Lekcia v prvej juniorskej skupine „zelenina“. Trieda v prvej skupine mladších Skupinové triedy materskej školy

Pre mnohých učiteľov materských škôl je naliehavá otázka, ako správne a zaujímavo viesť otvorenú hodinu. Dôležité je vybrať si vhodnú tému, ktorá bude nielen náučná a náučná, ale aj jednoznačne zodpovedá veku prvej mladšej skupiny.

Význam takýchto tried je daný aj tým, že ich často navštevujú kolegovia vychovávatelia, ako aj vedenie detského ústavu. Aj keď po lekcii budete počuť kritiku adresovanú vám, nezúfajte. Možno budete musieť počúvať svojich skúsenejších kolegov.

Aby ste sa vyhli neželaným vyjadreniam, ktoré vám adresujú ostatní pedagógovia, je dôležité byť v plnej „bojovej pohotovosti“. Najmä ak je to vaša prvá otvorená hodina.

Pamätajte, že vašim hlavným kritikom sú deti, ktorým vôbec nezáleží na tom, že ich chcete niečo naučiť a niečo tam rozvíjať. Musia byť zábavné, zábavné a vzrušujúce.

Prečo potrebujete viesť otvorené hodiny v prvej juniorskej skupine. Základné informácie

Otvorené triedy v prvej juniorská skupina Materská škola je potrebná z rôznych dôvodov. Jednak to pomôže pedagógom podeliť sa o skúsenosti, podeliť sa o zaujímavé témy, ktoré môžu neskôr využiť aj iné skupiny. Po druhé, takéto triedy poskytnú deťom živé dojmy a veľa pozitívnych emócií.

Hlavná vec je, že otvorené hodiny v prvej juniorskej skupine pedagógovia neberú ako samozrejmosť, ale premenia sa na skutočné tvorivé udalosti. Potom deti nečaká obyčajný deň strávený v škôlke, ale úžasné a nezabudnuteľné prázdniny.

Preto otvorené hodiny v prvej juniorskej skupine nemôžu prebiehať spontánne, treba sa na ne dôkladne pripraviť: vopred si premyslieť tému, priebeh hodiny, zvoliť správnu hudbu, vizuálne pomôcky, prípadne kostýmy pre deti. Môžete použiť hotový obrys, ale nezabudnite pridať svoje kreatívne nápady.

Výber témy na otvorenú hodinu

Výber témy pre konkrétnu otvorenú reláciu je mimoriadne dôležitý. Treba ho vyberať podľa veku detí. Na navrhovanú tému je potrebné pripraviť také úlohy, ktoré prvá juniorská skupina materskej školy bez problémov zvládne.

Je žiaduce, aby téma neznela príliš banálne, ale ani vágne. Ak nemôžete prísť na meno sami, odporúčame vám použiť zoznam zaujímavých možností:

  • "Naši domáci priatelia sú najlepší na svete."
  • "Čarovní snehuliaci".
  • "Vtáky sú naši dobrí priatelia."
  • "Kto je najkrajší na svete?"
  • "Utečený zajačik a kohút zlatý hrebeň na návšteve u detí."
  • "Čo máme v balíku?"
  • "Zimuška-zima, moja snehobiela."

Organizácia procesu

Po výbere témy by ste si mali napísať plán otvorenej hodiny.

  1. Cieľom je naznačiť, aké vedomosti, zručnosti a schopnosti budete formovať v súlade so zvolenou témou.
  2. Úlohy (môžu byť vzdelávacie, rozvojové, vzdelávacie, posilňujúce atď.).
  3. Priebeh kurzu. Celý organizovaný proces je možné opísať formou podrobného scenára s uvedením zúčastnených osôb, prípadne stručne opísať kroky a otázky pedagóga, očakávané reakcie a odpovede detí.
  4. Otázky na konsolidáciu. Na konci hodiny stojí za to zistiť, čo sa deťom páčilo a nepáčilo, čo bolo najpamätnejšie atď.
  5. Materiály a vybavenie. Uveďte, aké technické tréningové pomôcky boli použité.
  6. Vizuálne pomôcky. Sú to všetky druhy kariet, schém, obrázkov atď., ktoré boli použité počas otvorenej hodiny.
  7. Zoznam použitej literatúry: knihy, učebné pomôcky, odkazy na zdroje na internete.

