Хуванцараас модыг хэрхэн яаж хэвлэх вэ. "Алтан намар" сэдэвт хуванцараас хийсэн хэрэглээ: хүүхдүүдэд зориулсан сонирхолтой хичээл Хуванцараас хийсэн модны хэрэглээний мод

Анна Корсакова

Зорилтот:

Пластилинографийн техникээр зураг зурах.

Даалгаварууд:

Plasticine-тэй ажиллах чадварыг сайжруулах.

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар

Хүүхдийн сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.

Байгаль дэлхийгээ хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, модыг арчлахыг заах.

Тоног төхөөрөмж, материал:

Пластилин

Будаг (гуаш)

Шүрших

Загварын самбар

Явц:

1. Бид цаасыг шүршигч буугаар буддаг. Үүнийг хийхийн тулд хүссэн өнгөт гуашийг усаар шингэлж, хуудсыг бүхэлд нь цацаж, хатахыг хүлээнэ үү.

2. Plasticine flagella-аас бид модны олон өнгийн навч, ирээдүйн өвсийг мушгина.


3. Бид хүрэн plasticine flagella-аас модны их биеийг хийдэг.

Бидний ажил бэлэн боллоо. Эндээс бид юу авсан.

Холбогдох хэвлэлүүд:

IN дунд бүлэг№ 4 "Мөрөөдөгчид" 2015 оны 11-р сарын 03-ны өдөр "Ээж муур" сэдвээр хуванцар материалаар загварчлах талаар хичээл хийлээ. Хүүхдүүдэд сургах зорилгоор.

Намрын эрдэнэ Шар зоос мөчирөөс унана. Таны хөл дор эрдэнэс бий! Энэ намар алтлаг Навч өгдөг, тоохгүй, Алтан навчис танд өгдөг.

"Намрын мод" ахлах бүлгийн дүрслэх урлагийн хамтын бүтээлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.Зохиогч: Титова Олена Олеговна, Нерехта хотын "Малышок" хүүхдийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч. Тайлбар: Энэхүү GCD-ийн хураангуй нь ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулагдсан болно.

"Намрын мод" сэдвээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм ахлах бүлэгХөтөлбөрийн агуулга: 1. Хүүхдэд заах.

Хоёр дахь бага бүлгийн үр бүтээлтэй үйл ажиллагааны хураангуй. "Хулгана" хуванцараас загварчлахДаалгавар: - хулганы ижил төстэй байдал, шинж чанарыг загварчлахдаа дамжуулахыг заах; -биеийг баримал хийх техникийг засах (том бөмбөг, жижиг бөмбөг өнхрүүлэх.

Хичээлийн явц: - Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид намрын сайханд мэндчилгээ дэвшүүлье. Миний унших гэж байгаа шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

Уран баримал нь хүүхдийн амьдралд зураг зурах, дизайн хийх, янз бүрийн тоглоомуудын хамт ордог бөгөөд нэг хичээлийг салгах боломжгүй байдаг.

Сайн уу. Маам хүмүүс ээ!Өнөөдөр бид 1-р бага ангийн хамт "Намрын мод" пластилинээр хийсэн хамтын урлалыг хийлээ.Эхлээд намрын шинж тэмдгийг давтлаа.

Ирина Паринова

Ажлын үе шатууд:

1. Шаардлагатай материалыг бэлтгэх.

2. Арын дэвсгэр бэлтгэх (хүлээн авах "нэг өнгийг нөгөөд оруулах") дэлхийн хувьд бид шар, улбар шар, ногоон өнгийг холино plasticine ба картон дээр тавина, хуудасны ёроолд нимгэн давхаргад түрхэнэ. илүүдэл хуванцарстекийн тусламжтайгаар устгана.

3. Тэнгэрийн дэвсгэрийг бий болгохын тулд хөх, цагаан өнгийг холино plasticine ба түрхэнэ, хуудасны дээд хэсэгт нимгэн давхаргад түрхэнэ. илүүдэл хуванцарстекийн тусламжтайгаар устгана.

4. Дараа нь бид хонгилыг сийлбэрлэж эхэлнэ мод. Бор өнгийн хэсгүүдээс хуванцарзузаан урт өнхрүүлээрэй "Хиам"- баррель мод. Салбаруудад зориулж өнхрүүлээрэй "хиам"нимгэн.

