Olga Dybina - Kurzy seznamování s vnějším světem v seniorské skupině MŠ. Výpisy z tříd. Synopse integrované lekce o seznamování s vnějším světem s prvky triz ve skupině seniorů o seznamování s vnějším světem a znalostmi

Nominace: abstrakt lekce na téma nástroje.

Abstrakt lekce ve skupině seniorů o seznamování s vnějším světem

Předmět: Formování konceptu "Nástroje"

cíle:
1)
Rozšířit představy dětí o různých typech nářadí, o jejich využití v práci lidí různých profesí;

2) Doplňovat slovní zásobu, rozvíjet logické myšlení dětí;

3) Vzbudit zájem o to, proč jsou potřebné nástroje.

Zařízení: sada nářadí Nevím.

přípravné práce: při pohledu na nástroje.

Průběh lekce:

Úvodní část:

(Nástroje jsou na stole: váleček, pravítko, kartáč, kladivo, kleště, šroubovák)

Nevím:(Sedí poblíž modelu činnosti v podobě objektového žebříku). Na druhém schodu nemám moc místa. Chtěl jsem dát vše z tohoto stolu na druhý schod, ale nebylo dost místa. (Materiály jsou na druhém kroku a to jsou Nástroje). Proč mě mate...?! Pravítko ze dřeva, kladivo a kov, a dřevěné, kartáč na boty - štětina ... (Jsou z materiálů, je třeba je opracovat).

vychovatel: Ano, nevím, děti vám to správně vysvětlují. Tyto položky mají jiné společné slovo. Řekni mu!

Děti: Nástroje!

vychovatel: Nástroje. Jak ale dospělí poznají nástroje mezi jinými předměty?

Nevím: Hádal jsem: všechno, co má rukojeti, jsou nástroje! Kladivo s rukojetí je nástroj a sejměte pravítko ... Sem můžete dát maminčinu tašku, protože má držadla ... Na dveřích je také klika (podívejte se na ni). Jen to sem nedávejte...

Děti: Smát se!

vychovatel:(směje se s dětmi). Ano... všechno jsem smíchal! Je nutné objasnit, zda lze dveře a tašku nazvat nástrojem?!

Hlavní část:

vychovatel: Nevím, jakou otázku řešíš?

Nevím: Proč říkáte „nástroje“, když jsou tak odlišné?

vychovatel: Je třeba dokázat Nevím, jak vypadá lopata, konev a hrábě?

Káťo, řekni mi to!

Děti: Věřím, že lopata, konev a hrábě jsou si podobné v tom, že fungují).

vychovatel:Že jo! Nástroj je předmět, se kterým se vykonává nějaká práce. Řekněme si společně, kdy se předmětu říká „nástroj“?

Děti: Nástroje jsou předměty, se kterými se vykonává nějaká práce.

Nevím: Nepamatuji si je, je jich tolik...

vychovatel: Nevím, nemusíte se učit nazpaměť, musíte se naučit klást si otázku.

Jakou otázku byste si měli položit, abyste se rozhodli, zda lze předmět nazvat nástrojem?

Děti: Mohou pracovat?

- Co mohou dělat?

vychovatel:Že jo!

Nevím: Mám takový předmět, ale nevím co to je?

vychovatel:(Zobrazuje nástroj, který děti neviděly nebo o něm nevědí, že jde o posuvné měřítko. Slovník jej definuje takto: „měřicí přístroj (posuvné měřidlo) skládající se z kovového pravítka s natištěnou stupnicí a dvou lícnic – jedné pevně spojené s toto pravítko a druhé po něm klouzající; slouží k měření tloušťky předmětů nebo šířky otvoru“).

vychovatel: Ptejte se, abyste se rozhodli, zda je to nástroj nebo ne?

Děti: jak se jmenuje? (Třmeny).

- Proč je to potřeba? (Je potřeba pro měření)

vychovatel: Výborně! Pomocí posuvného měřítka můžete měřit tloušťku předmětu, uvnitř můžete měřit.

- Tak co to je, protože dělají práci - měří tloušťku předmětu nebo šířku díry?

Děti: Nástroj.

vychovatel: jmenuje se to?

Děti: Třmeny.

vychovatel: A teď si trochu odpočineme.

Prstová gymnastika

Tanechko, vem si jehlu,

Ušít košili a tričko

Kalhoty, halenka a šaty,

A oblékněte panenku Káťu. Ukažte ukazováček pravé ruky - jehlu. Otáčejte ukazováčkem kolem každého prstu levé ruky. Opakujte s druhou rukou.

vychovatel: Chlapi, podívejte, co to je? (ukazuje dalekohled)

Nevím: Pochopil jsem to. Ale to samozřejmě není nástroj, nevypadá to jako třmen.

vychovatel: Pokládejte si otázky.

- Jaká je první otázka?

Děti: Jaké je jeho jméno?

vychovatel: Pokud to není podobné, pak je název jiný.

- Odpovědět!

Děti: Dalekohled.

vychovatel: Jaká je druhá otázka?

Děti: Proč je to potřeba? nebo

- Zvládnou tu práci?

vychovatel: Podívali jste se na to někdy?

Děti: Ano!

vychovatel: co viděli?

Děti: Na jedné straně je všechno malé a na druhé je všechno velké.

vychovatel: Na jednu stranu se podíváte do těchto brýlí, co bylo daleko, stane se blízkým a vše zvážíte. A když to otočíte a podíváte se, co je blízko, stane se daleko a stane se malým.

— Kdo potřebuje dalekohled, co myslíte?

Děti: Když jdeš do divadla.

vychovatel: A v práci?

Děti: Kapitán!

vychovatel: A co s nimi kapitán lodi udělá?

Děti: Ujasňuje cestu, dívá se daleko před sebe, pozoruje, zda jsou protijedoucí lodě, aby se nesrazily, nebo předměty, které mohou loď překážet.

vychovatel: Dá se tedy dalekohled nazvat nástrojem?

Děti: Ano.

vychovatel: Jsou ve skupině další nástroje?

Děti: Oni volají.

vychovatel: Pomozme Dunno vybrat nástroje mezi různými položkami!

- Jak určíte?

Děti: Zeptejte se sami sebe: Co dělají?

vychovatel: Tady jsou přesýpací hodiny!

- Je to nástroj?

Děti: Ano! Mohou měřit čas.

vychovatel: Stojan na knihy?

Děti: Nástroj slouží k tomu, aby bylo pohodlné sledování a čtení knihy.

vychovatel: Kbelík?

Děti: Nástroj. Aby se umyla podlaha, aby byla skupina čistá.

Shrnutí lekce:

vychovatel: Nevím, rozumíte, co jsou nástroje?

Nevím: Ano! Nástroje jsou předměty, které vykonávají nějakou práci.

vychovatel: Jaké otázky si musíte položit, abyste zjistili, co je to nástroj?

Děti: Jaké je jeho jméno?

- Co mohou dělat?

