"Ямар ахиц дэвшил гарсан бэ" сэдвээр хийсэн GCD-ийн хураангуй (дунд бүлэг). "Цахилгаан хэрэгсэл" хичээлийн хураангуй. Дунд бүлэг Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг хэрхэн зурах вэ

Зорилтот:гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилго, ашиглалтын дүрмийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаварууд:гэр ахуйн хэрэгслийн талаархи мэдлэгийг бий болгох, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, бидний эргэн тойрон дахь объектуудыг сонирхох; бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; багаар ажиллах чадварыг сургах; яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:хүүхэлдэйн киноны аудио бичлэг, зурагт хуудас, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийн дүрс бүхий картууд, "Бүтээгдэхүүнийг задлах" тоглоомын эд зүйлс, "Леко" бүтээгч, "ТВ" загвар, будаг, сойз, салфетка, усанд зориулсан лонхтой , палитр, зурах зориулалттай хөвөн.

Урьдчилсан ажил:уран зохиол унших, будах, зураг зурах, янз бүрийн гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслээр зурах, харилцан яриа хийх.

Хичээлийн явц:

W: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй, өнөөдөр бид хүүхэлдэйн кинонд зочлох болно! (Бид бүлэгт ордог - "Fixies" зурагт хуудас өлгөгдсөн, хүүхэлдэйн киноны хөгжим сонсогддог.)

Симка орж ирээд: Сайн уу залуусаа! Та намайг таньсан уу? Намайг Симка гэдэг.

V-l: Сайн уу, Симка! Залуус аа, бид хүүхэлдэйн кинонд аль хэдийн орсон байна! Тэгээд юунд? (Засвар). Тийм ээ, зөвхөн Симка яагаад ч юм гунигтай байна, юу болсон бэ?

Симка: Би Ноликийг алдчихаад олдохгүй байна, залуусаа, та нар надад түүнийг олоход тусална уу? Тийм-аааа!

V-l: Симка, одоо суу

Тэгээд бид жагсана

Бид хамтдаа дасгал хийх болно (Бид нэг минут хийдэг.)

Хурдан бос, инээмсэглэ

Илүү өндөр, өндөр, сунгах

За, мөрөө тэгшлээрэй

Өргөх, доошлуулах

Зүүн тийш, баруун тийш эргэ

Гараараа өвдөг дээрээ хүр

Суух - босох, суух - босох

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

А: Залуус аа, та хүүхэлдэйн киноны баатрууд хаана амьдардагийг мэдэх үү? (Тоос сорогч, үс хатаагч, компьютер, угаалгын машин, зуух, богино долгионы зуух, индүү, сэнс, холигч гэх мэт) Энэ нь зөв! Та эдгээр объектуудыг нэг үгээр хэрхэн нэрлэх вэ? Цахилгаан хэрэгсэл. (Гэрийн цахилгаан хэрэгсэл бүхий зургийн гарт.)

V-l: Тиймээс бид гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлд Ноликийг хайх хэрэгтэй.

Симка: Тэр бидэнд сэжүүр үлдээсэн - даалгавар. Бид хамтдаа хийж чадах уу залуусаа? Тийм ээ!

(Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг бүлэгт байрлуулсан, цахилгаан хэрэгсэл тус бүр нь даалгавартай байдаг, даалгаврын өмнө товчхон - яагаад бидэнд энэ хэрэгсэл хэрэгтэй байна вэ, дараа нь өөр төхөөрөмж рүү шилжинэ.)

Бид эхний хүснэгтэд ойртож байна: үүн дээр төмөр, (Товчхондоо, яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ) бид Ноликийг хайж байгаа боловч бид зөвхөн даалгавар олдог: Хэлний дасгал хийх.

Sy-sy-sy Цагийг чангал!

os-os-os тоос сорогч дуугарав!

юк-юк-юк төмөр ажиллаж байна!

Данх зуухан дээр Ik-ik-ik!

Хоёр дахь хүснэгт: данх(товчхондоо - энэ төхөөрөмж нь юунд зориулагдсан) бид Ноликийг хайж байгаа боловч бид зөвхөн даалгавар олдог: ганц тооноос олон тоо руу хөрвүүлэх.

Төмөр - … . (индүү, зуух - ... ., тоос сорогч - .... , хөргөгч - ... ., ТВ - .... , утас - ... ., дуу хураагуур - ... үс хатаагч - (товчхон) - юу хэрэгтэй вэ) гэх мэт.

Гурав дахь хүснэгт: үс хатаагч,Бид Ноликийг хайж байна, гэхдээ бид зөвхөн нэг даалгавар олдог: бие махбодийн минутыг хийх.

Хэр их тоос! Хэр их тоос! (Гараа хажуу тийш нь сунга.)

Тэд тоос сорогчийг бүрэн мартжээ! (Хоёр гараараа даллах.)

За, би чамд тусалъя, энэ аймшигтай биш,

Дашрамд хэлэхэд, (Тэд зогсоод, бөхийлгөнө.)

Би орны доогуур харна.

Дараа нь би хивсний дагуу алхаж байна (Тэд тоос соруулж байгаа мэт бүх чиглэлд алхдаг.)

Дахин би буланд хөлддөг. (Хөдөлгөөнгүй бай.)

Дөрөв дэх хүснэгт: тоос сорогч(товчхондоо - төхөөрөмж нь юунд зориулагдсан), бид Ноликийг хайж байгаа боловч бид зөвхөн даалгавар олдог: "Хос олох" тоглоом. Би тус бүрт нэг зураг тарааж өгдөг, хүн бүр хосоо олох ёстой.

