Екінші кіші топтағы сурет сабағының қысқаша мазмұны «Дымково ойыншығымен танысу. Дымково үлгілерін салу. «Дымково ойыншығы – жылқы» кіші тобында кіріктірілген сабақ Сөйлеуді дамыту Дымково ойыншығы екінші кіші топ


Қалалық мектепке дейінгі білім беру мекемесі

Меморандум балабақша No 341 Волгоград қаласының Дзержинский ауданы

Көркем-эстетикалық тәрбие беру жобасыбалалар

2 кіші топ

«Дымково ойыншығымен танысу»

Құрастырылған

Харланчук О.В.

Волгоград – 2012 ж

Сәйкестігі:Дымково саз ойыншығы - тамаша қолөнер. Ересектерді де, балаларды да жарқын, күлкілі ойыншықтар қызықтырады. Бұл өнімдер көзді қуантады, көңіл-күйіңізді көтеріп, қуанышты мереке әлемін ашады. Дымково ойыншықтары қарапайым, бірақ түпнұсқа, аңғал және мәнерлі. Олар мүсіншінің қиялын да, суретшінің шығармашылығын да көрсетуге, қоршаған әлемге эстетикалық көзқарас пен сезімді өз жұмыстарында бейнелеуге мүмкіндік береді.

Мектепке дейінгі мекемеде Дымково халық ойыншықтарын пайдалану балалардың көркемдік дамуы мен тәрбиесінің мәселелерін шешуге мүмкіндік береді; қолөнермен үнемі мұқият танысу, ойыншықтарды модельдеуге және бояуға жүйелі, мақсатты түрде үйрету балалардың жақсы бейнелеу дағдыларына қол жеткізуге мүмкіндік береді, олардың шығармашылық бастамасын, сенімділігін, белсенділігін, дербестігін дамытады; халық шығармашылығына деген қызығушылықтарын арттырады.

Орыс халық ойыншығы – халық өнерінің ерекше түрі. Баланың ой-өрісін, қиялын оятады. Бұл жоба барысында сабақтан сабаққа баланың қиялы мен қиялы дамиды; барлық іс-әрекеттер оны заттың көркемдік қасиетін қабылдауға, объектілерді салыстыруға, олардың ерекше белгілерін, сұлулығын, сәндіктігін ерекшелеуге және Дымково ойыншығын таңдануға үйретеді.

Жобаға қатысушылар:балалар 2 мл. топтар, мұғалім, ата-аналар.
Іске асыру мерзімдері: 23 қаңтардан 27 қаңтарға дейін.
Жобаның мақсаты:Сәндік іс-әрекетке баулу арқылы балалардың эстетикалық қабылдауын дамыту, халық ойыншықтарындағы түстің әсемдігін көруге үйрету (Дымково).
Тапсырмалар:


  1. Балаларды Дымково ойыншығымен таныстыру, ойыншықтардың және басқа да заттардың силуэттерін Дымково өрнектерімен безендіруді үйрету.

  2. Түс қабылдауды дамыту, түстер туралы білімдерін бекіту.

  3. Балалардың бейнелеу өнеріне және орыс көркем мәдениетіне деген қызығушылығын дамыту.

  4. Сурет салу (қарындашты, қылқаламды ұстау, оны шаю, бояуды қалай алу, т.б.) және аппликация (фигураға қылқаламды қалай жағу, майлықпен басу, ұқыптылықты дамыту) үшін құралдар мен материалдарды қолдану дағдыларын дамыту. жұмыс дағдылары.

күні

Режимдік сәттерде жүргізілетін тәрбие жұмыстары.

Оқу іс-әрекеті

1 жарты күн

2 жарты күн

2012 жылдың 23 қаңтары

Таңертеңгілік жаттығулар (барлық жоба) «Гүлі-гүленки»

Ұтқырлығы төмен «Гүленки» ойыны


Таңертең балалармен безендірілген көрмені тамашалау, «Халық ойыншықтары», Қарау «Біздің вернисаж» балалар шығармашылығына арналған альбомдар - «Дымково ойыншығы».Мақсаты: байқампаздықты, қызығушылықты, зейінді дамыту; халық ойыншықтарына, оның өрнектерінің жарқырауына, әсемдігіне сүйсінуге үйрету.

Ойын әрекеті: «Бізге ойыншықтар келді»

Мақсаты: Балалардың халық ойыншықтары туралы білімдерін бекіту. Ойлау процестерін дамыту: есте сақтау, шығармашылық қиял, үйлесімді және мәнерлі сөйлеу. Алған білімдерін ауызша қарым-қатынаста қолдану. Балалардың ойыншықтарға деген сүйіспеншілігін арттыру, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу, қызығушылықтарын ояту.


Когнитивті даму. «Дымково ойыншығының тарихы»

АКТ презентациясы «Дымково ойыншықтарының қандай түрлері бар?»


2012 жылдың 24 қаңтары

«Біз неден жасалғанбыз» әңгімесі Дымково ойыншықтарының шығу тарихын, олар жасалған материалды біріктіреміз.

«Қай көпірден өту керек» (проблемалық жағдай)

Дымково ойыншықтары туралы өлеңдер мен әндерді үйрету

Болды. «Өрнекті бүкте» ойыны (мақсаты: Дымково ойыншығының (үлгі элементтері, түстер) өзіне тән белгілері мен бояу техникасы туралы білімдерін бекіту, үлгі бойынша жеке элементтерден өрнекті бүктеу қабілетін дамыту)


Қозғалысы төмен ойын «Ат шабады»

«Ешкі мен күркетауық не істеп жатыр?» сюжетті ойыны.