- K čemu to je?

vychovatel: Přesně tak, výborně kluci!

- Doma požádejte rodiče, aby ukázali nástroje, které jsme ve skupině neviděli!

Nominace: abstrakt otevřená lekce PROTI seniorská skupina.

Pozice: učitel nejvyšší kvalifikační kategorie
Místo výkonu práce: MADOU č. 232 "Mateřská škola kombinovaného typu"
Místo: Kemerovo, Kemerovský region

Lenura Murtazaeva
Abstrakt lekce o seznámení se s vnějším světem ve skupině seniorů "Zvířata v přírodě a doma"

Software obsah:

Pokračujte v seznamování s charakteristikou divokých a domácí mazlíčci; naučit je rozlišovat a pojmenovávat dospělé zvířata a jejich mláďata; formulář smysl pro smysl zvířata v přírodě i pro lidi.

Rozvíjet souvislou řeč dětí. Pěstujte lásku k domácí a divoká zvířata schopnost pozorně naslouchat, rozvíjet se kognitivní proces.

Zařízení:

Zápisník, zobrazovací materiál, karty zobrazující divoké a domácí zvířata na dítě; letáky a obrazové materiály, tužky, letáky.

práce se slovní zásobou: stádo, stádo, stádo, pastýř.

hýbat se třídy.

Psychogymnastika "Dobrá nálada".

pečovatel: Všechny děti se shromáždily v kruhu,

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.

Držme se pevně za ruce

A usmívejte se na sebe!

pečovatel: Kluci, dnes vás zvu do světa zvířat. (hudba hraje "Ve světě zvířat» ) Nyní budu hádat hádanky a vy budete hádat a ukazovat karty zvířat.

pečovatel: Dělá hádanky.

Kdo nás potká u dveří

Celý den v tichu, zaspal,

A začíná štěstím

hlasitě štěkat: "Haf haf haf!"?

Děti: Pes.

pečovatel: Kdo chodí na vodítku,

Okusování trávy na kopci

A čekání na hostitelku,

Osamělý brečí: "Já-e-e"?

Děti: Koza

pečovatel: Rusovlasá hostitelka

Přišel z lesa

Počítal jsem všechna kuřata

A vzala to s sebou.

Děti: Liška.

pečovatel: Kdo vždy dokonale ví

Co vařím k snídani

A běží až k pánvi,

Hlasité chrochtání "Oink - oink"?

Děti: Prase.

pečovatel: citlivý, pokrytý jehlami,

Bydlím v díře pod stromem.

I když jsou dveře dokořán otevřené,

Ale zvířata ke mně nechodí.

Děti: Ježek.

pečovatel: Kdo se pase na trávníku,

Bez panamy a bez trička,

Odhání škodlivé mouchy

A dlouze mumlá: "Moo-u-u".

Děti: Kráva.

pečovatel: Celou zimu dlouho spal,

Cucal si pravou tlapu,

A probudil se - začal řvát.

Toto zvíře je les.

Děti: Medvěd.

Když chlapi hádají hádanky, učitel pověsí na tabuli obrázek s obrázkem domácí nebo divoké zvíře.

pečovatel: Zavoláme ti to znovu zvířat. (Děti se ve výpisu střídají zvířata zveřejněná na tabuli). - Kdo je to? (učitel ukazuje pouze na domácí mazlíčci)

Děti: Kráva, pes, koza, prase.

pečovatel: Výborně. Jak je lze nazvat zvířat?

Děti: Domácí výroba.

pečovatel Otázka: Proč se jim tak říká?

Děti: Protože se o ně stará člověk, nemohou se o sebe postarat.

pečovatel: To je pravda, člověk se starej o své domácí mazlíčci, staví je obydlí: kráva - chlév, prase - vepřín, kůň - stáj, pes - budka. Pro to Domácí mazlíčci pomoci člověku v životě. Jak pomáhají?

Děti: Kráva - dává mléko, kočka - chytá myši, kůň - nosí břemena, pes - hlídá dům.

pečovatel: A kdo to je? (učitel ukazuje na divočinu zvířat)

Děti: Liška, ježek, medvěd.

pečovatel: Jak je lze pojmenovat zvířat?

Děti: Divoký zvířat.

pečovatel Otázka: Proč se jim tak říká?

Děti A: Protože se o sebe starají. divoký zvířat Jídlo dostávají sami, nikdo se o ně nestará.

pečovatel: Jaké jsou vlastnosti zvířat?

Děti: Tlapy, kopyta, rohy, ocas, vlna.

pečovatel: Výborně! Zatímco jsme hádali zvířat, Všechno zvířata popletená. Pomozte mi uklidit. (Děti se dívají na obrázek na obrazovce notebooku a rozdělují, kdo kde bydlí).

Hra "Kdo kde bydlí"

pečovatel: Co je to?

Děti: Vesnický dům. Žijí tam Domácí mazlíčci.

pečovatel: A tohle?

Děti: Les. A tady žijí ti divocí zvířat.

pečovatel: Výborně! Každý dělal svou práci.

pečovatel: Teď ti přečtu báseň a ty posloucháš.

Liška má ostrý nos, má chlupatý ocas.

Kožich z červené lišky, Nevýslovná krása.

Jsem lovec ptáků! Jsem mistr v chytání kuřat!

Až to uvidím, připlížím se a tiše se schovám.

Až skočím a chytnu, vezmu děti do norky.

pečovatel: A jaká liška zvíře?

Děti: Liška divoká zvíře je velmi mazaná.

pečovatel: Prosím, řekněte mi, že léto je velké skupina krávy se pasou na louce. Jak se tomu dá říkat velké skupina krav, ve slově?

Děti: Stádo.

pečovatel: A kdy se pasou koně?

Děti: Tabun.

pečovatel: A kdo je krmí?

Děti: Pastýř.

pečovatel: A když v lese běhá spousta vlků, společně, jak se jim dá jedním slovem říkat?

Děti: Vlčí smečka.

pečovatel: A teď se pojďme pozdravit zvířat.

Prstová gymnastika "Veselé setkání"

Ahoj koťátko!

Ahoj kozo!

Ahoj štěně!

A ahoj kachna!

Ahoj, vtipné, vtipné prase

pečovatel: Nyní navrhuji zahrát si hru "Najdi svou mámu".

Hra "Najdi svou mámu".

(Děti sedí u svých stolů, na stolech jsou listy s obrázkem zvířat, děti kreslí šipky od dospělého zvíře k dítěti pracovat v párech).

pečovatel: Pojďme si společně ověřit, zda jste úkol splnili správně nebo ne! (učitel ukáže předem připravenou správnou odpověď a zkontroluje s dětmi). Výborně chlapci! Pro každé dítě jste našli matku. A teď si trochu odpočineme.

Fizkultminutka.

Medvěd vylezl z doupěte,

Podíval se na dveře.

K rychlému nabrání síly

Medvěd otočil hlavu

Naklánět se tam a zpět

Tady se prochází lesem.