Самбар дээрх даалгавар:

1. Үс хатаагч - үс;

2. Хөргөгч - бүтээгдэхүүн;

3. Данх - ус;

4. Төмөр - цагаан хэрэглэл;

5. Дуу хураагуур - диск;

6. Утас - чих;

7. Компьютер - гар;

8. Сэнс - халуухан хүн;

9. Оёдлын машин - утас;

10. Богино долгионы зуух - тахианы мах.

Дөрөв дэх хүснэгт: хөргөгч(богинохон - юу хэрэгтэй вэ) , Бид Ноликийг хайж байна, гэхдээ бид зөвхөн даалгавар олдог: "Бүтээгдэхүүнийг задлах" тоглоом. Би тус бүрт нэг зүйл тараадаг (алим, ном, бичгийн машин, төмс, нимбэг, талх, өргөст хэмх, хүүхэлдэй, шоо, бөмбөг). Эдгээр зүйлсийг байранд нь задлах шаардлагатай: хоол хүнс хөргөгчинд, үлдсэн нь сагсанд байна. Хамтдаа шалга.

А: Бидэнд ямар бүтээгдэхүүн хэрэгтэй вэ? Ээж юугаар хоол хийдэг вэ? Таваг хаана байна?

Бид тав дахь ширээнд ойртож байна: түүн дээр лего уул байдаг, би үүнийг дизайнераас өөрөө угсарахыг санал болгож байна. зуух,Би зуухны зургийг нааж байна.

V-l: Залуус аа, одоо манай бүлэгт бүх зүйл байгаа, зуух, хөргөгч, индүү, үс хатаагч, данх байна, гэхдээ надад ямар нэг зүйл дутуу байгаа юм шиг санагдаж байна, бидэнд зурагт байхгүй байна!

(Бүлэгт зурагт байхгүй, гэхдээ самбар дээр ТВ загвар бий)

А: Бид түүнтэй юу хийх ёстой вэ? Мөн ямар ч зөвлөмж байхгүй! Энэ нь Ноликийн шинэ даалгавар байж магадгүй юм! Залуус аа, та зурагтаар юу үзэж болох вэ? (Кино театр, m / f, хөтөлбөр гэх мэт) Тэд бидэнд цаг агаарын урьдчилсан мэдээг үзүүлдэг үү? Гадаа үүлэрхэг байна, гэхдээ би нарны гэрэл хүсч байна. Залуус аа, цаг агаар ямар сайхан байна гэж та бодож байна вэ? (Нар дулаахан, үүлгүй, бороо орохгүй.) Дулаан байхын тулд бидэнд нар хэрэгтэй. Зуръя? Нар ямар өнгөтэй вэ? Шар! Гэхдээ хэрэв та бид хоёр одоо м / f-д байгаа бол энэ нь ер бусын өнгө байх ёстой, жишээлбэл, улбар шар? Залуус аа, хар даа, манай ширээн дээр ямар өнгийн будаг байна? (шар ба улаан), улбар шар байхгүй. Бид хаанаас авах боломжтой гэж та бодож байна вэ? Өнгө холино! Палетт дээр будгийг холих. Палетт бол жижиг доголтой хавтан бөгөөд өнгийг хольж, шинээр авахын тулд хэрэгтэй болно!

Бидний хуруунууд сайн ажиллахын тулд тэдгээрийг бага зэрэг сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик:

Таны эргэн тойронд харсан бүх зүйл

Богино долгион ба төмөр

Зуухтай зуух, монитор-

Энэ бол гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл!

Эдгээр зүйлс бидэнд туслах болно

Хамтдаа цэнэглэцгээе!

Бид шар, улааныг авч, хольж, улбар шар өнгөтэй болно. Бид зурагтын загвар дээр нарыг сойзоор биш, хөвөн ашиглан зурдаг. (Тэд гараа арчиж, загварыг самбар дээр өлгөв.)

Харагдана Нолик(Хөгжим): Өө, би унтчихлаа! Гар, хөл мэдээгүй байна! Залуус аа, та нартай хамт дулааццгаая ( Ноликийн бүжиг).

Симка: Тусалсанд баярлалаа залуусаа! Бидний явах цаг боллоо, баяртай!

V-l: Тэгээд бид дахин бүлэгт орсон! Залуус аа, Симка, Нолик нар бол хүүхэлдэйн киноны баатрууд бөгөөд гэртээ байгаа төхөөрөмжийг эвдэж, өөрийгөө зовоохгүйн тулд гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлээс хайх шаардлагагүй гэдгийг санаарай.

Надад хэлээч, бид өнөөдөр ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? Орон сууцанд ямар гэр ахуйн хэрэгсэл бидэнд тусалдаг вэ? ямар шинэ өнгө авсан бэ?

Нэр:"Цахилгаан хэрэгсэл" хичээлийн хураангуй
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, ертөнц болон өөрийнхөө тухай санаа бодлыг хөгжүүлэх, дунд бүлэг

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: MDOU цэцэрлэг№5 "Од"
Байршил: Кострома мужийн Нея хот

Дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй багшийн зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны тойм
Сэдэв: "Цахилгаан хэрэгсэл"
(Танин мэдэхүйн хөгжил)

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдийг гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, түүний зориулалттай танилцуулах. Цахилгаан тоног төхөөрөмжтэй аюулгүй харьцаж сур.

Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэхийн тулд тэдэнд бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг үргэлжлүүлэн заах, багшийн загвараар сэдвийг дүрсэлж сурах. Яриа дахь үгсийг идэвхжүүлэх: аюул, богино долгионы, цахилгаан, гүйдэл.

