Ольга Дыбина - Балабақшаның үлкен тобында сыртқы әлеммен танысу сабақтары. Сабақ конспектілері. Қоршаған әлеммен және біліммен таныстыру бойынша үлкен топтағы триз элементтерімен қоршаған әлеммен таныстыру бойынша кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны

Номинация: құралдар тақырыбы бойынша сабақ конспектілері.

Сыртқы әлеммен танысу бойынша үлкен топтағы сабақтың қысқаша мазмұны

Тақырыбы:«Құралдар» ұғымын қалыптастыру

Мақсаттар:
1)
Балалардың еңбек құралдарының әртүрлі түрлері, оларды әртүрлі мамандық иелерінің еңбекте пайдалануы туралы түсініктерін кеңейту;

2) Толықтыру сөздік қор, балалардың логикалық ойлауын дамыту;

3) Құралдар не үшін қажет екеніне қызығушылықты дамыту.

Жабдық:құралдар жиынтығы, білмеймін.

Алдын ала жұмыс: құралдарды тексеру.

Сабақтың барысы:

Кіріспе бөлім:

(Үстел үстінде құралдар бар: илем, сызғыш, қылқалам, балға, тістеуік, бұрағыш)

Білмеймін:(Объектілік баспалдақ түріндегі белсенділік үлгісінің жанында отырады). Екінші қадамда менде көп орын жоқ. Мен осы кестенің бәрін екінші қадамға қойғым келді, бірақ орын жеткіліксіз болды. (Екінші қадамда Материалдар, ал бұл Құралдар). Неге мені шатастырасың...?! Ағаш сызғыш, металл және ағаш балға, қылшық аяқ киім щеткасы... (Олар материалдан жасалған, олармен жұмыс істеу керек).

Тәрбиеші:Иә, білмеймін, балалар сендерге дұрыс түсіндіреді. Бұл элементтердің тағы бір ортақ сөзі бар. Оған айт!

Балалар:Құралдар!

Тәрбиеші:Құралдар. Ересектер құралдарды басқа заттардың арасында қалай таниды?

Білмеймін:Мен ойладым: тұтқалары бар барлық нәрсе - құрал! Тұтқаны бар балға - бұл құрал, бірақ сызғышты алып тастаңыз ... Ананың сөмкесін осында қоюға болады, оның тұтқалары бар ... Есіктің тұтқасы да бар (қараңыз). Оны мұнда қоюдың жолы жоқ...

Балалар:Күлді!

Тәрбиеші:(Балалармен бірге күледі). Иә...бәрі араласып кетті! Есік пен сөмкені құрал деп атауға болатынын нақтылау керек пе?!

Негізгі бөлім:

Тәрбиеші:Білмеймін, сіз қандай сұрақты шешіп жатырсыз?

Білмеймін:Неліктен олар әртүрлі болған кезде «құралдар» деп айтасыз?

Тәрбиеші:Дунноға күрек, суарғыш және тырманың қалай ұқсас екенін дәлелдеу керек пе?

- Катя, айт!

Балалар:Мен күрек, суарғыш және тырмамен жұмыс істеу жағынан ұқсас деп есептеймін).

Тәрбиеші:Дұрыс! Құрал – бұл қандай да бір жұмыс түрін орындау үшін қолданылатын объект. Бірге айтайық, объект қай кезде «құрал» деп аталады?

Балалар:Құралдар – қандай да бір жұмыстарды орындау үшін қолданылатын объектілер.

Білмеймін:Мен оларды есіме түсіре алмаймын, олар өте көп ...

Тәрбиеші:Білмеймін, жаттап алудың қажеті жоқ, өзіңе сұрақ қоюды үйрену керек.

— Объектіні құрал деп атауға болатынын анықтау үшін өзіңізге қандай сұрақ қою керек?

Балалар:Олар жұмыс істей ала ма?

- Олар не істей алады?

Тәрбиеші:Дұрыс!

Білмеймін:Менде мұндай зат бар, бірақ мен оның не екенін білмеймін?

Тәрбиеші:(Балалар көрмеген немесе білмейтін құрал – штангенциркуль көрсетеді. Сөздікте оның анықтамасы былайша берілген: «шкала басылған металл сызғыштан және екі жақсүйегі – бір тұрақты жалғанған өлшегіш құрал (жылжымалы өлшегіш). осы сызғышқа және оның бойымен сырғанау; заттардың қалыңдығын немесе тесік енін өлшеу үшін қолданылады»).

Тәрбиеші:Бұл құрал немесе жоқ екенін анықтау үшін сұрақтар қойыңыз?

Балалар:Қалай аталады? (штангенциркуль).

-Ол не үшін керек? (Өлшеу үшін қажет)

Тәрбиеші:Жарайсың! Объектінің қалыңдығын өлшеу үшін штангенциркульді пайдалануға болады, ішін өлшеуге болады.

- Сонда бұл не, олар онымен жұмыс істейтіндіктен - заттың қалыңдығын немесе тесіктің енін өлшей ме?

Балалар:Құрал.

Тәрбиеші:Оның аты кім?

Балалар:Калибрлер.

Тәрбиеші:Енді сәл демалайық.

Саусақ гимнастикасы

Таня, инені ал,

Көйлек пен футболка тігейік,

Шалбар, блузка және көйлек,

Ал біз Катя қуыршағын киіндіреміз. Оң қолдың сұқ саусағын көрсетіңіз - инені. Сұқ саусақты сол қолдың әр саусағының айналасында айналдырыңыз. Екінші қолмен қайталаңыз.

Тәрбиеші:Балалар, қараңдаршы, бұл ше? (дүрбіні көрсетеді)

Білмеймін:Мен оны түсіндім. Бірақ бұл, әрине, құрал емес, ол калибрге ұқсамайды.

Тәрбиеші:Өзіңізге сұрақтар қойыңыз.

- Бірінші сұрақ қандай?

Балалар:Оның аты кім?

Тәрбиеші:Егер ол ұқсас болмаса, онда аты басқа.

- Жауап бер!

Балалар:Дүрбі.

Тәрбиеші:Екінші сұрақ қандай?

Балалар:Ол не үшін қажет? немесе

-Олар жұмыс істей ала ма?

Тәрбиеші:Сіз бұған қарап көрдіңіз бе?

Балалар:Иә!

Тәрбиеші:Сен не көрдің?

Балалар:Бір жағынан бәрі кішкентай, екінші жағынан бәрі үлкен.

Тәрбиеші:Бір жағынан мына шыны кесектерін ақтарып қарасаң, алыстағы нәрсе жақын болып, бәрін көресің. Ал аударып қарасаң, жақыны алыстап, кішірейіп кетеді.

-Қалай ойлайсыңдар, дүрбі кімге керек?

Балалар:Театрға барғанда.

Тәрбиеші:Ал жұмыста ше?

Балалар:Капитанға!

Тәрбиеші:Кеме капитаны оларға не істеп жатыр?

Балалар:Ол жолды тексереді, алысқа қарайды, соқтығыспау үшін қарсы келе жатқан кемелерді немесе кемеге кедергі келтіруі мүмкін заттарды бақылайды.

Тәрбиеші:Сонымен дүрбіні құрал деп атауға бола ма?

Балалар:Иә.

Тәрбиеші:Топта басқа аспаптар бар ма?

Балалар:Олар оны атайды.

Тәрбиеші: Dunno-ға әртүрлі элементтердің арасынан құралдарды таңдауға көмектесейік!

– Қалай анықтайсыз?

Балалар:Өзіңізге сұрақ қойыңыз: олар не істеп жатыр?

Тәрбиеші:Міне, құм сағат!

- Бұл құрал ма?

Балалар:Иә! Олар уақытты өлшей алады.

Тәрбиеші:Кітап стенді?

Балалар:Құрал кітапты көруге және оқуға ыңғайлы ету үшін қызмет етеді.

Тәрбиеші:Шелек?

Балалар:Құрал. Топ таза болуы үшін еденді жуу үшін.

Сабақты қорытындылау:

Тәрбиеші:Білмеймін, қандай құралдар екенін түсінесің бе?

Білмеймін:Иә! Құралдар – қандай да бір жұмыстарды орындау үшін қолданылатын объектілер.

Тәрбиеші:Оның құрал екенін білу үшін өзіңізге қандай сұрақтар қою керек?