5. Ишийг бэхлэх модноос навч хүртэл, бага зэрэг тэгшлээд, ингэснээр их биений ёроолд ёроолд нь их биеийг илүү өргөн болгоно. Тиймээс бид хэд хэдэн их бие хийдэг модой модыг дүрсэлсэн хуудсан дээр хавсаргана.

6. Их бие рүү моднимгэн мөчрүүдийг хавсаргана.

7. Дараа нь бид үйлдвэрлэдэг "алтан чимэглэл" мод - титэм. Үүний тулд бидэнд хэрэгтэй хуванцаршар, улбар шар өнгө. Холих ( "цутгах") нэг өнгө нь нөгөөтэйгөө бид ер бусын өнгө олж авдаг намрын навчис. -аас хуванцарүүссэн өнгөний жижиг хэсгийг чимхээд хоёр хуруугаараа өнхрүүл (том ба индекс)жижиг бөмбөлөгүүд, дараа нь тэдгээрийг тойрог хэлбэрээр сунгаж, ирмэгийг дотогшоо нугалж, навч авна.


8. Бид мөчир дээрээ навч наалддаг мод.


9. Бид ажлыг нисдэг нүүдлийн шувуудын сүргээр дүүргэдэг.


10. Ажиллаарай намрын зураг зурж дуусгасан, энэ нь хүрээ дотор байрлуулах хэвээр байна.


Мөн энд пано үйлдвэрлэх сонголт байна « намрын мод» инженерийн чиглэлээр пластилинографи.

ПАННО« намрын мод»

Материал ба багаж хэрэгсэл:

Цагаан картон хуудас;

- хуванцар;

Харандаа (энгийн, бор);

хамтран ажиллах самбар хуванцар;

ухуулах хуудас (үйлдвэр);

PVA цавуу;

Цаасан салфетка.

Ажлын үе шатууд.

1. Энгийн харандаагаар урьдчилсан ноорог зурж эхэлцгээе модцагаан картон хуудсан дээрх давхрагын шугамууд.

2. Дараа нь бид их бие, мөчрүүдийг тавих ажлыг үргэлжлүүлнэ мод. Үүнийг хийхийн тулд бор нимгэн хиамыг өнхрүүлээрэй. Бид их бие, мөчрүүдийн контурыг зурж эхэлдэг.


3. Холтосны дүрсний хувьд моднимгэн тугуудыг өнхрүүлж, янз бүрийн чиглэлд дур мэдэн нугална.

4. Бид муруй далбаагаа их бие рүү холбоно мод, ингэснээр холтосыг дүрсэлсэн мод.


5. Цавуу ашиглан, манай салбар дээр цавуу моднавч, дэлхийн арын дэвсгэрийг бий болгодог. Үүнийг хийхийн тулд шар, улбар шар өнгөтэй холино хуванцар, жижиг бөмбөлөгүүдийг өнхрүүлж, хуудасны ёроолд байрлуулж, бие биентэйгээ нягт байрлуулна.


6. Тэнгэрийн дэвсгэрийг бий болгохын тулд цагаан, цэнхэр өнгийг холино хуванцар. Бид жижиг бөмбөгийг өнхрүүлэн цаасан дээр тавиад бие биентэйгээ нягт байрлуулна.


7. Дууссан ажил самбар« намрын мод» хүрээнд хийнэ.


Эдгээр бүтээлүүд нь маш сайн интерьер дизайн, хүүхдийн урлагийн үзэсгэлэн болно.

Анхаарал тавьсанд БАЯРЛАЛАА!

Фото зургийн цомог

"Цэрэг хамгаалагч"

"Тэд эх орныхоо төлөө тулалдсан!"


"Энх тайван - Энх тайван!"

"Энэ гайхалтай орон зай"



"Шүхэрчдийн хөшөө"

"/upload/blogs/detsad-365781-1478019445.jpg" файл олдсонгүй!

"Гайхамшигт шувуу"


"Ladybug"


Холбогдох хэвлэлүүд:

Сэдэв: "Эрвээхэй" Зорилго: Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн сонирхлыг бий болгох. Plasticine-тэй ажиллах техникийг засах. Хүүхдүүдэд ашиглахыг үргэлжлүүлэн заа.

Шувууны тухай зарим мэдээлэл. Redstart бол толгой дээрээ хар өдтэй, тод улбар шар хөхтэй жижигхэн үзэсгэлэнтэй шувуу юм. Тэр сүүлтэй.