Объект, эрүүл мэнддээ хэмнэлттэй хандлагыг төлөвшүүл.

Тоног төхөөрөмж: цахилгаан хэрэгсэл, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, боолттой гартай хүүхэлдэйний зураг.

Урьдчилсан ажил: зураг үзэх, хүүхдүүдтэй ярилцах, хүүхэлдэйн буланд тоглох нөхцөл байдал.

Хичээлийн явц:

- Залуус аа, Маша хүүхэлдэй тантай уулзахаар ирлээ.

Сайн уу залуусаа.

- Залуус аа, та Машагийн хүүхэлдэйгээс ер бусын зүйл анзаарсан уу?

хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхэлдэйний гар яагаад боолттой байдаг гэж та бодож байна вэ?

хүүхдүүдийн хариулт.

- Хүүхэлдэйний гар яагаад боолттой байдгийг мэдэхийн тулд би танд оньсого таахыг санал болгож байна, сэжүүрүүд самбар дээр өлгөөтэй байна.

  • Голын хуудсан дээр уурын усан онгоц хөвж, дараа нь буцаж, дараа нь урагшаа. Тэгээд ард нь харагдахаар үрчлээ биш ийм гөлгөр гадаргуутай. Энэ юу вэ?

хүүхдийн хариулт

Үүнийг төмөр гэж яаж таамагласан бэ? Энэ юунд зориулагдсан бэ? Хүүхдүүд үүнийг ашиглаж болох уу? Яагаад?

хүүхдүүдийн хариулт

  • Зуны улиралд аав бидэнд цагаан хайрцагт хүйтэн жавар авчирсан, бид мах, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ хөлдөөдөг. Энэ юу вэ?

хүүхдүүдийн хариулт

Та үүнийг хөргөгч гэж яаж таамагласан бэ? Энэ юунд зориулагдсан бэ? Хүүхдүүд үүнийг ашиглаж болох уу?

хүүхдүүдийн хариулт

  • Ийм л байшин, нэг цонх, өдөр бүр киноны цонхонд. Энэ юу вэ?

хүүхдүүдийн хариулт

Та яаж үүнийг ТВ гэж таамагласан бэ? Энэ юунд зориулагдсан бэ? Хүүхдүүд үүнийг ашиглаж болох уу?

хүүхдүүдийн хариулт

  • Манай нагац эгч утастай, шугамаас мөрөнд, шугамаас мөрөнд бидний охины даашинз байх болно. Энэ юу вэ?

хүүхдүүдийн хариулт

Та үүнийг оёдлын машин гэж яаж таамагласан бэ? Энэ юунд зориулагдсан бэ? Хүүхэд машин ашиглаж болох уу?

хүүхдүүдийн хариулт

- Залуус аа, бид ямар оньсого таасанаа санаж, эдгээр зүйлсийг нэрлэцгээе (хүүхдүүд техник гэж нэрлэдэг). Үлдсэн зүйлсийг нэрлэе. Энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж дуудаж чадах вэ? - Цахилгаан хэрэгсэл. Тэд цахилгаанаар ажилладаг учраас ингэж нэрлэдэг. Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл нь бидний өдөр тутмын амьдралд тусалдаг: угаалгын машин нь ээжийг угаахад хялбар болгодог, тоос сорогч нь цэвэрлэхэд хялбар болгодог. Зарим зүйлийг хүүхдүүд ашиглаж болно, гэхдээ тэр ч байтугай эцэг эхийнхээ хяналтан дор, зарим зүйлийг хүүхдэд хэрэглэхийг хориглодог, учир нь. энэ нь тэдний амь нас, эрүүл мэндэд аюултай.

- Би чамд "Дэлгүүр" тоглоом тоглохыг санал болгож байна, би худалдагч, харин та худалдан авагч байх болно. Та энэ зүйлийг худалдаж авч болно, гэхдээ эхлээд над шиг энэ тухай ярих хэрэгтэй:

Энэ бол угаалгын машин юм. Энэ нь тэгш өнцөгт хэлбэртэй, цагаан цэцэгтэй, хаалга, товчлуур, утас, хоолойтой. Уг машин нь хувцас угаах зориулалттай.

Тоглоом тоглож, хүүхдүүд объектыг дүрсэлж, түүний дүрстэй зургийг хүлээн авдаг.

- Залуус аа, магадгүй та одоо Машагийн хүүхэлдэйний гар яагаад боолттой байдгийг таасан болов уу?

хүүхдүүдийн хариулт

- Тийм ээ, Машагийн хүүхэлдэй цай асгахдаа гараа буцалсан усаар шатаажээ.

Маша хүүхэлдэй болон өөрсдөдөө ямар зүйлсийг ашиглаж болох, ашиглах боломжгүйг сануулъя. Дээд тавиур дээр бид хүүхдэд хэрэглэх ёсгүй зүйлсийг байрлуулах болно.

- Тархалт: данх, угаалгын машин, халаагуур, мах бутлуур болон бусад аюултай зүйлс. Тэднийг улаанаар тэмдэглэ, улаан бол аюулын дохио юм.

- Доод тавиур дээр тавь: тоос сорогч, зурагт, таблет, зөөврийн компьютер, утас. Тэд шараар тэмдэглэгдсэн байдаг.

Залуус аа, бид ямар зүйлсийг улаанаар тэмдэглэснийг надад сануул, яагаад?

хүүхдүүдийн хариулт

- Залуус аа, бид ямар зүйлсийг улаанаар тэмдэглэснийг надад сануул, яагаад?

хүүхдүүдийн хариулт.