Балалар:Оның аты кім?

- Олар не істей алады?

- Ол не үшін?

Тәрбиеші:Дұрыс, жарайсыңдар балалар!

— Үйде ата-анаңнан топта біз көрмеген аспаптарды көрсетуін сұра!

Номинация: реферат ашық сабақВ аға топ.

Лауазымы: біліктілігі жоғары санатты мұғалім
Жұмыс орны: МАДОУ №232 «Біріктірілген балабақша»
Орналасқан жері: Кемерово, Кемерово облысы

Ленура Мұртазаева
«Табиғаттағы және үйдегі жануарлар» үлкен тобында сыртқы әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұны

Бағдарламалық қамтамасыз ету мазмұны:

Жабайы және ерекшеліктерімен таныстыруды жалғастыру үй жануарлары; үлкендерді ажыратуға және атауға үйрету жануарлар мен олардың төлдері; пішінмағына туралы түсінік табиғаттағы жануарлар және адамдар үшін.

Балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту. сүйіспеншілікті тәрбиелеу үй және жабайы жануарлар, мұқият тыңдай білу, дамыту когнитивтік процесс.

Жабдық:

Ноутбук, демонстрациялық материал, жабайы және бейнелері бар карталар әр балаға үй жануарлары; үлестірмелі материалдар мен көрнекі материалдар, қарындаштар, парақшалар.

Сөздік жұмысы: табын, табын, отар, қойшы.

Жылжыту сыныптар.

Психогимнастика «Жақсы көңіл-күй».

Тәрбиеші: Барлық балалар шеңберге жиналды,

Мен сенің досыңмын, ал сен менің досымсың.

Қолды мықтап ұстайық

Ал бір-бірімізге күлімдеп қарайық!

Тәрбиеші: Балалар, бүгін мен сендерді әлемге шақырамын жануарлар. (Музыка естіледі «Әлемде жануарлар» ) Мен қазір жұмбақтарды сұраймын, ал сендер болжап, карточкаларды көрсетесіңдер жануарлар.

Тәрбиеші: Жұмбақтар құрастырады.

Бізді есіктен кім қарсы алады,

Күні бойы үнсіздікте, көп ұйықтағаннан кейін,

Және бұл бақыттан басталады

Қатты үріңіз: «Уф уфуф!»?

Балалар: Ит.

Тәрбиеші: Жүріп бара жатқанда кім қарғыбаумен жүр,

Төбедегі шөпті тістейді,

Ал үй иесін күтіп,

Жалғыздық: «Мен-е-е»?

Балалар: Ешкі

Тәрбиеші: Қызыл шашты үй иесі

Орманнан келді

Мен барлық тауықтарды санадым

Және оны өзімен бірге алып кетті.

Балалар: Түлкі.

Тәрбиеші: Кім әрқашан жақсы біледі

Таңғы асқа не пісіремін?

Ол ваннаға жүгіреді,

Қатты айқайлау «Әй – ой»?

Балалар: Шошқа.

Тәрбиеші: жанасу, инемен жабылған,

Мен шыршаның астындағы шұңқырда тұрамын.

Есік айқара ашық болса да,

Бірақ жануарлар маған келмейді.

Балалар: Кірпі.

Тәрбиеші: Кім көгалда жайылады,

Панама қалпақсыз және футболкасыз,

Зиянды шыбындарды қуады

Және ұзақ жылайды: «Му-у-у».

Балалар: Сиыр.

Тәрбиеші: Ол қыс бойы ұзақ ұйықтады,

Оң табанын сорды,

Ал ол оянып, ақыра бастады.

Бұл орман жануары.

Балалар: Аю.

Балалар жұмбақтарды шешкенде мұғалім тақтаға суреті бар суретті іледі үй немесе жабайы жануар.

Тәрбиеші: Мына балаларды қайта шақырайық жануарлар. (Балалар кезекпен тізім жасайды тақтада ілулі тұрған жануарлар). - Бұл кім? (мұғалім тек мынаны көрсетеді үй жануарлары)

Балалар: Сиыр, ит, ешкі, шошқа.

Тәрбиеші: Жарайсың. Бұларды бір сөзбен қалай атауға болады? жануарлар?

Балалар: Үйде жасалған.

Тәрбиеші: Оларды неге олай атайды?

Балалар: Оларға адамдар қамқорлық жасағандықтан, олар өздеріне қамқорлық жасай алмайды.

Тәрбиеші: Дұрыс, адам өз басының қамын жейді үй жануарлары, оларды құрастырады үй: сиырға - қора, шошқаға - шошқа қора, жылқыға - қора, итке - питомник. Осы үшін үй жануарларыадамға өмірде көмектесу. Олар қалай көмектеседі?

Балалар: Сиыр сүт береді, мысық тышқан ұстайды, ат жүк көтереді, ит үйді күзетеді.

Тәрбиеші: Ал бұл кім? (мұғалім жабайы табиғатты көрсетеді жануарлар)

Балалар: Түлкі, кірпі, аю.

Тәрбиеші: Бұларды бір сөзбен қалай атауға болады? жануарлар?

Балалар: Жабайы жануарлар.

Тәрбиеші: Оларды неге олай атайды?

Балалар: Өйткені олар өздеріне қамқорлық жасайды. Жабайы жануарларТамағын өздері алады, оларға ешкім мән бермейді.

Тәрбиеші: ерекшеліктері қандай жануарлар?

Балалар: Аяқ, тұяқ, мүйіз, құйрық, жүн.

Тәрбиеші: Жарайсың! Сен екеуміз болжап отырғанда жануарлар, Барлық жануарлар араласады. Маған заттарды ретке келтіруге көмектесіңізші. (Балалар ноутбук экранындағы суретке қарап, кімнің қайда тұратынын анықтайды).

Ойын «Кім қайда тұрады»

Тәрбиеші: Бұл не?

Балалар: Ауыл үйі. Олар сонда тұрады үй жануарлары.

Тәрбиеші: Ал бұл?

Балалар: Орман. Ал жабайылар осында тұрады жануарлар.

Тәрбиеші: Жарайсың! Барлығы тапсырманы орындады.

Тәрбиеші: Қазір мен саған өлең оқимын, ал сен тыңда.

Түлкінің мұрны өткір, құйрығы бұталы.

Қызыл түлкі тон, сөзбен жеткізу мүмкін емес.

Мен құс аулаушымын! Мен тауық аулаудың маманымын!

Сізді көрген бойда мен жасырынып, тыныш тығыламын.

Содан кейін мен оны секіріп, ұстап алып, балалардың шұңқырына апарамын.

Тәрбиеші: Ал мынау қандай түлкі жануар?

Балалар: Жабайы түлкі жануар, ол өте айлакер.

Тәрбиеші: Айтыңызшы, жазда үлкен ме? топсиырлар шалғында жайылады. Мұны үлкен не деп атауға болады сиырлар тобы, бір сөзбен?

Балалар: Табын.

Тәрбиеші: Ал жылқылар қашан жайылады?

Балалар: Табын.

Тәрбиеші: Ал оларды кім бағып жатыр?

Балалар: Бақташы.

Тәрбиеші: Ал орманда көп қасқыр бірге жүгіріп жүргенде, оларды бір сөзбен қалай атауға болады?

Балалар: Қасқырлар тобы.

Тәрбиеші: Енді сәлем берейік жануарлар.

Саусақ гимнастикасы «Көңілді кездесу»

Сәлем котенка!

Сәлем, кішкентай ешкі!

Сәлем, күшік!

Ал сәлем, үйрек!

Сәлем, көңілді, көңілді шошқа

Тәрбиеші: Енді мен ойын ойнауды ұсынамын «Анаңды тап».

Ойын «Анаңды тап».

(Балалар өз үстелдерінде отырады, үстелдерде суреттері бар парақтар бар жануарлар, балалар ересектерден жебелерді тартады жануар балаға, жұппен жұмыс).

Тәрбиеші: Тапсырманы дұрыс орындадың ба, жоқ па, бірге тексерейік! (педагог алдын ала дайындалған дұрыс жауапты көрсетіп, балалармен бірге тексереді). Жарайсыңдар жігіттер! Әр төлге ана таптың. Енді біраз демалып алайық.

Дене шынықтыру минуты.

Аю ұядан шықты,

Мен босағада жан-жағыма қарадым.

