Th әрпі қандай болатынын суреттеңіз. Сауат ашу сабағы конспектілері. Тақырыбы: «(th) дыбысы, Y әрпі, th. Қорытынды: Ы әрпі неге буын жасамайды?

Сабақтың мақсаты: Ү әрпін оқытамыз, оқу дағдыларын қалыптастыру, сөйлеу дағдыларын дамыту, фонематикалық есту қабілетін жетілдіру, қарапайым графикалық дағдылардың негіздері.

  • мектеп жасына дейінгі баланы Ы әрпімен және дыбыстың дұрыс айтылуымен таныстыру;
  • басылған Y әрпін шаршы түрінде жазуды үйрету;
  • тақпақтар мен жұмбақтар оқуға қызығушылықтарын арттыру.

Төмендегі суреттерде не көрсетілгенін атаңыз:

Шайнек попугая йогурт йогурты

  1. Сөздерді тыңдаңыз (дауысыңыздағы соңғы дыбысты атап көрсетіңіз): менікі, сенікі, жабайы, мейірімді, ақылды.
  2. Осы сөздердің барлығында қандай дыбыс бар?
  3. ТОТЫҚЫС сөзінде де, МАЙК сөзінде де қандай дыбыс бар?
  4. Сөздің басында, соңында немесе ортасында [Y] дыбысы ТОТЫШАҚ сөзінде бар ма? - МАЙК? -БЕРЕМ ба? - АЙБОЛИТ?

[Ү] дыбысын айтқан кезде тілдің ұшы төменгі тістердің артында, тілдің артқы жағы таңдайға көтеріледі. Айтыңыз: YYY. Тілдің артқы жағы таңдайға көтеріліп, [Ү] дыбысын айтқан кезде ауаның ауыздан еркін шығуына жол бермейді.

  • [Y] дауысты немесе дауыссыз дыбыс па?
  • Дауысты немесе дауыссыз ба?
  • Неліктен?
  • Ы әрпіне қараңдар.Ол қандай әріпке ұқсайды?

Әріптері ұқсас, бірақ дыбыстары мүлдем басқа: [I] - дауысты дыбыс, ал [Y] - дауыссыз дыбыс.

Қайталау: BUNNY. Бұл сөздің бірінші буыны қандай?
Бұл сөздің екінші буыны қандай?

Сол сияқты - МАЙК, SMART, STUPID, TRAM, AIBOLIT сөздерімен.

Сөздерді оқыңыз:
менің, менің, ақылды, мейірімді, қызыл, батыр, қоян, ақымақ, күшті, жасыл, күлкілі, трамвай.

Тапсырма: мектеп жасына дейінгі балаларға арналған басылған Y әрпі

Ү әрпін зерттеңіз.Ү әрпін ауада және бір рет дәптерде, ұяшықтарға қарапайым қарындашпен немесе шарикті қаламмен мұқият тігіңіз.

Баладан әріптің, буынның немесе сөздің тұтас жолын жазуды сұраған жағдайда, ересек адам жолдың басында жазу үлгісін береді.
Егер мектеп жасына дейінгі бала қиындықтарға тап болса, онда ересек адам екі жуық сызық сыза алады немесе бала сызықтармен байланыстыратын тірек нүктелерін қоя алады немесе бүкіл әріптерді жаза алады, ал бала оларды басқа түспен айналдыра алады. Оқудың осы кезеңінде каллиграфия талап етілмеуі керек.

Сөйлемді жалғастыр

Рельстегі үй дәл сол жерде.
Ол бес минутта барлығын өлтіреді
Отыр да есінеме,
Кетеді... (трамвай).

Біз не ән айттық деп ойлайсыз ба?
Қара... (вай).
Олар бізге не ән айтты деп ойлайсыз ба? Сау бол).
Қай ай, ойлайсыз ба? Мамыр айы).
Шыныда не бар, ойлайсыз ба? тәтті шай).

Ы әрпі туралы әңгіме

Йога туралы не білесіз?

«Сіз йогилер туралы не білесіз?» - тышқан бақшадан тауып алған кітап осылай аталады. Мұқабада ештеңе болмағандай тақтадан шығып тұрған шегелерде жатқан жалаңаш жігіт – йогидің суреті ілінген.
Басқа суреттерде сол йоги жалаң аяқтарымен ыстық көмірде тұрды немесе мұз блогында қатып қалды. Сонымен қатар, Тышқан йогилер айлар бойы тамақ ішпей немесе ішпей жүре алатынын оқыды.
- Тырысу керек! - деп шешті Тышқан.
«Мен анам тоңазытқышты ашқанда не болатынын елестете аламын, мен сонда қатып, жымиып отырмын. Немесе әкем пешті ашады, мен сол жерде көмірдің үстіне отырып: «Не, мен ешқашан йога көрген емеспін немесе не?»

Алдымен, ол тақтайға шегелерді соғып, үстіне жатты да, бірден секіріп, бүкіл бақшаға айқайлай бастады:

Эхххх!!!

Үйіне жүгіріп барып, йод алып, тырнақ сызаттарын жаға бастады. Ал йод күйдіреді! Тінтуір жағады, ыңылайды және ойлайды: «Мен бұл кітапты мысыққа лақтырамын». Енді ол йоги болсын».

Ж әрпінен басталатын балаларға арналған жұмбақтар

Қайнағанда бу шығады,
Ол ысқырып, ыстықтан жарылады,
Қақпақ сықырлап, қағып тұр.
- Эй, мені алып кет! - деп айғайлайды.
(Шәйнек)

Керемет вагон!
Өзіңіз бағалаңыз:
Рельстер ауада және ол
Ол оларды қолдарымен ұстайды.
(троллейбус)

Жүнді тазалауда
Жіңішке аяқ билеп жатыр.
Болат аяқ киімнің астынан
Тігіс сыртқа шығады.
(Тігін машинасы)

Бұзылуы мүмкін.
Пісіруі мүмкін
Қаласаңыз, құсқа кіріңіз
Айналуы мүмкін.
(Жұмыртқа)
Айтыңызшы, кім нәрседен қорқады,
Таяқ ит сияқты,
Тас қалай құс?
(Жалқау адам)

Мен анама өзенге жүгіремін
Ал мен үнсіз қала алмаймын.
Мен оның туған баласымын,
Ал ол көктемде дүниеге келген.
(Крик)