- Сайн байна, та хүүхэлдэй Машад тусалсан. Тэр одоо ямар гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг ашиглаж болох, аль нь болохгүй болохыг мэддэг болсон. Маша хүүхэлдэйнд хэн тусалж, боолтыг нь авч, гараа эмчлэх вэ (тоглоомын үйл ажиллагаанд шилжих - sr тоглоом"Эмч")

Светлана Санина

Сэдэв:Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл.

Зорилтот: Санаагаа засах өрхцахилгаан хэрэгсэл, тэдгээртэй ажиллах аюулгүй байдлын арга хэмжээ. Дүрслэлийн сэтгэлгээ, харилцан яриа, бүтээлч төсөөллийг харьцуулах, анхаарал, өөрийгөө хянах чадвар, сонсох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Зорилготой, идэвхтэй байдлыг төлөвшүүлэх.

хөдөл ангиуд: багш шүлэг уншиж байна

Бид байшиндаа маш их хайртай

Бас тухтай, танил

Гэхдээ хүн бүр чадаагүй

Олон зүйл хий

Бид байшингаа цэвэрлэх хэрэгтэй

хоол хийх, угаах

Мөн цагаан хэрэглэлийг индүүд

Бүх ажлыг хэрхэн даван туулах вэ?

Тэгээд одоо энэ үнэхээр гайхалтай

Бидэнд туслахууд байна.

Тэд бидний ажлыг хөнгөвчилдөг

Бидний цагийг хэмнээрэй

Мөн тэд ах дүүстэй байх ёстой

Цахилгаанаар хооллохын тулд

Хүн бүр ойлгодог бөгөөд маргаангүй,

Энэ- цахилгаан хэрэгсэл.

өрхтөхөөрөмжүүд нь бидний үнэнч туслахууд юм. Эдгээр нь эрчим хүчээр ажилладаг нарийн төвөгтэй төхөөрөмжүүд юм цахилгаан. Та ямар байшинтай вэ цахилгаан хэрэгсэл?Тэд ямар харагддаг вэ? Тэд хэрхэн ажилладаг вэ? Ямар зорилготой вэ? Цахилгаан хэрэгсэл(хүүхдийн хариулт)

Техник нь маш сайхан, гэхдээ ээж нь бүх зүйлийг цэвэрлэвэл ядрах болно. Түүнд хэн туслах ёстой вэ?Чи ээждээ туслах дуртай юу?Та гал тогооны өрөөнд хэрхэн ажиллахаа мэддэг үү? Гал тогоо сайн ч аюул ихтэй.

"Хийх ба болохгүй" тоглоом

Аюулгүй байдал:

1. боломжтой юу цахилгаанГадны зүйл тавих розетка яагаад?

2. Та хүрч чадна гэж бодож байна уу нойтон гараар цахилгаан хэрэгсэл?Яагаад?

3. Та орхиж болно цахилгаан хэрэгсэл хараа хяналтгүй?Гэрээсээ гарахдаа юу хийх ёстой вэ?

Одоо би та нарт оньсого хэлье, та таамаглаж байна.

1. Манай гэрт бүтэн жилийн турш Санта Клаус шүүгээнд амьдардаг (хөргөгч)

2. Манай байранд робот байдаг, тэр нь асар том тэвштэй, робот нь цэвэр цэмцгэр байдалд дуртай, TU доторлогоо шиг дуугардаг, тоосыг дуртайяа залгидаг, ярьдаггүй, найтаахгүй. (тоос сорогч)

3. Би онгирохгүй, бүх найзуудаа залуужуулна. Тэд надад гунигтай, үрчлээстэй, атираатай ирдэг, тэд маш хөөрхөн, хөгжилтэй, толигор байдаг. Тиймээс би найдвартай найз цахилгаан(төмөр)

4. Тэд түүний амыг махаар дүүргэж, тэр үүнийг зажлав. Зажлах, зажлах, залгихгүй, таваг руу илгээдэг (мах бутлуур)

5. Үсийг хатааж, цэвэрхэн засаж болно (үс хатаагч)

6. Түүний хувьд хамгийн гол зүйл бол угаалга цэвэрхэн угаах явдал юм. (угаалгын машин)

7. Тэр даруй ямар ч асуудалгүй, бид бялуунд зориулсан тосыг цохих болно (холигч)

8. Тэр санаа зовох зүйлгүйгээр бидэнд жимснээс шүүс шахаж өгөх болно (шүүс шахагч)

9. Бид цай уухыг хүссэн үедээ асаадаг (цахилгаан данх)

Хүүхдүүдтэй зураг зурах цахилгаан хэрэгсэл. Бид онцгой байдлын үед зан үйлийн чухал цэгүүдэд дүн шинжилгээ хийдэг. Дуудлага 01. Гал түймрийн үед зан үйлийн яриа.

Тоглоом "Зочдыг хүлээж байна"

Маша охин төрсөн өдөртэй. Машагийн зочдыг ирэхээс өмнө шаардлагатай: байр цэвэрлэх, цагаан хэрэглэл угаах, ширээний бүтээлэг индүүдэх, амттан бэлтгэх. ( Жишээ: Хоол хийхэд маш олон сав суулга хэрэгтэй. Холигч, шарагч, бичил долгионы зуух, хүнсний процессор, шүүс шахагч, цахилгаан мах бутлуур.) Аль Маша сонгох вэ цахилгаанЭнэ ажилд зориулсан хэрэгсэл?