«Дымково ойыншығының әдемі киімдері бар» бояу беттері.


Капоттың эстетикалық дамуы.

Тақырыбы: «Әдемі жолақты кілем»

Бағдарламаның мазмұны: Балаларды Дымково ойыншықтарымен таныстыру. Солдан оңға қарай сызықтар салуды үйреніңіз, щетканы үйінді бойымен үздіксіз жылжытыңыз; бояуды щеткаға жақсылап түсіріңіз; щетканы жақсылап шайыңыз; басқа түсте мұқият сурет салу, түсті қабылдауды дамыту, түстер туралы білімдерін бекіту. Көркем шығармаға жағымды эмоционалды жауап беру.


2012 жылдың 25 қаңтары

Ойын-ойын «Ойыншықтар қоныс тойын тойлайды» (балалар ойыншықтарды өздері таңдайды, киіндіреді, ойыншықтарды қонаққа шақырады, ромашкамен шай ішеді, т.б.)

Ашық ойын «Жылқылар» «Дымково ойыншықтары» тақырыбына қима суреттер (4-6 бөліктен тұратын суретті құрастыруды үйрету, эстетикалық қабылдауды дамыту).


Капоттың эстетикалық дамуы

Тақырыбы «Дымково жылқысы»

Бағдарлама мазмұны: Балаларды Дымково кескіндемесімен және оның элементтерімен таныстыруды жалғастыру - әртүрлі өлшемдегі шеңберлер. Шеңбер сызу қабілетін шыңдау. Контурдан шықпай кескіндеменің дұрыс әдістерін үйреніңіз. Тұлпардың бүкіл кеңістігін толтыра отырып, суретті қайталаңыз. Эмпатия сезімін және көмектесуге деген ұмтылысты тәрбиелеу.


Физикалық даму«Атқа қонаққа бару»

Кездейсоқ жүруді және жүгіруді жаттықтыру

екі аяқпен секіру алға жылжу,

қимыл-қозғалыстарды орындауға деген ұмтылысты дамыту: жүгіру,

секіру, доғаның астынан жорғалау; алу

мұны істеудің рахаты; тәрбиелеу

жауаптылық, эмоционалдылық; ойында

-мен қозғалыстарды үйлестіру қабілетін дамыту

Әлеуметтік және коммуникативті даму. Балаларды шағын фольклормен таныстыру

формалары: жұмбақтар, санамақ, әзіл-оспақ, нақыл сөздер, мақал-мәтелдер. Осы ұғымдар арқылы балалардың сөздік қорын байыту.

Сұраққа толық жауап беру, сөздегі дыбыстарды анық айтуға дағдыландыру. Ауызша сөйлеуге қызығушылықтарын арттыру

халық өнері


2012 жылдың 26 ​​қаңтары

Болды. «Дымково ойыншығын тап» ойыны (мақсаты: Дымково ойыншығының өзіне тән белгілері (үлгі элементтері, түстер) туралы білімдерін кеңейту), Дымково ойыншығын кескіндеменің басқа түрлерінен ажырата білуді дамыту; эстетикалық талғамын дамыту; сұлулықты көруге үйрету халық ойыншығының суреті).

Жеке жұмыс

«Шеңбердегі өрнек» - балаларға фигураларды бірінің үстіне бірін өлшемі бойынша дұрыс жапсыра отырып, өрнекті үлгі бойынша орналастыруға үйрету; белгілі бір ретпен үлгіні жасаңыз: ортасында - үлкен шеңбер, жиегі бойынша - кішкентайлар. Бүкіл пішінге желім жағу мүмкіндігін күшейту. Ритм сезімін дамыту. Тәуелсіздікке тәрбиелеу.

Оқу және қарау:

«Дымково ойыншығы»

Халық ойыншықтары туралы жұмбақтар.


Капот-эстетикалық даму - балалардың музыкалық және ырғақтық қабілеттерін дамыту.

Ән айту, ән айту дағдыларын дамытуға ықпал ету.

Когнитивті даму. «Ойыншықтар» -

4 ішінде санау дағдыларын бекіту;

сандық мәнді орнатуды үйренеді

Гүленки балаларға ән айтты: -

Кішкентай балалар, бұзық болмаңдар,

Кішкентай балалар, келіңдер.

Айналамызды шеңберге тұрғызып,

Шеңберден орын ал.

Біз сенің айналаңда ұшамыз, сенімен ойнаймыз.

1. «Гүленкі күнге қанаттарын жылытады»

I. p.: аяқтар сәл алшақ, қолдар артта. Қолдар алға; алақаныңызды жоғары-төмен айналдырып, «ыстық» деп айтыңыз. i дегенге қайта келу. n) Тұрақты позицияны сақтау. 5 рет қайталаңыз.

2. «Голдар ұшып жатыр»

I. p.: аяқтар алшақ, қолдар төмен. Әткеншектер: бір қол алға, екіншісі артқа, тізелерді сәл серпілу; 3-4 қол қозғалысынан кейін - демалу. i дегенге қайта келу. Үлкен амплитудаға дағдылану. Тыныс алу ерікті. 3-4 рет қайталаңыз.