Ол парақтарды шығарады
Кең ендік.
Күшті сабақтармен қамтамасыз етілген
Жүз өрескел, берік жеміс:
Егер сіз оларды айналып өтпесеңіз -
Сіз олардың барлығын өзіңіз табасыз.
(лопуха)

Ол далада ашулы, тікенді болып өсті,
Барлық бағытта инелер.
(лопуха)

Мен әрқашан жарықпен доспын.
Терезеде күн болса,
Мен айнадан, шалшықтанмын
Мен қабырға бойымен жүгіремін.
(Күншуақ қоян)

Басында түйме бар
Мұрында елеуіш бар,
Бір қол
Иә, және артқы жағындағы.
(Шәйнек)

Балаларға арналған J әрпі туралы күлкілі тақпақтар

Йод жақсы, йод жаман емес.
Сіз бекер айқайлайсыз: «О-о-о!»
- Мен жаңа ғана йод бөтелкесін көрдім.
Йод кейде күйіп кетеді, әрине,
Бірақ ол тезірек жазылады
Йод жағылған жара.
(В. Лунин)

Ойнайық, қоян
Менімен ойна.
Қоян жауап береді:
-Мен алмаймын, ауырып тұрмын!
О-о-о, бейшара!
(Е. Благинина)

О-о-о!- деді О-О.
- Мен, досым, мүлдем ауырып қалдым!
- Серуенге шығыңыз!
Бәрі өтеді! – деді АЙ-АЙ.
(Г. Виеру)

Йоги ешқашан: «Ой!» Демейді.
«Ой ой!» - йоги айқайламайды.
Жас жігіт, өзіңді ұста!
Кәрі, жас сияқты бол!
(В. Берестов)

Мен құстар мен жануарлардың құйрығындамын:
Міне, ермексаз, мынау торғай.
(Е. Григорьева)

«Мен қысқаша» станциясында
Бізді жұмбақпен қарсы алды:
«Оқыңыз, батылдық жасаңыз және болжаңыз -
Қалай, орныңыздан тұрмай,
Сіз трамвайды бұра аласыз
Көптеген трамвайларда?
...Нені сағыну керек
Қоянға ие болу үшін
Кекешке айналасыз ба?
Біреуміз үш минуттай
Мен шешім туралы ойладым
Ол: «Ілгекті өшір», - деп жауап берді.
«Және қысқа» әрпінің үстінде.
(С. Маршак)

Құмырсқа шөптің бір талын тапты
Онымен көп қиындық болды.
Арқаңа лақтырылған бөрене сияқты,
Ол оны үйіне апарады ...
Ол жүктің астында еңкейеді.
Ол қазірдің өзінде қиналып жатыр.
Бірақ қандай жақсы
Құмырсқалар үй салып жатыр!
(3. Александрова)

Сабақты қорытындылау:

  1. Жаңа сөздерді айту мектеп жасына дейінгі баланың сөздік қорын молайтады, сөйлеу және есте сақтау қабілетін дамытады.
  2. Жасуша жаттығулары қолдың ұсақ моторикасын дамытады.
  3. Жұмбақтар балалардың зеректілігін, талдау, дәлелдеу қабілетін дамытады. Күрделі тапсырмаларды орындау барысында балалардың қызығушылығын арттыру үшін мұғалімдер жұмбақтарды пайдаланады.
  4. Өлеңдер есте сақтау қабілетінің дамуына ғана әсер етпейді. Күн сайын бірнеше жолды үйренетін болсаңыз, мида жаңа нейрондық байланыстар пайда болатыны және жалпы оқу қабілетіңіз арта түсетіні дәлелденді.

Тақырыбы: «Дыбыс /Ү/. Y әрпі /1 сынып/

Сабақтың мақсаты мен міндеттері:

1. Фонетикалық есту қабілетін қалыптастыру, саналы оқу және сөйлеуді дамыту жұмыстарын жалғастыру.

2. Сөзге зейінін, ана тіліне деген сүйіспеншілігін тәрбиелеу.

3.Бақылау қабілеттерін дамыту, жіктеу, талдау, салыстыру, сөздік қорларын байыту.

Жабдық: нұсқаулық «Әріптер қаласы», Y әрпін құрастыруға арналған элементтер жинағы, «Көңілді әліпбитану», жұппен жұмыс істеуге арналған карталар жинағы.

Сабақтар кезінде:

Ұйымдастыру уақыты

Ол үнсіз сөйлейді

Бірақ бұл түсінікті және жалықтырмайды,

Онымен жиі сөйлесіңіз

Ол төрт есе ақылды болады. (кітап)

-Неліктен: «Ежелден адамды кітап тәрбиелейді» дейді.

-Кітап ежелден адамның ақылды, білімді, сауатты болуына көмектесіп келеді. Кітап санамызды өсіреді, біліміміздің көлемін арттырады.

-Қалай сөйлесеміз? кітаппен? (оқу)

Мақсаттарды хабарлау және тапсырмаларсабақ

Сонымен, әріптер қаласы бойынша саяхатымызды жалғастырамыз. Ал бүгін біз жаңа әріппен танысамыз. Қайсысы?.. Бірінші тапсырманы орындасаң білесің.

Сөзбен ойнаймыз. Осы сөздердегі қай дыбыстың бірдей екенін анықтай аласыз ба?

- И мен У әріптері қалай ұқсас? (жазбаша)

- Бұл әріптер бірдей жұмыс істей ме?

-Удың жұмысы қандай? Ал Y ше?

Қысқа және - бұл құпия хат,

Бұл және ұқсас болса да, бірақ сонымен бірге

Және-және-және сіз ұзақ уақытқа соза аласыз, тіпті ән айта аласыз,

Сіз ешқашан ән айта алмайсыз.

Қорытынды: У әрпі қандай жұмыс атқарады?

«Кім зейінді» ойыны

- Мына сөздердегі /th/ дыбысын естісеңіз, алақаныңызды соғыңыз.

түлкі, шағала, ойыншы, бет, қолжуғыш, бұлбұл, автобус, троллейбус, қайшы, машина, жылан, шай, Дмитрийдің аты.

- Сонымен, У әрпі қандай жұмыс істейді?

Физминутка

Бірде - біз тұрдық, созылдық,

Екі - иілген, түзетілген.