Medvěd hledá kořeny

A shnilé pařezy

Obsahují jedlé larvy.

Vitamíny pro medvěda

Nakonec se medvěd najedl a posadil se na kládu.

pečovatel: Kluci, jak ten medvěd vrčí? Pojďme se sejít! (R-r-r-r) Trochu jsme si odpočinuli. Chlapi, co myslíte, že jedí domácí a divoká zvířata? Podívejte se na obrazovku a řekněte mi, kdo co jí?

Hra "Kdo co jí".

Děti si prohlížejí obrázky jídla na obrazovce notebooku zvířat a distribuovat je zvířatům.

pečovatel: Pojďme zkontrolovat. Co žere kráva?

Děti: Seno, tráva.

pečovatel Otázka: Co jí kočka?

Děti: Ryba, ráda pije mléko.

pečovatel Otázka: Co jí králík?

Děti: Mrkev, zelí.

pečovatel: Co jí medvěd?

Děti: Med, bobule, ryby.

pečovatel: Děti, jste všichni skvělí! všichni víte o zvířat. Tady jsme s vámi a navštívili jsme svět zvířat. O čem zvířat mluvili jsme dnes?

Děti: O domácí a divoká zvířata.

pečovatel: Kluci zvířat musí být chráněn a milován. Na tomto našem třída skončila.

Související publikace:

Abstrakt lekce o seznámení s vnějším světem "Zvířata Arktidy a Antarktidy" GCD o seznámení s okolním světem v přípravná skupina. Pedagog (Agapova Yu. Yu.) MBDOU č. 379 Programové úkoly: - Upevnit.

Téma: „Doprava. Pomoc Dr. Mashinkové Cíle: Vzdělávací: 1. Pokračovat v seznamování dětí s různými druhy dopravy 2. Cvičení.

Shrnutí GCD o seznámení se s vnějším světem v seniorské skupině "Zvířata studených a horkých zemí" Téma: "Zvířata chladných a horkých zemí" Účel: Systematizovat představy dětí o schopnosti zvířat přizpůsobit se svému prostředí.

Účel: rozšířit představy dětí o vlastnostech vody (kapalná, pevná, ve formě páry, průhledná, barevná). 1. Formujte znalosti dětí.

Aktuální strana: 1 (celková kniha má 5 stran) [úryvek k dispozici: 1 stran]

písmo:

100% +

Olga Vitalievna Dybina

Kurzy seznamování s vnějším světem ve skupině seniorů mateřská školka. Poznámky k lekci

Úvod

Tato příručka pomůže úspěšně organizovat a provádět práce na seznamování dětí ve věku 5–6 let s vnějším světem (objektivním prostředím a jevy společenského života).

Aby se učitelům usnadnilo plánování práce na této části programu, je obsah práce prezentován tematicky. Každé téma je pokryto: je nabízen přibližný průběh lekce, lekce hry nebo hry. Učitel může při plánování hodin projevit kreativitu, zařadit variabilní hru, problémové situace, díky čemuž bude práce s dětmi ještě úspěšnější a smysluplnější.

Studium každého tématu může být doplněno herním úkolem (puzzle, rébusy, hádání výkresů atd.). Herní úkoly jsou uvedeny v pracovním sešitu (Dybina O.V. Znám svět: Pracovní sešit pro děti 5–6 let. - M .: TC Sphere, 2009).

Učitelé by měli věnovat zvláštní pozornost skutečnosti, že při seznamování s vnějším světem je nemožné:

- omezit se pouze na monolog-příběh o předmětech, jevech reality - do hodin je nutné zařadit co nejvíce akcí (sednout si na židli, pohovku, obléknout se a projít se v ní, pozvat matku, pohostit vaše babička atd.);

- přetěžovat děti velkým množstvím otázek;

- zredukovat organizaci práce s dětmi pouze na formu kognitivních činností.

Seznamování s vnějším světem musí být prováděno v souladu s psychologickými charakteristikami, výběrem adekvátních forem, prostředků, metod a technik interakce, aby byl tento proces přístupnější a efektivnější.

Ve starší skupině se seznamování s vnějším světem provádí jak ve formě her-aktivit, tak ve formě samotné didaktické hry, kdy pravidlo hry reguluje jednání a vztahy dětí a správné řešení problémů. je dosažení cíle hry. Při organizování a vedení her, aktivit, didaktických her je důležité vytvořit atmosféru, která každému dítěti umožní realizovat svou činnost ve vztahu k okolnímu světu.

Didaktické hry lze využít jak při společných činnostech dětí a dospělých, tak při samostatných činnostech předškoláků a také k podnícení aktivity dětí v procesu poznávání okolního světa.

Příručka poskytuje doplňkový materiál: možnosti her, činností, her, cvičení, zábavy určené pro použití při práci s dětmi mimo vyučování, na vycházce.

Pro seznámení dětí starší skupiny s vnějším světem (objektivní prostředí a jevy okolního světa) jsou vyhrazeny 2 třídy měsíčně.

Na vývoji a testování tříd se podílel pedagogický sbor MŠ č. 179 "Sněženka" ANO DO "Planeta dětství" Lada "města Tolyatti, vedoucí - Palenova Nadezhda Petrovna, metodička - Kuzněcova Natalia Grigoryevna. o seznámení s prací dospělých.

Manuál navrhuje přibližné rozložení materiálu na akademický rok. Učitel může materiál distribuovat po svém, v souladu se svátky v měsíci (říjen - Den učitelů; únor - Den obránce vlasti, duben - Den kosmonautiky atd.) nebo v závislosti na dostupnosti materiálu.

Distribuce materiálu pro akademický rok



Pokračování tabulky.



Pokračování tabulky.



Pokračování tabulky.


Ukázkové poznámky ke třídě

září

1. Předměty usnadňující práci člověka v běžném životě

Softwarový obsah. Utvářet představy dětí o předmětech, které usnadňují práci člověka v každodenním životě; dbejte na to, aby člověku sloužily a měl by s nimi zacházet opatrně; posílit myšlenku, že předměty mají různé účely.

Materiál. Obrázky zobrazující různé předměty, včetně předmětů, které usnadňují práci člověka v každodenním životě. Podklady: velké karty se dvěma řadami buněk, každá po třech buňkách (buňky v horní řadě ukazují tři předměty, na kterých se provádějí pracovní operace, ve spodní řadě jsou prázdné buňky) a malé karty s obrázky předmětů, které usnadňují odpovídající pracovní operace doma.

Postup lekce

Učitel začíná hodinu rozhovorem: „Kluci! Dívejte se pozorně kolem sebe a řekněte, co vás obklopuje.

Děti říkají, že jsou obklopeny mnoha různými předměty, vyjmenujte je.

Vychovatel. Do jakého světa patří všechny tyto předměty: přírodní nebo uměle vytvořené? (Na člověkem vytvořené, protože je vyrobil člověk vlastníma rukama.) A proč si člověk vymyslel stůl, postel, skříň, pračku, televizi, auto a spoustu dalších věcí?