3. «Балалар үгінділерді жұтады»

I. p.: аяқ алшақ, қол белде. Алға еңкейу, төмен қарау; қолыңызды артқа және жоғары жылжытыңыз, түзетіңіз. i дегенге қайта келу. n Тыныс алу ерікті. 5 рет қайталаңыз.

4. «Кішкентай қыздар секіріп, билеп жатыр»

I. p.: аяқтар сәл алшақ, қолдар төмен. Жеңіл серпілу және қолдың сілкілеуі. 6-8 қозғалыстан кейін жүруді ауыстырып, 3 рет қайталаңыз. Тыныс алу ерікті.

5. «Кішкентай Гүлдер ұшып кетті»

I. p.: аяқтар алшақ, қолдар төмен. Қолды екі жаққа, мұрныңызбен терең тыныс алыңыз. i дегенге қайта келу. б., дем шығару кезінде «а-а-ах» деп айтыңыз. 3-4 рет қайталаңыз.

Ашық ойын «Ұядағы құстар»

Ойын алаңында (5х5 м) 3-4 шеңбер (шеңберлердің диаметрі 1-1,3 м) түрлі-түсті сумен, сызықтармен немесе баулармен белгіленеді - бұл құс ұялары. Балалар-құстарды ұяларға орналастырады. Мұғалім ойын алаңының ортасында. Ол айтып жатыр:

Әдемі көктем келді,

Жылулық пен қуаныш әкелді.

Кішкентай құстар қайдасыңдар?

Торғайлар мен шымшық?

Ұялардан тез ұшып,

Қанаттарыңды жайыңдар!

Балалар белгіленген шеңберлердің сызығынан өтеді - «ұялардан ұшып кетеді» - және бүкіл ойын алаңына таралады. Педагог «құстарды» алдымен ойын алаңының бір жағынан, содан кейін екінші жағынан «қоректендіреді»: балалар еңкейіп, саусақтарының ұшымен тізелерін қағып, «дәнді шұқылайды». Содан кейін олар жүгіріп, қайтадан сайтты айналып өтеді. Мұғалім айтады:

Қымбатты құстар,

Торғайлар мен шымшықтар!

Ұяларыңа ұшыңдар,

Қанаттарыңызды төмен түсіріңіз!

Балалар сызықтарды басып өтіп, «ұяларға» жүгіреді. Барлық құстар ұяларын алуы керек.

Ойын қайталанады.

Ескертпелер 1. Ойынды меңгеру кезеңінде ұялардың әрқайсысына көрнекі анықтама (текше, түйреуіш және т.б. қызыл, сары, көк немесе жасыл түсті) қоюға болады.

2. Ойынды қайталау кезінде балаларды сызықтан аттамай, екі аяқпен шеңберлерден секіруге шақыруға болады.

3. Педагог балаларға физикалық белсенділікті (жүгіру) және демалуды дозалауы керек.

Ұтқырлығы төмен «Гүленки» ойыны

Балалар мұғаліммен бірге шеңбер құрып, қол ұстасып тұрады. Мұғалім өлең мәтінін оқи отырып, оңға қарай шеңбер жасап билейді:

Әй, люли, люли, люленки!

Гүленки бізге ұшты,

Кішкентайлар келді.

Олар бесіктің жанына отырды.

Барлығы шеңбер бойымен қарама-қарсы бағытта жүреді, мұғалім айтады:

Олар пісіре бастады

Ваняның ұйықтауына жол берме.

Әй, аруақтар, қобалжымаңдар,

Ванечка ұйықтасын.

Балалар тоқтайды, мұғалім айтады:

Первагуля былай дейді:

-Біз саған ботқа беруіміз керек.

Балалар қасықпен тамақ ішуге еліктейді.

Ал екіншісі былай дейді:

«Ваняға ұйықта деп айту керек».

Балалар қолдарын щектерінің астына қойып еңкейеді.

Ал үшінші ғұлама былай дейді:

«Біз серуендеуге баруымыз керек».

Балалар ойын алаңына шашылып, мұғалімнің қасында жүреді.
Ата-аналармен жұмыс:

Консультациялар: «Үйде сурет салу және модельдеу сабағын қалай ұйымдастыруға болады»; «Дымково ойыншығымен таныстыру»

Бірлескен көрме: Топтың шағын мұражайындағы «Тұман сұлулығы».

3-4 жаста бейнелеу әрекеті табиғи түрде ойыншық арқылы ойынмен байланысты. Ойыншықты сурет салу, мүсіндеу немесе кесу және жабыстыру туралы ұсыныс қуаныш әкеледі. Өзін ойыншық етіп көрсету кезінде бала онымен ойнаған кездегідей мейірімді, қуанышты сезімдерді бастан кешіреді. Ал бұл өз кезегінде тақырыпты жақсырақ бейнелеуге деген ұмтылысты тудырады. Осылайша, бүкіл шығармашылық процесс эмоционалды жағымды коннотацияға ие болады.

Жоба нәтижелері балалардың бақытты екенін көрсету Дымково ойыншығы, оның жарықтығы, мәнерлілігі және пішіннің қарапайымдылығы, ең бастысы, бұл кескінді өзіңіз жасау мүмкіндігі. Өнімді іс-әрекеттен алған ләззат баланың эстетикалық талғамын, шығармашылық қабілеттерін, көркемдік дағдылары мен қабілеттерін дамытумен үйлеседі. Халық шеберлерінің бұйымдарында айқын және бейнелі түрде көрсетілген пайда мен сұлулық балалардың қабылдауына жақын және түсінікті болады. Ал біз, тәрбиешілер мен ата-аналар үшін балалардың салған суреттері мен қолөнері шынайы эстетикалық ләззат әкеледі.