Үш-үш қол соғу,

Үш басын изеді.

Төрт - қол кеңірек,

Бес - қолдарыңызды бұлғаңыз.

Алты - үстеліңізде тыныш отырыңыз.

-У әрпі буын құрай ала ма? Неліктен? I әрпі ше?

Дәлелдейік:

Айт. Кім қорықты

Таяқ сияқты - ит,

Тас сияқты – құс. (Жалқау адам)

- Жалқау – жалқау сөздеріне дыбыстық-әріптік талдау

- Сызбаларды мұқият қараңдар. Неліктен жалқау сөзінде екі буын, ал жалқау сөзінде үш буын бар?

- Ендеше, У әрпі буын құра алады ма? Неліктен? I әрпі ше?

Өзіндік жұмыс (жұппен)

Сөздерді буынға бөлу

Попугая - попугая

батыр – батырлар

егін жинау - егін жинау

сарай – сарайлар

нан - нан

трамвай - трамвай

Қорытынды: У әрпі неге буын жасамайды?

- I және Y әріптерінің айырмашылығы неде?

- Әріптер қаласына Y әрпін қай жерге қоямыз?

- Ү әрпі құпиясы бар әріп, өйткені У сөздің басында кездеседі сирек:

Йод, йогурт, йог

- Оның назарының идеалы - сөздің ортасы мен соңы.

(Назар аударыңыз: /Y/ дыбысы емес, Y әрпі)

Ү әрпі бар сөздер мен буындарды оқуға жаттықтыру

ӘЙ ОЙ ӘЙ АЙ

МЕНІҢ ЖАНЫМ ЖАТҚАН

Осы сөздердің қайсысында екі сөз жасырылған?

Қолыңызды жуыңыз. Менің қарындашым. (суреттер)

- Бұл тілімізде жасырылған сырлар. Сөздердің жазылуы бірдей, бірақ мағыналары әртүрлі.

- Сөз ортасында Ү әрпі бар сөздерді оқу:

футболка - Бұл сөздер қалай ұқсас??

бұранда -Қай сөз жоқ? Неліктен? (сызғыш – үш буынды)

Лайка - Айтылуы әртүрлі сөздердің жұптарын ата

суару ыдысы бір дыбыспен.(жуғыш көйлек, қоян)

сөре - Қай сөзде /th/ дыбысын /і/ дыбысына ауыстыруға болады

жылан жаңа сөз? (қоян - кекеш)

- Енді «Екі құйрық» ертегісін тыңдаңдар.

«Көңілді ABC зерттеулері» 141-бет

Бір бала ұзын құлақтары, үлкен артқы аяқтары және қызыл кішкентай құйрығы бар орман жануарының суретін салды.

Және ешкім күмәнданбасын деп жануардың атын жазып алды.

Ғажайыптар осы жерден басталды...

Жыртқыш кенеттен сөйледі!

Масқара бол! - ол айтты.

Неліктен масқара?

Ко-ко - әрине! – жануар ашуланды.

Бала таң қалды:

Не болды? Не қойдай малайсың, не тауықтай қағып кетесің...

Му-му-азапшы, сен кімсің! – деп күбірледі жануар. -Сен маған не істедің!

Ештеңе. Мен сені нашар тарттым ба?

Жоқ, сіз біле аласыз.

Сонымен, мәміле қандай?

Неге мені кекеш қылдың? Мен кекеш емеспін, қоянмын!

Бала өзін ұстап алып, тағы бір құйрықты тартты, бірақ бұл жолы I әрпіне дейін.

Ал жануар кекештенуді қойды.

Рахмет», - деді ол. - Енді бәрі мені қоянмын деп айтатын болады!

- Сонымен, Y әрпіне құйрықты тағайындауды ұмытып қалсаңыз не болуы мүмкін?

(Басқа сөз немесе қате)

- Бірінші сөзде екі буын, ал екіншісінде үш буын бар екеніне көз жеткізіңіз.

/Қоян – Кекеш/

-Бала қандай жануардың суретін салды?? (қоян)

Сөйлеуді дамыту бойынша жұмыс

Қоян - …. Ол қандай?? (қиғаш, ұзын құлақ, кішкентай, сұр, қорқақ, қорқақ, қорқақ)

- Қоянды қалай басқаша атауға болады?? (қоян, қоян, қоян, қоян)

- Қоян қабырғаға секіре ала ма?

Пәтердің айналасында қоян

Доп сияқты секіреді:

Төсекте

Қабырға бойымен...

Және шкафта

Ал мен үшін...

Уау, сондай серпінді

Бұл күн сәулесі!

- Сонымен қоян сөзі нені білдіреді?

қоян- құлақтары ұзын, артқы аяқтары күшті кеміргіштер отрядының орман жануары.

қоян- күн сәулесі (жарық)

- Демек, екі сөздің жазылуы бірдей, бірақ мағынасы әртүрлі.

- Шуақ қоян ойнағанды ​​жақсы көреді. Біз де ойнайық.

Дене шынықтыру минуты

- Ойын «Ол кім екенін тап?»

1. Сұр, ашулы, аш.

2. Қоңыр, сойылдай, ебедейсіз.

3. Мұртты, жолақты, құйрықты.

Сөз жұптарын құрастыру (топпен жұмыс)

мұзды шай

туған жер

тұсқағаз желімі

батпырауық

тар ағын

аяз күміс

әдемі тотықұс

үлкен ұя

егін мол

аралар тобы

электр шәйнек

ескі сарай

- Екінші бағандағы сөздер қандай сұраққа жауап береді? (қайсысы)

- Бұл сөздер біздің сөйлеуімізді әдемі, жарқын, бай етеді.

Сабақты қорытындылау

- Сіз қай әріппен кездестіңіз?

-Ү әрпі қандай рөл атқарады?

- Сөзде неше дыбыс /th/ бар: құрылыс, құрылысшы, шектен шыққан.

- Оны басқа әріптер мен шеңбердің арасынан табыңыз:

A, e, y, i, n, t, s, c, p, l, w, m, j, h.