Күшті тез алу үшін

Аюдың басы бұралып қалды

Алды-артына еңкейді

Міне, ол орманды аралап жүр.

Аю тамыр іздейді

Және шірік діңгектер

Олардың құрамында жеуге жарамды дернәсілдер бар

Аюға арналған витаминдер

Ақыры аю тамақтанып, бөренеге отырды.

Тәрбиеші: Балалар, аю қалай үреді? Бірге тату болайық! (R-r-r-r)Кішкене демалдық. Балалар, олар не жейді деп ойлайсыңдар? үй және жабайы жануарлар? Экранға қарап, кім не жеп жатқанын айтыңызшы?

Ойын «Кім не жейді».

Балалар ноутбук экранындағы тағамның суреттерін қарайды жануарларды және оларды жануарларға таратады.

Тәрбиеші: Тексерейік. Сиыр не жейді?

Балалар: Шөп, шөп.

Тәрбиеші: Мысық не жейді?

Балалар: Балықтар, сүт ішкенді ұнатады.

Тәрбиеші: Қоян не жейді?

Балалар: Сәбіз, қырыққабат.

Тәрбиеші: Аю не жейді?

Балалар: Бал, жидектер, балық.

Тәрбиеші: Балалар, бәрің тамашасыңдар! Сіз бәрін білесіз жануарлар. Осылайша сіз бен біз әлемді араладық жануарлар. Қайсы туралы жануарларБіз бүгін сенімен сөйлестік пе?

Балалар: ТУРАЛЫ үй және жабайы жануарлар.

Тәрбиеші: Жігіттер жануарларқорғау және сүю қажет. Бұл біздің сабақ аяқталды.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

«Арктика және Антарктида жануарлары» сыртқы әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұныСыртқы әлеммен танысу үшін GCD дайындық тобы. Тәрбиеші (Агапова Ю. Ю.) МБДОУ No379 Бағдарламалық тапсырмалар: - Бекіту.

Тақырыбы: «Көлік. Доктор Машинковаға көмектесіңіз» Мақсаты: Білімділік: 1. Балаларды әртүрлі көлік түрлерімен таныстыруды жалғастыру 2. Жаттығу.

«Суық және ыстық елдердің жануарлары» үлкен тобының сыртқы әлеммен таныстыруға арналған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны.Тақырыбы: «Суық және ыстық елдердің жануарлары» Мақсаты: Жануарлардың қоршаған ортаға бейімделу қабілеті туралы балалардың түсініктерін жүйелеу.

Мақсаты: балалардың судың қасиеттері (сұйық, қатты, бу түрінде, мөлдір, түсті) туралы түсініктерін кеңейту. 1. Балалардың білімдерін қалыптастыру.

Ағымдағы бет: 1 (кітапта барлығы 5 бет) [оқуға болатын үзінді: 1 бет]

Қаріп:

100% +

Ольга Витальевна Дыбина

Үлкен топтағы сыртқы әлеммен танысуға арналған сабақтар балабақша. Сынып жазбалары

Кіріспе

Бұл оқу құралы 5-6 жастағы балаларды сыртқы әлеммен (пәндік орта және әлеуметтік өмір құбылыстарымен) таныстыру жұмыстарын сәтті ұйымдастыруға және жүргізуге көмектеседі.

Мұғалімдерге бағдарламаның осы бөлімі бойынша жұмысты жоспарлауды жеңілдету үшін жұмыстың мазмұны тақырыптар бойынша берілген. Әрбір тақырып қамтылған: сабақтың, әрекеттің немесе ойынның шамамен барысы ұсынылады. Мұғалім сабақты жоспарлау кезінде шығармашылықты көрсете алады, ауыспалы ойын және проблемалық жағдаяттарды қоса алады, бұл балалармен жұмысты одан да табысты және мазмұнды етеді.

Әрбір тақырыпты оқуды ойын тапсырмасымен (жұмбақтар, жұмбақтар, сызбалар, жауаптар т.б.) аяқтауға болады. Ойын тапсырмалары жұмыс дәптерінде берілген (Дыбина О.В. Мен әлеммен танысамын: 5–6 жастағы балаларға арналған жұмыс кітабы. - М.: ТК Сфера, 2009).

Мұғалімдер сыртқы әлеммен танысу кезінде мыналарға ерекше назар аударуы керек:

- заттар, шындық құбылыстары туралы монолог-әңгімемен ғана шектеліңіз - сабақтарыңызға мүмкіндігінше көп әрекеттерді қосу керек (орындыққа, диванға отыру, киім киіп, оларда серуендеу, анаңызды шақыру, әжеңді емдеу және т.б.);

– балаларды көп сұрақтармен шамадан тыс жүктеу;

– балалармен жұмысты ұйымдастыруды тек оқу іс-әрекетінің түріне дейін қысқарту.

Қоршаған әлеммен танысу психологиялық сипаттамаларға сәйкес, бұл процесті қол жетімді және тиімді ету үшін өзара әрекеттесудің барабар формаларын, құралдарын, әдістері мен әдістерін таңдай отырып жүзеге асырылуы керек.

Үлкен топта қоршаған әлеммен таныстыру ойын-әрекет түрінде де, ойын ережесі балалардың іс-әрекеті мен қарым-қатынасын реттеп, есептерді дұрыс шешуде дидактикалық ойын түрінде де жүзеге асырылады. ойын мақсатына жету болып табылады. Ойын-әрекеттерді, дидактикалық ойындарды ұйымдастыру және өткізу кезінде әрбір баланың қоршаған әлемге қатысты өзінің белсенділігін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін атмосфераны құру маңызды.

Дидактикалық ойындарды балалар мен ересектердің бірлескен іс-әрекетінде де, мектеп жасына дейінгі балалардың өз бетінше әрекетінде де, қоршаған әлемді тану процесінде балалардың белсенділігін ынталандыру үшін де қолдануға болады.

Нұсқаулық қосымша материалды ұсынады: сабақтан тыс уақытта, серуенде балалармен жұмыс істеуге арналған ойын-әрекеттер, ойындар, жаттығулар, ойын-сауық нұсқалары.

Үлкен топтағы балаларды қоршаған әлеммен (пәндік орта және қоршаған дүние құбылыстарымен) таныстыру үшін айына 2 сабақ бөлінеді.

Тольятти қаласының «Лада» балалық шақ планетасы» АНО № 179 «Снежок» балабақшасының педагогтар ұжымы, меңгерушісі - Надежда Петровна Паленова, әдіскер - Наталья Григорьевна Кузнецова, әзірлеуге және тестілеуге қатысты. ересектерді еңбекпен таныстыруға арналған сабақтар.

Нұсқаулық материалды шамамен бөлуді ұсынады оқу жылы. Мұғалім айдың мерекелеріне сәйкес (қазан – мұғалімдер күні; ақпан – Отан қорғаушылар күні, сәуір – космонавтика күні және т.б.) немесе материалдың қолжетімділігіне қарай материалды өзінше тарата алады.

Оқу жылының материалдарын тарату



Кестенің жалғасы.



Кестенің жалғасы.



Кестенің жалғасы.


Сабақ жазбаларының үлгісі

қыркүйек

1. Күнделікті өмірде адамның еңбегін жеңілдететін заттар

Бағдарлама мазмұны.Балалардың күнделікті өмірде адам еңбегін жеңілдететін заттар туралы түсініктерін қалыптастыру; олардың адамға қызмет ететініне назар аударыңыз және ол оған мұқият қарауы керек; объектілердің әртүрлі мақсаттары бар деген ойды бекіту.

Материал.Әртүрлі заттарды, соның ішінде күнделікті өмірде адамның жұмысын жеңілдететін заттарды бейнелейтін суреттер. Үлестірмелі материал: әрқайсысы үш ұяшықтан тұратын екі қатар ұяшықтар бейнеленген үлкен карточкалар (жоғарғы қатардағы ұяшықтар еңбек операциялары орындалатын үш нысанды бейнелейді, төменгі қатарда бос ұяшықтар бар) және тиісті еңбекті жеңілдететін объектілерді бейнелейтін шағын карталар үйде операция.

Сабақтың барысы

Мұғалім сабақты әңгімеден бастайды: «Балалар! Айналаңызға мұқият қараңыз және айналаңызда не бар екенін айтыңыз ».

Балалар өздерін неше түрлі заттар қоршап тұрғанын айтып, тізіп жазады.