Хавар ирлээ. Эхний цэцэг гарч ирнэ. Зарим нь аль хэдийн цэцэглэж биднийг баярлуулж байна. Бид тэдэнд хайртай тул тэднийг авч явахыг хүсч байна. Гэвч бид.

Plasticineography буюу plasticine зурах нь харьцангуй шинэ төрөл юм хүүхдийн бүтээлч байдалмөн нэг төрлийн уламжлалт бус зураг, аль нь.

"Пластинографийн гайхамшиг" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулсан мастер ангиМастер ангийн тойм Сэдэв: Пластилинографи бол хүүхдүүдэд зориулсан сонирхолтой бөгөөд ашигтай үйл ажиллагаа юм. (Сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарт) Мастер ангийн зорилго:.

Уг ажлыг plasticineography техникээр хийсэн. Уран зураг. Бяцхан. Гар урлалыг дөрөвний нэг цэнхэр картон дээр хийсэн. юуны түрүүнд бид өнхрөх.

хэвлэх Баярлалаа, сайн заавар +2

Хавар ирж байгаа тул хаврын хуванцар гар урлал хамааралтай болж байна. Байгалийн сэргэлтийг хуванцараар цаасан дээр буулгаж болно. Ийм бүтээлч байдлыг plasticineography гэж нэрлэдэг. Үр дүн нь өвөрмөц гурван хэмжээст уран зураг эсвэл ил захидал юм. Энэхүү загварчлалын хичээл дээр бид хаврын сэдэвт өөрчлөлтийг санал болгож байна - хуванцар хаврын мод. Ийм ойлголттой юу холбоотой байж болох вэ? Мэдээжийн хэрэг, цэцэглэж буй ногоон байгууламж, хайлсан цас, хурц нартай. Үүнийг бид plasticine-ийн тусламжтайгаар үржүүлэхийг хичээх болно.

Модны талаархи бусад хичээлүүд:

Алхам алхмаар зургийн хичээл:

Plasticine хэв маягийг бий болгохын тулд танд зотон даавуу хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд өтгөн тэгш өнцөгт картон авах нь дээр. Зургийн хэмжээ том байх тусам зургийг сийлэхэд илүү их хуванцар ашиглах болно. Мөн модны суурь болон их биеийг сийлэхэд хүрэн, навчис нь шүүслэг ногоон, горхи, цас хайлах цэнхэр, нарны гэрэлд шар, ягаан (цэцэглэж буй мод бүтээх гэж байгаа бол) модны зөв өнгийг сонго.


Зотон даавууны ёроолд нимгэн бор хуванцар давхарга нааж, зарим газарт хаврын урсгалыг дуурайлган цэнхэр судал хий.


Нимгэн модны их биеийг төв хэсэгт нааж, доод хэсэгт нь өргөжүүлнэ.


Салбаруудыг хавсаргана. Нэг буланд нарны гэрлээр модыг гэрэлтүүлэхийн тулд шар өнгийн хуванцар нимгэн давхаргыг наа. Тунгалаг үүл авахын тулд эхлээд бага зэрэг цэнхэр хуванцарыг шар масс руу хольж болно.


Эцсийн шат бол ногоон хуванцараас нахиа эсвэл дөнгөж цэцэглэдэг навчийг бий болгох явдал юм. Бүх салбаруудад олон жижиг нарийн ширийн зүйлийг санамсаргүй дарааллаар наа.


Энэхүү хаврын найрлага нь маш энгийн тул бага насны хүүхдүүд ч гэсэн үүнийг эзэмших болно.


Хүүхдүүдийн хуванцараар загварчлах нь бүтээлч ажилХүүхэд бүр маш бага байсан ч ертөнцийн талаарх өөрийн санаагаа илэрхийлдэг анхны арга. Хуванцар урлагийн үндсийг заах нь хүүхдийг шинэ төрлийн уран сайхны бүтээлч байдалд танилцуулж, тэвчээр, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлж, хичээл зүтгэл, анхаарал халамжийг хөгжүүлдэг.

Хэрэглээний урлагийн бяцхан дурлагчид дүрсийн тухай ойлголтыг, жишээлбэл, урлагийн гар урлал дахь модыг мэдэрч, түүнд амьд байгалийн илрэл, эр зоригийн тодорхой шинж чанарууд, амьдрах хүсэл эрмэлзэл, хүч чадал, гоо үзэсгэлэнг ашиглаж сурах болно. Дахин бүтээхийн тулд plasticine applique, хүүхэд тухайн зүйлийн хэмжээ, өвөрмөц шинж чанар, модны байршил, сэтгэл санааг оюун ухаанаараа тодорхойлж, гар урлалдаа түүний мэдрэмжийг илэрхийлэхийг хичээх болно. Ажлын эдгээр бүх нарийн мэдрэмжүүд нь бүтээлч хүнийг төлөвшүүлж, үйл ажиллагааны чадавхийг зөв чиглэлд чиглүүлдэг.