Poznámky k lekcii

Mnohí pedagógovia poznamenávajú, že práca s najmenšími deťmi je mimoriadne zaujímavá a zároveň náročná. Vek týchto detí je od dvoch do troch rokov. Predtým chodili do škôlky, ale teraz je to prvá juniorská skupina. Je vhodné, aby každý učiteľ mal pre takéto deti poznámky z hodiny nielen na deň otvorených dverí, ale aj neustále.

Len na prvý pohľad sa môže zdať, že na prvú juniorskú skupinu sa neoplatí pripravovať vopred, pretože drobky ničomu nerozumejú a učiteľ má právo improvizovať.

Ak ste však skutočným učiteľom, mali by ste pochopiť, že úlohou nie je len sledovať deti. Na každej lekcii musíte u detí rozvíjať určité vedomosti, zručnosti a schopnosti, formovať osobnosť a vychovávať tie najlepšie ľudské vlastnosti. Je dôležité robiť to všetko nie vtieravo, ale vzrušujúco a zaujímavo.

Ak nemáte žiadne skúsenosti, ale máte veľkú túžbu učiť deti, potom vám s tým pomôže veľké množstvo literatúry, ktorá dnes existuje. Ako výborný zdroj poslúži aj vaša fantázia. A nezabudnite: na každej lekcii by ste sa mali snažiť získať deti, byť úprimní, usmievaví a priateľskí.

Kreslenie v otvorenej triede

Všetky deti milujú tvorivé aktivity. Prvá mladšia skupina vníma kreslenie spravidla s nadšením. Ak chcete takúto aktivitu otvoriť, tu je príklad jednej z nich.

Nákres pečiatky

Pre každé dieťa je potrebné starostlivo pripraviť vizuálne pomôcky a improvizované materiály. Budete potrebovať hračkársky autobus (najlepšie žltý), papier A4 s obrázkom krásneho vozidla, obdĺžnikové a okrúhle pečiatky, stojan, kvaš. Ako hudobný sprievod možno použiť pieseň Ekateriny Zheleznovej „Bus“.

Úlohy. Naučiť deti kresliť obdĺžnikové okná a okrúhle kolieska s pečiatkami na správnom mieste na papieri, upevniť vedomosti o žltej farbe, rozvíjať motorickú aktivitu detí.

Priebeh lekcie „Kolesá a okná pre autobus“

Začnite ľudovou hrou „Kotolet“. Učiteľ a deti napodobňujú jazdu autom a povedia: „Kolotoče, kolotoče, nastúpili sme do auta“ (potom predstierajú, že cestujú vlakom, lietadlom, autobusom, potom si sadnú za stôl).

Potom zajačik prinesie pomaľovaný autobus bez okien a kolies. Identické vozidlá - u detí na papieri. Učiteľ všetkým názorne ukáže, kam majú opečiatkovať kolieska a okienka, a potom každé dieťa urobí to isté na svojom hárku.

Za každú vykonanú prácu učiteľ deti pochváli, pričom zároveň nezaznamená, komu sa darilo lepšie alebo horšie. Ak si všimnete, že to niekto nezvládol, potom je lepšie vypracovať lekciu individuálne alebo ju zadať rodičom ako domácu úlohu.

Na hudbu Ekateriny Zheleznovej deti na loptičkách „odídu“.

Ako vidíme z priebehu hodiny, v prvej juniorskej skupine je potrebné starostlivé plánovanie.

Záver

Otvorené triedy zaujímajú dôležité miesto vo výchovno-vzdelávacom procese, ako aj v systéme profesijného rozvoja vychovávateľov. Kolegovia si vymieňajú pozitívne skúsenosti, zdieľajú dojmy, diskutujú o chybách či nedostatkoch. Účinnosť tejto formy práce samozrejme závisí od starostlivého premyslenia procesu a správnej predbežnej prípravy.