- Қателерді түзетіңіз:

Жиектер

Сарайлар

Желімдер

Бұлбұлдар

Құмырсқалар

Түсқағаз

Василий

Үш мектептері:

Санкт Петербург

Мақсат:

  • оқушыларды жұмсақ дауыссыз дыбыс [th`], Y, th әрпімен таныстыру;
  • фонематикалық есту, сөйлеу, зейін, логикалық ойлау, бақылау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
  • өзара көмек пен өзара қолдау көрсетуге тәрбиелеу.
  • сөздегі [th`] дыбысын оқшаулауға, ажыратуға және сипаттауға үйрету;
  • дұрыс, саналы, мәнерлеп оқу мен әңгімелеу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
  • пәнаралық байланыстар бойынша жұмыс.

Мұғалімге арналған құрал-жабдықтар:

  • «Ү, у әрпі» демонстрациялық плакат.
  • Суретті сөздік, иллюстрациялар: Айболит, Дунно, торғай, джей, скараб қоңызы, құмырсқа, шефер, футболка, шәйнек, трамвай, троллейбус, қоян.
  • Демо дыбыс схемалары.
  • Аудио кассета «Көңілді ABC» авторы В.Волина «Екі құйрық» ертегісі.
  • Кітапханадан хат салынған конверт.
  • «Даңқ» орденінің суреті.

Оқушыларға арналған құрал-жабдықтар:

  • «Орыс алфавиті» оқулығы В.Г.Горецкий, В.А.Кирюшкин 1 сынып, 2 бөлім
  • «Орыс алфавиті плюс» оқулығы В. Г.Горецкий, В.А.Кирюшкин 1 сынып.
  • Дыбыс үлгілері.
  • К.И.Чуковскийдің ертегілерінің кейіпкерлерінің есімдері жазылған конверттер

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Қонақтарымызға қараңдаршы. Оларды қарсы алайық.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

  • «Russian ABC Plus» бағдарламасында «Ёлкино көйлегі» диалогын рөлдік оқу.
  • «Русский АВС»-тен «Әзіл» диалогының театрландырылуы.
  • Оқушылардың сөйлеу интонациясымен жұмыс.

III. Негізгі білімді жаңарту.

  • Қазір қай жыл?
  • Қай мезгіл?
  • Аптаның қай күні?
  • Бүгін қандай күн?

2). 19 қаңтар - үлкен мереке - эпифания. Ал қазір нағыз Эпифания аяздары бар. Бұл атау бізге баяғыда келді. 100 және 200 жыл бұрын Эпифаниде дәл қазіргідей қатты аяз болды. Сондықтан адамдар оларды эпифаниялық аяздар деп атады.

3). Терезеден қара.

IV. Жаңа дыбысты таңдау

1). Айтшы бүгін қай күн?

Қыс, аязды, суық, бұлтты.

Барлық сөздердің соңында қандай дыбыс шығады? [th`].

2). Саусағыңызды кесіп алғаныңызды елестетіңіз.

Қалай айқайлайсың? - Әй! О!

Осы сөздердің соңында қандай дыбыс шығады? [th`].

3). Жараны майлау үшін не қолдану керек? - Йод.

Йод сөзінің басында қандай дыбыс бар? [th`].

4). [й`] дыбысын сөздің басында немесе дауысты дыбыстардан кейін кездестірдік. Ол e, e, i әріптерімен белгіленді.

[th`] дыбысы туралы не білетініңізді айтыңыз.

Бұл дауыссыз дыбыс, әрқашан жұмсақ, қоңырау.

В. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Бүгін сабақта буын соңындағы, сөздердің ортасында және аяғындағы бірігудің сыртындағы [th`] дыбысын тануды үйренеміз, th әрпін және осы әріпті сөздерді оқып, басып шығаруды үйренеміз.

Сабақтың тақырыбы: «[th`] дыбысы, Y, th әрпі».

VI. Фонетикалық жаттығу.

1). Суретті сөздіктегі дыбыстың сөздегі орнын анықтаңыз?

Тақтадағы көрнекіліктер: Айболит, Дунно, торғай, джей, скраб қоңызы, құмырсқа, мамыр қоңызы, футболка, трамвай, троллейбус,

Қорытынды: көбінесе th әрпін білдіретін [й`] дыбысы сөздің ортасында және соңында келеді. Ү сөздің басында сирек кездеседі. Сіз осы үш сөзді есте сақтауыңыз керек: йогурт, йод, йоги.

2). «Дыбысты тану» ойыны.

Егер сөзде [th`] дыбысы болса, алақаныңызды соғыңыз, қол жоқ болса, оны алдыңызға қойыңыз.

Сөздер: түлкі, шәйнек, ойыншы, бет, қайшы, бұлбұл, автобус, айла, нөкі, машина, жылан, аты, шай, ал.

3). «Буын ортасындағы дыбысты өзгерту» ойыны.

  • кесе – шағала
  • балық аулау желісі - суару
  • табан - лай
  • жаңғақ - жаңғақ
  • өзен - рейка

VII. Ы, у әрпімен таныстыру.

Y, y әрпінің қалай жазылғанын қараңыз.

  • Y әрпі неге ұқсайды?
  • Айырмашылық неде?

2). Өлең.

Y әрпі «Ал қысқа» деп аталады.
Дәптеріңізде мені ұнатады.
Осылайша, Y мен I шатастырмайды
Жоғарғы жағына белгі қойыңыз.

Төртбұрыштарды жаттау.

3). Әріптер лентасында жасыл түспен th әрпі бейнеленген. Не үшін? [th`] дыбысы дауыссыз, әрқашан жұмсақ екенін есте сақтау.

VIII. Әріптермен жұмыс.

1). Тақтаға Y әрпін басып шығару. Хат осылай жазылады.

2). Егер әріптер қатарда болса

Барлығы бірден сөйлей бастайды.

«Сөзді аяқта» ойыны.

Тақтадағы буындар:

сіздің жүз

Балалар у әрпі бар сөздерді толықтырады.

3). «Әріп жоғалды» ойыны. Тақтаға сөздер жазылады. Балалар у әрпін енгізеді.

  • sha_ba
  • мейірімді_
  • _қияр
  • соларды_зерттеу

4). Бүгін таңертең сыныпқа біздің кітапханашыдан хат келді. Ол К.И.Чуковскийдің ертегі кейіпкерлерінің есімдеріндегі әріптерді біреу араластырып жіберіп, оған көмектесуіңізді сұрайды деп жазады.

Жұппен жұмыс. «Шашыраған атауларды жина» ойыны.

