"Дымково тоглоом" бага бүлгийн ангийн төлөвлөгөө-хураангуй. "Дымково тоглоомын танилцуулга" GCD-ийн тойм Бага ангийн хоёрдугаар бүлэгт Дымково тоглоомын зураг зурах.

Сул талууд

Сэдэв: "Дымково тоглоом"

Зорилтот:

Хүүхдүүдийг гоёл чимэглэлийн урлагтай танилцуулах. Бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, бие даан хэв маяг хийхийг заах, Дымково зургийн элементүүдийг зурах, өнгөний талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; Өнгөний мэдрэмжийг бий болгох. Оросын ардын урлагийг сонирхох, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Дымково тоглоомын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, хүүхдүүдийг Дымково уран зурагтай үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Dymkovo уран зургийн элементүүдийг зурж сурах (тойрог, цэг, судлууд, цагираг, долгионы шугам);

Бие даасан байдалд сургах, загвар дээр танил элементүүдээс загвар хийж сурах;

Өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Зурах сонирхол, ардын мастеруудын бүтээлийг хүндэтгэх, тэдний ажлыг биширдэг байдлыг төлөвшүүлэх.

Толь бичиг:

Dymkovo тоглоом, залуу эмэгтэй, тойрог, цэг, судал, бөгж, долгионы шугам.

Материал:

Дымково тоглоомын хэд хэдэн зураг, Дымково загварын элементүүдтэй зургууд; гуаш, сойз, лонхтой ус, салфетка, Дымковогийн залуу хатагтайн бэлэн загвар зураг.

Урьдчилсан ажил:

Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүх, цомог, ил захидал, Дымково тоглоомын тухай зураг үзэх, будах ном будах, Дымково тоглоомын тухай ярих, гар урчууд, Дымково тоглоомын тухай шүлэг уншиж, цээжлэх. Орос хэлний шүлэг, дуу, оньсого унших.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр хүүхдүүд ээ, би таныг Дымково тоглоомын зургийн галерейд урьж байна.

(3 ширээ, тус бүр нь Дымково тоглоомтой: шувууд, амьтад, залуу бүсгүйчүүд. Хүүхдүүд ширээ тус бүр дээр очиж, шалгаж, багш нь хүүхдийн шүлгийг уншдаг.

Энд ухаалаг цацагт хяруул байна!

Тэр бүгд маш сайн!

Хувцаслалтаараа хүн бүрийг гайхшруулсан

Далавч нь хамгийн чухал нь тархсан!

Аа, ямар морь вэ!

Буржгар эр, алтан өнгөтэй.

хажуу тал дээр тойрог,

Тойрог нь цэгүүдтэй адил юм.

Энэ сэтгэлтэй охин ямар хөөрхөн болохыг хараарай.

Час улаан хацар, гайхалтай хувцаслалт,

Кокошник бардам сууж байна,

Хатагтай үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм.

Энд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Оньсого тааварлаарай:

Шүхэр мөөгөнцөр,

Pretzel гар -
Охин алхаж байна.
Тоглоом юу вэ?

(Дымково хатагтай)

Хичнээн өөр залуу бүсгүйчүүд вэ! Тэднийг харцгаая. (Хүүхдүүд Smoky-ийн хэв маягаар будсан тоглоомыг бие даан шалгадаг) Та тоглоомонд дуртай юу?

Бүх тоглоом энгийн биш,
Мөн ид шидээр будсан
Цасан цагаан, хус шиг,
Тойрог, эс, судлууд.

Энгийн мэт санагдах загвар.

Энгийн мэт санагдах загвар
Гэхдээ та өөр тийшээ харж чадахгүй.

Тэд бүгд тод, өөр өөр байдаг. Гэхдээ тэдэнд нийтлэг зүйл бий! Залуус аа, бодоод хэлээрэй, энэ бүх тоглоомыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Дымковский).

Тэгээд яагаад тэднийг ингэж нэрлэдэг вэ?


Хөгжилтэй тоглоомууд янз бүрийн хот, тосгонд зарагддаг байв. Мөн энэ тосгоны нэрээр тоглоомыг Дымково гэж нэрлэж эхлэв.


(Үргэлж цагаан)


(шулуун шугам, долгионы шугам, цэг, тойрог, цагираг)

Ямар өнгө илүү вэ? Ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?


(Дүрж, сойзны үзүүрээр овоолго дээр тэгшхэн сойз)


(Хүн болгонд байдаг өргөн даашинз, юбка, хормогч, гоёмсог чимэглэсэн)

Зөв! Гэхдээ эдгээр даашинзнууд цагаан хэвээр байна! Тэд гомдоод талд зогсдог. Залуу бүсгүйчүүдэд тусалж, даашинзыг нь будцгаая. Тэд ч бас энэ үзэсгэлэнд нүүр бардам зогсож, тэд ч мөн адил сайхан өнгөөр ​​гоёсондоо баярлаарай. Үүнийг тод, гоёмсог болгохыг хичээ. Бүү мартаарай: бид сойзны үзүүрээр зураасыг зурж, тойрог дээр хатсаны дараа л хэв маягийг хэрэглэнэ.

Тав тухтай бай, ажилдаа орцгооё.

Бие даасан ажлын явцад багш бүх хүүхдүүдийг хараа хяналтанд байлгаж, найруулга зохиоход бэрхшээлтэй хүмүүст тусалдаг, тохирох байдал, ажил гүйцэтгэх техникийг хянадаг.

10 минутын бие даасан ажлын дараа - физик минут.

Шувуу, шувуу нисэв

Тэгээд модон дээр суув.

далавчаа дэвсэж байна

Мөн зөөлөн бүжиглэ.

Одоо ажлаа дуусгаад хэв маягаа зурж дуусгаад дараа нь зургийг хар.

Дүгнэж хэлэхэд багш бүх зургийг өлгөж, хамгийн дэгжин залуу бүсгүйчүүдийг сонгохыг санал болгож байна, гэхдээ хариултаа хүлээнэ үү, бидэнд хийх нэг зүйл хэвээр байна.