Děti říkají, že jakákoliv věc je k něčemu potřebná, každá věc plní svou funkci.

Vychovatel. Že jo. Každá věc má svůj účel a je k něčemu nezbytná. Například stůl je potřeba k tomu, abyste u něj mohli psát nebo u něj jíst. Lidé sedí na židlích, vaří jídlo na elektrickém nebo plynovém sporáku. Jsou předměty, se kterými člověk pracuje, předměty, kterými kreslí, a jsou i předměty, které člověku usnadňují práci v běžném životě. Znáte takové předměty? Moje hádanky vám pomohou některé z nich zjistit.


V naší kuchyni po celý rok
Santa Claus žije ve skříni.
(Lednička)

Nemám nohy, ale chodím
Není tam žádná ústa, ale řeknu
Kdy spát, kdy se probudit
Kdy začít pracovat.
(Hodinky)

Ochotně polyká prach,
Není nemocný, nekýchá.
(Vysavač)

Zpátky pak vpřed
Parník pluje.
Stop - smutek,
Propíchne moře.
(Žehlička)

Děti hádají hádanky a s pomocí učitele vysvětlují, jaké jsou výhody těchto předmětů.

Vychovatel. Ukážu vám různé obrázky. Buď opatrný! Pokud je na obrázku předmět, který člověku usnadňuje práci v běžném životě, tleskněte rukama, a pokud se jedná o jiný předmět, netleskejte.

Poté se hraje hra „Kdo potřebuje...?“, jejímž cílem je rozvíjet schopnost určovat účel předmětů, které usnadňují práci v každodenním životě, navazovat příčinné vztahy mezi pracovním procesem v každodenním životě a předmětem, který jej usnadňuje. Používají se letáky: velké karty se dvěma řadami buněk, každá po třech buňkách (buňky horní řady zobrazují tři objekty, na kterých se provádějí pracovní operace, ve spodní řadě jsou prázdné buňky) a malé karty s obrázky předmětů, které usnadnit odpovídající pracovní operace doma. (Přibližná korespondence: chléb - kráječ chleba, oblečení - pračka atd.)

Děti si vyberou jednu velkou kartu. Malé karty leží lícem dolů na stole. Učitel vezme malé kartičky po jedné, ukáže je dětem, pojmenuje předmět a zeptá se: „Kdo potřebuje ...“.

Dítě, které tuto kartu potřebuje, odpoví a vysvětlí svou volbu: "Potřebuji mixér na šlehání těsta." Hra je považována za ukončenou, když jsou všechny prázdné buňky uzavřeny. Vyhrává ten, kdo jako první zavře buňky na své kartě.

2. Moje rodina

Softwarový obsah. I nadále u dětí formovat zájem o rodinu, členy rodiny. Povzbuzujte k volání jmen, patronymií členů rodiny; mluvit o své profesi, čím jsou, co rádi dělají doma, co dělají v práci. Pěstovat citlivý přístup k nejbližším lidem – členům rodiny.

Postup lekce

Učitel přečte řádky poezie a vyzve děti, aby určily téma lekce:


Velmi moudří dědové
Dvě babičky jsou krásné.
Tati, moje máma -
Tohle všechno je moje...
(Rodina)

Učitel zaměří pozornost dětí na slovo „rodina“ a nabídne odpověď na otázku: „Z kolika slov se skládá“ rodina? Pojďme zkontrolovat". Děti jmenují členy rodiny a počítají (dvě babičky, dva dědečkové, matka, otec a dítě). Dále děti určují charakteristickou odlišnost každé rodiny – jde o podobnost členů rodiny. Děti říkají, na koho z členů rodiny se podobají.


Podívej se na mě -
komu se podobám?
Třešňové oči, jako má táta
Slunečný úsměv - maminky.
Barva vlasů jako u dědy
Nos je určitě babička.
Všichni v rodině tvrdě pracovali
Že jsem se takhle narodil!

Poté děti určí druhý charakteristický rozdíl rodiny – společné příjmení. Jsou požádáni, aby uvedli jména svých rodičů.

Tělesná výchova minuta


Mám rodinu -
Je velmi přátelská.
S maminkou pečeme palačinky (Imitace pohybů.)
Bezkonkurenční lahodnost!
S dědou kopeme postele. (Imitace pohybů.)
S babičkou sázíme květiny. (Imitace pohybů.)
S tátou hrajeme fotbal (Imitace pohybů.)
Kopeme míč do brány.
velmi miluji (Obtočte ruce kolem sebe.)
Vaše milá rodina.

Učitel upozorňuje děti na skutečnost, že kromě příjmení a jména má každá osoba patronymii. Patronymie je dáno dítěti jménem otce, například pokud je otcem Sergei, pak je patronymie dítěte Sergejevič.

Hra "Pojmenujte patronymie" se koná.

Učitel volá mužské jméno, a děti říkají, jaké prostřední jméno z něj vypadne; dívky nazývají druhé jméno pro dcery a chlapci pro syny:

Alexandr - Alexandrovna - Alexandrovič;

Oleg - Olegovna - Olegovič;

Ivan - Ivanovna - Ivanovič;

Vasilij - Vasiljevna - Vasiljevič.

Po skončení hry je každé dítě požádáno, aby uvedlo své celé jméno, patronymii a příjmení.

Dále si učitel s dětmi povídá o povoláních a povoláních dospělých členů rodiny. Upozorňuje děti na skutečnost, že všem dospělým záleží na jejich dětech. Nejprve se o své maminky a tatínky starali, vychovávali je prarodiče a nyní se maminky a tatínkové starají o své děti a rodiče. Nezapomeňte, že až děti vyrostou, budou se starat i o své rodiče.

Pořádá se hra "Povolání mých rodičů".

Děti stojí v kruhu. Učitel hodí hráči míč do rukou a zeptá se: „Proč tvoje matka pracuje? Hráč odpoví plnou odpovědí: „Moje matka pracuje jako prodavačka“ – a vrátí míček učiteli.

Dále učitel přečte fráze napsané na tabuli: „Přátelská rodina“, „Silná rodina“, „ Šťastná rodina““, „Pečující rodina“, „Milující rodina“, „Zdravá rodina“ – a vyzývá děti, aby zvolily slova, která charakterizují jejich rodinu, a vysvětlila, proč si to myslí.

Když to shrnu, učitel říká, že děti vyrostou a každý bude mít svou rodinu. A to bude ta nejlepší rodina, kde se dospělí budou starat o děti a staré rodiče a děti budou poslouchat dospělé a ve všem jim pomáhat. A co je nejdůležitější, všichni se budou milovat a chovat se k sobě s respektem.

3. Co o sobě subjekt řekne

Softwarový obsah. Povzbuďte děti, aby vyzdvihovaly vlastnosti předmětů: velikost, tvar, barvu, materiál, části, funkce, účel; nadále zlepšovat schopnost popisovat předměty podle jejich charakteristik.