Қорытындылай келе, халықтық сәндік-қолданбалы өнер балабақшадағы оқу-тәрбие процесінің құрамдас бөлігі екенін айтқым келеді. Балалар халықтың қиялының байлығын, өнерін, өмірге деген сүйіспеншілігін, талантын, еңбекқорлығын көреді. Бұл олардың эстетикалық жағынан ғана емес, адамгершілік тәрбиесіне де ықпал етеді. Балалар әлемді танып, қоғамда әлеуметтенеді.


Наталья Корытко

Кіші топқа арналған сабақ конспектілері

«Жылқы» - Дымково ойыншығы.

«Буратино» балабақшасы» МТҰМ мектепке дейінгі білім беру мекемесінің тәрбиешісі

Корытко Наталья Михайловна

Көру:біріктірілген

Білім беру саласы:көркем шығармашылық

Ұзақтығы: 10 мин.

Өткізу жері:топ бөлмесі.

Топ:екінші ең жас.

Тақырыбы:«Ат»

Мақсат:Қарапайым бейнелер жасау қабілетін дамыту, ересек адам ұсынған идеяны қабылдау.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Балаларды дәстүрлі емес әдіспен сурет салуға үйрету (мақта тампонымен; таяқшаны дұрыс ұстау, бояуға батыру, нүктелерді ырғақты түрде жағу)

Дамытушылық:

Эстетикалық қабылдауды дамыту, алғашқы құндылық бағдарлардың, эмоционалды жауап берудің пайда болуына ықпал ету.

Экспрессивтік құралдар, бейнелер (жарық, жарық, түстер - қызыл, көк)

Сөйлеу:

Диалогтік сөйлеуді жетілдіру

Тәрбиелік:

Халық ойыншықтарына (ат) қарауға деген құштарлықты тәрбиелеу.

Материалдар мен жабдықтар:

Ойыншық иллюстрациялары - Дымково ойыншығы (ат, сурет салуға арналған қағаз бланкілері - 1/2 парақ форматы;

Мольберт, қызыл және көк гуашь, палитра, майлықтар;

Қайық модулі.

ТСО: магнитофон, слайд-презентация – Дымково ойыншығы (жылқы)

Алдын ала жұмыс:

Аптаның тақырыбы – «Ойыншықтар»

«Шошқаны ойыншықтармен ойнауға үйрету» тақырыбына әңгіме.

Иллюстрацияларды қарау – ойыншықтар.

Білім беру бағыттары:көркем шығармашылық, қарым-қатынас, таным, музыка.

Әдістері:

Ауызша.

Өлеңдер: «Қайық» Әңгімелесу «Шеберлер атты қалай бояды», мұғалімнің әңгімесі: «Сурет техникасы»

Дидактикалық ойындар: «Сәлеметсіз бе...»,

Көрнекі.

сурет - Дымково жылқысы.

Тұсаукесер – Дымково ойыншығы (ат)

Практикалық.

Жылқыға киім сызу.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі

Балалар, бүгін бізге қонақтар келіп отыр, амандасайық.

Ойын – сәлемдесу «Сәлем алақан, сәлем аяқ, сәлем бет, сәлем ерін, сәлем мұрын, сәлем қонақтар!»

Негізгі бөлім

Тәрбиеші:

Балалар! Бүгін біз кемедегі атты қонаққа барамыз. Орындарыңызға отырыңыз! (балалар кемеге отырады - модуль).

Саусақ гимнастикасы: «Қайық»

Қайық жүзеді, жүзеді,

Кеме алтын.

Ол барлық балаларды алып жүреді

Жылқыға бұзық.

Тәрбиеші:

Міне, біз! Маған жазыл! (балалар мұғалімнің соңынан еріп, орындықтарға отырады).

Музыкалық дыбыстар – тұяқтардың дүбірі (тосын сәт)

Тәрбиеші:

Бұл кім деп ойлайсың?

Дымково ойыншық (ат) презентациясын тексеру

Қараңдаршы, қандай әдемі ат!

Бұл ойыншық ат (мен сізге оны таңдануға уақыт беремін).

Үйдің сәнін келтіретіндей етіп шебер жасаған.

Шебердің жылқыны қалай бояғанын қараңыз: аттың өзі ақ, жалы мен құйрығы қара. Аттың бүйірлерінде шеңберлер бар, олар көп, олар ашық, қызыл, көк.

О, неткен жылқы:

Алтын жал.

Бүйірлерінде шеңберлер бар,

Нүктелер сияқты шеңберлер.

Әдемі ат! Шебер бізді қуанту үшін жасады.


Тәрбиеші:

Жылқының маған ұнағаны сонша, оны салғым келді (мольберттегі сызбаны көрсету).

Менің атымды ұнатасың ба?

Ол сұлу?

Мен де шебер сияқты аттың суретін салдым.

Мен оны қандай түстермен боядым деп ойлайсыңдар?

Әрине, ашық қызыл және көк нүктелермен.

Жылқыға киім ұнағаны сонша, күлімсірейді.

Менде қандай жылқы бар?

Көңілді ат.