Хүүхдүүд ээ, бид хувцас солих буланд юу бэлдсэнийг хараарай? (юбка, өмд, кокошник). Та юу гэж бодож байна, бидэнд яагаад хэрэгтэй байна вэ? (хувцаслах) Тийм ээ, манай охид одоо DYMKOVSK загварын гоёмсог хувцаснуудыг харуулах болно. (RN хөгжим, хүүхдүүд хувцаслах) Хувцасны үзүүлбэр.

Мөн асуултанд хариулна уу:



3. Бидний зурсан залуу бүсгүйчүүдийн хувцаснаас ямар ялгаатай вэ?

Сайн байна, хүн бүр шинэ үзэсгэлэнтэй Dymkovo хэв маягийг бий болгохыг хичээсэн. Одоо та манай зочдод зурсан зургаа танилцуулж болно.Хичээл дууслаа.Баярлалаа.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Сул талууд 2-р бага бүлгийн хүүхдүүдийн нэгдсэн О.О.Д

Боловсролын үйл ажиллагаа:

Уран сайхны бүтээлч байдал (зурах)

Боловсролын үйл ажиллагааны нэгдмэл байдал: "Харилцаа", "Танин мэдэхүй", "Биеийн тамир", "Хөгжим"

Сэдэв: "Дымково тоглоомыг чимэглэх"

Зорилтот:

Хүүхдүүдийг гоёл чимэглэлийн урлагтай танилцуулах. Бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, бие даан хэв маяг хийхийг заах, Дымково зургийн элементүүдийг зурах, өнгөний талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; Өнгөний мэдрэмжийг бий болгох. Оросын ардын урлагийг сонирхох, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Дымково тоглоомын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, хүүхдүүдийг Дымково уран зурагтай үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Dymkovo уран зургийн элементүүдийг зурж сурах (тойрог, цэг, судлууд, цагираг, долгионы шугам);

Бие даасан байдалд сургах, загвар дээр танил элементүүдээс загвар хийж сурах;

Өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Зурах сонирхол, ардын мастеруудын бүтээлийг хүндэтгэх, тэдний ажлыг биширдэг байдлыг төлөвшүүлэх.

Толь бичиг:

Dymkovo тоглоом, залуу эмэгтэй, тойрог, цэг, судал, бөгж, долгионы шугам.

Материал:

Дымково тоглоомын хэд хэдэн зураг, Дымково загварын элементүүдтэй зургууд; гуаш, сойз, лонхтой ус, салфетка, Дымковогийн залуу хатагтайн бэлэн загвар зураг.

Урьдчилсан ажил:

Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүх, цомог, ил захидал, Дымково тоглоомын тухай зураг үзэх, будах ном будах, Дымково тоглоомын тухай ярих, гар урчууд, Дымково тоглоомын тухай шүлэг уншиж, цээжлэх. Орос хэлний шүлэг, дуу, оньсого унших.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр хүүхдүүд ээ, би таныг Дымково тоглоомын зургийн галерейд урьж байна.

(3 ширээ, тус бүр нь Дымково тоглоомтой: шувууд, амьтад, залуу бүсгүйчүүд. Хүүхдүүд, ширээ тус бүр дээр очиж, шалгаж, багш нь хүүхдийн шүлгийг уншдаг.

Турк

Энд ухаалаг цацагт хяруул байна!

Тэр бүгд маш сайн!

Хувцаслалтаараа хүн бүрийг гайхшруулсан

Далавч нь хамгийн чухал нь тархсан!

Аа, ямар морь вэ!

Буржгар эр, алтан өнгөтэй.

хажуу тал дээр тойрог,

Тойрог нь цэгүүдтэй адил юм.

ЗАЛУУ БҮСГҮЙ

Энэ сэтгэлтэй охин ямар хөөрхөн болохыг хараарай.

Час улаан хацар, гайхалтай хувцаслалт,

Кокошник бардам сууж байна,

Хатагтай үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм.

Энд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Оньсого тааварлаарай:

Шүхэр мөөгөнцөр,

Pretzel гар -
Охин алхаж байна.
Тоглоом юу вэ?

(Дымково хатагтай)

Хичнээн өөр залуу бүсгүйчүүд вэ! Тэднийг харцгаая. (Хүүхдүүд Smoky-ийн хэв маягаар будсан тоглоомыг бие даан шалгадаг) Та тоглоомонд дуртай юу?

- Бүх тоглоом энгийн биш,
Мөн ид шидээр будсан
Цасан цагаан, хус шиг,
Тойрог, эс, судлууд.

Энгийн мэт санагдах загвар.

Энгийн мэт санагдах загвар
Гэхдээ та өөр тийшээ харж чадахгүй.

Тэд бүгд тод, өөр өөр байдаг. Гэхдээ тэдэнд нийтлэг зүйл бий! Залуус аа, бодоод хэлээрэй, энэ бүх тоглоомыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Дымковский).

Тэгээд яагаад тэднийг ингэж нэрлэдэг вэ?

Алс хол, өтгөн ойн ард, ногоон талбайн ард, цэнхэр голын хөвөөнд нэгэн том тосгон зогсож байв. Өглөө бүр хүмүүс босоод зуухаа асааж, байшингийн яндангаар хөх утаа буржгарна. Тосгонд олон байшин байсан. Тиймээс тэд тэр тосгоныг Дымково гэж нэрлэжээ. Тэр тосгонд хөгжилтэй, дэггүй хүмүүс амьдардаг байв. Тэд хөгжилтэй, тод, өнгөлөг тоглоом, шүгэл баримал хийх дуртай байв. Тэдний олонх нь урт өвлийн турш хийгдэх болно. Хаврын алтан нар тэнгэрт мандахад цас талбайнуудаас зугтах болно. хөгжилтэй хүмүүсТэд хөгжилтэй тоглоомуудаа гаргаж ирээд, шүгэлдэв - өвлийг хөөж, хаврыг магт.
Хөгжилтэй тоглоомууд янз бүрийн хот, тосгонд зарагддаг байв. Мөн энэ тосгоны нэрээр тоглоомыг Дымково гэж нэрлэж эхлэв.