Тоглоом "Очъё"

Тоглоом "Нэг үг хэл" (Цахилгаан хэрэгсэл)

Холбогдох хэвлэлүүд:

Аюулгүй байдал нь зөвхөн хүүхдийн олж авсан мэдлэг биш, амьдралын янз бүрийн нөхцөл байдал, түүний дотор гэнэтийн нөхцөл байдалд зөв зан үйл юм.

"Цахилгаан хэрэгсэл ба тэдгээрийг хэрхэн ашиглах" бэлтгэл бүлгийн аюулгүй байдлын талаархи GCD-ийн хураангуй.Зорилго: ослоос зайлсхийхийн тулд цахилгаан хэрэгслийг ашиглах дүрэм, тэдгээрийн зорилго, ашиглалтын дүрмийг засах; хувь нэмэр оруулах.

"Гэрийн цахилгаан хэрэгсэл" ONR-тэй хүүхдүүдийн ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх тухай GCD-ийн хураангуй."Гэрийн цахилгаан хэрэгсэл" сэдвээр ONR (ахлах бүлэг) хүүхдүүдийн ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх тухай GCD Зорилго: Ерөнхий ойлголт.

Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Аюултай гэр ахуйн хэрэгсэл ба цахилгаан хэрэгсэл" OBZH-ийн GCD-ийн тойм.Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан амьдралын аюулгүй байдлын талаархи шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм Сэдэв: "Аюултай гэр ахуйн эд зүйлс, цахилгаан хэрэгсэл."

"Цахилгаан ба цахилгаан хэрэгсэл" ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм.Хүүхэдтэй хийх шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм ахлах бүлэг. Сэдэв: "Цахилгаан ба цахилгаан хэрэгсэл" Боловсролын.

Бүгд Найрамдах Карелийн Пудож хотын MKDOU цэцэрлэгийн 1-р цэцэрлэгийн багш Санкова Валентина Михайловна эмхэтгэсэн Зорилго: Хүүхдэд мэдрэмжийг бий болгох.

"Цахилгаан хэрэгсэл". Цэцэрлэгт зориулсан танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн талаархи GCD

Ахмад болон бэлтгэлийн насны хүүхдүүдэд зориулсан GCD сургуулийн өмнөх насны"Ноликийг хайж байна"

Ажлын тодорхойлолт:
Ахлах болон сургуульд бэлтгэх насны (5-7 нас) хүүхдүүдтэй ажилладаг багш, сурган хүмүүжүүлэгчдийн сонирхлыг татахуйц байх болно гэж би материалыг санал болгож байна.Хүүхдүүд Ноликийг (баатрын баатар) хайж олох сонирхолтой аялалд явж байна. "Fixies" хүүхэлдэйн кино), хамтлагийн ханын цаганд нуугдаж байсан.
Зорилтот:"Цахилгаан хэрэгсэл" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг шинэчлэх.
Даалгаварууд:
- засч залруулах, хүмүүжүүлэх: нэр үгийн багасгах хэлбэрийг бий болгож сурах;
- залруулах, хөгжүүлэх: танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; оньсого таах замаар хүүхдийн логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, харилцан яриа хөгжүүлэх, сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;
- засч залруулах, хүмүүжүүлэх: харилцан ярианы соёлыг төлөвшүүлэх; анхааралтай сонсох чадвар
Тоног төхөөрөмж:сэдвээр сэдэвчилсэн зургууд, Fixies-ийн даалгавар бүхий дугтуй, бөмбөг, физик минутын аудио бичлэг, "Fixies" хүүхэлдэйн киноны баатруудыг дүрсэлсэн зургууд, ногоон, шар, улаан алга

GCD явц:

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид багаасаа мэддэг
Үг нь маш ухаалаг юм
Уулзахдаа сайн уу гэж хэлээрэй
- Өглөөний мэнд!
- Өглөөний мэнд, сайн найз минь!
-Эргэн тойрон дахь бүх хүмүүст өглөөний мэнд!
-Тэнгэр шувууддаа өглөөний мэнд!
- Өглөөний мэнд инээмсэглэсэн царайнууд!
Хүн бүр өнөөдөртэй байгаасай гэж би үнэхээр хүсч байна Өглөөний мэнд, өдрийн мэнд, оройн мэнд! Тэр тусмаа хүүхдүүд маань цэцэрлэгт ирж тоглож, харилцаж, олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурч мэдсэн.
Одоо гараа нийлүүлж, нөхөрлөлийн хэлхээ үүсгэ
Гараа барьсан хүүхдүүд дараах үгсийг хэлдэг.

Бид бол хамгийн нөхөрсөг хүүхдүүд
Бид дэлхий дээр илүү найрсаг биш юм!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо ширээн дээр суу.
Залуус аа, та бидний хуруу ярьж чаддаг гэдгийг мэдэх үү?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд одоо заах болно! Тэд бидний хичээлийн сэдвийг бидэнд хэлэх болно.
ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК

Энэ гал тогоонд ямар чимээ гарч байна вэ?
жижиг хурууны нугалах
Бид котлетуудыг хуурна. цагираган хурууны нугалах
Бид мах бутлуурын машин авна дунд хуруугаа бие биенээ тойрон эргүүлэх
Махаа хурдан шалгая. долоовор хурууг бие биенээ тойрон эргүүлэх
Холигчоор хамт цохино эрхий хурууны эргэлт
Бялуу хийхэд хэрэгтэй бүх зүйл жижиг хурууны холболт
Удахгүй бялуу хийх цагираган хурууны холболт
Бид цахилгаан зуухаа асаана. дунд хурууны үе
Цахилгаан хэрэгсэл үнэхээр гайхалтай! долоовор хурууны хөдөлгөөн
Тэдэнгүйгээр бид амьдрахад хэцүү байх болно. Мөрөө хавч
(интернетээс авсан)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бидний хичээлийн сэдвийг таасан уу?
ЦАХИЛГААН ХЭРЭГСЛИЙГ ЗӨВЛӨХ
Тэд бол бидний үнэнч туслахууд юм. Эдгээр нь цахилгаан эрчим хүчээр ажилладаг, гэр ахуйн олон төрлийн ажлыг гүйцэтгэдэг нарийн төвөгтэй төхөөрөмжүүд юм. Зарим нь угаалга хийдэг, зарим нь гал тогооны өрөөнд тусалдаг, бусад нь тоос цуглуулдаг, зарим нь хоол хүнс хадгалдаг гэх мэт. Цахилгаан хэрэгсэл нь бидний цаг хугацаа, эрчим хүчийг хэмнэдэг. Гэнэт бүх цахилгаан хэрэгсэл байшингаас алга болно гэж төсөөлөөд үз дээ. Тэр үед хүмүүст ямар их хэцүү байх байсан бэ!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хөгжим сонсоод ямар хүүхэлдэйн киноных болохыг таагаарай? Гол дүрүүдийг нь нэрлэж болох уу? (Simka Nolik Papus Masya Dedus DimDimych Nipper Bug Fire Y Spool Verta Professor Chudakov) Та засвартай тоглохыг хүсч байна уу?

Тэгээд тэд энд байна! (захиалагчийн дүрс бүхий зураг харагдаж байна)

Фикс гэж хэн бэ? Эдгээр нь цахилгаан хэрэгсэлд амьдардаг, тэдгээрийг арчлах, засч залруулах, улмаар цахилгаан хэрэгслийн ашиглалтын хугацааг уртасгадаг зохиомол баатрууд бөгөөд цахилгаан хэрэгсэл нь эргээд эдгээр цахилгаан хэрэгсэлээс эрчим хүчээр тэжээгддэг. Fixies нь цахилгаан хэрэгсэлд тусалдаг ба цахилгаан хэрэгсэл нь засахад тусалдаг
Та тэдэнтэй тоглохыг хүсч байна уу? (Тийм ээ!)
Бидний даалгавар бол хамгийн жижиг засварчин болох Ноликийг олох явдал юм. Тэр бүлгийн хаа нэгтээ нуугдаж, гэр бүлийнхэн нь танд даалгавруудыг гаргаж ирээд бүртгүүлсэн шуудангаар илгээсэн!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ноликийг олохын тулд бид оньсого угсрах хэрэгтэй болно. Нөгөө талд нь хаана нуугдаж байсныг нь бичнэ.


Fixies гэр бүлийн эхний ажил: бид цахилгаан хэрэгслийн талаархи бүх оньсого тааварыг шийдэх хэрэгтэй.
Оньсого. Самбар дээрх сэдвийн зургийг засах.

Таавар.
Найз минь хурдан таамаглаж байна
Цасан урхи гэж юу вэ?
Бидний хувьд халуунд хамгаалдаг
Сүү, цөцгий, квасс. (Хөргөгч)

Маалинган улсад
Голын ёроолын дагуу
Усан онгоц хөвж байна
Буцаж, дараа нь урагшаа.
Түүний ард ийм гөлгөр гадаргуу байдаг -
Харагдах үрчлээ биш. (Төмөр)

Алхаж, хивсэн дээр тэнүүчилж,
Булангийн эргэн тойронд хамартай.
Хаана өнгөрөв - тоос байхгүй,
Тоос, хог нь түүний оройн хоол юм. (Тоос сорогч)

Ямар гайхамшиг, ямар хайрцаг вэ?
Өөрөө дуучин, өөрөө үлгэрч,
Түүнээс гадна, тэр үед
Кино үзүүлдэг. (ТВ)

Зөвхөн би, зөвхөн би
Би гал тогоог хариуцдаг
Надгүйгээр чи хэчнээн шаргуу ажилласан ч хамаагүй
Үдийн хоолгүй сууж байна ...
(Цахилгаан зуух)

Хайрцагны хажуу талд дугуй товчлуурууд байдаг.
Яг хажууд нь буланд нь утсан дээр хоолойтой бариул байдаг. (Цахилгаан данх)

Хэрэв товчлуур дарагдсан бол
Хөгжим /хөгжмийн төв/ болно.

Миний торхыг хар
Дээд тал нь миний дотор эргэлддэг.
Тэр хэнийг ч зоддоггүй.
Гэхдээ энэ нь бүх зүйлийг устгах болно! (Холигч)
(интернетээс авсан)

Таадаг хүүхэд самбар дээрх сэдвийн зургийг засдаг.
Оньсогоны эхний хэсэг нь самбарт бэхлэгдсэн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Fixies бидэнд асуулт бэлдсэн. Тэдэнд хариулснаар бид тааварын өөр нэг хэсгийг олж авах боломжтой.
Цахилгаан хэрэгсэл бүр юунд зориулагдсан вэ? (Хүүхэд бүрийн судалгаа)
- Гал тогоо, унтлагын өрөө, коридорт ямар цахилгаан хэрэгсэл байдаг вэ?
-Цахилгаан хэрэглүүрийг ямар эрчим хүчээр хангадаг вэ?
- Байшин болгонд цахилгаан хаана байдаг вэ?
-Яагаад сокетуудад хүрч болохгүй гэж?
- Гэрээсээ гарахдаа ямар дүрмийг мэдэж, заавал дагаж мөрдөх шаардлагатай вэ?
Хүүхдүүд хоёроос гурван өгүүлбэрээр хариулдаг. Жишээ нь: Гал тогоонд хөргөгч байна. Энэ нь хоол хүнсийг удаан хугацаанд хадгалж, мууддаггүй.