Ciele:

Poskytnúť deťom základné vedomosti o záhradných kvetoch, ich štruktúre, podmienkach rastu a starostlivosti.
Obohaťte slovnú zásobu detí na tému „kvety“.
Vytvárať stabilné predstavy o veľkosti, množstve, farbe, geometrických tvaroch.
Cvičenie v schopnosti usporiadať predmety v priestore (okraj, stred, v rohu, v rade, v kruhu).
Zlepšite počítacie schopnosti.
Cvičenie sochárstva, lepenia, kreslenia prstami.
Naučte deti pozorne zvažovať a skúmať predmet pozorovania.
Rozvíjať schopnosť opakovať pohyby učiteľa, koordinovať pohyby a slová piesne.
Rozvíjať myslenie, motoriku, zrakovú a sluchovú koncentráciu, koordináciu pohybov.
Naučte deti pracovať ako tím.

Vybavenie:

Čerstvé kvety vo váze.
Umelé kvety, proso, lopaty, hrable, kanvy, záhony.
Objemové kvety púpavy vyrobené z farebných obrúskov.
Obrázok na pozadí s obrázkom kvetinových záhonov vo forme kruhu, štvorca, obdĺžnika; látkové kvety.
Podkladový obrázok s kvietkami s okvetnými lístkami v tvare geometrických tvarov (jeden okvetný lístok chýba), lupeňmi a lístkami týchto kvietkov vystrihnutých z farebného kartónu.
Viacfarebné štipce na prádlo, tyčinky z balónov.
Vyrezávané časti z klietky na vajíčka v štyroch častiach s otvormi na vrchu, každá časť je maľovaná inou farbou, umelé kvety s okvetnými lístkami rovnakej farby.
Prázdny obrázok na maľovanie prstom s obláčikom, kvapkami a kvetmi, prstovými farbami, vlhčenými obrúskami.
Obrázok na pozadí zobrazujúci kvety bez stoniek, počítacie tyčinky.
Listy papiera, lepidlo, detaily aplikácie: váza, kvetina.
Slané cesto zelené cestoviny vo forme kvetov, maľované v rôznych farbách.
Gombíky rôznych farieb v dvoch veľkostiach, obrázok kvetov s kruhmi, zodpovedajúca farba a veľkosť.
Prázdny obrázok zobrazujúci nebo a zem, plastelínu, flitrové kvety.
Zvukové nahrávky: Buttercups-Daisies by Zheleznov.

Priebeh lekcie:

Pozdravová hra "Naše inteligentné hlavy"

Naše múdre hlavy
Budú veľa premýšľať, obratne.
Uši budú počúvať
Ústa hovoria jasne.
Ruky budú tlieskať
Nohy budú dupať.
Chrbát sa narovnáva
Usmievame sa na seba.

Pozorovanie kvetov vo váze

Vidíš, čo je vo váze? Vo váze sú kvety. Pozrite sa na okvetné lístky, stonky a listy kvetov. Príďte zacítiť vôňu kvetov.

Dychové cvičenia "Púpava"

Fúkajte na púpavu tak, aby sa jej lupene pohybovali, no snažte sa nenafúknuť si líca.

Didaktická hra „Zasaď kvety do záhonov“

Do týchto záhonov vysadíme kvety. Pozri a povedz mi čo geometrické obrazce vyzerajú tieto kvetinové záhony?
Tu je kvetinový záhon vo forme kruhu, ale kvetinový záhon podobný obdĺžniku a tento kvetinový záhon je štvorcový.
Do stredu každého záhona zasaďte jeden kvet.
Na okrúhlom záhone môžete zasadiť kvety do kruhu. Na obdĺžnikovom - v rade. A zasaďte kvety do štvorcového kvetinového záhonu - do rohov.

Didaktická hra „Zober list a lupeň kvetu“

Pozrite sa na tieto kvety zblízka. Ukážte kvet s okrúhlymi okvetnými lístkami (štvorcový, trojuholníkový, oválny). Z každého kvetu opadol jeden okvetný lístok. Vložte okvetné lístky na miesto na ich kvety s rovnakými okvetnými lístkami.
Teraz pripojte zelené listy k stonke.