Тәрбиеші. Бұл заттардың барлығы қандай әлемге жатады: табиғи ма әлде жасанды ма? (Адам жасаған, өйткені адам оларды өз қолымен жасады.)Неліктен адам үстел, төсек, гардероб, кір жуғыш машина, теледидар, көлік және басқа да көптеген заттарды ойлап тапты?

Балалар бізге әрбір зат бір нәрсеге қажет екенін, әр заттың өз қызметін атқаратынын айтады.

Тәрбиеші. Дұрыс. Әрбір заттың өз мақсаты бар және бір нәрсе үшін қажет. Мысалы, үстел оған жазу үшін немесе одан тамақ ішу үшін қажет. Адамдар орындықтарға отырып, электр немесе газ плитасында тамақ пісіреді. Адам жұмыс істейтін заттар, ол сурет салатын заттар және күнделікті өмірде адамның жұмысын жеңілдететін заттар бар. Сіз осындай заттарды білесіз бе? Менің жұмбақтарым олардың кейбірін табуға көмектеседі.


Біздің ас үйде жыл бойы
Аяз ата шкафта тұрады.
(Тоңазытқыш)

Менің аяғым жоқ, бірақ жүремін
Аузым жоқ, бірақ айтамын:
Қашан ұйықтау керек, қашан тұру керек,
Жұмысты қашан бастау керек.
(Көру)

Ол ықыласпен шаң жұтады,
Ауырмайды, түшкірмейді.
(Шаңсорғыш)

Алды-артына
Пароход қаңғып, қаңғып жүреді.
Тоқтасаң – қайғы,
Теңіз тесілген болады.
(Темір)

Балалар жұмбақтар шешіп, мұғалімнің көмегімен осы заттардың пайдасын түсіндіреді.

Тәрбиеші. Мен сендерге әртүрлі суреттер көрсетемін. Сақ болыңыз! Егер суретте күнделікті өмірде адамның жұмысын жеңілдететін зат көрсетілсе, қолдарыңызды соғыңыз, ал егер ол басқа зат болса, шапалақтамаңыз.

Одан кейін күнделікті өмірде еңбекті жеңілдететін заттардың мақсатын анықтау, күнделікті өмірдегі еңбек процесі мен зат арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды орнату қабілетін дамытуға бағытталған «Кімге керек...?» ойыны ойналады. бұл оны жеңілдетеді. Үлестірмелі материал пайдаланылады: әрқайсысы үш ұяшықтан тұратын екі қатар ұяшықтарды бейнелейтін үлкен карталар (жоғарғы қатардағы ұяшықтар еңбек операциялары орындалатын үш нысанды бейнелейді, төменгі қатарда бос ұяшықтар бар) және жұмысты жеңілдететін объектілерді бейнелейтін шағын карталар күнделікті өмірдегі сәйкес еңбек операциясы. (Шамамен сәйкестік: нан – нан кескіш, киім – кір жуғыш машина, т.б.)

Балалар бір үлкен картаны таңдайды. Кішкентай карталар үстелде бетін төмен қаратып жатады. Педагог шағын карточкаларды бір-бірден алып, балаларға көрсетіп, заттың атын атайды және сұрайды: «Кімге керек...».

Бұл картаны қажет ететін бала жауап береді және өз таңдауын түсіндіреді: «Маған қамырды шайқау үшін араластырғыш керек». Барлық бос ұяшықтар жабылған кезде ойын аяқталды деп саналады. Оның картасындағы шаршыларды бірінші жапқан адам жеңеді.

2. Менің отбасым

Бағдарлама мазмұны.Балалардың отбасы мен отбасы мүшелеріне деген қызығушылығын дамытуды жалғастыру. Отбасы мүшелерінің аты мен әкесінің атын атауға шақыру; мамандықтары, олардың қандай екендігі, үйде немен айналысқанды ұнататыны, жұмыста не істейтіні туралы әңгімелеу. Ең жақын адамдарға – отбасы мүшелеріне сезімтал көзқарасты тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Мұғалім өлең жолдарын оқып, балаларды сабақтың тақырыбын анықтауға шақырады:


Өте дана аталар,
Екі әже әдемі.
Әкем, анам -
Мұның бәрі менікі...
(Отбасы)

Мұғалім балалардың назарын «отбасы» сөзіне аударып, олардан «Отбасы» неше сөзден тұрады?» деген сұраққа жауап беруін сұрайды. Тексерейік». Балалар отбасы мүшелерін атайды және санайды (екі әже, екі ата, ана, әке және бала). Әрі қарай балалар әр отбасының өзіне тән айырмашылығын – отбасы мүшелерінің ұқсастығын анықтайды. Балалар отбасының қай мүшесі екенін айтады.


Маған қара -
Мен кімге ұқсаймын?
Әкемдікіндей шие көздері
Шуақты күлкі - аналар.
Шаш түсі атамдікіндей
Мұрын әженікі екені сөзсіз.
Отбасында бәрі көп жұмыс істеді,
Мен осылай туылдым!

Содан кейін балалар отбасының екінші сипатты айырмашылығын - жалпы фамилияны анықтайды. Олардан ата-анасының аты-жөнін айту ұсынылады.

Дене шынықтыру минуты


Менің отбасым бар -
Ол өте мейірімді.
Анам екеуміз құймақ пісіреміз (Қимылдарға еліктеу.)
Бұрын-соңды болмаған дәмділік!
Атам екеуміз төсек қазып жатырмыз. (Қимылдарға еліктеу.)
Әжем екеуміз гүл отырғызамыз. (Қимылдарға еліктеу.)
Әкем екеуміз футбол ойнаймыз - (Қимылдарға еліктеу.)
Біз допты қақпаға соғамыз.
Мен сені өте қатты жақсы көремін (Қолдарыңызды орап алыңыз.)
Сіздің тәтті отбасыңыз.

Педагог балалардың назарын әр адамның тегі мен атынан басқа әкесінің аты болатынына аударады. Әкесінің аты балаға әкесінің атымен беріледі, мысалы, егер әкесі Сергей болса, баланың әкесінің аты Сергеевич.

«Атын ата» ойыны ойналады.

Мұғалім шақырады еркек аты, ал балалар оның әкесінің аты қандай болатынын айтады; қыздар қыздарының әкесінің атын, ал ұлдар ұлдарға:

Александр - Александровна - Александрович;

Олег – Олеговна – Олегович;

Иван – Ивановна – Иванович;

Василий - Васильевна - Васильевич.

Ойын аяқталғаннан кейін әр баладан өзінің толық атын, әкесінің атын және тегін айту ұсынылады.

Келесі кезекте мұғалім балалармен ересек отбасы мүшелерінің кәсіптері мен кәсіптері туралы әңгімелейді. Балалардың назарын барлық ересектердің өз балалары туралы қамқорлығына аударады. Әуелде ата-әжесі әке-шешесін бағып-қағып, өсірсе, енді аналар мен әкелер балалары мен әке-шешелеріне қамқорлық жасайды. Балалар өскенде ата-анасына да қамқор болатынын ескеріңіз.

«Ата-анамның кәсіптері» ойыны ойналады.

Балалар шеңберге тұрады. Мұғалім допты ойыншының қолына лақтырып, «Анаң не істейді?» Деп сұрақ қояды. Ойыншы толық жауап береді: «Менің анам сатушы болып жұмыс істейді» - допты мұғалімге қайтарады.

Әрі қарай мұғалім тақтада жазылған сөз тіркестерін оқиды: «Тату отбасы», «Мықты отбасы», « Бақытты отбасы", "Қамқор отбасы", " Сүйіспеншілікке толы отбасы«, «Дені сау отбасы» - және балаларды өз отбасына тән сөздерді таңдауға және неге олай ойлайтынын түсіндіруге шақырады.

Қорытындылай келе, мұғалім балалар өсіп, әрқайсысының өз отбасы болатынын айтады. Бұл үлкендер балалар мен қарт ата-аналарға қамқорлық жасайтын, ал балалар үлкендерге бағынатын және оларға барлық жағынан көмектесетін ең жақсы отбасы болады. Ең бастысы, бәрі бір-бірін жақсы көреді және бір-біріне құрметпен қарайды.

3. Зат өзі туралы не айтады?