Дымково тоглоом ямар өнгөтэй вэ?
(Үргэлж цагаан)

Дымково тоглоомон дээр ямар хэв маяг байдаг вэ?
(шулуун шугам, долгионы шугам, цэг, тойрог, цагираг)

Ямар өнгө илүү вэ? Ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Загваруудыг хэрхэн хийдэг вэ?
(Дүрж, сойзны үзүүрээр овоолго дээр тэгшхэн сойз)

Эдгээр залуу бүсгүйчүүдийг хараарай: тэд бие биетэйгээ ямар төстэй вэ?
(Бүгд өргөн даашинз, банзал, хормогчтой, гоёмсог чимэглэсэн)

Зөв! Гэхдээ эдгээр даашинзнууд цагаан хэвээр байна! Тэд гомдоод талд зогсдог. Залуу бүсгүйчүүдэд тусалж, даашинзыг нь будцгаая. Тэд ч бас энэ үзэсгэлэнд нүүр бардам зогсож, тэд ч мөн адил сайхан өнгөөр ​​гоёсондоо баярлаарай. Үүнийг тод, гоёмсог болгохыг хичээ. Бүү мартаарай: бид сойзны үзүүрээр зураасыг зурж, тойрог дээр хатсаны дараа л хэв маягийг хэрэглэнэ.

Тав тухтай бай, ажилдаа орцгооё.

Бие даасан ажлын явцад багш бүх хүүхдүүдийг хараа хяналтанд байлгаж, найруулга зохиоход бэрхшээлтэй хүмүүст тусалдаг, тохирох байдал, ажил гүйцэтгэх техникийг хянадаг.

10 минутын бие даасан ажлын дараа - физик минут.

Шувуу, шувуу нисэв

Тэгээд модон дээр суув.

далавчаа дэвсэж байна

Мөн зөөлөн бүжиглэ.

Одоо ажлаа дуусгаад хэв маягаа зурж дуусгаад дараа нь зургийг хар.

Дүгнэж хэлэхэд багш бүх зургийг өлгөж, хамгийн дэгжин залуу бүсгүйчүүдийг сонгохыг санал болгож байна, гэхдээ хариултаа хүлээнэ үү, бидэнд хийх нэг зүйл хэвээр байна.

Хүүхдүүд ээ, бид хувцас солих буланд юу бэлдсэнийг хараарай? (юбка, өмд, кокошник). Та юу гэж бодож байна, яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ? (хувцаслах) Тийм ээ, манай охид одоо DYMKOVSK загварын гоёмсог хувцаснуудыг харуулах болно. (RN хөгжим, хүүхдүүд хувцаслах) Хувцасны үзүүлбэр.

Мөн асуултанд хариулна уу:

1. Ямар ажил танд хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?
2. Та энд юуг хамгийн их санаж байна вэ?
3. Бидний зурсан залуу бүсгүйчүүдийн хувцаснаас ямар ялгаатай вэ?

Сайн байна, хүн бүр шинэ үзэсгэлэнтэй Dymkovo хэв маягийг бий болгохыг хичээсэн. Одоо та манай зочдод зурсан зургаа танилцуулж болно.Хичээл дууслаа.Баярлалаа.


Наталья Воронова

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд.

Хөгжилтэй, танин мэдэхүй-судалгаатай, харилцааны соёлтой, үр бүтээлтэй, урлагтай.

Даалгаварууд:

1. Дымково тоглоомын дүр төрхийг "дасах" ажлыг үргэлжлүүлж, ардын аман зохиолоор дамжуулан хүүхдүүдийн ойлголтыг нэмэгдүүлэх. Хүүхдэд уран зургийн гоо үзэсгэлэнд хариу үйлдэл үзүүлэх, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

2. Хүүхдүүдийн Dymkovo уран зургийн илэрхийлэлийн гол хэрэгслийг анзаарах, олох чадварыг бий болгох: өнгө, олон янзын элементүүд.

3. Хүүхдүүдийн дугуй, цэг, Дымково зураг дээр үндэслэн энгийн загвар хийх чадварыг нэгтгэх.

4. Бийрээ зөв барих чадварыг бэхжүүлэх, будаг хэрэглэх, зураг дээр зурах ур чадварыг дээшлүүлэх. Загвар үүсгэхийн тулд хөвөн арчдасаар нудрах техникийг дадлага хий.

5. Үг хэллэгийг идэвхжүүлэх: Dymkovo тоглоом, залуу эмэгтэй, cockerel, цацагт хяруул, морь, бөгж, тойрог, улаан, хөх, шар, шавар.

Тоног төхөөрөмж:

Dymkovo тоглоом: морь, залуу эмэгтэй, cockerel, цацагт хяруул, элементийн зураг бүхий залуу эмэгтэйн дүрс; морь, тахиа, цацагт хяруулын дүрс; gouache, хөвөн нахиа, хэвлэмэл, грамм. бичлэг: Орос ардын аялгуу.

Төлөвлөсөн үр дүн.

Дымково тоглоомыг авч үзэх, багштай хамтарсан аялал хийх, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаанд оролцдог (саваагаар цэг зурах, тамгатай тойрог зурах).

Өмнөх ажил:

Дымково тоглоомыг шалгаж, тэдний тухай ярих;

"Дымково тоглоом" цомгийн үзлэг;

Dymkovo загварын элементүүдийг зурах;

Хичээлийн явц:

1 хэсэг. Зохион байгуулах цаг.

Дымковогийн залуу хатагтай Танюшка бүлэгт орж ирэв.

Сайн уу хүүхдүүд ээ!