Materiál.Čipy (nejméně 10 kusů); předmětové obrázky: elektrospotřebiče, magnetofon, TV, telefon, pračka atd.; Algoritmus popisu objektu.

Postup lekce

Učitel vyzve děti ke hře „Co o sobě předmět vypráví“. Úkol: popište objekt zobrazený na obrázku podle algoritmu.

Děti si vyberou vůdce, určí pořadí, v případě potřeby zopakují významy podmíněných symbolů algoritmu.

Moderátor vybere libovolný obrázek zobrazující předmět a ukáže jej dětem. První účastník převezme algoritmus, pojmenuje jeden z rysů zobrazeného objektu, v případě správného vyjádření obdrží od vedoucího čip a předá kartu s algoritmem dalšímu účastníkovi. On jedná stejným způsobem. V případě chybného prohlášení vedoucí řekne: "Chyba" - a přenese právo na přesun na dalšího účastníka. Pokud účastník, který obdržel kartu s algoritmem, udělá dlouhou pauzu, pak po třech tlesknutí vůdce ztratí právo na pohyb a předá kartu s algoritmem dalšímu účastníkovi. Hra končí, když jsou všechny vlastnosti předmětu uvedeny podle algoritmu a hostitel už nemá žádné otázky nebo žetony došly. Vyhrává hráč s nejvíce žetony.

Hostitel má právo klást během hry otázky, které objasňují nebo doplňují jakoukoli vlastnost předmětu.

Vzorové otázky:

Jak položku správně používat?

Jaké jsou nejdůležitější části předmětu? (Bez čeho by položka nefungovala?)

- Kdo se podílel na vzniku objektu?

Co lidé používali, když tato položka neexistovala?

Co by se stalo, kdyby tento předmět nyní zmizel z lidských životů?

- Pro jaké profese tuto položku potřebujete?

Pokud hra pokračuje, hráč s největším počtem žetonů se stává vůdcem.

Poté učitel vyzve děti, aby se „proměnily“ v různé předměty umělého světa. Děti střídavě popisují „sebe“, tedy předměty, ve které se proměnily: jaký tvar, barvu, velikost, z jakého materiálu je vyroben, k čemu slouží, z jakých částí se skládá. Zbytek chlapů uhodne předmět. Učitel vyzve děti, aby si zapamatovaly vše, co o tomto předmětu ještě vědí: o jeho minulosti, kde lze toto téma vidět atd. Dětem, pro které je obtížné předmět popsat, by měl být nabídnut, aby použily algoritmus.

4. O přátelství a přátelích

Softwarový obsah. Rozšiřte si znalosti o vrstevnících, upevněte si pravidla přátelského přístupu k nim: sdílejte hračku, mluvte zdvořile, přívětivě, pokud je jeden z kluků ve skupině smutný, mluvte s ním, hrajte si, vždy pomáhejte, pomáhejte kamarádům.

Materiál. Obálka obsahující dopis a pohlednici.

Postup lekce

Na začátku lekce zazní zvuková nahrávka: "Kluci, pomozte!" (3krát). Učitel vyzve děti, aby určily, kdo je volá o pomoc. Přitahuje jejich pozornost k zrcadlu; zvuková nahrávka zní znovu: „Ano, já jsem zrcadlo. Naše království je v nesnázích. Zlý král se pohádal se všemi dospělými a dětmi našeho království. A nyní se jmenuje „Království křivých zrcadel“. Ale to je polovina potíží – dnes se král rozhodl popravit toho nejčestnějšího, nejstatečnějšího, nejlaskavějšího chlapce, kterého se jeho čarodějnictví nedotklo. Jmenuje se Gurd. Potřebuje vaši pomoc. Pokud jste přátelští a odvážní kluci, pak si pospěšte - zbývá velmi málo času.

Učitel, podněcující zájem dětí, zjišťuje, co pochopily ze sdělení zrcadla. Po vyslechnutí kluků je upozorní na obálku s nápovědou, která obsahuje kartu a dopis. Mapa ukazuje trasu skládající se z pěti úkolů. V dopise jsou rozluštěny úkoly.

Cvičení 1. Zpívejte píseň o přátelství.

Děti nabízejí možnosti a předvádějí "Píseň přátelství".

Úkol 2. Vyjmenuj pět přísloví o přátelství, přátelé.

Děti volají: „Starý přítel je lepší než dva noví“, „Jeden za všechny a všichni za jednoho“, „Zemři sám, ale pomoz kamarádovi“, „Přátelství je silné skutky“, „Přátelé se poznávají v nesnázích“ . Pokud mají děti potíže, učitel jim pomůže.

Tělesná výchova minuta

Děti ve dvojicích napodobují zvyky zvířat v souladu s textem básně.


Všichni jsou na světě přátelé.
Dospělí a děti jsou přátelé
Ptáci jsou mezi sebou přátelé.
Hadi jsou pod horou přátelé.
Zajíci jsou přátelé na trávníku,
Medvědi, vlci jsou přátelé v hejnu.
Ryby jsou pod vodou přátelé.
Ty jsi se mnou a já jsem s tebou! (Obejmi dítě vedle sebe.)

Úkol 3. Hra "Kdo je přítel?".

Učitel čte řádky poezie a děti, pokud to udělá skutečný přítel, tleskají rukama a řeknou: „Ano!“ A pokud by to neměly dělat, pak mlčí. (Určitě prohrajte první situaci, aby kluci pochopili pravidla hry.)


Vždy je se mnou v nesnázích
Jdu za ním jako hora.

Utěšuje mě, když pláču
Ten problém se mnou vyřeší.

Nikdy nejezte kradmo -
Švestky, hrušky, čokolády.

Nebude šikanovat
A škádlit a vyvolávat jména.

Vždy je špinavější než noc.
Pošlapává květiny na záhonu.

Nezačíná rvačky
A psům to neublíží.

Vzal od dětí -
Panenka, medvěd, sklápěč.

Pomůže zalévat květiny.
A odložte také hračky.

Podělí se o hračku
Knížka, panenka, chrastítko.

Cení si našeho přátelství
Vždy mi spěchá pomoci.

Úkol 4. Děti jsou vyzvány, aby nakreslily slunce, které rozptýlí mraky nad věží, ve které je Gurd uvězněn.

Povinné podmínky:

– musíte kreslit všechny najednou;

- Na kreslení je vyhrazeno 5 sekund.

Učitel vyzve děti, aby prodiskutovaly hlavní podmínku - kreslit všechny dohromady a dokonce i na chvíli. Vede je k závěru: každý by měl kreslit najednou a rozdělovat práci; jedno dítě nakreslí kruh a teprve potom všechny děti nakreslí paprsek současně.

Děti stojí kolem stolu, na kterém leží list papíru na kreslení. Učitel zadá povel a počítá čas.