Бағдарлама мазмұны.Балаларды заттардың ерекшеліктерін: өлшемі, пішіні, түсі, материалы, бөліктері, функциялары, мақсатын көрсетуге ынталандыру; объектілерді сипаттамалары бойынша сипаттау қабілетін жетілдіруді жалғастыру.

Материал.Чипсы (кем дегенде 10 дана); тақырыптық суреттер: электр аспаптары, магнитофон, теледидар, телефон, кір жуғыш машина және т.б.; объектіні сипаттау алгоритмі.

Сабақтың барысы

Педагог балаларды «Зат өзі туралы не айтады» ойынын ойнауға шақырады. Тапсырма: суретте көрсетілген нысанды алгоритм арқылы сипаттау.

Балалар көшбасшыны таңдайды, ретін анықтайды, қажет болған жағдайда алгоритмнің шартты белгілерінің мағыналарын қайталайды.

Баяндамашы затты бейнелейтін кез келген суретті таңдап алып, балаларға көрсетеді. Бірінші қатысушы алгоритмді алып, көрсетілген нысанның бір ерекшелігін атайды, егер мәлімдеме дұрыс болса баяндамашыдан чип алады және алгоритмі бар картаны келесі қатысушыға береді. Ол да солай әрекет етеді. Қате мәлімдеме болған жағдайда жетекші: «Қате» дейді және әрекет ету құқығын келесі қатысушыға береді. Егер қатысушы алгоритмі бар картаны алып, ұзақ үзіліс жасаса, көшбасшының үш шапалақтауынан кейін ол қозғалу құқығынан айырылады және алгоритмі бар картаны келесі қатысушыға береді. Алгоритмге сәйкес элементтің барлық мүмкіндіктері тізімделгенде және баяндамашының басқа сұрақтары қалмағанда немесе чиптер таусылғанда ойын аяқталады. Ұпай жинаған қатысушы жеңеді ең үлкен санчиптер.

Баяндамашы ойын барысында тақырыптың кез келген ерекшелігін нақтылайтын немесе толықтыратын сұрақтар қоюға құқылы.

Үлгі сұрақтар:

– Затты қалай дұрыс пайдалану керек?

– Пәннің қай бөліктері маңызды? (Несіз элемент жұмыс істемейді?)

– Заттың жасалуына кімдер қатысты?

– Бұл зат жоқ кезде адамдар не пайдаланды?

– Бұл зат қазір адамдардың өмірінен жоғалып кетсе не болар еді?

– Бұл зат адамдарға қандай мамандықтар үшін қажет?

Ойын жалғаса берсе, ең көп фишка жинаған ойыншы көшбасшы болады.

Содан кейін мұғалім балаларды адам қолымен жасалған әлемнің әртүрлі нысандарына «өзгертуге» шақырады. Балалар кезек-кезек «өздерін», яғни қандай заттарға айналғанын сипаттайды: қандай пішін, түс, өлшем, қандай материалдан жасалған, не үшін қажет, қандай бөліктерден тұрады. Қалған балалар затты болжайды. Педагог балаларды осы объект туралы әлі білетіндерінің барлығын еске түсіруге шақырады: оның өткені туралы, бұл нысанды қай жерде көруге болады және т.б. Объектіні сипаттау қиынға соғатын балалардан алгоритмді қолдануды сұрау керек.

4. Достық және достар туралы

Бағдарлама мазмұны.Құрбылары туралы білімдерін кеңейту, оларға деген достық қарым-қатынас ережелерін бекіту: ойыншықпен бөлісу, сыпайы, мейірімді сөйлесу, егер топтағы балалардың бірі мұңайса, онымен сөйлес, ойна, әрқашан көмектес, достарыңа көмектес.

Материал.Хат пен карта бар конверт.

Сабақтың барысы

Сабақтың басында аудиожазба естіледі: «Балалар, көмектесіңдер!» (3 рет). Педагог балаларды кім көмекке шақырып жатқанын анықтауға шақырады. Олардың назарын айнаға аударады; Аудио жазба қайтадан естіледі: «Иә, мен айнамын. Біздің патшалықта мәселе бар. Зұлым патша біздің патшалықтағы барлық ересектер мен балаларды ұрыстырды. Ал енді ол «Қисық айналар патшалығы» деп аталады. Бірақ бұл әлі де жарты мәселе - патша бүгінде оның бақсылығы әсер етпеген ең адал, батыл, мейірімді баланы өлтіруге шешім қабылдады. Оның аты Гурд. Оған сенің көмегің керек. Егер сіз мейірімді және батыл жігіттер болсаңыз, асығыңыз - өте аз уақыт қалды».

Педагог балалардың қызығушылығын оята отырып, айнадан не түсінгенін анықтайды. Жігіттерді тыңдап болған соң, олардың назарын карта мен әріп салынған конвертке аударады. Карта бес тапсырмадан тұратын маршрутты көрсетеді. Хат тапсырмаларды шешеді.

1-жаттығу.Достық туралы ән айт.

Балалар нұсқаларды ұсынып, «Достық әнін» орындайды.

2-тапсырма.Достық, достық туралы бес мақал-мәтелді ата.

Балалар: «Екі жаңадан ескі дос артық», «Біріміз бәріміз үшін, бәріміз біріміз үшін», «Өзің өл, жолдасыңды құтқар», «Достық іспен берік», «Достық қиыншылықта белгілі» дейді. Егер балалар қиындықтарға тап болса, мұғалім көмек көрсетеді.

Дене шынықтыру минуты

Балалар жұппен тұрып, өлең мәтініне сәйкес жануарлардың әдеттеріне еліктейді.


Бұл дүниеде бәрі дос.
Үлкендер мен балалар дос
Құстар бір-бірімен дос.
Жыландар тау астындағы дос.
Қояндар көгалдағы достар,
Аю мен қасқыр бір отарда дос.
Балықтар су астында дос.
Сен меніменсің, мен сенімен біргемін! (Жаныңда тұрған баланы құшақтап алыңыз.)

3-тапсырма.Ойын «Бұл дос кім?»

Педагог поэтикалық жолдарды оқиды, ал балалар, егер шынайы дос мұны істесе, қолдарын шапалақтап: «Иә!» дейді, ал егер олар мұны істемесе, олар үнсіз қалады. (Балалар ойын ережелерін түсінуі үшін бірінші жағдайды міндетті түрде жоғалту керек.)


Қиыншылықта әрқашан қасымда,
Мен оның артында таудай болып қалдым.

Мен жыласам ол сені жұбатады,
Ол менімен мәселені шешеді.

Ешқашан қулықпен тамақтанбайды -
Алхоры, алмұрт, шоколад.

Ол масқара болмайды
Және мазақ ету және есімдерді шақыру.

Ол әрқашан түннен гөрі лас.
Ол гүлзардағы гүлдерді таптайды.

Ол ұрысты бастамайды
Және бұл иттерге зиян тигізбейді.

Ол оны балалардан алды -
Қуыршақ, аю, самосвал.

Ол гүлдерді суаруға көмектеседі
Ойыншықтарды да тастаңыз.

Ол ойыншықпен бөліседі
Кітап, қуыршақ, сылдырмақ.

Ол біздің достығымызды бағалайды
Ол маған көмектесуге әрқашан асығады.

4-тапсырма.Балалар Гурд қамалған мұнараның үстінен бұлттарды тарататын күнді салуға шақырылады.

Міндетті шарттар:

– барлығы бір уақытта бірге сурет салу керек;

– Сурет салуға 5 секунд беріледі.

Педагог балаларды негізгі шартты талқылауға шақырады - барлығын бірге, тіпті біраз уақытқа дейін тарту. Оларды қорытындыға жетелейді: жұмысты тарата отырып, барлығы бірден сурет салуы керек; бір бала шеңбер сызады, содан кейін ғана барлық балалар бір уақытта сәуле салады.

Балалар ватман қағазы бар үстелдің айналасында тұрады. Мұғалім бұйрық беріп, уақытты санайды.

5-тапсырма.Педагог Гурд сөзін қағазға жазады, содан кейін айна алып, оны параққа қойып, балаларға шыққан сөзді оқуды ұсынады. Дәл осы сөз мұнараның кілті болады. Балалар хормен оқиды: «Досым». Балалар бұл сөзді айта салысымен әйнек сынықтарының даусы естіліп, сол кезде бала Гурдтың дауысы естіледі: «Рахмет, балалар, бұл менмін – Гурд. Сен мені құтқардың, енді мен өз елімнің балаларын сендер қалай дос болсаңдар, солай дос болуға үйретемін. Ал біз бәріміз дос болған кезде міндетті түрде сізге қонаққа келеміз. Рахмет сізге! Қош бол достар!"