Намайг ямар сайн болохыг хараарай

Би хөөрхөн охин

Час улаан хацар нь шатаж байна

Гайхалтай хувцас:

Кокошник бардам сууж байна,

Би хун шиг сэлж байна

Би намуухан дуу дуулдаг.

Би Дымково тосгонд амьдардаг бөгөөд тэнд шавраар инээдтэй шавар тоглоом хийдэг гайхалтай гар урчууд амьдардаг: шувууд, кокерел, морь, залуу бүсгүйчүүд.

Би чамайг надтай уулзахыг урьж байна!

Бид морь унах болно! Суудалдаа суу! Хүүхдүүд тууз авч, морины хөдөлгөөнийг дуурайж, хөлөө өндөр өргөж, залуу хатагтайг дагадаг.

Туурайны чанга чимээ

Дар, товш, товш, товш!

Таня руу зочлоход морь гүйв

Дар, товш, товш, товш!

2. хэсэг. Тоглоомыг шалгаж байна.

Залуу хатагтай Танятай хүүхдүүд дэлгэцийн байшинд ойртож, цээжин дээр нь байгаа ширээний эргэн тойронд сандал дээр суув.

Сурган хүмүүжүүлэгч - залуу эмэгтэй: - тэнд юу байна?

Хүүхдүүд багштай хамт Дымково тоглоомыг гаргаж, ширээн дээр тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дымково тосгонд гайхамшигтай гар урчууд амьдардаг бөгөөд эдгээр инээдтэй шавар тоглоомуудыг шавраар хийдэг: шувууд, кокерел, морь, залуу бүсгүйчүүд.

Энд ухаалаг цацагт хяруул байна,

Тэр бүгд маш сайн

Том цацагт хяруул дээр

Бүх талыг нь будсан.

Хувцаслалтаараа хүн бүрийг гайхшруулсан

Далавч нь хамгийн чухал нь тархсан.

Энэ сэтгэлтэй охин ямар хөөрхөн болохыг хараарай.

Час улаан хацар, гайхалтай хувцаслалт,

Кокошник бардам сууж байна,

Хатагтай үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм.

Би саарал морь

Би туурайгаар тогших болно,

Хэрэв та хүсвэл би унах болно!

Би ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай

Сайхан сүүл, дэл

Дымковский Би бол кокерел, гайхамшигтай сүүл, хясаа юм.

Цэгүүд, нүднүүд, тойрог. Өнгө нь шүүслэг, тод өнгөтэй.

Багш сагснаас Дымковогийн залуу хатагтайн зургийг гаргаж аваад дэлгэж, картоноор хийсэн хээний элементүүдийг асгав.

Багш залуу эмэгтэй: - Юу хийх вэ? Залуу бүсгүйд хэрхэн туслах вэ? (Хүүхдүүдэд банзал чимэглэх хэрэгтэй гэсэн санааг төрүүл).

Хүүхдүүд залуу хатагтайн банзал дээр өөрсдийн хэв маягийг урлаж, биширдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч-залуу хатагтай: - Залуу хатагтай ямар ааштай байсан бэ? (баяр хөөртэй).

3 хэсэг. Stencils дээр хэв маяг зурах.

Багш залуу эмэгтэй Дымковогийн цаасан тоглоомын дүрсийг цээжин дээрээс гаргаж аваад гурилыг нь сэгсэрнэ.

Залуус аа, би та нарт амттан жигнэхдээ би яарч байсан тул туслахууд дээрээ морь, цацагт хяруул, тахиа гээд бүх гурилаа асгасан.

Тэд болсон цагаан - цагаанцас шиг. Юу хийх вэ? Амьтад хэрхэн туслах вэ?

(Хүүхдэд амьтдыг будаж болно гэсэн санааг төрүүлэх).

Ажил эхлэхийн өмнө бид тантай хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик.

Манай час улаан цэцэг дэлбээгээ нээдэг

Салхи бага зэрэг амьсгалж, дэлбээнүүд найгана

Манай час улаан цэцэг дэлбээгээ бүрхдэг

Тэд толгойгоо сэгсрэн чимээгүйхэн унтдаг.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Тэд дүрсийг авч үзэж, дуртай тоглоомынхоо дүрсийг сонгож, тэдгээрийг ямар элементүүдээр чимэглэхээ шийддэг: тойрог, цэгүүд.

Багш хүүхдүүдэд гуаш (улаан, цэнхэр, ногоон, шар, лац, саваа) санал болгодог.

Оросын ардын аялгуун дор хүүхдүүдийн бие даасан ажил.

Тусгал.

Багш хүүхдүүдээс асууна:

Та ямар тоглоом авсан бэ?

Тэдний сэтгэл санаа ямар байна вэ?

4 хэсэг. Тоглоом "Карусель"

Залуу эмэгтэй багш хүүхдүүдийг Дымково тоглоомын хамт тойруулга унахыг урьж байна (тоглоомын дүрсийг тойруулгын чөлөөт туузанд хавсаргасан).

Багш тойруулгыг барьж, хүүхдүүд туузыг авч, тойрог хэлбэрээр бие биенийхээ араас гүйдэг.

Карусель эргэлдэж байна

Карусель эргэлдэж эхлэв.

Тэд нисч, (босож, сунгав)

Тэд доошоо нисэв, (доош тонгойв).

Залуу багш багш хүүхдүүдийг Дымково хээгээр чимэглэсэн жигнэмэгтэй цай уухыг урьж байна.

Тоглоомын дараа хүүхдүүд тоглоомын талбай руу явдаг.

Фото сурвалжлага.

Залуу хатагтай Танюша хүүхдүүдтэй уулзахаар ирэв.

Бид залуу эмэгтэйд зочлохоор морь унадаг.

Хүүхдүүд тоглоомыг шалгаж, хэв маягийг дүрсэлдэг: тойрог, цэг, вандуй, судал.


Тоглоом "Дымковогийн загвар хий."

Юу хийх вэ? Амьтад хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдийн бие даасан ажил.