Úkol 5. Učitel napíše slovo Gurd na papír, poté vezme zrcátko, položí ho na papír a požádá děti, aby přečetly přijaté slovo. Právě toto slovo bude klíčem k věži. Děti ve sboru čtou: "Příteli." Jakmile děti řeknou toto slovo, ozve se zvuk rozbitého skla a pak se ozve hlas chlapce Gurda: „Děkuji vám, to jsem já – Gurd. Zachránil jsi mě a teď určitě naučím děti své země být přáteli stejně jako vy. A až se všichni spřátelíme, určitě k vám zavítáme. Děkuji! Sbohem přátelé!"

Učitel a děti se loučí s Gurdem. Na závěr paní učitelka říká, že děti úkoly zvládly díky kamarádství. Dnes všem ukázali, jak být přáteli, jací přátelé by měli být a jak si přátelství vážit.

5. Sběrač papíru

Softwarový obsah. Rozšiřte představy dětí o různých typech papíru a jeho kvalitách; zlepšit schopnost identifikace předmětů podle vlastností materiálu.

Materiál. Vzorky odlišné typy papír; papírové předměty (album, noviny, krabice atd.).

Postup lekce

Učitel předem rozloží na stoly vzorky různých druhů papíru. Děti papír zkoumají a učitel je vybízí, aby zdůrazňovaly jeho kvalitativní vlastnosti, klade otázky o tom, co to je, jak ho lze určit – hladký nebo drsný, tlustý nebo tenký. Kluci žehlí povlečení, ohmatávají, odpovídají na otázky.

Poté učitel vyzve děti, aby list papíru zmačkaly (zmačkaly), roztrhaly ho na kousky (roztrhly), stáhly okraje v různých směrech (celistvost listu je narušena, materiál je proto křehký), list položil papíru v nádobě s vodou (mokrou). Učitel předvádí pálení papíru pomocí lihové lampy a zápalek. Děti společně s učitelem vymyslí algoritmus pro popis vlastností papíru.

Poté učitel přečte telegram od sběratele, který sbírá různé druhy papíru. Jezdí po městech a vesnicích a všem vypráví o své sbírce. Ale v našem městě měl průšvih: foukal silný vítr a jeho sbírka se rozprchla a část sbírky spadla do skupiny. Učitel vyzve děti, aby hledaly vzorky papíru (učitel je předem schová ve skupinové místnosti). Děti přinášejí nalezené vzorky.

Ozve se zaklepání na dveře, vstoupí sběratel (dospělý), seznámí se s dětmi, popovídá o svém koníčku a hlásí, že má rozepsané nejrůznější papíry. Vyzve děti, aby si práci zorganizovaly takto: pojmenuje druh papíru a děti ukáží ukázku. Během lekce sběratel vysvětlí účel každého druhu papíru. Dále každé dítě na základě sestaveného algoritmu popíše vlastnosti nalezeného typu papíru.

Závěrem lze říci, že existuje didaktická hra Najděte podobnosti a rozdíly.

Učitel zavolá druh papíru a děti musí najít na stole předmět vyrobený z tohoto typu papíru (kartonová krabice, noviny, album, květina z vlnitý papír atd.). Učitel tak přivádí děti k pochopení, že všechny nalezené předměty jsou sice z papíru, ale z různých druhů papíru.

6. Mateřská škola

Softwarový obsah. Povídejte si s dětmi o tom, proč se tak školka jmenuje (protože děti jsou „vychovávány“, opečovávány a opečovávány jako rostliny na zahradě). Ukažte společenský význam MŠ: rodiče pracují, jsou klidní, protože v době jejich nepřítomnosti se o děti starají zaměstnanci MŠ. Zaměstnancům mateřských škol je třeba poděkovat za jejich péči, jejich práci respektovat a zacházet s ní opatrně.

Materiál. Obrázky zobrazující pracovníky mateřské školy (učitel, asistent pedagoga, kuchař, pradlena atd.).

Postup lekce

Učitel vyzve děti, aby hádaly hádanku:


Na stromech jsou hrušky, třešně,
Hromada meruněk
Jabloně nemají konce
To je naše ovoce... (zahrada).

Ukáže obrázek sadu a připne jej na tabuli.

Klade dětem otázky: „Kdo pracuje na takové zahradě? Jaká je práce zahradníka? Musí být slyšet slova: pečuje o stromy, chrání je před chorobami, bojuje se škůdci, zalévá, roste.


Má růže a tulipány,
A sedmikrásky šustí.
Mečík, pivoňky -
Tohle je naše květina... (zahrada).

Učitel ukáže dětem ilustraci znázorňující květinovou zahradu a upevní ji na tabuli.

Klade dětem otázky: „Kdo pracuje na takové zahradě? Jaká je práce zahradníka? Musí být slyšet slova: stará se o květiny, chrání je před chorobami, bojuje se škůdci, zalévá, roste.

Učitel vymyslí třetí hádanku:


Jaký úžasný dům
V tom domě je spousta chlapů.
Hrají a zpívají písničky.
Tento dům je domovem našich dětí… (zahrada).

Učitel předvede ilustraci zobrazující mateřskou školu a upevní ji na tabuli. Upozorňuje děti na opakované slovo „zahrada“.

Klade otázky: „Kdo pracuje v mateřské škole? Jaká je jejich práce? Poslouchá odpovědi dětí a zavěšuje na tabuli obrázky znázorňující zástupce profesí, které děti jmenují. Uspořádá obrázky v podobě okvětních lístků heřmánku do kruhu, přičemž střed ponechá volný.

Učitel vede děti k závěru: všichni tito lidé pracují pro děti. Na střed heřmánku je připevněn střed s vyobrazením dětí.

Pozornost! Toto je úvodní část knihy.

Pokud se vám začátek knihy líbil, můžete si plnou verzi zakoupit u našeho partnera - distributora legálního obsahu LLC "LitRes".

Obsah programu:

Upevnit základní pojmy: „zdraví“, „čistota“, „hygienické potřeby“, „laskavost“, „správná výživa“;

Naučte děti pravidlům bezpečného chování;

Rozvíjet pozornost, paměť, myšlení, představivost;

Materiály použité v lekci:

Zrcátko, atrapy potravin, obrázky „hygienických potřeb“, moduly, obrázky „Smeshariki“, balónky, košíky (3 ks), obrázek slunce, stuhy podle počtu dětí, multimédia, magnetofon.

Průběh otevřené lekce o seznámení se s vnějším světem ve střední skupině

Pedagog: Dobrý den, milé děti. Dnes jsem vás přišel navštívit, abych se vydal na kouzelnou cestu. Podívejte se, kolik máme hostů. Pojďme je pozdravit. "Ahoj!"

Pedagog: Kluci, nejen že jsme vás pozdravili, ale popřáli zdraví sobě i hostům a hosté nám přáli zdraví.

Kluci, co musíte udělat, abyste byli zdraví? (odpovědi dětí)

Pedagog: A nyní vás zvu do království „Zdraví“. (hraje hudba)

Abychom se se mnou uzdravili, nepotřebujeme transport.