Hra na bielizeň "Kvety"

Do stredu kvetu pripevnite špendlíky.

Didaktická hra "Pestujte kvety"

Kvetinu musíte zasadiť do otvoru rovnakej farby ako okvetné lístky kvetu.

Kresba "Rain ley-ley-ley, kvety čoskoro vyrastú!"

Deti kreslia prstami kvapôčky a stredy kvetov.

Hudobno-dynamická pauza "Buttercups-daisies"

Deti vykonávajú pohyby na hudbu podľa textu a zobrazenia dospelého.

Cvičenie s palicami "Kvetové stonky"

Namiesto stoniek kvetov položte palice. Nájdite a zobrazte rovnaké kvety.

Aplikácia "Kvety vo váze"

Nalepte vázu a nechajte ju v nej stáť krásna kvetina. Koľko kvetov je vo váze? Jeden kvet.

Dynamická pauza „Kvety rastú na lúke“

Na lúke rastú kvety
Bezprecedentná krása.
(Deti drepujú)
Kvety siahajú po slnku.
Pretiahnite sa s nimi aj vy.
(Postavte sa, natiahnite sa, zdvihnite ruky)
Občas fúka vietor
Len to nie je problém.
(Mahi ruky, kývajúce trupom)
nakláňajúce sa kvety,
Okvetné lístky klesajú.
(Naklonenia)
A potom opäť vstanú
A stále kvitnú.
(Postavte sa na nohy, otočte trup doľava a doprava)

Gombíková hra "Kvety"

Usporiadajte tlačidlá do kruhov vhodnej farby a veľkosti.

Prstová gymnastika "Kvet"

Ako malé deti
Je tam šarlátový kvet
(Stlačte prsty jednej ruky k sebe)

A jeho okvetné lístky
Toto sú prsty ruky.
(Otvorte dlaň, roztiahnite prsty od seba)

Jeden dva tri štyri päť -
Teraz sa naučme počítať.
(Ťahajte prsty druhou rukou)

Basreliéfne modelovanie "Krásne kvety"

Odtrhnite kúsky z plastelíny, priložte ich na obrázok, na plastelínu položte kvetinu a pevne stlačte prstom.

Ručná práca "Záhon"

Zo slaného cesta si deti urobia tortovo-kvetinový záhon a vylisujú kvietky-cestoviny.
- Koľko červených kvetov? Jeden. Koľko žltých kvetov? Dva. Koľko oranžových kvetov? Tri.

Kolektívne cvičenie „Aranžujeme kvetinový záhon“

Deti nasypú do podnosu lopatkami proso, zarovnajú ho hrabľami a do krúp zapichnú umelé kvety. Potom zalievať z kanvy (imitácia).

AUTORKA: MARTYNOVA SVETLANA VLADIMIROVNA, UČITEĽKA MBDOU "MATERSKÁ ŠKOLA KOMBINOVANÉHO TYPU č. 11 "ZLATÝ KĽÚČEK", MARIINSK

"zelenina"

Vek: 2 - 3 roky

Forma organizácie: podskupina

Téma: "Zelenina"

Účel: zoznámiť deti so zeleninou, objasniť ich názov, farbu, tvar; Naučte sa, ako správne vyjadriť tvar mrkvy pri vyrezávaní

Úlohy:

Vzdelávacia oblasť "Komunikácia"

1. Rozvíjať sluchovú pozornosť;

2. Rozvíjať schopnosť odpovedať na otázky učiteľa;

3. Naďalej obohacovať slovnú zásobu detí o prídavné mená označujúce farbu, veľkosť, tvar predmetov.

Vzdelávacia oblasť "Poznanie"

1. Upevniť schopnosť detí rozlišovať zeleninu podľa vzhľadu;

2. Rozvíjať pozornosť, záujem, myslenie;

3. Pestujte si schopnosť pozorne počúvať a rozpoznávať známe predmety.

Vzdelávacia oblasť "Umelecký a estetický rozvoj"