Мұғалім мен балалар Гурдпен қоштасады. Қорытындылай келе, мұғалім балалардың достықтың арқасында тапсырмаларды орындағанын айтады. Бүгін олар барлығына қалай дос болу керектігін, қандай дос болу керектігін және достықты қалай қадірлеу керектігін көрсетті.

5. Қағаз жинағыш

Бағдарлама мазмұны.Балалардың әртүрлі қағаз түрлері және оның қасиеттері туралы түсініктерін кеңейту; заттық белгілеріне қарай объектілерді анықтау қабілетін жетілдіру.

Материал.Үлгілер әртүрлі түрлеріқағаз; қағаз заттары (альбом, газет, қорап және т.б.).

Сабақтың барысы

Мұғалім әр түрлі қағаз үлгілерін алдын ала кестелерге орналастырады. Балалар қағазға қарайды, ал мұғалім оның қандай екенін, оны қалай анықтауға болады - тегіс немесе кедір-бұдыр, қалың немесе жіңішке деген сұрақтар қоя отырып, оның сапалық сипаттамаларын көрсетуге ынталандырады. Жігіттер жаймаларды үтіктеп, сезіп, сұрақтарға жауап береді.

Содан кейін мұғалім балаларды қағаз парағын мыжуға шақырады (жұмыстырады), оны кесектерге бөлуге (жыртуға), шеттерін әртүрлі бағытта тартуға (парақтың тұтастығы бұзылған, сондықтан материал нәзік), парақты қоюға шақырады. суы бар ыдыстағы қағаз (дымқыл болады). Мұғалім спирт шамы мен сіріңкенің көмегімен қағазды жағуды көрсетеді. Балалар мұғаліммен бірге қағаздың қасиеттерін сипаттау алгоритмін жасайды.

Содан кейін мұғалім жинайтын коллекционердің жеделхатын оқиды әртүрлі түрлеріқағаз. Қалалар мен ауылдарды аралап, барлығына өз коллекциясы туралы айтып береді. Бірақ біздің қалада ол қиындыққа тап болды: қатты жел соғып, оның коллекциясы шашылып, топтаманың бір бөлігі аяқталды. Педагог балаларды қағаз үлгілерін іздеуге шақырады (мұғалім оларды топ бөлмесінде алдын ала жасырады). Балалар табылған үлгілерді әкеледі.

Есік қағады, коллекционер (ересек адам) кіріп, балаларды қарсы алып, хоббиі туралы әңгімелеп, қағаздың барлық түрін жазып алғанын хабарлайды. Балаларды жұмыстарын былай ұйымдастыруға шақырады: қағаз түрін атайды, ал балалар үлгі көрсетеді. Сынып алға жылжыған сайын коллектор әр қағаз түрінің мақсатын түсіндіреді. Әрі қарай әрбір бала құрастырылған алгоритм негізінде табылған қағаз түрінің қасиеттерін сипаттайды.

Қорытындылай келе, жүзеге асырылады дидактикалық ойын«Ұқсастық пен айырмашылықты тап».

Мұғалім қағаз түрін атайды, ал балалар үстелден осы түрдегі қағаздан жасалған затты табуы керек (картон қорап, газет, альбом, гүл гофрленген қағазжәне т.б.). Осылайша, мұғалім балаларға барлық табылған заттардың қағаздан жасалғанын, бірақ қағаздың әртүрлі екенін түсінуге жетелейді.

6. Балабақша

Бағдарлама мазмұны.Балалармен балабақшаның неліктен осылай аталғаны туралы әңгімелесіңіз (өйткені балалар «өседі», бақшадағы өсімдіктер сияқты күтеді және күтеді). Балабақшаның әлеуметтік маңыздылығын көрсетіңіз: ата-аналар жұмыс істейді, олар тыныш, өйткені олар болмаған кезде балабақша қызметкерлері балаларға қамқорлық жасайды. Балабақша қызметкерлеріне қамқорлық жасағаны үшін алғыс айтып, еңбегін құрметтеп, ілтипатпен қарау керек.

Материал.Балабақша қызметкерлерін бейнелейтін суреттер (мұғалім, тәрбиеші көмекшісі, аспаз, кір жуу және т.б.).

Сабақтың барысы

Педагог балаларға жұмбақты табуды ұсынады:


Ағаштарда алмұрт, шие,
Бір қатар өрік,
Алма ағаштарының соңы көрінбейді
Бұл біздің жемісіміз... (бақша).

Бақшаның иллюстрациясын көрсетіп, тақтаға іледі.

Балаларға сұрақтар қояды: «Мұндай бақшада кім жұмыс істейді? Бағбанның жұмысы қандай? Сөздерді айту керек: ағаштарды күтеді, оларды аурулардан қорғайды, зиянкестермен күреседі, суарады, өсіреді.


Онда раушан гүлдері мен қызғалдақтар бар,
Ал ромашкалар сыбдырлайды.
Гладиоли, пиондар -
Бұл біздің гүл... (бақша).

Педагог балаларға гүл бақшасының иллюстрациясын көрсетіп, тақтаға түйреді.

Балаларға сұрақтар қояды: «Мұндай бақшада кім жұмыс істейді? Бағбанның жұмысы қандай? Сөздерді айту керек: гүлдерді күтеді, оларды аурулардан сақтайды, зиянкестермен күреседі, суарады, өсіреді.

Мұғалім үшінші жұмбақты сұрайды:


Бұл қандай керемет үй
Ол үйде жігіттер көп.
Олар онда ойнап, ән айтады.
Бұл үй біздің балалар үйі... (бақша).

Педагог балабақшаның иллюстрациясын көрсетіп, тақтаға іледі. Балалардың назарын қайталанатын «бақша» сөзіне аударады.

Сұрақтар қояды: «Балабақшада кім жұмыс істейді? Олардың жұмысы қандай? Балалардың жауаптарын тыңдап болған соң, тақтаға балалар атайтын мамандық өкілдерінің суреттерін іледі. Ортасын бос қалдырып, ромашка жапырақтары түріндегі суреттерді шеңбер бойымен орналастырады.

Педагог балаларды қорытындыға әкеледі: бұл адамдардың барлығы балалар үшін жұмыс істейді. Гүлдің ортасына балалардың бейнесі бар орталық бекітілген.

Назар аударыңыз! Бұл кітаптың кіріспе фрагменті.

Егер сізге кітаптың басы ұнаса, онда толық нұсқасын біздің серіктесіміз – заңды мазмұнның дистрибьюторы литрс LLC компаниясынан сатып алуға болады.

Бағдарлама мазмұны:

Негізгі ұғымдарды бекіту: «денсаулық», «тазалық», «гигиеналық заттар», «мейірімділік», «дұрыс тамақтану»;

Балаларға қауіпсіз мінез-құлық ережелерін үйрету;

Зейінін, есте сақтауын, ойлауын, қиялын дамыту;

Сабақта пайдаланылған материалдар:

Айна, тағам үлгілері, «гигиеналық заттар» суреттері, модульдер, «Смешарики» суреттері, шарлар, себеттер (3 дана), күннің суреті, бала санына қарай ленталар, мультимедиа, магнитофон.

Ортаңғы топтағы сыртқы әлеммен таныстыру бойынша ашық сабақтың барысы

Тәрбиеші: Сәлеметсіңдер ме, құрметті балалар. Бүгін мен сендерге сиқырлы саяхатқа шығуға келдім. Қараңдаршы, бізге қанша қонақ келді. Оларға сәлем айтайық. «Сәлеметсіз бе!»

Тәрбиеші: Балалар, біз сендермен жай ғана амандасып қана қоймай, бір-бірімізге және қонақтарға денсаулық, ал қонақтар денсаулық тіледі.

Балалар, сау болу үшін не істеу керек? (балалардың жауаптары)

Тәрбиеші: Ал енді мен сендерді «Денсаулық» патшалығына шақырамын. (музыка ойнап тұрады)

Менімен бірге жолға шығу үшін бізге көлік қажет емес.