  • Айболит
  • Бармалей
  • Мойдодыр

IX. Дене шынықтыру минуты.

Мысық аккордеонда ойнайды
Біздің барабандағы қоян
Ал, құбырдағы есек
Ол ойнауға асығып жатыр.
Көмектессең,
Біз бірге ойнаймыз.

X. «Екі құйрық» ертегісінің аудиожазбасын тыңдау.

Бала – суретші туралы ертегіні тыңдау. Бала сурет салған бейшара жануарға қалай көмектесеміз деп ойлаңыз ба?

Тақтаның артқы жағында кекеш деген сөз жазылған. Балалар И-дан Ыға әрпін түзетеді.Баланың қай құйрықты жазуды ұмытып кеткенін түсіндіреді.

XI. Дыбыс тізбектерімен жұмыс.

Қоян сөзіне буындық-дыбыстық талдау жасау. Сөздің ортасында [th`] дыбысы болса, буын әрқашан осы дыбыспен аяқталады. Тақтаға және парталарға сызба құрастыру.

Қоянның суреті орналастырылған.

XII. Оқулықпен жұмыс. Сөйлеуді дамыту.

1). «Русский АВС» оқулығын ашыңыз. 36 - 37.

Есіңізде болсын, Y әрпі бас әріптер де, кіші әріптер де болуы мүмкін.

2). Мақал-мәтелдерді оқу, мағынасын түсіндіру.

3). Иллюстрациялармен жұмыс. Әр кезеңдегі орыс армиясының жауынгерлері.

Біздің еліміз өте үлкен, сондықтан шетелдіктер жердің бір бөлігін жаулап алуға бірнеше рет әрекеттенді. Бірақ орыс әскері әрқашан күшті болды және жауларға орыс жерін басып алуға мүмкіндік бермеді.

Ежелгі жауынгерлердің киімдері қалай аталады? - Тізбекті пошта.

Сіздің басыңызды не қорғады? - Дулыға.

Беттің жоғарғы жағында Петр патша әскерінің сарбаздары. Олардың пішіні басқаша.

  • Олар не киіп жүр?
  • Олардың қандай қарулары бар?

Және б. 37-де өткен соғыстың жауынгерлері бейнеленген.

  • Олардың пішіні қандай?
  • Қандай қару?

4). Ата туралы мәтінді оқу. бірге. 37

  • Соғыс кезінде атасы кім болды?
  • Атаның несі бар?
  • Анам ата туралы не дейді?
  • Бұл сөйлемді қалай түсінесіңдер?

«Даңқ» орденінің фотосуреттерін көрсету.

XIII. Сабақты қорытындылау.

  • [th`] дыбысы туралы не айта аласыз?
  • Хаттың аты қалай?
  • Қай әріпті th-пен шатастырмау керек?

Бүгін сабақта айлакер саяхатшы деп атауға болатын хат туралы сөйлесеміз. Айлакер, өйткені ол әліпбидегі көршісіне өте ұқсас, сонымен қатар оның дыбысы жақсы жасыра алады. Ал саяхатшы ертеде ол әліпбиімізде не пайда болды, не жоғалып кетті, ал бастапқыда оны мүлдем әріп деп санамаған. Ал өткен ғасырда ғана ол әліпбиде өзінің тұрақты орнын алды, дауысты I дыбысының қасында. Бұл Y әрпі (I қысқа) және [th’] дыбысы. Кейде ол білдіретін дыбысты «йот» деп те атайды. Сонда бізге әліпбиіміздегі тағы бір I әрпі не үшін қажет болды? Алдымен [i] дыбысының сипаттамаларын еске түсірейік. [және] дауысты дыбыс, ол созылады, айтылады. Енді [th’] дыбысын айтып көріңіз. Болмады? Әрине, қысқа дауыссыз дыбыс болғандықтан. Бұл біздің әліпбиімізде дауысты [және] мен дауыссыз [th'] мүлдем басқа жұмыстарды атқаратындықтан, бізге олардың екеуі де керек және маңызды. Бүгін біз Y әрпінің бір ғана туындысы туралы айтатын боламыз.

[th'] дыбысының анықтамасынан бастайық. Қолыңызды тамағыңызға немесе құлағыңызға қойып, [th'] дыбысын айтыңыз. Біз дірілді сездік, яғни бұл қоңырау дыбысы. Енді осы дыбыстың тағы бір айласын еске түсіріңіз: [th'] дыбысы тек жұмсақ және оның қатты жұбы жоқ. Бұл [th’] дыбысының дауыссыз, дыбысты, жұмсақ екенін білдіреді. Енді осы дыбысты сөзбен тануға жаттығып көрейік.

Бүгін біз құстар патшалығына барамыз. Жұмбақты тауып, дыбыстың сөздегі орнын ата: сөздің басында, ортасында немесе соңында.

Белгі-твит!

Дәндерге секіріңіз!

Пек, ұялма!

Бұл кім?

Торғай- сөз соңындағы [th’] дыбысы (1-сурет).

Ақ қанатты құс

Теңіз үстінде ұшады.

Ол балықты көреді -

Тұмсығы жетеді.

Чайка – сөздің ортасындағы [th’] дыбысы (2-сурет).

Кім нотасыз және құбырсыз

Ол ең жақсы трилл шығарады,

Жауап...

Бұлбұл- сөз соңындағы [th’] дыбысы (3-сурет).

Кішкентай сұр құс

Кішкентай құс,

Сіз әрқашан мойыныңызды қозғалтыңыз.

Мұның қажеті бар ма?

Мойын- сөздің ортасында [th’] дыбысы (4-сурет).

Күріш. 4. Тік мойын ()

Құстың қуанышты ынтасында,

Табысқа нық сеніммен,

Қай құс теңізге түседі?

Сөзсіз, ең жақсысы?

Гильемот- сөздің ортасында [th’] дыбысы (5-сурет).

Бұл кемпірқосақ емес, жалын емес!

Қандай құс? Ойлан!

Ол күні бойы бізбен сөйлеседі

Түрлі түсті…

Тотықұс- сөз соңындағы [th’] дыбысы (6-сурет).

Мен ештеңе жасамай өмір сүргенді ұнатпаймын,

Мен сағат бесте тұрамын,

Сосын тұмсығыммен балқарағай отырғызамын,

Бұл терең ормандағы емен ағаштары.

Джей- сөз ортасында [th’] дыбысы (Cурет 7).