Kouzelné zrcadlo nás nezklame

Zdraví nás rychle přivede do říše.

Abyste se dostali do kouzelného království, musíte se podívat do kouzelného zrcadla a usmát se na něj. (děti se dívají do zrcadla a usmívají se)

vychovatel:

Takže jsme skončili v říši „Zdraví“ a ocitli jsme se na první mýtině „Zdravé stravování“.

Třicet dva legračních zubů

Přilnutí k sobě

Spěchání nahoru a dolů

Ohlodávají chleba, hlodají ořechy.

Kluci, usmějte se na sebe a podívejte se, kolik máte zubů? Jak jsi krásná, když se usmíváš.

Pedagog: Podívejte, na této mýtině jsou dva zuby. Co je to za zub? (ukazuje legrační zub)

Děti: Veselé.

Učitel: Proč je vtipný?

Děti: Je bílý, zdravý.

Pedagog: Co je to za zub? Proč je smutný? (ukazuje smutný zub)

Děti: Má díru, je nemocný, má kazy.

Pedagog: Abyste byli zdraví, musíte správně jíst. Myslím, že víte, které potraviny jsou zdravé a které nezdravé. Pojmenujte zdravé potraviny, pojmenujte nezdravá jídla. Nyní vám doporučuji zahrát si hru: Užitečné a škodlivé produkty “(děti dávají atrapy jídla do dvou košů).

Výborně, vidím, že toho o zdravém stravování víte hodně.

Pedagog: Nyní poslouchejte kouzelné hádanky, které nás zavedou na další mýtinu." Pravidla bezpečného chování».

Hádanky o nebezpečných předmětech:

Pokud je dobře nabroušený,

Všechno velmi snadno řeže

Chléb, brambory, řepa, maso,

Ryby, jablko a máslo.

Toto je stísněný - stísněný dům:

V ní se choulí sto sester.

A kterákoli ze sester

Může vzplanout jako oheň.

bafám, bafám, bafám,

Už se mi nechce horko.

Víko hlasitě zarachotilo.

"Pij čaj, voda se vaří!"

Je plný starostí.

Zkušený nástroj -

Ne velký, ne malý

Stříhá a stříhá.

(nůžky)

V lněné zemi podél řeky Sheet

Loď pluje tam a zpět,

A za ním takový hladký povrch – ani vráska, která by nebyla vidět.

Pedagog: Kluci, tady jsme v mýtině "Pravidla bezpečného chování." A na této mýtině žijí Smeshariki, smutní a veselí, kteří s vámi chtějí hrát hru "Užitečné a škodlivé rady." Budu vám klást otázky, a pokud souhlasíte, tak zvedněte Smesharika, který se usmívá, a pokud nesouhlasíte, pak Smesharik, který je smutný.

Hra Užitečné a škodlivé tipy

Sedět u stolu, mávat nožem a vidličkou;

Mluvte bez žvýkání jídla;

Při jídle používejte ubrousek;

Vezměte knoflíky, kancelářské sponky, jehly do úst;

Hrajte si se sirkami;

nálada;

Otevřete dveře cizinci;

Užívání léků bez povolení dospělé osoby;

Dodržujte rutinu dne;

Zapínejte elektrické spotřebiče bez povolení dospělých;

Postavte se na parapet a vykloňte se z okna.

Výborně, nemýlili se a odpověděli správně. No, je čas jít na další mýtinu.

vychovatel:

Nabíjení máme moc rádi -

Každý chce být zdravý!

Pomáhá nám nabíjení

Méně pravděpodobné, že navštíví lékaře.

A teď jsme se ocitli na sportovním hřišti, kde uděláme fyzickou minutu.

Děláme fyzickou minutu (na hudbu)

Pedagog: A tato mýtina je kouzelná a žije na ní víla „Laskavost“, která z malých dětí dělá čaroděje. Postavte se do kruhu, podejte si ruce, zavřete oči. Nyní se z vás stanou malí čarodějové (zní kouzelná hudba). Otevřete oči, podívejte se na sebe a usmějte se. Dejte si navzájem teplo svých rukou. Vnímejte, jak k vám přicházejí ty nejlaskavější pocity spolu s teplem dlaní. Nyní se postavte ve dvojicích a držte se za ruce.

Usmívejte se na sebe laskavým úsměvem;

Věnujte jeden druhému laskavý pohled;

Dobře si podejte ruku;

Zahřejme si dlaně teplým dechem a dejme si navzájem své teplo.

Z vaší laskavosti, vašeho tepla, na mýtinu svítilo jasné slunce. Každý z vás je paprsek slunce. Posaďme se, vezměme si paprsek a zahřejme se navzájem teplými slovy. Při pohledu do očí souseda je třeba mu říci pár laskavých slov, za něco ho pochválit, slíbit nebo popřát něco dobrého. (děti sedí na kolenou, v rukou mají paprsky, když řekly láskyplné slovo, položily paprsek slunci)

Pedagog: A teď si poslechněte pohádku, která nás zavede na mýtinu, kde žije víla „Čistoty“.

Příběh o čistotě.

Vychovatelka: Myslím, že se všichni rádi myjete, koupete a teď postavme Solntluchence palác, aby k nám občas přiletěla a zkontrolovala, zda všichni milují čistotu.

Hra "Zámek pro slunce"

(děti z modulů, které znázorňují hygienické potřeby, staví dům, berou modul, vysvětlují, k čemu je ten či onen hygienický předmět).

Jaký to byl krásný zámek a myslím, že se Sunshine bude moc líbit.

Pedagog: Tady naše cesta královstvím „Zdraví“ skončila.

Naučili jsme se být zdraví

A my vám nedáme žádnou novou radu:

Nikdy nikomu neubližuj.

Jezte pouze zdravé jídlo.

Umyjte si ruce a nohy mýdlem.

Zapomeňte na hraní na cestách!

Cvičte, teple se oblečte,

Ráno nalijte studenou vodu.

Buďte opatrní ve dne i v noci.

Nikdy si nehrajte s ohněm!

Není nic důležitějšího než zdraví.

Své o tom vědí všechny děti i dospělí.

Tak ať jsou všichni zdraví

Doma, na ulici, ve školce.

Pedagog: A teď se loučíme s královstvím „Zdraví“ a je čas, abychom se vrátili do školky.

K návratu do školky nepotřebujeme dopravu.

Pro zářivý úsměv ti dám zrcadlo.

Kouzelné zrcadlo nás nezklame.

Rychle nás přenese do školky.

(děti se dívají do zrcadla a usmívají se)

Pedagog: Tak a jsme zpátky ve školce. Řekněte, kluci, líbil se vám výlet do říše „Zdraví“? Na co z našeho výletu nejraději vzpomínáš? (odpovědi dětí)

A moc se mi líbilo s tebou cestovat. Připravil jsem pro vás překvapení. To jsou balónky. (distribuce balónků).