Сиқырлы айна бізді ренжітпейді

Денсаулық бізді патшалыққа тез әкеледі.

Сиқырлы патшалыққа кіру үшін сиқырлы айнаға қарап, оған күлімсіреу керек. (балалар айнаға қарап күледі)

Тәрбиеші:

Осылайша біз «Денсаулық» патшалығына кіріп, «Дұрыс тамақтану» бірінші клирингінде болдық.

Отыз екі күлкілі тіс

Бір-біріне жабысу

Жоғары-төмен олар асығады,

Олар нан кеміреді, жаңғақ кеміреді.

Балалар, бір-бірлеріңе күлімдеп қараңдаршы, қанша тістерің бар? Күлгенде қандай әдемісің.

Тәрбиеші: Қараңдаршы, мына ойықта екі тіс бар. Бұл қандай тіс? (күлкілі тісті көрсетеді)

Балалар: Көңілді.

Тәрбиеші: Ол неге көңілді?

Балалар: Ол ақ, сау.

Тәрбиеші: Бұл қандай тіс? Ол неге қайғырады? (қайғылы тісін көрсетеді)

Балалар: Тесік бар, ауырып жатыр, кариес бар.

Тәрбиеші: Дені сау болу үшін дұрыс тамақтану керек. Менің ойымша, сіз қай тағамның пайдалы, қайсысының зиянды екенін білесіз. Денсаулыққа пайдалы тағамдарды атаңыз, зиянды тағамдарды атаңыз. Енді мен сізге ойын ойнауды ұсынамын: « Пайдалы және зиянды өнімдер «(балалар тамақ үлгілерін екі себетке салады).

Жарайсың, мен сенің дұрыс тамақтану туралы көп білетініңді көріп тұрмын.

Тәрбиеші: Енді бізді келесі тазалыққа апаратын сиқырлы жұмбақтарды тыңдаңдар. Қауіпсіз мінез-құлық ережелері».

Қауіпті заттар туралы жұмбақтар:

Жақсылап қайралса,

Ол бәрін оңай кеседі -

Нан, картоп, қызылша, ет,

Балық, алма және май.

Мынау тар, тар үй:

Оның ішінде жүз апалы-сіңлілі топтасып жатыр.

Және әпкелердің кез келгені

Ол өрт сияқты шығуы мүмкін.

Мен сорып жатырмын, сорып жатырмын,

Мен енді жылығым келмейді.

Қақпақ қатты шырылдады:

«Шәй іш, су қайнады!»

Оның уайымы көп:

Тәжірибелі құрал -

Үлкен емес, кішкентай емес,

Ол кеседі, қайшылайды.

(қайшы)

Простина өзенінің бойындағы Зығыр елінде

Кеме алға-артқа жүзеді,

Ал оның артында сондай тегіс беті бар - әжім көрінбейді.

Тәрбиеші: Балалар, міне біз «Қауіпсіз мінез-құлық ережелері» клирингіне келдік. Бұл клирингте сізбен «Пайдалы және зиянды кеңес» ойынын ойнағысы келетін қайғылы және көңілді Смешарики тұрады. Мен сендерге сұрақтар қоямын, егер келіссеңдер күліп тұрған Смешарікті көтеріңдер, келіспесеңдер мұңайып тұрған Смешарікті көтеріңдер.

Ойын Пайдалы және зиянды кеңестер

Үстел басында отырып, пышақ пен шанышқыны бұлғау;

Тамақты шайнамай сөйлесу;

Тамақтану кезінде майлықты қолданыңыз;

Түймелерді, қыстырғыштарды, инелерді аузыңызға алыңыз;

Сіріңкемен ойнау;

Өзіңізді ұстаңыз;

Бейтаныс адамға есікті ашу;

ересектердің рұқсатынсыз дәрі қабылдау;

Күнделікті режимді ұстаныңыз;

Үлкендердің рұқсатынсыз электр құрылғыларын қосу;

Терезенің үстінде тұрып, терезеден еңкейіңіз.

Жарайсың, қателескен жоқсың және дұрыс жауап бердің. Ал, келесі клирингке баратын кез келді.

Тәрбиеші:

Біз жаттығуды өте жақсы көреміз -

Барлығы сау болғысы келеді!

Зарядтау бізге көмектеседі

Дәрігерлерге жиі қаралыңыз.

Ал енді сіз бен біз спорт алаңында болдық, онда дене шынықтырумен айналысамыз.

Дене жаттығуларын орындау (музыкаға)

Тәрбиеші: Бұл тазалық сиқырлы және оның үстінде кішкентай балаларды сиқыршыға айналдыратын «Мейірімділік» ертегісі тұрады. Шеңберге тұру, бір-біріңе қол беру, көзіңді жұмыңдар. Енді сіз кішкентай сиқыршылар боласыз (сиқырлы музыка естіледі). Көздеріңді ашыңдар, бір-бірлеріңе қарап күліңдер. Бір-бірлеріңіздің қолдарыңыздың жылуын беріңіздер. Ең мейірімді сезімдер алақаныңыздың жылуымен бірге сізге қалай келетінін сезініңіз. Енді жұп болып тұрып, қол ұстаңыз.

Бір-біріне мейірімді күлкі сыйлау;

Бір-біріне мейірімді көзқараспен қарау;

Бір-біріне мейірімді қол алысу;

Жылы деммен алақанымызды жылытып, бір-бірімізге жылуымызды берейік.

Мейірімділігіңнен, жылылығыңнан, Ашық жерде жарқыраған күн. Сіздердің әрқайсысыңыз күн сәулесісіз. Отырайық, бір нұрды алып, жылы сөздермен жылытайық. Көршіңіздің көзіне қарап, оған бірнеше жылы сөздер айту керек, оны бір нәрсе үшін мақтау, уәде беру немесе оған жақсылық тілеу керек. (балалар тізерлеп отырады, қолдарында сәулелер айтады жылы сөзкүнге сәуле түсіру)

Тәрбиеші: Ал енді бізді «Тазалық» ертегісі тұратын ашық жерге апаратын ертегіні тыңдаңдар.

Тазалық туралы ертегі.

Тәрбиеші: Менің ойымша, бәрің де жуынғанды, суда жүзгенді ұнатасыңдар, ал енді Күн шуағына сарай салып берейік, ол кейде бізге ұшып келіп, барлығының тазалықты ұнататынын тексеріп көрсін.

Ойын «Күн сәулесі үшін сарай»

(балалар гигиеналық заттар бейнеленген модульдерден үй салады; модульді алып, осы немесе басқа гигиеналық заттар не үшін қажет екенін түсіндіреді).

Бұл қандай әдемі қамал болып шықты, менің ойымша, бұл Sunshine-ға өте ұнайды.

Тәрбиеші: Осымен біздің «Денсаулық» патшалығына саяхатымыз аяқталады.

Біз сау болуды үйрендік

Және біз сізге жаңа кеңес береміз:

Ешқашан ешкімге зиян тигізбе.

Тек пайдалы тағамды жеңіз.

Қолдарыңыз бен аяқтарыңызды сабынмен жуыңыз.

Жолда ойнауды ұмытыңыз!

Жаттығулар жасаңыз, жылы киініңіз,

Таңертең суық сумен шайыңыз.

Түнде және күндіз абай болыңыз.

Ешқашан отпен ойнамаңыз!

Денсаулықтан қымбат ештеңе жоқ.

Бұл туралы барлық балалар мен ересектер біледі.

Сондықтан әркім өз денсаулығына мән берсін

Үйде, көшеде, балабақшада.

Тәрбиеші: Енді «Денсаулық» патшалығымен қоштасайық, ал біздің балабақшаға қайтатын кез келді.

Балабақшаға қайту үшін көлік қажет емес.

Жарқын күлкі үшін мен саған айна беремін.

Сиқырлы айна бізді ренжітпейді.

Бұл бізді балабақшаға тез жеткізеді.

(балалар айнаға қарап күледі)

Тәрбиеші: Міне, балабақшаға да келдік. Айтыңдаршы, балалар, сендерге «Денсаулық» патшалығына саяхат ұнады ма? Біздің саяхатымыздан нені есте қалдырдық? (балалардың жауаптары)

Маған сенімен саяхаттау өте ұнады. Мен саған тосын сый дайындап қойдым. Бұл шарлар. (шарларды тарату).