Тааварын өөр нэг хэсгийг нийлүүлж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, даалгавар бүхий дараагийн дугтуй энд байна.
Цахилгаан хэрэгслийг хайраар нэрлэ. Би бөмбөг шидэж, цахилгаан хэрэгсэл дууддаг, чи эелдэг байдлаар ярьдаг

Төмөр - индүү, утас - утас, дуу хураагч - магнитофон, данх - цайны сав, хөргөгч - хөргөгч, тоос сорогч - тоос сорогч, розетка - залгуур
Бид үргэлжлүүлнэ:
Миний өгүүлбэрийг давтаж дуусга:
Өвөө гал тогооны өрөөнд (хөргөгчнөөс) сүү авдаг
Ээж нь (угаалгын машинд) хувцас угааж байна
Жулиа "Сайн амраарай хүүхдүүд" нэвтрүүлгийг үзэж байна (ТВ)
Эмээ байцаатай шөл хийж байна (Цахилгаан зуух)
Аав хивс цэвэрлэдэг (тоос сорогчоор)
Ээж цөцгий ташуур (холигчоор)
Ээж нойтон үсийг хатаана (ХАТААГЧ)

Дараагийн тааварыг холбож байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, дараагийн захиагаа нээ.

Багш дугтуйнаас хуудаснуудыг гаргаж авдаг:
"ДУУ шуугиантай" ХЭРЭГСЭЛ Цаасан дээр нэг нэгнийхээ ард нуугдсан цахилгаан хэрэгслийн контурыг харуулсан байна.


Хүүхдүүд тэдгээрийг олж, нэрлэж, хэрхэн ашиглаж байгааг хэлэх хэрэгтэй. Санал байх ёстой (жишээ нь)
Би цахилгаан гэрэлтэй. Би зураг зурахаар суухдаа асаадаг.
Би гэртээ оёдлын машинтай, ээж маань оёх дуртай,
Би угаалгын машинтай, ээж бид хоёр угаалга хийдэг.
Бид гэр бүлээрээ орой зурагт үзэх дуртай.
Амралтын өдрүүдээр аав бид хоёр хивс сорох дуртай.
Угаалга хатах үед ээж индүүдэж, би эвхдэг.
Зочид ирэхэд цахилгаан данханд ус буцалгаж, гэр бүлээрээ цай уудаг.

Физминутка
Одоо би хүүхдүүдээ, ширээгээ орхиж, жаахан амрахыг хүсэх болно.
Ноликийн дуртай гимнастикийг хийцгээе. (Хөгжмийн төв нь цэнэглэж буй дууны бичлэгээр асдаг)


DRYTS-TYTS

ТВ,
ТВ,
ТВ, ТВ,
Те-тэ-тэ-тэ-тв.
Dryts-tyts ТВ,
Dryts-tyts ТВ,
Dryts-tyts ТВ
Мөн дотор нь хоёр засвар.
Dryts-tyts ТВ,
Dryts-tyts ТВ,
Dryts-tyts ТВ
Мөн дотор нь хоёр засвар

асран хамгаалагч: Сайн байна, залуусаа, амарч, бид үргэлжлүүлнэ

Дараагийн захидалд засварчид орон сууцанд цахилгаан хэрэгсэл байрлуулахыг санал болгож байна
(хүүхэд бүрт цахилгаан хэрэгсэл бүхий зургийг соронзон дээр өгдөг, самбар дээр орон сууцны зочны өрөө, гал тогоо, угаалгын өрөөний диаграмм байдаг) Залуус угаалгын өрөө, гал тогоо, зочны өрөөг дуусгах) Хүүхдүүд цахилгаан хэрэгслийг самбарт бэхлэх үед , тэд яагаад энэ эсвэл тэр өрөөнд цахилгаан хэрэгсэл байх нь тохиромжтой болохыг тайлбарладаг.
Сайн хийлээ! Бид оньсого цуглуулдаг!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, шүлгийг анхааралтай сонсоорой.
Бидэнд туслахууд байна
Хэцүү үед бүү бууж өг.
Хэрэв ээж санаа зовж байгаа бол
Бид ажилдаа орно.
Энд "Тусламж!"
Даашинз индүүдэх, өмд индүүдэх,
Бүгд бидний гарт хүрэх боломжтой.
Тоос сорогч нь чанга дуу чимээ гаргадаг.
Манай хивс цас шиг гялалзаж байна.
Бид дотуур хувцасны талаар мартаагүй.
Угаасан, гүйлгэсэн.
Тэгээд дараа нь угаана
Бидний гар ядраагүй.
Бидний зүйлсийг хатаа
Хувцас нь цэвэр ариун байдалаар гэрэлтдэг.
Бид нэг минут суув
Зурагт үзсэн.
Утас дуугарах чимээг сонс
Хэн нэгэн бидэн дээр очихоор яарч байна.
Данхыг зуухан дээр тавь
Зочиддоо цай ууцгаая.
Манай байшин хөгжим дүүрэн байдаг
Бид тэнд бүжиглэж, дуулдаг.
Гэртээ хэрхэн биеэ авч явах вэ
Бид цэцэрлэгт сурна.(Интернэтээс авсан)
Надад хэлээч, шүлэгт ямар цахилгаан хэрэгслийг авч үзсэн бэ? (индүү, тоос сорогч, угаалгын машин, зурагт, утас, данх, магнитофон)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид оньсого хийж дуусгалаа. Үүнийг эргүүлээд Нолик хаана нуугдаж байсныг харцгаая?
Ар талд нь тэгийг цагт нуусан гэж бичсэн байдаг. Багш ханан дээрх цагийг салгаж, тэндээс тоглоомын хурууг гаргаж ирэв.
Та засварын бүх даалгавруудыг маш сайн хийсэн! Маш их баярлалаа!
Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээр юу ярилцсанаа санацгаая? (хүүхдийн хариулт)
Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш:Та fixies ийм тэмдэг байдаг гэдгийг мэднэ - бариул - rostopyrka. Гурван хуруугаараа далдуу мод. Заримдаа энэ нь тавтай морилно уу, гэхдээ ихэнхдээ энэ нь ажил сайн хийгдсэний шинж тэмдэг юм.