Қараңдаршы, балалар, қаншама сорлы аттар. Неліктен? (әдемі киім жоқ).

Физминутка:

Біз секіреміз - секіреміз - секіреміз

Атқа мінейік!

Көптен бері жыламадық,

Бізде бәрі жақсы!

Тәрбиеші:

Оларға әдемі киім салайық, сонда олар күледі.

Таяқшаны алып, оны бояуға мұқият батырып, аттың бүйіріне қою керек (сурет салу техникасын көрсету)

О, неткен жылқы:

Алтын жал.

Бүйірлерінде шеңберлер бар,

Нүктелерден, нүктелерден, нүктелерден.

Үстелге барып, аттарды безендіріңіз.

Балаларға арналған көркем-шығармашылық іс-әрекеттер, нұсқаулар, музыкалық сүйемелдеу.

Тәрбиеші:

Мұқият сызыңыз, әдемі шеңбер жасау үшін таяқшаны біркелкі жағыңыз.

Балалар өз бетінше сурет салады, мұғалім балалардың іс-әрекетін «О, ат» тақпақтарымен сүйемелдейді және мүмкіндігінше көмектеседі.


Нәтиже:

Сізге жылқыларды сурет салу ұнады ма?

Біз оларды немен боядық?

Қандай үлгілерді салдыңыз?

Жылқылар әдемі, талғампаз болып шықты, олар қазірдің өзінде күлімсіреп тұр.

Мен сіздер үшін өте қуаныштымын - барлығыңыз тырысып, белсенді, мұқият және мейірімді болдыңыз. Жарайсың! Ал, енді біз қонақтармен қоштасамыз!

(Егер уақыт болса, сабақ «Аттар» ойынымен аяқталады немесе балалар кемеге мініп, балабақшаға кетеді).

«Аттар» ойыны

Сен атқа бар

Аяғыңызды көтеріңіз.

Сен екеуміз барамыз

Балабақшадағы бүлдіршіндерге.

D/s жолына шығу

Қайық жүзеді, жүзеді,

Кеме алтын.

Ол барлық балаларды алып кетеді,

Оларды үйіне апарады.

Мемлекеттік бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі

№41 балабақша

Санкт-Петербургтің Пушкин ауданы

GCD рефераты

екіншісінде кіші топтақырыбына

«Дымково ойыншығымен танысу»

Тәрбиеші:

Митурина Т.В.

2017

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Дымково ойыншығының мысалын пайдалана отырып, халық қолөнері туралы түсінік қалыптастыру; өндіріс процесі туралы айту.

Дымково кескіндемесінің мәнерлілігінің негізгі құралдарын байқап, табу қабілетін қалыптастыруға үлес қосу: материал, түс, өрнек элементтері.

Тәрбиелік:

Эстетикалық қабылдау мен талғамды дамыту;

Халық шеберлерінің шығармашылығына қызығушылықтарын дамыту.

Тәрбиелік:

Кескіндеменің әсемдігіне сезімталдыққа тәрбиелеу;

Халық ойыншықтарына деген сүйіспеншілікке, халық мұрасына құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Алдын ала жұмыс:

Иллюстрацияларды, Дымково ойыншықтары бар суреттерді тексеру, альбом құрастыру; Дымково үлгісінің элементтерін тексеру; орыс халқының балалар тақпақтары мен өлеңдерін оқу; саусақ ойындары, p/i «Карусель»

Білім беру бағыттарының интеграциясы: әлеуметтік және тұлғалық даму, сөйлеуді дамыту, физикалық даму.

Әдіс-тәсілдер: ауызша, ойын тәсілдері, тосын сәт, мадақтау әдістері, көрнекілік.

Педагогикалық технологиялар: денсаулық сақтау, ойын технологиясы, тұлғаға бағытталған технология

GCD

Тәрбиеші: Балалар, бүгін біз сиқырлы халық шеберлерінің еліне саяхатымызды жалғастырамыз және біз үлкен Дымково ауылына барамыз. Ал біз атқа мінеміз.

Тұяқтар дірілдеп,

Шырылдау, тықылдау, тықылдау.

Жылқы саған қонаққа асығады,

Шырылдау, тықылдау, тықылдау.

Тәрбиеші: Міне, отырайық.

Ресейде бұрыш бар,

Мұржалардан түтін қайдан шығады?

Онда кім болды?

Ешқашан ұмытпайды!

Атақты ауыл

Ашық саздан жасалған ойыншық

Және қоңырау ысқырығы

Түрлі-түсті фигуралар, кішкентай кішкентай мысықтар.

Қызықтырады, көзді сипады

Түрлі-түсті, қуанышты үлгі!

Мұғалім Дымково ойыншығын көрсетеді.