Хүүхдүүд нэг жил хагасын наснаас эхлэн хуванцараар ажиллаж эхэлдэг бөгөөд загварчлал нь гар, хурууны моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлдэг. plasticine програмыг бий болгохжижиг зураачийн сэтгэлийг татаж, жинхэнэ сонирхлыг төрүүлж, уран зөгнөл, уран сэтгэмжийг хөгжүүлдэг. Ахимаг насны хүүхдүүд хөгжлийн түвшин, боловсролын түвшингээр нь өргөдөл гаргадаг - сургуулийн сурагчид биологийн хичээлд эсийн бүтэц, газарзүйн хичээлд зориулж дэлхийн царцдасын загвар гаргах боломжтой - аль ангид суралцаж байгаагаас хамааран Тэд яг одоо сургуульд сурч байгаа сэдэв, аль програмыг ажилд сонгох вэ - хавтгай эсвэл эзэлхүүн.

Галерей: plasticine applique (25 зураг)
















Plasticine массаас янз бүрийн хэрэглээний програмууд

Материал нь зураг, объектын талаархи өөр өөр ойлголтыг бий болгох боломжийг олгодог.

  • хавтгай;
  • эзэлхүүнтэй.

Картон дээр хуванцараар хийсэн хэрэглээг хийх техникт зургууд нь дараахь техникээр ялгагдана.

  • дэвсгэрийг дамжуулахын тулд бүрэн түрхэх;
  • морины бэхэлгээ;
  • бөмбөг мозайк техник;
  • эзэлхүүний элементүүд;
  • техникүүдийн хослол.

Ажил нь картон, диск, нэг удаагийн хуванцар хавтан эсвэл шилэн дээр хийгддэг. Сүүлчийн төрлийн бүтээлч байдал нь хавтангийн урд талыг олж авахыг харуулж байна Би шилний ард байна, тиймээс ил тод материал дээр загварчлахыг урвуу зураг гэж нэрлэдэг.

Картонон дээр зураг үүсгэх үед түрхэх техник

Энэ хэв маягаар ажиллахын тулд та дараагийн мөр, нарийн ширийн зүйл бүрийг төсөөлж, бэлэн загвар эсвэл ажлыг ашиглах хэрэгтэй. Бүтээлийн хоёрдахь хувилбар нь ахимаг насны хүүхдэд тохиромжтой, учир нь хүүхдүүд бэлэн хуйвалдааны дагуу зургийг дуртайяа дуусгадаг. Ийм бүтээлч байдлын загварыг картон дээр зурж эсвэл нүүрстөрөгчийн цаас ашиглан орчуулж болно.

Картон өмнөх шингэрүүлсэн усаар түрхсэнЭнэ төрлийн бүтээлч байдлын хувьд PVA (1: 1) уусмал эсвэл тусгай дэлгүүрийн праймертай. Plasticine-ийн өөхийг ажлын гадаргууд шингээхгүй байхын тулд үүнийг хийх ёстой бөгөөд материалыг цаастай холбох нь хүчтэй болно.

Хүүхэд зөөлөн тууштай болох хүртэл гараараа хуванцар зуурмаг зуурдаг. Материалын багахан хэсгийг цаас эсвэл картон цаасны шаардлагатай зайд байрлуулж, жигд дарах хөдөлгөөнөөр түрхэж, загварын шугамын хоорондох хэсгийг дүүргэнэ. Хэрэв та том талбайг дүүргэх шаардлагатай бол зөөлрүүлсэн материалыг нэмж, үргэлжлүүлэн ажиллана.

Өөр өнгөөр ​​ажиллахын тулд тэд заадаг хүүхэд таваг цэвэрлэөмнөх plasticine-аас зөөлөн төлөвт түрхэж, шинэ өнгөөр ​​нэгдэж болно. Үүнийг хийхийн тулд хатуу хуванцар хутга хэрэглээрэй. Ажлын үеэр хүүхэд ойролцоох савнаас алгаа норгож, материал нь наалдахгүй. Ажлын явцад гар салфетка хэрэглэх нь тохиромжтой.

