавиться: чи не хочуть вони зазирнути, що лежить у ньому? Після того, як діти дадуть відповідь на питання вихователя, вони починають по черзі діставати з відерця картки-крапельки із загадками, вихователь читає їх вголос.

Люди чекають на мене, звуть,
А прийду до них – геть біжать. (Дощ)

Пухнаста вата
Пливе кудись,
Чим вата нижча,
Тим дощ ближче. (Хмара)

Тече, тече – не витікає,
Біжить, біжить – не вибіжить. (Річка)

Вихователь прикріплює на фланелеграф картки із малюнками (відповіді на загадки).

Вихователь:Що поєднує наші відгадки? Про що ми з вами сьогодні говоритимемо?

Діти.Про воду!

Вихователь:Хлопці, як ви вважаєте, а де можна зустріти воду в природі?

Відповіді дітей.

Вихователь:У морях і океанах – вода солона (вихователь залучає дітей до мовної роботи: вода у морі – як називають її інакше? Морська. Вода у океані – океанічна тощо.), у річках, озерах, джерелах, болотах, ( річкова, озерна, джерельна, болотяна вода). Яка це вода (на відміну від солоної, морської)? Прісна.

Вихователь:Як ви вважаєте, навіщо людям вода, тваринам, рослинам, рибам?

Відповіді дітей.

Частина ІІ. Практичне експериментування

Вихователь:Вода – одна з найдивовижніших речовин на планеті. Діти, ми вже знаємо багато про воду, а сьогодні познайомимося з її деякими властивостями. Для цього перетворимося на лаборантів і проводитимемо досліди. А зараз пройдемо до лабораторії.

Властивість 1:вода – це рідина, несмачна, не має запаху

Досвід 1. Дати дітям дві стаканчики, одну з водою, іншу – порожню. Запропонувати акуратно перелити воду з одного до іншого. Вода ллється? Чому? Тому що вона рідка. Якби вона не була рідкою, вона не змогла б текти в річках та струмках, не текла б із крана.
Оскільки вода рідка, може текти, її називають рідиною.

Досвід 2. Запропонувати дітям скуштувати через соломинку воду. Якщо у неї смак? Пояснити, що коли людина хоче пити, то із задоволенням п'є воду і, каже: «Яка смачна вода!», хоч насправді її смаку не відчуває. Дати дітям порівняти спробувати сік. Несмачна

Досвід 3. Діти нюхають воду. Чим вона пахне? Зовсім не пахне.

Властивість 2:вода прозора і не має власної форми

Досвід 4.

Вихователь:На столі стоять дві склянки, одна з водою, друга з молоком. Пропоную опустити ложку у склянку з водою, іншу – у склянку з молоком.
– Що помітили?

Діти висловлюють свою думку: у склянці з молоком ложечки не видно, а у склянці з водою вона просвічує.Разом з вихователем формулюють ще одну з властивостей води: чиста вода прозора.

Досвід 5.

Вихователь:А тепер скористаємось і іншими стаканчиками, які стоять на нашому столі. Зверніть увагу на їхню форму.

Діти відзначають, що форма у всіх стаканчиків різна: прямокутна, кругла, трикутна тощо.

Вихователь:Давайте переллємо воду в одну склянку, а потім в іншу. Подивіться, що відбувається із формою води?

Вихователь пропонує налити воду у гумову рукавичку.
Відповіді дітей.
Разом з дітьми вихователь формулює таку властивість води: на відміну від твердих тіл, вода не має власної форми, вона набуває форми тієї судини, в яку її наливають.
Після кожного досвіду діти разом із вихователем фіксують відповіді у таблиці умовними позначеннями.

Частина ІІІ. Фізкультхвилинка «Крапельки та хмарки»

На підлозі розкладено обручі (на один менше, ніж дітей). Це хмарки. Усі діти – це крапельки. Поки звучить музика, діти вільно переміщаються гуртом. Як тільки музика зупинилася, кожна «крапелька» має зайняти будь-яку «хмарку». «Крапелька», якої не вистачило «Хмари», випарувалася. Гра проводиться 2-3 рази.