Залуу хатагтай хүүхдүүдэд жигнэмэг санал болгодог.

тоглоом "Карусель"


Эмхэтгэсэн, удирдсан: сурган хүмүүжүүлэгч MKDOU Таборинский цэцэрлэгВоронова Н.А.

Хийсвэр

Бага 2-р бүлгийн хүүхдүүдтэй зургийн хичээл

"Дымково тоглоомыг чимэглэ"

(3-р бүлэг Чикал Т.О. удирддаг)

Зорилтот:

Хүүхдүүдийг гоёл чимэглэлийн урлагтай танилцуулах. Бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, Дымково зургийн элементүүдийг бие даан зурах, хээ зурах арга барилыг заах. Өнгөний мэдрэмжийг бий болгох. Оросын ардын урлагийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Дымково тоглоомын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, хүүхдүүдийг Дымково уран зурагтай үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Дымково зургийн элементүүдийг (тойрог, цэг, судлууд, цагираг, долгионы шугам) хэрхэн зурахыг заах;

Өөрөө сурч, бэлэн бүтээгдэхүүн дээр танил элементүүдээс загвар гаргах;

Өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Зурах сонирхол, ардын мастеруудын бүтээлийг хүндэтгэх, тэдний ажлыг биширдэг байдлыг төлөвшүүлэх.

- толь бичгийн идэвхжүүлэлт:Dymkovo тоглоом, тойрог, цэг, судал, бөгж, долгионы шугам.

Материал:

Дымково тоглоомын хэд хэдэн зураг, Дымково загварын элементүүдтэй зургууд; гуаш, сойз, лонхтой ус, салфетка, Дымково тоглоомын бэлэн барималууд.

Хөгжлийн орчныг бэлтгэх:

Тус хамтлаг "Ардын урлаг"-ын бяцхан музей байгуулжээ. Төв хэсэгт ардын зураачдын бүтээлүүд, зураг чимэглэл, цомог, Дымково тоглоомын хүүхдийн будаагүй бүтээлүүдтэй хүснэгтүүд байдаг. Ширээний эргэн тойронд вандан сандал бий.

Урьдчилсан ажил:

Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүх, цомог, ил захидал, Дымково тоглоомын тухай зураг үзэх, будах ном будах, Дымково тоглоомын тухай ярих, гар урчууд, Дымково тоглоомын тухай шүлэг уншиж, цээжлэх. Орос хэлний шүлэг, дуу, оньсого унших. Хүүхдүүдийнхээ тоглоом зурах хичээлд оролцоход бэлэн байгаа талаар эцэг эхчүүдтэй ярилцах. Хүүхдүүдтэй загварчлах Дымково адуутэдгээрийг цагаан гуашаар бүрхэв.

Зохион байгуулсан

Боловсролын үйл ажиллагаа:

Хүүхдүүд бүлэгт байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, хар даа, өнөөдөр зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндэлцгээе (хүүхдүүд зочдыг угтдаг)

Өнөөдөр бидэн дээр нэг бөжин ирлээ, бас түүнтэй мэндчилье. Одоо бид туулайтай танилцах хэрэгтэй байна, түүний нэрийг хэн болохыг асууя? (Степашка) Өнөөдөр Степашка таныг бид хоёрыг музейд урьж байна, бид явах уу? Энд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Мөн хичнээн олон янзын будсан барималууд вэ! Тэднийг харцгаая. (Хүүхдүүд тоглоомыг бие даан шалгадаг). (сандал дээр суух)

Энд таалагдсан уу? Мөн танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Надад илүү их таалагдсан ... Степашки ...

Тэгээд тэд юу вэ? (бүгд тод, үзэсгэлэнтэй, маш өөр).

Тэдэнд юу нийтлэг байгааг хэн хэлж чадах вэ? (Бүгд нь ардын урчуудын гараар бүтээгдсэн.) Анхааралтай хараарай, энд аль хэдийн сайн мэддэг тоглоомууд байдаг, тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг вэ, хэн санаж байна вэ? (Дымковский)

Одоо Степашка бид хоёр янз бүрийн тоглоомын гэрэл зургуудыг үзүүлэх болно (зурагны үзүүлбэр), шүлгийг сонсоорой.

Хатагтай

Энэ сэтгэлтэй охин ямар хөөрхөн болохыг хараарай.

Час улаан хацар, гайхалтай хувцаслалт,

Кокошник бардам сууж байна,

Хатагтай үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм.

Турк

Энд ухаалаг цацагт хяруул байна!Тэр бүгд маш сайн!

Хувцаслалтаараа хүн бүрийг гайхшруулсанДалавч нь хамгийн чухал нь тархсан!

Бүх тоглоом энгийн биш, харин ид шидээр будсан,
Хус, тойрог, эс, судал гэх мэт цасан цагаан -
Энгийн загвар мэт санагдах боловч өөр тийшээ харж чаддаггүй.

Физминутка

Шувуу, шувуу нисэв

Тэгээд модон дээр суув.

далавчаа дэвсэж байна

Мөн зөөлөн бүжиглэ

Одоо Дымково тоглоомын тухай үлгэр сонс, Степашка чамтай хамт сонсох болно, Степашка энд, хүүхдүүдийн хажууд суу.

Алс хол, өтгөн ойн ард, ногоон талбайн ард, цэнхэр голын хөвөөнд нэгэн том тосгон зогсож байв. Өглөө бүр хүмүүс босоод зуухаа асааж, байшингийн яндангаар хөх утаа буржгарна. Тосгонд олон байшин байсан. Тиймээс тэд тэр тосгоныг Дымково гэж нэрлэжээ. Тэр тосгонд хөгжилтэй, дэггүй хүмүүс амьдардаг байв. Тэд хөгжилтэй, тод, өнгөлөг тоглоом, шүгэл баримал хийх дуртай байв. Тэдний олонх нь урт өвлийн турш хийгдэх болно. Хаврын алтан нар тэнгэрт мандаж, цас талбайгаас зугтаж, хөгжилтэй хүмүүс хөгжилтэй тоглоомуудаа гаргаж, шүгэлдэж, өвлийг хөөж, хаврыг магтдаг.
Хөгжилтэй тоглоомууд янз бүрийн хот, тосгонд зарагддаг байв. Мөн энэ тосгоны нэрээр тоглоомыг Дымково гэж нэрлэж эхлэв.