Flagella техникийг ашиглах

Ийм анхны тусламжийн гадаргуу нь гар урлалын илэрхийлэл, бүтээлч байдлыг өгдөг. Хүүхэд илүү ихийг ашиглан сонгосон маягтыг үүсгэж сурдаг жижиг буталсан хэсгүүд, жишээ нь, flagella, аажмаар загвар мөр хоорондын зайг дүүргэх.

Үүнийг хийхийн тулд зуурах замаар олж авсан зөөлөн хуванцар массыг урт эсвэл дунд багц хэлбэрээр самбар дээр өнхрүүлдэг. Илүү туршлагатай, ахимаг насны хүүхдүүд урт хэлбэрүүдтэй ажилладаг тул хүүхдүүдэд хэрэглэх нь дээр жижиг хэмжээтэй оосорИнгэснээр тэдгээр нь эвдрэлгүйгээр амархан тавигдаж болно.

Картонон эсвэл түрхсэн хуванцар дэвсгэр дээр тавьсны дараа тэдгээрийг бэхлэхийн тулд бага зэрэг дардаг. Энгийн хэлбэр, жишээлбэл, нарийхан навч, бөөрөнхий эд зүйлсээр суралцаж, дараа нь шувуудын гар урлал эсвэл амьтны ертөнцийн төлөөлөгчдийн гар урлал руу шилжих нь дээр.

Бөмбөгнөөс мозайк баримал хийх арга техник

Үйлдвэрлэлийн зориулалттай жижиг хэсгүүдийн бөмбөгхуванцарыг ойролцоогоор 0.5 см диаметртэй дугуй хэлбэртэй болгон өнхрүүлдэг.Энэ арга нь хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээнд илүү хялбар байдаг, учир нь та боодол авч, тавих шаардлагагүй, харин жижиг бөмбөлгийг зөв газарт нь дарж байрлуулна.

Хүүхдийн анхаарлыг өнгө сонгох, өнгө аясыг бий болгох, ижил сүүдэртэй нарийн ширийн зүйлийг рельеф болгон угсарч өгөхөд төвлөрүүлдэг. Энэ техникийг зөвхөн бэлтгэсэн загварын дагуу гүйцэтгэдэг бөгөөд тэдгээрийн хэсгүүд нь дугуйгаар дүүргэгдсэн байдаг мозайк төрөл.

Зургийн гурван хэмжээст дэлгэрэнгүй мэдээлэлтэй ажиллах

Хуванцар массаас бэлэн элементүүд, жишээлбэл, модны их бие, мөчиртэй навч, эрвээхэйний далавч, угсарсан баг цэцэгтэй цэцэг хийдэг нэлээд түгээмэл арга юм. Дараа нь дууссан талбайн нарийн ширийн зүйлийг зөв газарт нь бэлэн хуванцар дэвсгэр дээр дардаг.

Хэрэв хүүхэд хуванцараар ажиллах тодорхой ур чадвартай бол түүнийг загвар шугам зурахгүйгээр самбарыг дуусгахыг урьж байна, энгийн зураглалыг маш амархан хийж болно, харин хүүхэд өөрийн сонгосон модны их биеийг дур зоргоороо зохион байгуулж бүтээлч байдаг. дарааллаар нь тусдаа навчтай модны титэмд мөн адил хамаарна.

Нэг зураг дээр техникийг хослуулах

Т рхэц хийх арга нь пластилинаас арын дэвсгэр, алслагдсан навчийг бий болгоход хэрэглэгддэг ба тэд боодол, полка цэг эсвэл бусад техникийг ашиглан эзэлхүүний техникээр ойролцоох нарийн ширийн зүйлс, объектуудыг хийхийг хичээдэг. Энэхүү аргын хослолын ачаар картон дээрх хуванцараас авсан зураг нь гүн гүнзгий, гурван хэмжээст ойлголтыг олж авдаг. Ашиглаж болно бөмбөлгүүдийг, үр тарианы оруулга, ринстон, гоймон янз бүрийн хэлбэрүүд, хэрэв энэ нь зохиогчийн санаанд тохирсон бол.