Частина IV

Вихователь:Хлопці ви хочете намалювати море. Ми малюватимемо не пензликами, а зубними щітками.

Діти малюють море (хвилі). Під час заняття вихователь читає дітям уривок із вірша В. Орлова «Я малюю море»:

Я малюю море,
Блакитні далі.
Ви такого моря
Просто не бачили!
У мене така
Фарба блакитна,
Що хвиля будь-яка
Просто як жива.

Вихователь:Поки наші хвилі висихають, повторимо з вами, про що ми сьогодні говорили на занятті, з якими властивості води познайомилися, а для цього пройдемо до замальовок.

(Відповіді дітей).

Зейніб Ченіб

Конспект безпосередньо організованої освітньої діяльності з дітьми старшої групи.

Тема: «Дивні властивості повітря».

Освітня область: «Пізнавальний розвиток»(інтеграція з освітніми областями «Мовленнєвий розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток»).

Ціль: Формування цілісного сприйняття навколишнього світу, розвиток

інтересу до дослідницької та пізнавальної діяльності дітей.

Завдання:

1. Розвивати дослідницькі здібності дітей через досліди та експерименти.

2. Розширювати знання дітей про властивості повітряОсі: невидимий, прозорий, повітря рухається, повітря легше за воду.

3. Розвивати допитливість, спостережливість, розумову діяльність.

4. Розширювати уявлення дітей про значущість повітря у житті людини, тварин, рослин.

5. Виховувати дбайливе ставлення до довкілля.

6. Дати дітям елементарні уявлення про джерела забруднення повітря, значення чистого повітря для нашого здоров'я.

Словникова робота.

Збагатити словник дітей словами: атмосфера, лабораторія, досліди,

експерименти.

Методи та прийоми: постановка проблемного питання, бесіда, оповідання

вихователя, ігри-дослідження, досліди.

Технічні засоби навчання: комп'ютер, проектор, екран, слайди.

Устаткування: поліетиленові мішечки, склянки з водою, коктейльні.

трубочки, серветки, віяла, мильні бульбашки, кораблики, тазики для моря,

кільця зі стрічками, апельсин, білі халати.

(Все за кількістю дітей.)

Стільчики стоять півколом, вішалка з білими халатами,

міні – лабораторія.

Хід заняття

В-Хлопці, сьогодні до нас прийшли гості.

Усміхніться один одному, посміхніться гостям.

Якщо кожен посміхнеться

Доброго ранку почнеться!

Давайте привітаємось

Д. -Доброго ранку!

В-Сідаємо на стільці.

Хлопці, ви любите загадки?

Тоді відгадайте ось цю:

Через ніс проходить у груди

І зворотний прямує.

Він невидимий, та все ж,

Без нього ми жити не можемо (повітря)

Д. - Повітря.

В – Правильно, сьогодні ми говоритимемо про повітря.

А як ви вважаєте, що таке повітря?

Д. - повітрям ми дихаємо

В – Правильно, повітря – це те, чим ми з вами дихаємо.

1 Слайд (Земля, атмосфера навколо землі)

Наша планета Земля оточена з усіх боків товстим шаром повітря.

Повітря це дивовижна оболонка навколо Землі - називається атмосфера.

Слово атмосфера походить від грецьких слів атмос – повітря, сфера – куля.

Повітря необхідне для життя і людині, і тваринам, і рослинам.

А ви знаєте, що без води та їжі людина може прожити кілька днів, а

без повітря лише кілька хвилин.

2Слайд (водолаз, космонавт)

Ось тому водолази, коли збираються пірнати, глибоко під воду, і

космонавти, коли вирушають у політ, беруть запаси повітря в

спеціальних балонах.

Сьогодні ми маємо дізнатися, що таке повітря, як його виявити і

які властивості він має.

Щоб це побачити і довести, ми перетворимося на вчених-дослідників і

Вирушимо до лабораторії.

Хлопці, а ви знаєте, що таке лабораторія?

Д. – відповіді

В. - Лабораторія – це місце, де вчені проводять різні досліди та

експерименти.