Дымково ойыншығы туралы мұғалімнің әңгімесі

«Бұл Дымково ойыншығы. Ол Дымково ауылынан өз атауын алды. Ертеде бұл ауылдың үлкен-кіші (балалар да, үлкендер де дегені) тұрғындары көктемгі жәрмеңкеге балшықтан мүсінделген ойыншықтар жасаған. Қыста барлық ауыл түтінге оранды, өйткені әр үйде ойыншықтарды жағуға арналған пештер болды, ал бұлтты күндері өзеннің үстінде жеңіл тұман түрінде тұман болды. Жыл бойына ауыл тұманда тұрғандай болды, сондықтан оны Дымково деп атай бастады, ал ойыншықтар Дымково деп атала бастады. Ауылдың төңірегінде балшық көп, олар одан ойыншықтар жасай бастады. Олар ойыншықты бөліктерге бөліп, денесін, аяқтарын, мүйіздерін және т.б. Содан кейін олар тұтас ойыншыққа біріктіріліп, кептірілген және ресейлік пеште күйдіріледі. Оны әктеумен жауып, қызық басталды. Сен не ойлайсың? Әрине, ойыншықты бояу. Шеберлердің бояу үшін қандай жарқын түстерді қолданатынын қараңыз. Қызыл, қызғылт сары, көк, жасыл, алтын, сары. Бұл ойыншық қайғылы ма, әлде күлкілі ме? Шеберлер үлкен үлгілерден бастап, щеткамен үлгіні бірден қолданады. Әрбір өрнек бірнеше элементтерден тұрады: нүкте, шеңбер, түзу, сақина, толқынды сызық, тор. Дәл осы өрнектермен Дымково кескіндемесін басқа картиналардан ерекшелеуге болады. Ал біздің уақытта бұл ауылда қолөнершілер тұрып, балалар мен үлкендердің қуанышына ойыншықтар жасайды. »

Тәрбиеші: Кішкене ойнайық.

«КАРУСЕЛЬ» ОЙЫНЫ

Әрең-әрең

Карусельдер айналып жатыр

Сосын, сосын, сосын

Барлығы жүгір, жүгір, жүгір!

Тыныш, тыныш, асықпа

Карусель, тоқта

бір және екі, бір және екі

Сонымен ойын аяқталды.

НЕМЕСЕ

Карусельдер айналып жатыр
карусельдер айнала бастады,

Олар ұшып кетті (олар тұрып, жоғары созылды)

Олар төмен ұшып кетті (шоқпар)

Тәрбиеші: Барлық ойыншықтар қарапайым емес,

Және сиқырлы боялған.

Мен оларды көрмеге шығарып, олар туралы әңгіме айтамын.

Қандай жылқы? Жай ғана түртіңіз!

Шабандозмен бірге,

екі жүз верст жүгіреді!

Мынау сондай әдемі жылқы – жіңішке аяқты, пышақты жал. Ол немен безендірілген? Жал, құйрық, тұяқ қандай түсті? Біздің конуста қандай өрнек элементтері бар? (үлкен және кіші шеңберлер) Иә, бұл өрнек элементі «күн» деп аталады.

Тәрбиеші: Көрмеге шығарып, әңгімемді жалғастырамын.

Міне, ақылды күркетауық

Оның бәрі сондай сүйкімді.

Үлкен Түркияда

барлық жағы боялған

Киімімен барлығын таң қалдырды

Ол маңызды түрде қанаттарын жайды.

Тарақтың немесе сақалдың түсі қандай? Қалай безендірілген? Кеудеде не бар? Өрнекпен тағы не безендірілген (қанат, құйрық). Оның үлкен әдемі құйрығы мен қанаттары ертегі гүліне ұқсайды. Қандай үлгі элементтерін көріп тұрсыз? (шеңберлер, сақиналар, толқынды сызықтар, тор)

Саусақ ойыны

Тәрбиеші: барлық ойыншықтар қарапайым емес, сиқырлы боялған.

Мен сұлу қызбын

Оның қаншалықты жақсы екенін қараңыз!

Қып-қызыл жақтары жанып тұр,

Керемет киім.

Кокошник мақтанышпен отырады,

Мен аққудай жүземін,

Мен тыныш ән айтамын.

Мұғалім балаларымен жас ханымды қарап жатыр.

Мұғалім Дымково жас ханымының трафаретін алып, «кездейсоқ» өрнектерді төгіп тастайды.

Енді не істеу керек? Жас ханымға қалай көмектесуге болады? Балаларды белдемшенің Дымково үлгісімен безендірілуі керек екеніне жетелейді.

«ДЫМКОВО ӨРНЕСІН ЖАСАУ» ОЙЫНЫ

Тәрбиеші: Балалар, біздің сиқырлы халық қолөнершілер еліне саяхатымыз аяқталып келеді. Үйге баратын уақыт келді. Сізге Дымково ауылы ұнады ма? Олар бұл ауылда не істеп жүр? Қай ойыншықтар сіздің есіңізде көбірек? Атқа мініп, үйге қайтамыз.

GCD рефераты Көркем шығармашылық. Екінші кіші топта сурет салу.

«Дымково ойыншығын безендірейік».

Тәрбиеші: Грин Александра Егоровна.

Мақсат : Дымково ойыншығымен, өрнектің ерекшеліктерімен танысуды жалғастыру; Дымково кескіндемесінің элементтерін ажырата білуге ​​үйрету.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Балалардың сурет салуда эмоционалдық күйін және шығармашылық қабілеттерін көрсету қабілетін дамыту;

трафаретпен сурет салу дағдысын бекіту;

объектілерді сипаттауды үйретуді жалғастыру;

осы тақырып бойынша сөздікті белсендіру;

түстерді анықтау қабілетін нығайту;

Тәрбиелік:

балалармен және ересектермен еркін қарым-қатынасты дамыту;

эстетикалық қабылдауды дамыту,

сабақтың мақсатын өз бетінше тұжырымдау қабілетін дамыту;

өзінің және құрбыларының қызметінің нәтижелерін адекватты бағалау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік:

бейнелеу өнеріне және жануарлар әлеміне деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу;

адамгершілік қасиеттерін, ұжымда жұмыс істей білуге, жолдастарының жетістіктерінен ләззат алуға тәрбиелеу.