Jekatěrina Saenko
Abstrakt lekce o seznámení s vnějším světem "Strom a jeho struktura"

Shrnutí lekce (svět kolem)

Téma: "Strom a jeho struktura"

úkoly:

1. Vytvořte si představy o stavbě stromu, funkcích a účelu jeho částí (kořen, kmen, kůra, větve, listy).

2. Vytvořte si představy o vlivu světla, tepla, vody na růst rostlin.

3. Aktivizovat řeč a obohatit slovní zásobu dětí prostřednictvím nových pojmů.

4. Vypěstujte si k rostlinám opatrný a starostlivý přístup.

Průběh lekce:

1 Prstová gymnastika "C Dobré ráno

Dobré ráno, oči! Probudil jsi se?

Dobré ráno uši! Probudil jsi se?

Dobré ráno, pero! Probudil jsi se?

Dobré ráno nohy! Probudil jsi se?

Dobré ráno sluníčko! Vzbudili jsme se!

2 Do skupiny letí papír, na kterém je napsána hádanka:

Jeho jaro a léto

Viděli jsme oblečené

A na podzim z chudinky

Strhli všechny košile.

Ale zimní vánice

Oblékli ho do kožešin. (Strom)

3 Konverzace na téma „Co má strom“

Pedagog: Přesně tak, je to strom. (Učitel nabízí pečlivě zvážit obrázek a rozložení stromu). Pedagog: Kluci, mohou se stromy pohybovat? Děti: Ne, rostou na jednom místě Pedagog: Všimli jste si někdy, jak rovné stromy stojí? Zkusili jste vytáhnout strom ze země tak, jako taháme mrkev? Co drží strom tak pevně v zemi?

Děti: Kořeny

Pedagog: Kořeny jdou hluboko do půdy a pevně připoutají strom k zemi. Hlavním úkolem kořene je extrahovat vodu a živiny z půdy.

Pedagog: Co vychází od kořene?

Děti: kmen stromu

Pedagog: Čím je kufr pokrytý?

Děti: Cora. Pedagog: Kůra je „oděvem“ stromu, nedovolí mu vyschnout a chrání ho před hmyzem, nemocemi, chladem a sluncem.

Pedagog: Co je? (ukazuje na větve).

Děti: Vetki

Pedagog: Co je hodně na větvích?

Děti: Letáky

Pedagog: Správně. Listy hrají důležitou roli v životě stromu: pomocí listů strom dýchá. Listy pomáhají čistit vzduch, dodávají zemi kyslík. Ozdobte přírodu a udržujte stín v horkém dni.

Pedagog: Co je nezbytné pro jejich růst? (Odpovědi dětí).

Pedagog: Stromy jsou živé bytosti a pro jejich růst je nezbytné světlo, voda a teplo. Sluneční světlo a teplo pomáhají stromům růst. Čím méně slunečního světla dopadá na strom, tím hůře roste, listy blednou a slábnou. A bez tepla se vůbec nevyvíjejí. Také stromy potřebují vodu k růstu. Stromy se radují, když padá teplý letní déšť. Stromy získávají vodu z rosy, jinovatky a sněhu.

Pedagog: Kluci, starají se lidé o stromy? Jak?

Děti: zalévejte, kypřete zem, řežte suché větve.

Pedagog: Kluci, víte, že strom je domovem mnoha živých bytostí (zobrazeno na obrázku).

Děti: Odpovědi Pedagog: Správně. Ve větvích stromů se staví ptačí hnízda, v dutině stromu mohou žít veverky, sovy, mohou žít divoké včely. Mezi kořeny si ježci dělají díry a pod kůrou žije různý hmyz. Stromy jsou skvělými přáteli jak člověka, tak všech živých bytostí. A stromům bychom měli být vděční.

4 minuta z tělesné výchovy:

Zvedli ruce a potřásli s nimi – to jsou stromy v lese. Lokty ohnuté, kartáče otřesené – vítr sráží rosu. Jemně zamávejme rukama - jsou to ptáci letící k nám. Když se posadí, ukážeme: křídla jsou složená dozadu.

5 Hra s uvažováním "Strom je také živý"

Účel: rozvoj mentálních operací a schopnost navazovat vztahy příčina-následek, rozvíjet pocity lásky, porozumění pro svět kolem.

Pedagog: Kluci, teď víte, že stromy jsou živé, což znamená, že mohou projevovat své emoce a pocity. Zkusme nyní ukázat naši náladu pomocí smajlíka; - pokud je dítě v pořádku, radostně, pak se emotikon usměje; - pokud je dítě smutné, pak bude emotikon smutný;

Poté vyzvěte děti, aby pomocí emotikonu určily náladu stromů, pokud: (Na nástěnce s obrázky)

1 Pokud se na stromě zlomí větev? (Jak se strom bude cítit dobře nebo špatně) 2 Prší. Bude strom veselý nebo smutný? (Zábava, protože strom potřebuje k životu vodu). 3 Dřevorubec kácí strom. Bude se to stromu líbit nebo ne? (Ne, nelíbí se mi, že strom umírá). 4 Fouká silný hurikán. Jak se bude strom cítit? (Strom se bude cítit špatně. Větve se mohou zlomit a samotný strom může zemřít). 5 Ptáci přiletěli na strom. Stromu se to bude líbit, proč? (Ano, bude se mu to líbit, protože ptáčci jsou jeho přátelé, hnízdí mu na větvích).

Výsledek. Pedagog: Ukazuje se, že strom, stejně jako člověk, může změnit svou náladu, což znamená, že stromy jsou živé a je třeba je chránit a chránit! Co potřebuje strom k životu? (voda, světlo, teplo). Proč jsou stromy speciálně vysazovány ve městech? (Stromy čistí vzduch). Každé stéblo trávy, rostlina, stromy, hmyz, všichni chtějí žít. Pamatujte si to!

Související publikace:

Synopse GCD na plastelínových plastech ve druhé juniorská skupina na téma „Podzimní strom“ Zpracovala učitelka Drozdova S.A. Účel: pokračování.

Výchovné cíle: Naučit se správně pojmenovat všechny členy rodiny. Uveďte pojmy „příbuzní“, „příbuzní“. Pokračujte v odesílání příspěvků.

Synopse GCD ve vzdělávací oblasti " kognitivní vývoj(svět kolem nás „Naši menší bratři“) Téma: „Naši menší bratři“ Pedagog:.

Téma: "Strom" Úkoly: 1. Pokračovat v učení dětí vyřezávat pomocí nové techniky "odsazení". Pro upevnění dříve naučených technik: válcování.

Děti jsou pozvány do místnosti, kde jsou na podlaze rozházená barevná peříčka. Učitel zvedne jedno pero a otočí se k dětem: Podívejte se.

Obsah programu: -Přenést dojmy získané z pozorování. -Ujasnit si možnosti využití přírodního materiálu k tvorbě.



Náhodné články

Nahoru