У лабораторії треба дотримуватись певних правила: не заважати друг

другові, працювати акуратно, голосно не розмовляти.

У лабораторії все має бути чистим, стерильним, тому ми всі одягнемо

білі халати.


Ну от тепер ми схожі на справжніх учених. Я буду керівником

наукової групи, а ви, моїми помічниками.

В – Запрошую вас до нашої лабораторії «Чомучок», щоб досліджувати

- Експериментми проведемо – повітря ми скрізь знайдемо!



Досвід 1 «Впіймати повітря»

В. Скажіть хлопці, чи ви бачите повітря навколо нас?

Д. Ні, не бачимо.

В. Якщо ми його не бачимо, значить, яке повітря?

Д. Повітря невидиме, прозоре.

В. Щоб побачити повітря, його треба спіймати. Хочете, я навчу вас ловити

Д – хочемо!

В – Візьміть поліетиленовий пакет. Що у ньому?

Д - У пакеті нічого немає, він порожній.

Давайте наберемо в пакет повітря і закрутимо його. Що сталося із пакетом?

Д – пакет став товстим. Він сповнений повітря і схожий на подушку.

А ви бачите повітря?

Д – ні (Повітря він невидимий)

В – а ви бачите свою руку?

В – означає яке повітря?

Д – повітря прозоре.

В – пакет розв'яжемо та випустимо з нього повітря. Пакет знову став тоненьким,

чому? (немає повітря, вийшов)

Який ми можемо зробити висновок?

Висновок: Повітря прозоре, невидиме, щоб побачити повітря його треба

зловити та помістити в оболонку.


Досвід 2 «Повітря всередині нас»

Як ви думаєте, повітря є всередині нас?

Візьміть трубочки, поставте їх у склянки з водою і подуйте, що

відбувається?

Бульбашки повітря піднімаються нагору, повітря легше за воду.

Д. – Ми видихаємо повітря і у воді з'являються бульбашки. Значить, усередині нас

є повітря.

А зараз спробуйте не дихати. Зробіть глибокий вдих і затримайте

дихання. Чи довго людина може не дихати?

Д - Ні, без повітря людина помре.

Який висновок можна зробити?

Висновок: Людина не може жити без повітря

А ще, які бульбашки ми можемо пускати?

Д - Мильні бульбашки.


Досвід 3 «Гра з бульбашками»

(На столику стоять мильні бульбашки)

Діти підходять до столу і беруть мильні бульбашки,

Якщо дунути сильніше,

Буде багато бульбашок

12345 нізащо їх не зловити.

У кожному міхурі є повітря. Мильна плівка наповнюється повітрям та

відривається від петельки, легкі повітряні бульбашки літають.


Гра з мильними бульбашками.

В – Хлопці, а як повітря потрапляє до нас? Чим ми вдихаємо?

Д – через ніс

- Давайте покажемо, як ми дихаємо.

(Дихальна гімнастика)

Ходімо до лабораторії.

В – Хлопці, коли ми вдихаємо та видихаємо, ми бачимо повітря?


Досвід 4 (З паперовою серветкою)

В - Візьміть серветки, вдих і видих.

А з серветкою видно?

Д - Мабуть, серветка ворушиться.

В – При видиху, утворюється рух повітря, і серветка приходить у

рух.

Висновок: Вітер – рух повітря, повітря рухає предмети


Досвід 5 (З віялом)

- Давайте влаштуємо вітер за допомогою віяла.

Візьміть віяла, помахайте на себе тепер на сусіда. Що ви відчуваєте?

Д – Вітерець відчуваємо.

Висновок: Не бачимо, але відчуваємо


Досвід 6 (з корабликами)

(На столі стоять тазики з водою, кораблики з пінопласту за кількістю

– А хочете влаштувати справжній вітерець? Підходьте до мене. Візьміть

кораблики та пустіть на воду. Дуємо на кораблики, вітерець створений

потоком повітря з грудей роздмухує вітрила і кораблик пливе. Діти грають.

Вітер морем гуляє

І кораблик підганяє

Він біжить собі у хвилях

На роздутих вітрилах.


Підійдіть до мене хлопці, роздає стрічки.