Надад хэлээч, Дымково тоглоомын суурь ямар өнгөтэй вэ?
(Үргэлж цагаан)

Дымково тоглоомон дээр ямар хэв маяг байдаг вэ?
(шулуун шугам, долгионы шугам, цэг, тойрог, цагираг)

Уран зурагт ямар өнгө ашигласан бэ?

(Өөр, тод - улаан, цэнхэр ...)

Залуус аа, хар даа, бидний ширээн дээр маш гунигтай морьд байдаг.

Тэд яагаад бухимдсан гэж та бодож байна вэ (Учир нь эргэн тойрон дахь бүх зүйл үзэсгэлэнтэй, гэрэл гэгээтэй байдаг, гэхдээ тэд зүгээр л цагаан өнгөтэй байдаг.)

Ядуу адуунд яаж туслах вэ? Чи бэлэн?

Эхлэхээсээ өмнө зурах дүрмийг санацгаая. Бид сойзоо хэрхэн зөв барьж байгааг харуул, эхлээд юу хийх хэрэгтэй вэ? (сойсоо норгож, шаардлагагүй усыг зайлуулж, бага зэрэг будаг авна, будгийг солихын өмнө сойзоо сайтар зайлж угаана).

Зураг нь ямар хэв маягаас бүрдэх вэ? (тойрог, цэг, долгионы шугам). Бүгдээрээ агаарт байгаа хээний элементүүдийг хамтдаа зурцгаая.

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Өнөөдөр ээжүүд чинь будагтай ажиллахад тань туслах болно, тэдэн дээр оч. (Хүүхдүүд өнгөрч), хойш суугаад, ханцуй шамлан, ажилдаа орцгооё.

Бие даасан ажлын явцад багш бүх хүүхдүүдийг хараа хяналтанд байлгаж, найруулга зохиоход бэрхшээлтэй хүмүүст тусалдаг, тохирох байдал, ажил гүйцэтгэх техникийг хянадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ажлаа дуусга, хээ зур, над дээр ирээрэй.

Тэгээд одоо таны ажлыг харцгаая, бид юу авсан бэ?

Ямар ганган морьд вэ:

1. Ямар ажил танд хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?
2. Энд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
3. Энэ ажил бусдаас юугаараа ялгаатай вэ?

4 Залуус аа, Степашкагаас асууя, тэр ямар ажилд хамгийн их дуртай байсан бэ?

Мөн надад бүх ажил таалагдсан

Сайн байна, хүн бүр шинэ сайхан Дымково хээ урлахыг хичээж, морьдод маш их тусалсан, сэтгэл хангалуун байсан. Хичээл маань дууслаа, зочидтойгоо баяртай гэж хэлээд тусалсанд баярлалаа.


Наталья Корытко

Бага бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Морь" - Дымково тоглоом.

Сурган хүмүүжүүлэгч NRM DOU "Цэцэрлэг" Пиноккио "

Корытко Наталья Михайловна

Харах:нэгдсэн

Боловсролын бүс:уран сайхны бүтээлч байдал

Үргэлжлэх хугацаа: 10 мин.

Байршил:бүлгийн өрөө.

Бүлэг:хоёр дахь хамгийн залуу.

Сэдэв:"Морь"

Зорилтот:Энгийн дүр төрхийг бий болгох, насанд хүрэгчдийн санал болгосон санааг хүлээн зөвшөөрөх чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Заавар:

Хүүхдүүдэд уламжлалт бус аргаар зурахыг заах (хөвөн арчдасаар, саваагаа зөв барьж, будганд дүрж, цэгүүдийг хэмнэлээр түрхэх)

Хөгжиж байна:

Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, анхны үнэ цэнийн чиг баримжаа, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэхийг дэмжих.

Илэрхийлэх хэрэгсэл, дүрсийг ойлгоход хавсаргах (тод, гэрэл, өнгө - улаан, цэнхэр)

Яриа:

Харилцаагаа сайжруул

Боловсролын:

Ардын тоглоомыг (морь) авч үзэх хүслийг төлөвшүүлэх

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Тоглоомын дүрслэл - Дымково тоглоом (морь, зурах цаасны хоосон зай - 1/2 хуудас формат;

Easel, улаан, цэнхэр гуаш, палитр, салфетка;

Усан онгоцны модуль.

TSO: дуу хураагуур, слайд танилцуулга - Дымково тоглоом (морь)

Урьдчилсан ажил:

Долоо хоногийн сэдэв нь "Тоглоом"

"Гахайг тоглоомоор тоглохыг заах нь" сэдвээр ярилцлага.

Дүрслэлийг шалгаж үзэх - тоглоом.

Боловсролын чиглэлүүд:уран сайхны бүтээлч байдал, харилцаа холбоо, мэдлэг, хөгжим.

Арга:

Амаар.

Шүлэг: "Хөлөг онгоц" Ярилцлага "Мастерууд морийг хэрхэн зурсан бэ", багшийн өгүүллэг: "зурах техник",

Дидактик тоглоомууд: "Сайн уу ...",

Харааны.

дүрслэл - Дымково морь.

Танилцуулга - Дымково тоглоом (морь)

Практик.

Моринд зориулсан хувцас зурах.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, сайн уу гэж хэлцгээе.

Тоглоом - мэндчилгээ "Сайн уу алга, сайн уу хөл, сайн уу хацар, сайн уу уруул, сайн уу хамар, сайн уу зочид!

Гол хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр бид хөлөг онгоцон дээрх морьтой уулзахаар явна. Суудалдаа суу! (хүүхдүүд хөлөг онгоцонд суудаг - модуль).