Хэрэв бэлтгэсэн загварын шугамын дагуу нимгэн туг тавих, дараа нь хэсэг доторх хэсгийг бөмбөгний техник ашиглан дүүргэж, найрлагыг эзэлхүүнтэй дууссан элементүүдээр дүүргэж болно. Хэрэв бид хэмнэлтийн талаар ярих юм бол маш тод хэрэглээ бүхий онгоцонд хийдэг түрхэх техникийн хувьд их хэмжээний навч, цэцэг, амьтны дүрсийг баримал хийхээс хамаагүй бага хуванцар масс шаардагдана.

Гэхдээ энэ нь хязгаарлагдмал хэрэглээний тухай биш, харин бэлтгэсэн талбайн гоо үзэсгэлэнгийн тухай тул та урам зоригтой хүүхдэд өргөдөл гаргаж өгөх хэрэгтэй. ямар ч техникийг хослуулах, хамгийн чухал нь цаг тухайд нь түүний ажлыг зөв чиглэлд чиглүүлэхийг хичээх хэрэгтэй.

Plasticine-тэй ажиллах нь хүүхдийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд эерэг нөлөө үзүүлдэг бөгөөд эцэг эхтэй хамтарсан үйл ажиллагаа нь тэднийг ойртуулдаг. Загвар хийх нь таны хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлж, эргэн тойрныхоо ертөнцийг сурахад тусалдаг.

Энэ хичээлийг санал болгох болно алхам алхмаар тайлбарнамрын модыг сийлсэн гэрэл зургуудын хамт. Энэ хичээл нь эцэг эхчүүдэд хүүхдэд улирал, ялангуяа намрын тухай ярих боломжийг олгоно. Навчны өнгө өөрчлөгдөж, унаж байгааг жишээгээр харуул.

Намрын мод хийхийн тулд танд дараахь зүйлс хэрэгтэй болно.

  • цаас;
  • plasticine (илүү зохимжтой намрын өнгө: шар, хүрэн, улаан гэх мэт);
  • баримал хутга.

Намрын модыг хэрхэн яаж хэвлэх вэ

1. Цаасан хуудас авч, түүн дээр дараа нь мод наалдана.

2. Янз бүрийн өнгийн хуванцар гурван жижиг хэсгийг авна. Энэ тохиолдолд энэ нь цагаан, ногоон, нил ягаан өнгийн plasticine-ийн хэсэг юм. Бусад өнгийг бас ашиглаж болно.


3. Эдгээр пластилин хэсгүүдийг туг руу эргэлддэг.


4. Дараа нь туг нь хоорондоо орооцолдож, нэг олон өнгийн боолт болгон өнхрүүлнэ.


5. Үүссэн турникийг өмнө нь бэлтгэсэн цаасан дээр наасан байна. Цаасны доод ирмэг дээр цувисан тугуудыг байрлуул. Дараа нь хуруугаараа доорх зурагт үзүүлсэн шиг доод ирмэг хүртэл жигд тараана. Энэ нь мод ургадаг өвс байх болно.


6. Доорх зурагт үзүүлсэн шиг өөр өөр өнгийн пластилин хоёр жижиг хэсгийг авч, модны их биеийг хэвэнд хийнэ. Энэ нь маш амархан хэлбэрждэг. Үүнийг хийхийн тулд та plasticine-ийн хэсгүүдийг зуурч, цаасан дээр тавиад, хуруугаараа дарж, модны их бие үүсгэх хэрэгтэй.


7. Дараа нь загварчлах хутга авч, түүний тусламжтайгаар их биенд босоо бага зэрэг долгионтой судал нааж, хуванцар дээр өвсийг бэлгэддэг жижиг, байнга нүх гаргадаг.



9. Үүссэн навчийг дээд хэсэгт нь модны их биений эргэн тойронд цаасан дээр нааж, улмаар модны титэм үүсгэдэг.


10. Ижил навчнууд нь зөвхөн бусад өнгөт (шар, ногоон) хүрэн навчнууд дээр наасан байна.


11. Улаан навч нэмнэ. Гэхдээ бид тэдгээрийг зөвхөн модны титэм дээр төдийгүй их бие, навч, зүлгэн дээр нааж, намрын улиралд навчис унадаг гэдгийг харуулдаг. Загварын хутгаар бид бүх навчнуудад хэд хэдэн уртааш туузыг хэрэглэнэ.


12. Цаасны баруун дээд буланд бид нар, зүүн дээд буланд үүл хийдэг. Ингээд л намрын мод бэлэн боллоо.


Хэрэв та алдаа олсон бол текстийн хэсгийг тодруулж, товшино уу Ctrl+Enter.

Санамсаргүй нийтлэлүүд

Дээшээ