Фізкультхвилинка «Вітерець»

Ви любите слухати музику? Хлопці, я пропоную послухати музику та

пограти в гру «Вітерець». Ви будете зображати тихий, лагідний, теплий

вітерець, який гратиме зі стрічкою. Музика вам допомагатиме

підбирати цікаві різноманітні рухи.

Діти рухаються зі стрічками, музика стає все тихіше і тихіше, і

замовкає.


В – усі молодці, дуже гарно зображували вітерець.


Вітер дуже мінливий, не постійний, він може приносити користь та шкоду.

Давайте присядемо, я вам показуватиму картинки, розгляньте їх і

поясніть, коли вітер буває добрим, а коли поганим.

(Слайди)

1. Вітрильник у морі

Д – Вітер добрий, бо він надує вітрила, допомагає кораблю плисти.

Д – Вітер поганий, тому що він піднімає великі хвилі та перевертає кораблі.

3. Кульбаба

Д – вітер добрий, бо він розносить насіння рослиною.

4. Лісова пожежа

Вітер поганий, бо він роздмухує лісову пожежу.

5. Вітряк

Д – Вітер добрий, бо він повертає крила млина, вона меле борошно.

В-молодці, а тепер до лабораторії.


Досвід 7 (повітря не має запаху)

(Контейнер з апельсином)

А – Чи має повітря запах? Як ви думаєте?

В-А тепер закрийте очі (в-ль підносить до дітей розрізаний апельсин)

Чим пахне?

Д-Апельсинами.

- Так повітря має запах чи ні?

Д-Діти збентежені.

А чим пахне в пекарні?

Д-Хлібом.

В-А в аптеці?

Д-ліками.

Повітря має властивість переносити запахи.

В – Повітря є скрізь: і в групі, і в нас удома, і на вулиці. Якого кольору повітря?

Д - Повітря безбарвне

В – Вдихніть ротом повітря. Спробуйте який смак повітря?

Д - Повітря несмачне.

В – Вдихніть носом повітря. Який у нього запах?

Д – Повітря без запаху.

В – Який висновок ми робимо?

Висновок:

Д – Чисте повітря немає кольору, запаху, смаку.

В – Молодці хлопці.

Вам сподобалося працювати у лабораторії?

Д- відповіді

А які досліди сподобалися більше?

Д- відповіді

На цьому наші дослідження закінчені, залишимо нашу лабораторію і займемо наші місця.


Слайд (Природа)

В – Здоров'я людини залежить не тільки від того, як вона дихає, а й від того, чим вона дихає, яким повітрям.

Чи відрізняється повітря, яким ми дихаємо у місті від повітря у лісі? Чому?

Д – Багато дерев

В – Дерева працюють як пилососи. Вони очищають повітря. Зелене листя всмоктує пил та бруд із повітря. Чим більше рослин навколо, тим чистіше повітря, тим воно корисніше для людини та її здоров'я.

Слайд (Заводи, фабрики)

В – Діти, подивіться, що відбувається з повітрям.

Повітря забруднюють заводи, фабрики, машини забруднюють вихлопними газами, лісові пожежі, люди забруднюють повітря, влаштовуючи різні звалища.

В – А тепер молоді дослідники, давайте подумаємо;

Ми можемо подбати про чистоту повітря?

Д – Так, можемо подбати.

Д – Не палити багаття, не смітити, посадити якнайбільше квітів і дерев, бо вони очищають повітря, виділяють кисень. Треба дбати про чистоту повітря та не забруднювати його.

В – Потрібно берегти нашу планету Земля.

В – Шановні вчені, ви всі чудово попрацювали в лабораторії та дізналися багато нового та корисного про повітря, і я хочу вручити вам медалі «Юний дослідник».

Вручення медалей.

В – Земля – наш спільний будинок. Ми повинні жити у мирі та злагоді.

Діти, а які символи світу ви знаєте?

Д - Голуби.

У – звичайно голуб – символ миру та дружби у всьому світі.

Я пропоную на знак дружби та миру на всій планеті випустити голубів.