Хурууны гимнастик: "Усан онгоц"

Дарвуулт завь, дарвуулт завь

Усан онгоц нь алтан өнгөтэй.

Тэр бүх хүүхдүүдийг авдаг

Муухай морь руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид энд байна! Намайг дага! (хүүхдүүд багшийг дагаж, сандал дээр сууна).

Хөгжмийн чимээ - туурайн чимээ (гэнэтийн мөч)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэн гэж бодож байна?

Дымково тоглоомын (морь) танилцуулгын шалгалт

Хараач, ямар сайхан морь вэ!

Энэ морь бол тоглоом (би бишрэх цаг өгдөг).

Түүнийг биширч байхын тулд байшинг чимэглэхийн тулд түүнийг нэгэн мастер бүтээжээ.

Мастер морийг хэрхэн будсаныг хараарай: морь нь цагаан, дэл, сүүл нь хар. Морины хажуу тал дээр дугуйнууд байдаг, маш олон байдаг, тод, улаан, цэнхэр өнгөтэй.

Аа, ямар морь вэ!

Дөл нь алтан өнгөтэй.

хажуу тал дээр тойрог,

Тойрог нь цэгүүдтэй адил юм.

Сайхан морь! Биднийг баярлуулах гэж нэгэн мастер хийсэн.


Сурган хүмүүжүүлэгч:

Морь надад их таалагдсан тул зурмаар санагдав (морьберт зурсан зураг үзүүлэв).

Миний морь танд таалагдаж байна уу?

Тэр үзэсгэлэнтэй?

Би ч гэсэн мастерын хувьд морь зурсан.

Би ямар өнгөөр ​​будсан гэж бодож байна вэ?

Мэдээжийн хэрэг, тод, улаан, цэнхэр цэгүүд.

Морьд хувцас нь маш их таалагддаг тул тэр инээмсэглэдэг.

Би ямар морьтой вэ?

Хөгжилтэй морь.

Хараач, хүүхдүүд ээ, хичнээн гунигтай морь байна. Яагаад? (сайхан хувцас байхгүй).

Физминутка:

Бид үсрэх болно - бид үсрэх болно - бид үсрэх болно

Морь унацгаая!

Бид удаан хугацаанд уйлаагүй,

Бидэнд бүх зүйл сайхан байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэдэнд сайхан хувцас зурцгаая, тэгвэл тэд инээмсэглэнэ.

Та саваа авч, будганд зөөлөн дүрж, морины хажуу талд бэхлэх хэрэгтэй (зурах техникийг харуулах)

Аа, ямар морь вэ!

Дөл нь алтан өнгөтэй.

хажуу тал дээр тойрог,

Цэгээс, цэгээс, цэгээс.

Ширээн дээр ирээд морьдоо чимээрэй.

Хүүхдүүдийн уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагаа, зааварчилгаа, хөгжмийн дагалдан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Болгоомжтой зурж, зөөгчийг жигд түрхэж, сайхан тойрог болгоно.

Хүүхдүүд бие даан зурдаг, багш нь хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг "Аа, морь" шүлгээр дагалдаж, боломжтой бол тусалдаг.


Үр дүн:

Та морь зурах дуртай байсан уу?

Бид тэднийг хэрхэн будсан бэ?

Та ямар хээ зурсан бэ?

Сайхан, ганган морьд гарч ирэв, тэд аль хэдийн инээмсэглэж байна.

Би та нарт маш их баяртай байна - та бүгд хичээсэн, идэвхтэй, анхааралтай, найрсаг байсан. Сайн хийлээ! За, одоо зочдод баяртай гэж хэлцгээе!

(Хэрэв цаг гарвал "Морь" тоглоомоор хичээл дуусна, эсвэл хүүхдүүд уурын усан онгоцонд суугаад цэцэрлэг рүүгээ явна).

Тоглоом "Морь"

Чи морь яв

Хөлөө өргө.

Бид тантай хамт явах болно

Цэцэрлэгийн хүүхдүүдэд.

d / s хүртэл явах

Дарвуулт завь, дарвуулт завь

Усан онгоц нь алтан өнгөтэй.

Тэр бүх хүүхдүүдийг авдаг

Тэр тэднийг гэрт нь хүргэж өгдөг.

Нийтэлсэн огноо: 01/23/16

Зорилтот:

  • Хүүхдүүдийг гоёл чимэглэлийн урлагтай танилцуулах.
  • Бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, Дымково зургийн элементүүдийг бие даан зурах, хээ зурах арга барилыг заах.
  • Өнгөний мэдрэмжийг бий болгох.
  • Оросын ардын урлагийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

  • Дымково тоглоомын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, хүүхдүүдийг Дымково уран зурагтай үргэлжлүүлэн танилцуулах;
  • Dymkovo уран зургийн элементүүдийг зурахыг заах (тойрог, цэг, судлууд, цагираг, долгионы шугам);
  • бие даан суралцах, бэлэн загвар дээр танил элементүүдээс загвар гаргах;
  • өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
  • зураг зурах сонирхол, ардын мастеруудын бүтээлийг хүндэтгэх, тэдний ажлыг биширдэг байдлыг төлөвшүүлэх.
  • Урлаг, гар урлалын сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх:

Dymkovo тоглоом, загвар, нугас, загвар, тойрог, цэг, судал, цагираг, долгионы шугам, шулуун шугам.

Тараах материал:

  • Дымково тоглоомын хэд хэдэн зураг,
  • Dymkovo загварын элементүүдтэй зургууд;
  • гуаш,
  • гогцоо,
  • усны сав,
  • салфетка,
  • нугасны бэлэн загварууд.

Урьдчилсан ажил:

Багшийн түүх, цомог үзэх, Дымково тоглоомыг дүрсэлсэн ил захидал, будах ном будах, Дымково тоглоомын тухай ярих, гар урчуудын тухай шүлэг унших, Дымково тоглоом. Орос хэлний шүлэг, дуу, оньсого унших.