Екатерина Саенко
Қоршаған әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұны «Ағаш және оның құрылымы»

Сабақ конспектісі (бізді қоршаған әлем)

Тақырыбы: «Ағаш және оның құрылысы»

Тапсырмалар:

1. Ағаштың құрылысы, оның бөліктерінің (тамыр, дің, қабық, бұтақ, жапырақ) қызметі мен мақсаты туралы түсініктерін қалыптастыру.

2. Жарықтың, жылудың, судың өсімдіктің өсуіне әсері туралы түсініктерін қалыптастыру.

3. Сөйлеуді белсендіру және балалардың сөздік қорын жаңа ұғымдармен байыту.

4. Өсімдіктерге деген қамқорлық, қамқорлық қатынасты тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

1 саусақ гимнастикасы «С» Қайырлы таң

Қайырлы таң, кішкентай көздер! Сіз ояндыңыз ба?

Қайырлы таң, құлақтар! Сіз ояндыңыз ба?

Қайырлы таң, қолдар! Сіз ояндыңыз ба?

Қайырлы таң, аяқтар! Сіз ояндыңыз ба?

Қайырлы таң, күн! Біз ояндық!

2 Қағаз жұмбақ жазылған топқа ұшады:

Оның көктемі мен жазы

Киінгенін көрдік

Ал кедейден күзде

Көйлектер түгел жұлынып кетті.

Бірақ қысқы боран

Олар оған аң терісін кигізді. (Ағаш)

3 «Ағашта не бар» тақырыбына әңгіме.

Тәрбиеші: Дұрыс, бұл ағаш. (Мұғалім ағаштың суреті мен үлгісін мұқият қарап шығуды ұсынады). Тәрбиеші: Балалар, ағаштар қозғала ала ма? Балалар: Жоқ, олар бір жерде өседі Тәрбиеші: Ағаштардың қалай түзу тұрғанын байқадың ба? Біз сәбізді жұлып алатындай ағашты жерден жұлып көрдің бе? Ағашты жерге мықтап ұстап тұрған не?

Балалар: Тамырлар

Тәрбиеші: Тамыр топыраққа терең еніп, ағашты жерге мықтап қосады. Тамырдың негізгі қызметі топырақтан су мен қоректік заттарды алу.

Тәрбиеші: Түбірден жоғары қарай не шығады?

Балалар: Ағаш діңі

Тәрбиеші: Сіңір немен жабылған?

Балалар: Корой. Тәрбиеші: Ағаштың «киімі» ағаштың құрғауынан сақтайды, оны жәндіктерден, аурулардан, суықтан, күннен қорғайды.

Тәрбиеші: Бұл не? (бұтақтарды көрсетеді).

Балалар: Филиалдар

Тәрбиеші: Бұтақтарда не көп?

Балалар: парақшалар

Тәрбиеші: Дұрыс. Жапырақтар ағаш өмірінде маңызды рөл атқарады: жапырақтардың көмегімен ағаш тыныс алады. Жапырақтары ауаны тазартуға және жерді оттегімен толтыруға көмектеседі. Олар табиғатты безендіріп, ыстық күнде көлеңке береді.

Тәрбиеші: Олардың өсуіне не қажет? (Балалардың жауаптары).

Тәрбиеші: Ағаштар тірі жан, олардың өсуі үшін жарық, су, жылу қажет. Күн сәулесі мен жылу ағаштардың өсуіне көмектеседі. Ағашқа күн сәулесі аз түскен сайын, ол нашар өседі, жапырақтары бозарып, әлсіз болады. Ал жылусыз олар мүлдем дамымайды. Ағаштардың өсуі үшін де су қажет. Жаздың жылы жаңбыры жауса, ағаштар қуанады. Ағаштар да шықтан, аяздан, қардан су алады.

Тәрбиеші: Балалар, адамдар ағаштарға қамқорлық көрсете ме? Қалай?

Балалар: су, топырақты қопсыту, құрғақ бұтақтарды кесу.

Тәрбиеші: Балалар, сендер ағаштың көптеген тірі жандардың мекені екенін білесіңдер (суретте көрсетілген).

Балалар: Жауаптар Тәрбиеші: Дұрыс. Ағаштардың бұтақтарына құстар ұя салады, тиін мен үкі ағаштың қуыстарында өмір сүреді, жабайы аралар қонады. Кірпілер тамырлардың арасына шұңқыр жасайды, ал қабықтың астында әртүрлі жәндіктер өмір сүреді. Ағаштар адамдар үшін де, барлық тіршілік иелері үшін де тамаша дос. Ал біз ағаштарға алғыс айтуымыз керек.

4 Дене шынықтыру минуты:

Олар қолдарын көтеріп, сілкінді - бұл ормандағы ағаштар. Шынтақ бүгілген, қол бұлғаған - жел шық қағады. Біз қолдарымызды тегіс бұлғаймыз - құстар бізге қарай ұшып келеді. Олардың қалай отыратынын көрсетейік: қанаттары артқа қайырылған.

5 Ойын «Ағаш да тірі»

Мақсаты: ақыл-ой операцияларын дамыту және себеп-салдар байланысын орнату, бізді қоршаған әлемге деген сүйіспеншілік пен түсіну сезімін дамыту.

Тәрбиеші: Балалар, енді ағаштардың тірі екенін білдіңдер, яғни олар өз сезімдерін, сезімдерін көрсете алады. Енді смайлик арқылы көңіл-күйімізді көрсетуге тырысайық; - егер бала өзін жақсы және бақытты сезінсе, эмотикон күлімсіреді; - егер бала қайғылы болса, эмотикон қайғылы болады;

Содан кейін балаларды смайлик арқылы ағаштардың көңіл-күйін анықтауға шақырыңыз, егер: (Тақтадағы суреттер)

1 Ағаш бұтағы сынса? (Ағаш қалай жақсы немесе жаман сезінеді) 2 Жаңбыр жауып тұр. Ағаш қуана ма, әлде мұңая ма? (Көңілді, өйткені ағаш өмір сүру үшін су қажет). 3 Ағаш дайындаушы ағашты кесіп жатыр. Бұл ағашқа ұнай ма, жоқ па? (Жоқ, егер сізге ұнамаса, ағаш өледі). 4 Қатты дауыл жел соғады. Ағаш қалай сезінеді? (Ағаш өзін нашар сезінеді. Бұтақтары сынып, ағаштың өзі өлуі мүмкін). 5 Құстар ағашқа ұшып кетті. Бұл ағашқа ұнайды, неге? (Иә, оған ұнайды, өйткені құстар оның досы, бұтақтарына ұя салады).

Төменгі сызық. Тәрбиеші: Ағаш адам сияқты өз көңіл-күйін өзгерте алады екен, яғни ағаштар тірі, оларды қорғау мен қорғау керек! Ағаш өмір сүру үшін не қажет? (су, жарық, жылу). Неліктен ағаштар қалаларға арнайы отырғызылады? (Ағаштар ауаны тазартады). Шөптердің, өсімдіктердің, ағаштардың, жәндіктердің әрқайсысы өмір сүргісі келеді. Мұны есте сақтаңыз!

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Екіншіде пластилинопластика бойынша GCD қысқаша мазмұны кіші топ«Күзгі ағаш» тақырыбы бойынша Дайындаған мұғалім Дроздова С.А. Мақсаты: жалғастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Отбасы мүшелерінің барлығын дұрыс атауды үйрету. «Туыс», «туыс» ұғымдарын беріңіз. Идеяларды қалыптастыруды жалғастырыңыз.

Білім беру саласына сәйкес GCD рефераты» Когнитивті даму(бізді қоршаған әлем «Біздің кішкентай бауырларымыз») Тақырыбы: «Біздің інілер» Тәрбиеші:.

Тақырыбы: «Ағаш» Мақсаты: 1. Балаларды жаңа «басу» әдісі арқылы мүсіндеуге үйретуді жалғастыру. Бұрын үйренген әдіс-тәсілдерді бекіту: домалау.

Балалар еденге түрлі-түсті қауырсындар шашылған бөлмеге шақырылады. Педагог бір қауырсынды көтеріп, балаларға бұрылады: Қараңдар.

Бағдарламаның мазмұны: -Бақылаудан алынған әсерді жеткізу. -Жасау үшін табиғи материалды пайдалану мүмкіндіктерін нақтылау.



Кездейсоқ мақалалар

Жоғары