А тепер, подивіться у свої долоні - там голуб. Він ще молодий, і боїться злетіти. Давайте зігріємо його своїм диханням.

Надішліть йому всю доброту свого серця, всю теплоту, всю любов - і випустіть його!

Слайд-Голубі (Діти піднімають руки і випускають голубів)

Без сонця у світі щастя не буває,

Без дітей його на світі немає

У просторі неба птахи світу відлітають,

І кожна має чудовий колір.

Кольори ці і в веселці небесній

І у самоцвітах, маленьких, великих.

В руках зберігаємо дітей наших дитинство,

Нехай багатогранним буде їхнє щастя!

А тепер попрощаємось із гостями

Д-махають руками і виходять під музику.

Відкрите заняття дослідно-експериментальної діяльності у старшій групі

«Чарівна сіль»

Ціль:Систематизувати уявлення дітей про солі та її властивості.

Завдання:Розвивати інтерес до навколишнього світу, відкриваючи нове у знайомому. Закріплювати вміння досліджувати предмет за допомогою різних органів чуття, називати його властивості та особливості. Розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес, вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати та робити висновки у процесі експериментування. Виховувати акуратність у роботі, дотримуватись правил техніки безпеки, відчувати радість від експериментування, відкриваючи нове у знайомому.

Попередня робота:розгляд картинок і фотографій. Розмова про добування солі, читання художньої літератури про соль, загадування загадок. Вирощування «кристалів» із сольового розчину. Випарювання солі із солоної води.

Білінгвальний компонент:тұз - сіль

Обладнання:тарілочки з сіллю, збільшувальне скло, сирі курячі яйця, ложечки, одноразові стаканчики, серветки, піпетки.

Хід заняття:

Навколо широкий бачу я встали всі мої друзі.

Ми зараз підемо праворуч, а тепер підемо ліворуч,

У центрі кола зберемося, і на місце повернемося.

Усміхнемося, підморгнемо і до гостей вітатися підемо!

Діти, подивіться, скільки у нас гостей. Давайте з ними привітаємось, підійдемо до гостей і доторкнемося долоньками до їхніх долоньок. У гостей теплі долоні? Наші гості добрі, і вони поділилися своїм теплом з нами.

Діти, давайте уявимо, що наша група перетворилася на наукову лабораторію, в якій проводять різні досліди та експерименти. А хто працює у лабораторіях? (Вчені).

Ось і ми сьогодні будемо вченими, які проводять ці досліди. А ось з яким матеріалом ми експериментуватимемо ви повинні відгадати. Загадує загадка про сіль:

На столі стоїть завжди,

Зовні біла вона.

І на смак, не смачна:

Але для їжі – кожному потрібна.

Правильно це сіль. А яку сіль ви знаєте? (Морська, велика, дрібна). Ось сьогодні ми проводитимемо експерименти з дрібною сіллю.

Пройдіть на місця, візьміть стаканчики із сіллю, давайте визначимо, чи є у солі запах? Понюхайте її (без запаху). Яка вона на смак? (Солона). Насипте трохи солі в розетку. Що ви зробили, насипали чи налили? (Насипали). Значить сіль якась (сипуча, розсипчаста). Розгляньте сіль через збільшувальне скло, на що схожа сіль? (зернятка, кристали, крупинки). Візьміть піпетки і капніть на сіль. Що сталося? (Сіль увібрала воду). А як ви вважаєте, чому сіль не розчинилася від води, а ввібрала її? (Солі багато, води мало). Візьміть баночку з водою і насипте в неї ложечку солі, розмішайте, що сталося із сіллю? (Розчинилася). Чи змінився колір води? (Ні). А як ви думаєте, який став смак у води? (Солона). Молодці. А тепер давайте повторимо, що ми дізналися про солі. (Вона сипуча, розсипчаста, без запаху, солена, вбирає невелику кількість води, розчиняється у воді та змінює смак води). Хлопці, а скажіть мені, чи потрібна людям сіль? Де її застосовують (солять їжу, у заготовках на зиму, можна чистити посуд, у медицині полоскати ніс та горло, щоб не хворіти). Хлопці, а ще сіль не замінний помічник узимку в ожеледицю. А як вона допомагає ми зараз і дізнаємось. Перед вами на блюдцях лежать шматочки льоду, посипте їх сіллю, послухайте, що відбувається (сіль починає тріщати). Так сіль починає розтоплювати кригу. Ну а ми з вами, поки відставимо блюдця набік і відпочинемо. Ходьба сольовою доріжкою, як профілактика ГРЗ.