1. Vzbudiť u detí záujem o modelovanie;

2. Zlepšiť zručnosti v modelovaní;

3. Naučte sa používať materiál opatrne;

4. Naučte deti všímať si povahu predmetov.

Vzdelávacia oblasť" Fyzický vývoj»

1. Zlepšiť motorickú aktivitu;

2. Udržujte správne držanie tela.

Vzdelávacia oblasť "Socializácia"

1. Formovať zručnosti a túžby aktívne sa zúčastňovať na priebehu vyučovacej hodiny.

Didaktický obrazový materiál: figuríny zeleniny na vystavenie.

Prípravné práce: naučiť sa básničku o zajačikovi, čítať básne o zelenine, prezerať si ilustrácie zeleniny, hrať rolu „Obchod so zeleninou“.

Vybavenie: hračka zajaca, košík s figurínou mrkvy, rôzne druhy zeleniny na hru, červená plastelína, doska, vlhčené obrúsky, nakrájané kúsky mrkvy na tanieriku.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment

Učiteľ zavolá deti k sebe

Vychovávateľ: Chlapci, dnes by k nám mal prísť zajačik. Zavolajme mu: „Zajačik, zajačik“ (objaví sa mäkká hračka- Králiček).

Deti: Zajačik, zajačik.

Vychovávateľ: Zajačik sa k nám bojí priblížiť. Zavolajme mu láskavo. Asi takto: "Zajačik, poď k nám"

Deti: Zajačik, poď k nám.

(Deti pohybom rúk kývajú zajačika k sebe, snažia sa slová vysloviť s láskavou intonáciou v hlase. Zajačik pristúpi a ukloní sa)

Vychovávateľ: Pozdravil ťa aj zajačik. (Ahojte deti). Chlapci, poznáte nejakú riekanku o zajačikovi?

deti: Vieme.

Vychovávateľ: Nuž, povedzme básničku zajačikovi.

Báseň:

Pomedzi trávy poskakuje zajačik rýchlonohý.

Rozdrvil labkami bielu púpavu.

Biele snehové vločky lietali vysoko.

Zajačik skáče ďaleko po lesnom chodníku.

2. Hlavné telo

Vychovávateľ: Výborne, povedali dobrú riekanku! Chlapi, pozri, zajačik nás prišiel navštíviť s košíkom. Zaujíma vás, čo sa skrýva v košíku zajačika.

Deti: Áno.

Učiteľ: Tiež ma to veľmi zaujíma? Pozrime sa, čo je v košíku. Pozrime sa?

Deti: Áno, uvidíme.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, čo mám. Čo to je?

Deti: uhorka.

Pedagóg: Dobre, toto je uhorka, ale aký je tvar?

Deti: oválne

Vychovávateľ: Dobre, ale akej farby?

Deti: zelené.

Vychovávateľ: Výborne, spoznali uhorku. A teraz si dám ďalšiu zeleninu. Čo to je?

Deti: je to paradajka

Pedagóg: dobre, akej farby je paradajka?

Deti: červená

Učiteľ: aký je to tvar?

Deti: okrúhle

Vychovávateľ: správne, ale čo je najväčšie?

Deti: veľké

Vychovávateľ: inteligentní chlapci. Rozpoznali sme paradajku. A teraz dostanem viac. Vidíš, čo to je?

Deti: to je kakusta

Vychovávateľ: Správne, kapustnica. Deti, aký je to tvar?

deti: je to okrúhle

učiteľ: akej farby?

Deti: zelené

Pedagóg: aká je veľkosť kapusty?

Deti: veľké.

Vychovávateľ: a naučil sa kapustnicu. Výborne! Zostala posledná zelenina. Čo to je?

Deti: to je mrkva

Učiteľ: Áno, je to mrkva. Akú má farbu?

deti: červená

Vychovávateľ: akou formou?

Deti: oválne so špicatou špičkou

Vychovávateľ: správne. Aké ste šikovné deti! Každý hádal. Museli ste to poslať?

deti: áno

Pedagóg: tak si s vami trochu oddýchneme, budeme mať telesnú výchovu.