Бүкіл аймақта шу мен шу,

Құстар қорқып жүгіреді.

Аспанда жыртқыш пайда болды,

Жеуге бірдеңе іздеп жүр.

Hawk- сөз басында [th’] дыбысы: [yastr’ip] (8-сурет).

[й’] дыбысының сөз басында бір-ақ рет келгенін байқадық. Өйткені, бұл дыбыс орыс тіліндегі сөздерде сирек кездеседі. Тілімізде Й әрпінен басталатын сөздер аз, олардың ішінде негізінен географиялық атаулар бар, тек қана емес. Y әрпінен басталатын сөздерді атауға тырысыңыз.

Әр бала йодты біледі.

Анам жараға йод жағып жатыр(Cурет 9) .

Барлық балаларға қандай сүт өнімдерін ішу керек? Йогурт (Cурет 10).

Йоги ешқашан: «О!» Демейді.

«Ой ой!» - йоги айқайламайды(Cурет 11) .

Жас жігіт, өзіңді ұста!

Кәрі, жас сияқты бол!

Йоркшир терьері немесе Йорк (Cурет 12).

Күріш. 12. Йоркшир терьері ()

Y әрпінің қалай жазылатынын қарастырайық.

Өйткені үтір

Ол оның иығына отырады.

Бас әріптерді қарастырыңыз. Олар сізге нені еске түсіреді? Хаттар II.

Y әрпі I қысқа деп аталады.

Дәптеріңізде мені ұнатады.

Y мен мен шатастырмау үшін,

Жоғарғы жағына белгі қойыңыз.

Секіру-секіру жолағы

Және ол қиғаш жатып қалды.

H іштей өзгерді,

Нәтижесінде I әрпі шығады.

Содан кейін I әрпінің үстінде

Құс ұшып өтті

Y (I қысқаша) I әрпіне айнал

Мен оны бірден қаладым.

Y әрпі неге ұқсайды?

Орнынан тұрып, шамның астында,

Біз оны танымаймыз.

Өзгертілді - қараңыз

Оған жасырын қарап.

Бұрын мен ғана едім,

Ал енді Y (қысқаша).

Жазушы Виктор Хмельницкий өз әңгімесін ойлап тапты.

Бұрын Y және Y әріптері бірін-бірі қонаққа шақыратын, бірақ Y әрпі әрқашан дәлізде таяқ қалдыратын, ал Y әрпі оны жұмсақ белгіден ажырата алмады. Ал Ы әрпі қонаққа келгенде қалпағын ілгішке тастап кетіпті, үй иесі қонақты И әрпімен шатастырып, ақыры олар бұл шатасудан шаршады. Шай ше? Ал қазір олар бақшасында шай ішеді. Ү әрпі таяқшасын өзімен бірге ұстайды, ал У әрпі қалпағын шешпеуі мүмкін(Cурет 13) .

Күріш. 13. Ы және Ы әріптері туралы ертегі

Y дыбысы мен әрпі «қайсысы?» Деген сұраққа жауап беруді ұнатады. Тексерейік. Суретке қарап, маған айт.

Қандай котенка (Cурет 14)?

Қызыл, кішкентай, күлкілі, жұмсақ, т.б.

Қандай рюкзак түрі (Cурет 15)?

Мектеп, жаңа, ауыр, әдемі, т.б.

Күріш. 15. Мектеп рюкзактары ()

Қарбыздың қандай түрі (16-сурет)?

Жолақ, тәтті, қант, дәмді және т.б.

Сөздерді оқиық: о, о, эй- сезімдерін білдіруге көмектеседі.

Сөздегі бір әріпті ауыстырсақ, біз басқа сөз аламыз: мамыр - қабық - жұмақ - үйір - кен.

[th'] дыбысы әрқашан жұмсақ. Олай болса, Ү әрпі әрқашан жұмсақ [й’] дыбысын, ал I дауысты дыбыс алдыңғы дауыссыз дыбыстың жұмсақтығын көрсетеді.

Жазылған Y әріптерін қарастырайық (17, 18-сурет).

Қараңдар, қараңдар,

Құрметті дос,

Неге дейін?

Біз ұқсаспыз!

Біздің ортақ нәрсеміз

Сен мен сияқтысың

Ал мен сен сияқтымын.

Біз балапандарға ұқсаймыз.

Мүмкін біз егіз шығармыз?

Күріш. 17. Жазбаша және баспа әріпі I ()

Күріш. 18. Жазбаша және басылған Y әрпі ()

Қандай айырмашылық бар? Ү-нің үстінде кене немесе құс бар.

Ы әрпін жазуға жаттықтыру.

Енді мына тапсырманы орындайық: өлеңді тыңдап, Y әріптері бар [th’] дыбыстарының барлығын жаз. Нұсқау: қанша әріп болса, сонша дыбыс.

Менің бөлмемнің жанында

Онда достар өте көп:

Зімбір,

сұр,

Жолақты,

Және қанатсыз

Және қанатты

Және мүйізсіз

Және мүйізді,

Және құйрықсыз

Ал құйрықты...

Сізге қанша хат келді? 9. Орманда қандай жануарларды елестеттің? Маған айт.

Енді қысқаша диктант жазайық.

«Рома» сөзіндегі бірінші дыбысты білдіретін әріпті жазыңыз.

«Жалқау» сөзіндегі соңғы дыбысты білдіретін әріпті жаз.

«Орман» сөзіндегі екінші дыбысты білдіретін әріпті жаз.

N әріпін бас әріппен жаз.

Бүгінгі сабақтың бас әріпін жаз.

Күріш. 19. Өзіңізді сынап көріңіз

Үй жұмысы

1. Бас әріп пен кіші Y әрпін курсивпен жазуға жаттықтыру.

2. Есімдерінде Ы әрпі бар 5 ертегіні еске түсіріп, ата.

3. Ой мен Ай туралы шағын әңгіме жаз.

Әдебиеттер тізімі

1. Андрианова Т.М., Илюхина В.А. Орыс тілі 1. – М.: Астрель, 2011.

2. Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Пронина О.В. Орыс тілі 1. М.: Баллас, 2012

3. Агаркова Н.Г., Агарков Ю.А. Сауат ашуға және оқуға арналған оқулық: ABC. Оқулық/оқулық, 2014 ж

1. «Ашық сабақ» педагогикалық идеялар фестивалі ()


8. /ABC - Өлеңдер/З әрпі неге ұқсайды.doc
9. /ABC - Өлеңдер/З әрпі қандай көрінеді.doc
10. /ABC - Өлеңдер/Мен қандай әріпке ұқсаймын.doc
11. /ABC - Өлеңдер/Ү әрпі қандай көрінеді.doc Қараңдар. Кірпідей тікенге оранған бәрі, Сол үшін де бар. Blackberry, е
Диагональды тірек, А
б әрпі ерте оянады. b - b әрпі
Дәл Аленадағы хат Телефон тұтқасын ұстайды. IN
G сырт пішіні құтанға ұқсайды және бір аяқпен тұрады
Хат неге ұқсайды?
Хат неге ұқсайды?
Хат неге ұқсайды?
Хат неге ұқсайды?
Менің әріпім қандай?
Хат неге ұқсайды?
құжатты жүктеп алыңыз

Ы

- 3-неге мені кекеш қылдың? Мен кекеш емеспін, қоянмын!

Хат неге ұқсайды?

Қақпаның үстінен ұшады
Құс,
Бірақ қақпада
Отырмайды.
(Е. Тарлапан)

Йоги тырнақтарына жатты,
Оның йоги екенін ұмыту.
Йоги, өзіңізді йодпен майлаңыз,
Сіз қайтадан йоги боласыз!
(В. Лунин)

Мен белбеу кидім
Және белбеу киіңіз.
N әрпі түзу қойылады,
I әрпі қиғаш.
Оған қалпақ беріңіз -
Қысқа болады
I хат.
(А. Шибаев)

Таудың үстінде терек тұр.
Құс терекке ұшады.
(Г. Виеру)

Фонетикалық жаттығу.

Олар қорқып қалай айқайлайды? (О!)

Кім мұқият?

Ертегіде кездесетін және кездесетін сөздерді есте сақтаңыз. y-o g a x туралы не білесіз?

«Сіз йогилер туралы не білесіз?» - тышқан бақшадан тауып алған кітап осылай аталады. Мұқабада ештеңе болмағандай тақтадан шығып тұрған шегелерде жатқан жалаңаш жігіт – йогидің суреті ілінген. Басқа суреттерде сол йоги жалаң аяқтарымен ыстық көмірде тұрды немесе мұз блогында қатып қалды. Сонымен қатар, Mouse йогилер айлар бойы тамақ ішпей жүре алатынын оқыды
ішу.
«Біз мұны істеп көруіміз керек!» - деп шешті тінтуір. «Анам тоңазытқышты ашқанда не болатынын елестете аламын, мен сонда қатып, жымиып отырмын». Немесе әкем пешті ашады, мен сол жерде көмірдің үстіне отырып: «Не, мен ешқашан йога көрген емеспін немесе не?»
Алдымен, ол тақтайға шегелерді соғып, үстіне жатты да, бірден секіріп, бүкіл бақшаға айқайлай бастады:
- О-е-э!!!
Үйіне жүгіріп барып, йод алып, тырнақ сызаттарын жаға бастады. Ал йод күйдіреді! Тышқан жылап, ыңырсып, ойлайды:
«Мен бұл кітапты мысыққа лақтырамын. Енді ол йоги болсын».
(Г. Юдин)

Дыбысты табыңыз.

Бір рет қол соғыңыз, сөздерде [және] естісеңіз: түлкі, аласа, ойыншы, бет, қол жуғыш, бұлбұл, автобус, троллейбус, қайшы, машина, жылан, аты, шай.

Кім үлкен?Басында (йод), ортасында (көйлек), соңында (мамырда) [және] дыбысы бар сөздерді ойлаңыз.

Ю туралы ертегі

Дауысты дыбыстар жиналып, өзара міндеттер бөле бастады. О әрпі кең, ашық дыбыс, И әрпі – жіңішке, қысқа дыбыс, У әрпі – керней, созылған дыбысты алған. Қалған дауыстар
Жаңалары да дыбыстық рейтингке ие болды.
Бір «Ал қысқа» өзі үшін ештеңе таңдаған жоқ. «Маған дыбыстар не үшін керек, - деп ойлады ол дауысты дыбыстарды тыңдап, - тыныш, үнсіз өмір сүрген жақсы». Ол әрқашан тыныш ».
Дауысты дыбыстар «Ал қысқасы» дыбысы шықпайтынын түсінді. Бірақ оның да бір түрі бар. Не істеу?
- Білесің бе? – дейді оған.– Дауыссыз дыбыстарға өтіңіз. Олардың көбірек дыбыстары бар, мүмкін сіздің үлесіңіз үшін жеткілікті.
Мен «және қысқа», - деп ойладым. Сосын ол тағы да есінеп, біраз ойланды.
«Бірақ маған, - дейді ол, - бұл дыбыстардың маған пайдасы жоқ сияқты». Менің жүктерім жеткілікті.
- Дыбыссыз қалай өмір сүресің? - дауысты дыбыстар абдырап қалды.
-Не, мүмкін емес пе?
- Мүмкін бұл мүмкін, бірақ бұл ыңғайсыз. Келісетіндерге барғаныңыз дұрыс, мүмкін сіз бірдеңе аласыз. «Ал қысқасы» екіленіп, екіленіп, кейін келіскендердің жұмысы аз болатынын, оларға көп дауыс қажет емес екенін түсінді де:
- Мен келісемін!
-Саған қандай дыбыс ұнайды? – деп келісетіндер одан сұрайды.
«Және қысқа» тұрады, ойлайды: қоңырауды алыңыз - қоңыраудан басыңыз ауырады, ысқырықты алыңыз - сіз ысылдайсыз, сіз жау жасайсыз; жоқ, ештеңе алмаған дұрыс. Сондықтан «Және қысқаша» шешім қабылдады және былай деді:
– Бұл дыбыстардың бәрі маған пайдасыз. Келіспеймін.
Жарайды, келіспесең келіспейсің, келісетіндер шешті, біреуді келісуге мәжбүрлей алмайсың.
«Қош бол, – дейді олар, – өзіңе ұнайтын жұмыс ізде». Әліппеде еңбексіз өмір сүре алмайсың.
«Ал қысқасы» қыдырып, қоныстанатын жер іздейді. Ал оны кім алады! Ол дауысты да, келіспеуші де емес, оның нақты мамандығы жоқ.
Көмекші жұмыстарда «және қысқаша» жету қиын. Ол дауысты L дыбысының I-ге айналуына көмектеседі, содан кейін ол сөзді аяқтайды, бірақ қалғандары өздігінен бір нәрсе болуы үшін - олай емес. Сіз айқайласаңыз да, «Ал қысқасы» үшін қиын. Мүмкін ол айғайлап жатқан шығар, бірақ сіз оны естисіз бе? Жартылай дауысты дыбыс өте әлсіз дауысты.