Фізхвилинка

Ми крокуємо доріжкою, раз, два, раз, два.

Дружно піднімаємо ніжки, раз, два, раз, два.

А тепер ми всі потопаємо, потопаємо,

І ще раз потопаємо, потопаємо.

Стрункими, здоровими ми хочемо стати.

Добрими і сильними, щоби весь світ обійняти.

А зараз хлопці хочу розповісти вам казку - загадку, а ви слухайте і запам'ятовуйте.

Ішли додому два ослики і несли вантаж у мішках. Один ніс мішки із сіллю, а інший ніс мішки з поролоном. Одному віслюкові було дуже важко йти, а іншому легко. Шлях до будинку проходив річкою, і осликам довелося перепливати на інший берег річки. Увійшли вони у воду і попливли. Мішки з вантажем промокли. Одному віслюкові було легко пливти, і він швидко переплив річку, а ось іншому довелося докласти багато сил, щоб не потонути і доплисти до берега. Коли ослики прийшли додому, то виявилося, що тільки один ослик приніс весь тягар. А ось який ослик приніс вантаж, і чому тільки він ми з вами дізнаємось у нашій лабораторії.

Візьміть мішечки із сіллю в одну руку, а в іншу поролон. Що легше? (Поролон). Значить, якому віслюкові було легко йти? (який ніс поролон, який ніс сіль, йому було важко.

Візьміть мішечки із сіллю та опустіть їх у воду. Що відбувається із сіллю? (Вона розчинилася). А тепер візьміть поролон і намочіть його у цій воді. А тепер перевірте, що важче за мішечки чи поролон? Давайте подумаємо якому віслюкові було легко плисти. Чому? (Сіль у мішках розчинилася). Якому віслюкові було пливти важко? Чому? (поролон увібрав воду).

Ми з вами вже знаємо, що коли сіль розчиняється у воді, вода стає солоною. Значить, поролон увібрав яку воду? (Солону). А тепер давайте подумаємо, чи можемо ми із солоної води добути сіль. (Відповіді дітей). Я наливаю трохи солоної води та випарюю її. Що ви бачите на стінках колби (білий наліт). Це і є наша сіль. Даю спробувати.

Повернімося до нашої лабораторії, і згадаємо як ми вирощували соляні кристали. Оповідання дітей.

А тепер нам знадобляться дві великі склянки з водою і два сирі яйця. Спробуймо дізнатися, що буде з яйцем, якщо його покласти у воду. Спочатку покладемо яйце в чисту (не солону) воду. Що сталося із яйцем? (воно опустилося на дно).

У другу склянку додамо сіль і розмішаємо. Опустимо в цю склянку яйце. Що сталося із яйцем (воно плаває на поверхні). Сіль підвищує густину води, тому в солоній воді багато предметів не тонуть.

Хлопці до нас прийшов у гості журналіст (вихователь швидко перевдягається у журналіста)

Задає питання дітям, використовуючи мікрофон. Чи вам сподобалося заняття? Про що ви сьогодні говорили на занятті? Що нового дізналися про сіль? Що саме вам запам'яталося на занятті? Оповідання дітей. Молодці, мені дуже сподобалося, як ви сьогодні попрацювали та тому хочу показати вам один фокус. Беру дві склянки з однаковою кількістю води і розводжу в першій склянці дві ложки солі, а в другій п'ять (кількість солі залежить від об'єму води в склянках) додаю в склянки фарбу (бажано один темний колір, а в інший світлий) і акуратно переливаю склянку з малою кількістю солі, у склянку із великою кількістю солі. Більш крутий розчин залишиться унизу, а слабкий розчин залишиться зверху. Найголовніше не перемішати фарби.

Випадкові статті

Вгору