Материалдар мен жабдықтар: Дымково жылқысы, ханым, фланельграф, педагогикалық сурет үлгісі, бояулар, қылқаламдар, майлықтар, стакан су, мольберт.

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: Балалар, мен бүгін поштадан жұмбақ жазылған хат алдым, соны тауып көрейікші?

Менде үлкен жал, құлақ және тұяқ бар.

Мен оған қорықпайтын ойнақы мінгіземін.

Менің жүні тегіс

Мен кіммін(ат) .

Жарайсыңдар балалар, жұмбақты таптыңдар, енді ат пен ханым бізді қонаққа шақырып жатыр, барамыз ба?

Тәрбиеші: Балалар, мен сендерді Дымково ойыншықтар галереясына шақырамын. Қараңдаршы, олар қандай әдемі.

Тәрбиеші : Қараңдаршы, ол қандай әдемі, бұл ат ойыншық. Оны біз тамсанып, үйіміздің сәнін келтірсін деп шебер жасаған. Шебер оны қалай бояғанын қараңыз: аттың өзі ақ, құйрығы мен жалы қара, оның бүйірлерінде дөңгелектер бар, олар көп, олар соншалықты жарқын: қызыл және көк.

Әй, не деген ат, бүйірлерінде дөңгелене, нүктелер, нүктелер, нүктелер бар.

Жылқының маған ұнағаны сонша, оны да бояуды жөн көрдім

Сізге менің жылқым және ханым ұнай ма?

Балалар: (балалардың жауабы)

Тәрбиеші: Ол қандай?

Балалар: (балалардың жауабы)

Тәрбиеші: Мен оны қандай түстермен боядым?

Балалар: (балалардың жауабы)

Тәрбиеші: Мен қандай үлгілерді салдым?

Балалар: (балалардың жауабы)

Тәрбиеші : Менің жылқыма және ханым оның киімін қатты ұнатады және ол күледі. Қараңызшы, қаншама мұңды аттар мен ханымдар бар. Біз де шеберлерге айналып, жылқыларымыз бен ханымдарымызға әдемі киімдер салайық? Содан кейін олар да күледі.

Артқа отырыңыз, бастайық.
Балалар суретті орындайды, мұғалім өз бетімен орындау қиын болғандарға көмектеседі.

Сондықтан мен атымды және ханымды безендірдім.

Енді өзіңіз көріңіз. Мұқият сызыңыз, әдемі шеңбер жасау үшін таяқшаны біркелкі жағыңыз. Балалар суретті орындайды, мұғалім өз бетімен орындау қиын болғандарға көмектеседі.

Тәрбиеші : Қараңдаршы, балалар, аттарыңыз қандай әдемі, әсем болып шықты, ханымдар.

Жарайсың! Барлығы барынша тырысты, олар белсенді, мұқият және мейірімді болды.

Физикалық жаттығулар.

Сәлем алақандар(қол шапалақтау, шапалақтау, шапалақтау)

Сәлем аяқтар(жоғарғы, үстіңгі, үстіңгі)

Сәлем жандарым(плоп, плоп, плоп)

Сәлем губкалар(еліктеу поцелу)

Сәлем спутник(пим, пим, пим)

Сәлем қонақтар(Сәлеметсіз бе)

Балалардың жұмыстарын сараптау.

Тәрбиеші : Сізге жылқылар мен әйелдердің суреті ұнады ма?

Балалар : (балалардың жауаптары)

Тәрбиеші: Қандай үлгілерді салдыңыз?

Балалар: (балалардың жауаптары)

Тәрбиеші: Оларды қалай боядың, қандай түстерге?

Балалар: (балалардың жауаптары)

-Тәрбиеші: Қараңдаршы, балалар, аттарыңыз бен ханымдарыңыз қандай әдемі, жарқын және талғампаз болып шықты. Олар қазірдің өзінде күлімсіреп жатыр, яғни оларға бәрі ұнайды.

- Тәрбиеші : Мен сен үшін өте қуаныштымын, жарайсың! Барлығы барынша тырысты, олар белсенді, мұқият және мейірімді болды!

Енді жұмысымызға назар аударайық.

Лешун Наталья Николаевна

Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі №63 балабақша, педагог

Мақсаты: балаларды Дымково ойыншығымен таныстыру

Тапсырмалар:

  • Балаларды Дымково шеберлеріне тән кескіндемемен таныстыру
  • Халық ойыншықтарындағы түрлі-түсті бейнелердің ашықтығы мен мәнерлілігін байқауға үйрету
  • Балаларды белгімен жұмыс істеу техникасымен таныстыруды жалғастыру, баспаны қалай алуға болатынын көрсету.

Дүниенің тұтас бейнесін қалыптастыруға үлес қосып, ой-өрісіңізді кеңейтіңіз

  • Балалардың қабылдауында зейін мен тұтастықты дамыту
  • Бейнені мұқият қарап, таңдану қабілетін дамыту
  • Балаларға Дымково ойыншығының мәнерлілігінің негізгі құралдарын байқауға және ерекшелеуге көмектесу: жарықтық, талғампаз түстер, сәндік, кескіндеме элементтерінің алуан түрлілігі.
  • Ересектермен және балалармен өнімді іс-әрекеттің процесі мен нәтижелері туралы еркін сөйлесу дағдыларын дамыту
  • Мектеп жасына дейінгі балалардың ойыншықтарға деген ұқыпты көзқарасын қалыптастыру.