Хичээлийн явц:

  • Тоглоомын урам зоригийг бий болгох

Нүдээ аниад төсөөлөөд үз дээ

Бид өөрсдийгөө энд болон одоо танилцуулж байна.

Өчигдөр юу болсныг бид мартдаг

Бид одоо байгаа зүйлийн талаар л боддог.

Та бүгд сайхан, үзэсгэлэнтэй,

чи бол дэлхийн хамгийн сайхан зүйл.

Бид нүдээ нээдэг

Сайн уу хүүхдүүд ээ! (хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай, тэдэнтэй мэндчилье.

Өнөөдөр бас нэг зочин тан дээр ирлээ. Хараач хэн бэ?

Андрюшка хайрцагтай гарч ирэв.

Андрюшка.

Сайн уу найзуудаа!

Таниж байна уу? Би байна!

Би шүгэл сонссон

Тэгээд чам руу хурдан гүйв

Энд хараарай - надад тоглоом байна!

(Хайрцагнаас Дымково тоглоом гаргаж ирэв)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Манай хүүхдүүдэд бас тоглоом байдаг, гэхдээ та нарынх гайхалтай, ер бусын дэгжин, хүүхдийн тоглоомд огтхон ч дургүй.

Андрюшка:

Эдгээр тоглоомууд нь энгийн зүйл биш,

Тэд ид шидээр будсан!

Энгийн мэт санагдах загвар

Гэхдээ та өөр тийшээ харж чадахгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, бид хэв маягийг мэддэг, гэхдээ та ийм гоо сайхныг Дымково тосгонд уулзаж болно

Ийм тоглоомыг Дымково гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэднийг яагаад ингэж дууддаг юм бэ, та мэдэх үү? Одоо би та нарт бүгдийг хэлье.

Алс хол, өтгөн ойн ард, ногоон талбайн ард, цэнхэр голын хөвөөнд нэгэн том тосгон зогсож байв. Өглөө бүр хүмүүс босоод зуухаа асааж, байшингийн яндангаар хөх утаа буржгарна. Тосгонд олон байшин байсан. Тиймээс тэд тэр тосгоныг Дымково гэж нэрлэжээ. Тэр тосгонд хөгжилтэй, дэггүй хүмүүс амьдардаг байв. Тэд хөгжилтэй, тод, өнгөлөг тоглоом, шүгэл баримал хийх дуртай байв. Эдгээр хүмүүсийг мастер гэж нэрлэдэг байв. Мастерын тоглоомыг шавараар хийж, цагаан будгаар хучиж, дараа нь будсан байв сайхан загварууд. Мөн энэ тосгоны нэрээр тоглоомыг Дымково гэж нэрлэж эхлэв.

Түүхийн үеэр багш Дымково тоглоомтой зургуудыг үзүүлэв.

Дымково тоглоом ямар өнгөтэй вэ? (Үргэлж цагаан)

Дымково тоглоомон дээр ямар хэв маяг байдаг вэ? (шулуун шугам, долгионы шугам, цэг, тойрог, цагираг)

Ямар өнгө илүү вэ? Ямар өнгө хэрэглэдэг вэ? (Улаан, шар, цэнхэр, ногоон, улбар шар).

II Хурууны гимнастик "Шаазгай цагаан талт"

цагаан талт шаазгай

чанасан будаа,

Тэр хүүхдүүдийг хооллосон.

(баруун гарын долоовор хуруугаараа зүүн гарын алганы дагуу дугуй хөдөлгөөн хийх).

Би энийг өгсөн

Би энийг өгсөн

Би энийг өгсөн

Би энийг өгсөн

(жижиг хуруу, бөгж, дунд, долоовор хуруунууд нь ээлжлэн нугалж байна).

Гэхдээ тэр өгөөгүй

Та ус зөөгөөгүй

Мод огтлоогүй

Би будаа чанаагүй -

Танд юу ч байхгүй!

(эрхий хуруу нь бөхийхгүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид Дымковогийн мастерууд болсон гэж төсөөлөөд үз дээ, манай бүлэг бол урлагийн цех юм уу? Та мастеруудын хувьд нугасдаа зориулж хувцсаа зурж, бид Андрюшкагийн үзэсгэлэнг зохион байгуулна.

Хүүхдүүд ширээнд очиж суудаг.

II I "Дымково нугасыг чимэглээрэй" зураг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би ч бас мастерын хувьд тод, улаан, цэнхэр, дугуй хэлбэртэй нугас зурсан.
Нугас хувцас нь маш их таалагдсан тул тэр хөгжилтэй болжээ. Инээмсэглэж байна.
Хараач, хүүхдүүд ээ, хичнээн гунигтай нугасууд вэ. Яагаад?
Хүүхдүүд: Хувцаслалт байхгүй.

Би нугасаа хэрхэн чимэглэж байгааг хараарай.

(Багш зурах арга техникийг харуулж байна)
Тиймээс би нугасаа чимэглэсэн.
Одоо өөрөө туршаад үзээрэй.

Тав тухтай бай, ажилдаа орцгооё.
Хүүхдүүд зураг зурдаг, багш үүнийг өөрөө хийхэд хэцүү хүмүүст тусалдаг.

IV эргэцүүлэл


Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, Андрюшка, залуус ямар үзэсгэлэнтэй, дэгжин нугасууд болж хувирав.

Андрюшка:

Тийм ээ, сайн байна залуусаа, жинхэнэ Дымковогийн мастерууд. Би найзууддаа Dymkovo тоглоомыг хэрхэн яаж будахыг харуулах гэж байна, баярлалаа залуусаа, баяртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баяртай Андрюшка,
Сайн байна залуусаа! Бүгд шаргуу хичээж, идэвхтэй, анхааралтай, найрсаг байсан. Хичээл дууслаа.

Санамсаргүй нийтлэлүүд

Дээшээ