ONR-тэй хүүхдүүдэд зориулсан нөхөн олговор олгох бүлэгт "Амьд" төхөөрөмж" зургийн талаархи GCD-ийн конспект. / Негуляй Людмила Николаевна, дүрслэх урлагийн нэмэлт боловсролын багш /

Зорилтот: Хүүхдэд нарийн ур чадварыг бий болгох, бүтээлч чадвар, уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилгын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх. Хүүхдүүдэд геометрийн дүрсээс зураг зохиож янз бүрийн гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг дүрслэхийг заах. Зургийнхаа баатрын тухай дүрсэлсэн түүхийг зохиохдоо хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүл. Зурган дээр "сэргэсэн" төхөөрөмжүүдийн хэлбэр төдийгүй сэтгэлийн байдал, мөн чанарыг илэрхийлэхийг заах. Төрөл бүрийн нарийн ширийн зүйлс, жижиг элементүүдийг нэмснээр дүрсэлсэн дүрс нь төлөвлөсөн зурагтай тохирч чадна. Зохиолын ур чадвар, өнгөт харандаагаар зурах техник, өнгө ойлголтыг сайжруулах. Нягт нямбай байдал, ажлыг дуусгах чадвар, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчдийн үгийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил: "Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл" лексик сэдвээр сурган хүмүүжүүлэгч, ярианы эмчийн ажил. К.И.Чуковскийн "Мойдодыр", "Федорино уй гашуу"-г уншиж, хүүхэлдэйн кино үзэж байна. Хүмүүст зан чанарын шинж чанар, тэдгээрийн илрэлийн тухай яриа. "Сэтгэлийн байдлыг зурах" хүснэгтүүдийг үзэх.

Тоног төхөөрөмж: өнгөт усан будгийн харандаа (хайрцаг дээр өд наасан), А4 цаас, "Сэтгэлийн зураг зурах" хүснэгт.

Хичээлийн явц:

Танилцуулга хэсэг.

Залуус аа! Өнөөдрийн манай харандаанууд объектуудыг хөдөлгөөнтэй болгох чадварыг олж авсан. Шидэт бус энгийн хайрцагны харандаагаар би энгийн цахилгаан чийдэнг зурдаг. Дэнлүү нь хэлбэртэй байна: (юу?), өнгө (юу?). Гэхдээ энэ дэнлүү ямар ч сэтгэл санаа, зан чанаргүй. Одоо би өдний хайрцагнаас харандаагаар зурж байна. Гэхдээ эхлээд би үзэг дээр үлээх болно. Энэ гэрлийн чийдэн нь маш их гэрэл гэгээтэй, гэрэл өгдөг, ийм инээмсэглэлтэй байдагдаа баяртай байдаг. Тэгээд тэр гараа хоёр талдаа ороож, дугуй гэдсээ дэмжив. Түүний хөл нь нимгэн, дотор нь спираль шиг. Гэхдээ гутал нь: тод, хоншоортой.

Тааварт ямар төхөөрөмжүүд нуугдаж байгааг тааварлаарай!

Хаана ч явсан дэг журамтай.

Ямар ч үрчлээ, нугалаа байхгүй.

Их бие нь шалан дээр мөлхөж байна.

Чихэр шиг шал нь муу.

Яг хажууд нь, буланд

Утас дээр хоолойгоор бариул.

Тэр хэлгүй ярьдаг, чихгүй сонсдог.

ФИЗМИНУТКА

Тэгээд нэг минутын турш тоос сорогч болж, бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгоё.

Аав нар аа! Хэр их тоос! (Гараа хажуу тийш нь сунгах)

Та өмнө нь хаана байсан бэ?

Та намайг бүрмөсөн мартсан ... (Хоёр гараараа даллах)

За, зүгээр, аймаар биш, бүх зүйл тодорхой байна (алгаа алгадах)

Гайхалтай бохир! Зүгээр л сайхан! (хуруугаараа заналхийлэх)

Дашрамд хэлэхэд! Би орны доогуур харна. (Толгой мөрөн дээрээ)

Дараа нь би хивсний дагуу алхаж байна (хуруунууд ширээн дээр "гүйдэг")

Дахин би буланд хөлддөг.

Хөргөгч, зуух, тоос сорогч, данхны геометрийн дүрсийг ашиглан "дүрс"-ийг хэрхэн бүтээх тухай харилцан яриа, үзүүлбэр.Хүүхдийн түүх, тэдний баатар ямар дүр байх, түүний дүрийг хэрхэн дамжуулах вэ.Дизайнаар зурах.(Бид өд дээр үлээж, харандаа ид шидийн болсон)Уран зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулах. Залуус таалагдсан ажлынхаа талаар ярьж, төхөөрөмжийг хэрхэн хөдөлгөөнд оруулахыг санал болгодог.



Санамсаргүй нийтлэлүүд

Дээшээ