Материалдар мен жабдықтар:

Дидактикалық ойын «Сурет сал» , бояулар – көк гуашь, майлықтар, Дымково жылқысының силуэттері, презентация «Дымково ойыншықтары» , мультимедиялық консоль, экран, компьютер, жастықтар.

Әдістемелік әдістер:

  • Дымково ойыншықтары туралы әңгіме, олардың жасалу ерекшеліктері;
  • Кескіндеме ою-өрнектерін сараптау;
  • Дымково ойыншықтарының бейнелері бар пазл құрастыру;
  • Көркем сөздерді қолдану;

Балаларға арналған сұрақтар.

Сөздік:

Дымково ойыншығы (жылқы, ешкі, қозы, күтуші, Масленица, короз, жас ханым), саз, әдемі, талғампаз, нүкте, жолақ, шеңбер, тұяқ, жал.

Орыс халық музыкасының фонограммасы, жас қыз қуыршақ кіреді.

Балалар, қараңдаршы, бізге бір жас келіншек келді

Ол қандай? әдемі, талғампаз

Қуыршақтың айтуынша, Дымково ауылында басқа да түрлі-түсті, талғампаз және әдемі ойыншықтар бар. Көргіңіз келе ме?

Содан кейін Дымково ауылына баруымыз керек.Ал біз немен барамыз? Пойызда.

Пойыздың музыкасы қосылады, біз көлік жүргіземіз де, жастықтардың қасында тоқтап, отырамыз.

Дымково ауылының суреті бар слайд.

Міне, біз Дымково ауылына келдік!

Колоннадағы түтін мұржаларынан шығады,

Бәрі тұманда тұрғандай.

Көк қашықтық

Ал үлкен ауыл Дымково деп аталды.

Ертеде бұл елді мекеннің тұрғындары көктемгі жәрмеңкеге үлкен-кіші балшықтан ойыншық мүсіндеген. Қыстың ұзақ кештерінде Дымково қолөнершілері мойынсұнғыш саз балшық илеп, ойыншықтарды мүсіндеді. Бұл жануарлардың, салт аттылардың, әйелдердің, балалардың, құстардың фигуралары болуы мүмкін.

Балалар, бір минутқа шебер және қолөнерші болғыларың келе ме? Үстелге барып, сазды көрейік.

Сазды қарастырайық.

Балшық жұмсақ, пластик, созылады, орамдар, қалыптар

Балалар отырады

Шеберлер жолақтары бар ойыншықтарды, Масленица қуыршағын бояды

сақиналар, шеңберлер Жас ханым, әтеш, күтуші, ешкі, қозы, жылқы. (Слайд көрсету).

Слайдтарды көргеннен кейін көзге арналған гимнастика.

Жас келіншек бізге қызықты ойын ойлап тапты. Ол сіздің ойыншықтарды қалай еске түсіргеніңізді білгісі келеді. Мына ойыншықтарды жинап атайық.

Балалар Дымково ойыншықтарынан жұмбақтарды жинайды.

Сіз қандай тамаша адамсыз! Балалар, біз қандай ойыншықтармен таныстық?

Шеберлер оларды өрнектің қандай элементтерімен безендірді?

Олардың барлығы Дымково ойыншықтары деп аталды.

Ал жас ханым бізді шеберханаға шақырады, онда шеберлер Дымково ойыншықтарын бояулармен безендіреді.

Олар үстелдерге барып, отырады. Мен қонуды бақылап отырмын.

Бұл ойыншықтар қандай? Дымково жылқылары.

Неліктен олар ақ?

Шеберлердің оларды бояуға уақыты болмаған шығар, шеберлерге көмектесейік?

Біздің жылқымыз басқа жылқылардан несімен ерекшеленеді?

Біздің жылқылар ақ, тек жалы мен тұяғы қара, бірақ бұл ат әшекейлі.

Дұрыс, бұл жылқы Дымково өрнегімен боялған. Атымызды көрейік қалай безендірілген?

Аттың аяғы мен денесіне жоғарыдан төмен қарай көк түсті дөңгелектермен безендірілген. Кружкалар үлкен немесе кішкентай ма?

Үлкендер.

Атымыз достарының сұлулығын көріп, мұңайып қалды. Ол да дәл сондай талғампаз болғысы келді, оған көмектесейік, оны да безендірейік.

Ал біз мөрмен безендіреміз. Біз мөрге бояу жағып, атымыздың аяғын, содан кейін денесін безендіреміз. Әдемі үлгіні жасау үшін шеңберлерді бір-бірінен алысырақ орналастыру керек.

Саусақ гимнастикасы:

Бір қолыммен шөпті жұлып аламын
Екінші қолыммен мен де жыртамын
Мен жылқы шөптеріне жем беремін
Менде қанша саусақ бар!

Жұмысты аяқтаған соң, жас ханымның атынан балаларды мадақтау.

Шеберлер қуанады. Ал бақшада сен екеуміз де жылқы жасап, достарымызға көрсетеміз.

Локомотивтің ысқырығын тыңдаңыз, жас ханым қуыршақпен қоштасатын кез келді.



Кездейсоқ мақалалар

Жоғары