Екі құйрық
Бір бала ұзын құлақтары, үлкен артқы аяқтары және s-кішкентай-кіші құйрығы бар орман жануарының суретін салды. Және ешкім күмәнданбасын деп жануардың атын жазып алды.
Ғажайыптар осы жерден басталды...
Жануар кенеттен сөйледі!
- Бұл масқара! - ол айтты.
-Неге масқара?
- Әрине! - жануар ашуланды.
Бала таң қалды:
- Не болды? Не қойдай малайсың, не тауықтай қағып кетесің...
- Му-му-азапшы, сен кімсің! – деп күбірледі жануар.– Маған не істедің?..
- Ештеңе. Мен сені нашар тарттым ба?
- Жоқ, білуге ​​болады.
- Сонда не болды?
-3-неге мені кекеш қылдың? Мен кекеш емеспін, қоянмын!
Бала өзін ұстап алып, тағы бір құйрықты тартты, бірақ бұл жолы I әрпіне дейін. Ал жануар кекештенуді қойды.
«Рахмет,— деді ол.— Енді бәрі мені қоян деп айтатын болады!»
(А. Шибаев)

Дауысты дыбыс емес, дауыссыз дыбыс емес
Әліпбидегі әріптер қызықсыз.
- Ән айтамыз ба? – деді бірі көршісіне.
«Мен алмаймын», - деді ол мұңайып.
- Байқап көріңіз. Мен сияқты ән айт: и-и-и-и-и-и-и-и-и!..
- Ы...Ы...Ы...
-Сен шынымен алмайсың. Біртүрлі: барлық дауысты дыбыстар ән салады, бірақ сіз айтпайсыз.
- Мен дауысты дыбыс емеспін.
-Келісемін, әлде не?
-Ал мен келіспеймін.
-Сен кімсің?
- Мен... мен жартылай дауысты дыбыспын.
Мұндай нәрселер шынымен бар ма?
Мен жалғызбын...
Жарайды, жарты дауысты дыбыс кімге керек?
Ол бәріне керек. Көрдіңіз бе, мен де әліпбидемін.
Күте тұрыңыз - бұл өкінішті, солай емес пе?
«Тоқта» емес, «тоқта». Сондықтан мен пайдалы болдым!
Жарайды, тоқта. Неліктен сізде бұл белгі бар?
Өзіңіз ойлап көріңіз...
(А. Шибаев)

КӨҢІЛДІ МАТЕРИАЛ
Күлкілі өлеңдер

Йод жақсы
Йод зұлымдық емес.
Сіз бекер айқайлайсыз: «О-о-о!» -
Біраз йод бөтелкесін көріп тұр
Йод кейде күйіп кетеді, әрине,
Бірақ ол тезірек жазылады
Йод жағылған жара.
(В. Лунин)

Мен әрқашан жарықпен доспын.
Терезеде күн болса,
Мен айнадан, шалшықтанмын
Мен қабырға бойымен жүгіремін.
(Күншуақ қоян)

Басында түйме бар
Мұрында елеуіш бар,
Бір қол
Иә, және артқы жағындағы.
(Шәйнек)

Қайнағанда бу шығады,
Ол ысқырып, ыстықтан жарылады,
Қақпақ сықырлап, қағып тұр.
- Эй, мені алып кет! - деп айғайлайды.
(Шәйнек)

Пазлдар

Мен анама өзенге жүгіремін
Ал мен үнсіз қала алмаймын.
Мен оның туған баласымын,
Ал ол көктемде дүниеге келген.
(Крик)

Ол парақтарды шығарады
Кең ендік.
Күшті сабақтармен қамтамасыз етілген
Жүз өрескел, берік жеміс:
Егер сіз оларды айналып өтпесеңіз -
Сіз олардың барлығын өзіңіз табасыз.
(лопуха)

Ол далада ашулы, тікенді болып өсті,
Барлық бағытта инелер.
(лопуха)

Мен әрқашан жарықпен доспын.
Терезеде күн болса,
Мен айнадан, шалшықтанмын
Мен қабырға бойымен жүгіремін.
(Күншуақ қоян)

Басында түйме бар
Мұрында елеуіш бар,
Бір қол
Иә, және артқы жағындағы.
(Шәйнек)

Қайнағанда бу шығады,
Ол ысқырып, ыстықтан жарылады,
Қақпақ сықырлап, қағып тұр.
- Эй, мені алып кет! - деп айғайлайды.
(Шәйнек)

Жүнді тазалауда
Жіңішке аяқ билеп жатыр.
Болат аяқ киімнің астынан
Тігіс сыртқа шығады.
(Тігін машинасы)

Бұзылуы мүмкін
Пісіруі мүмкін
Қаласаңыз, құсқа кіріңіз
Айналуы мүмкін.
(Жұмыртқа)

Мақал-мәтелдер

Жүз сомың жоқ,
Жүз досың болсын.

Жаңа достар табу
Ескілерді жоғалтпаңыз!

Әркім өз ісіңмен айналысады,
Басқа біреуге нұсқамаңыз.

Халық ауыз әдебиеті, балалар рифмалары
Күшік
Біз «нан» ойнадық
Кімді жақсы көретініңді таңдаңыз.
Нан биік емес еді,
Ол үш жаста еді.
Ол қалай ойнауды білмеді
Ол еденге отырды да, ақырды.

Кітаптарды санау

Секіру арқандарын тезірек айналдырайық -
Көбірек көңілді жүгірейік.
Секірулеріңізді санаңыз
Ұсталып қалсаңыз, ұшып кетіңіз.

Жол бойында бір адам келе жатты,
Босағадағы дөңгелекті сындырды.
Қанша шеге - тез айт,
Уайымдама!



Кездейсоқ мақалалар

Жоғары