Deti vykonávajú pohyby podľa textu básne.

Rýchlo vstaň, usmievaj sa

Vyšší, vyšší úsek.

Poď, narovnaj si ramená

Zdvihnúť, znížiť.

Odbočil doľava, zatočil doprava

Dotkli sa kolenami.

Sadni-vstaň, sadni-vstaň

A bežali na mieste.

Pedagóg: Výborne, chlapci, všetky pohyby vykonali správne a teraz pokračujme v lekcii s vami. Chlapci, pozrite sa pozorne na uhorku, paradajku, mrkvu a kapustu. Akým obyčajným slovom ich môžeme nazvať, pomyslite si.

Deti: Toto je zelenina.

Vychovávateľ: správne. Jedol niekto z vás niektorú z týchto druhov zeleniny, ktoré máte pred sebou? (odpovede detí). Chlapci, čo myslíte, akú zeleninu má náš zajačik najradšej?

deti: mrkva

Učiteľ: Áno, je to mrkva. Radi jete mrkvu?

Deti: Láska.

Učiteľ: To je dobré. Mrkva by sa mala jesť, pretože je veľmi zdravá. Chlapci, vie niekto z vás, ako chutí mrkva? Povedz mi.

Deti: je tvrdý a chrumkavý.

Vychovávateľ: presne tak, preto ho zajačik veľmi rád žerie, lebo má silné zuby.

Vychovávateľ: Chlapci, chcete sa hrať so zajačikom?

Deti: Naozaj chceme!

Pedagóg: Nuž, potom budeme hrať hru „Zbierajte zeleninu“. Ale na to musíme ísť tam, kde rastie zelenina. Chlapci, povedzte mi, kde rastie zelenina?

Deti: v záhrade.

Vychovávateľ: Správne, v záhrade. Vezmite košíky a na môj príkaz, kým hrá hudba, nezívajte a žnite!

Deti bežia a zbierajú zeleninu, učiteľ zastaví hudbu a deti prestanú zbierať úrodu.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, nazbierali sme veľa zeleniny. Teraz si sadnime na svoje miesta. Chlapci, náš zajačik je z niečoho smutný. Spýtajme sa ho, čo sa stalo. Hovorí nám, že má v lese zajace a že sú hladné a hladné. Ale náš zajačik nemá vôbec žiadnu zeleninu. Deti, pripomeňme si, ktorú zeleninu má zajačik najradšej.

deti: mrkva

Vychovávateľ: Presne tak, je to mrkva. Preto vám chcem ponúknuť formovať veľa mrkvy pre malých zajačikov. Budeme s vami vyrezávať?

Deti: áno, poďme vyrezávať

Pedagóg: potom si sadnite na svoje miesta a začnite sochárčiť. Chlapci, pozrite sa na taniere a povedzte mi, akú farbu bude mať naša mrkva?

Deti: červená.

Vychovávateľ: dobre, ale akou formou?

Deti: oválne so špicatým nosom.

Pedagóg: výborne, všetci odpovedali správne a teraz začneme vyrezávať mrkvu. Pozrite sa pozorne, vezmem kúsok plastelíny a začnem ho vyvaľovať a položiť na dosku. Potom z výsledného oválu začnem vyťahovať výlevku. Tu je hotová mrkva. A teraz sami pripravte mrkvu pre nášho zajačika (učiteľ pomáha deťom počas práce).

3. Záverečná časť

Vychovávateľ: Chlapci, akí ste dobrí chlapi! Akú krásnu mrkvu máš a koľko ich máš. Teraz má náš zajačik dostatok mrkvy na kŕmenie malých zajačikov. Výslednú mrkvu dáme zajačikovi do košíka, aby ju rýchlo odniesol deťom: "Drž zajačika." Deti, zajačik vám poďakuje za pomoc a chce vás pohostiť mrkvou (učiteľka vyberie z košíka nakrájanú mrkvu a pohostí deti). Chlapci, páčil sa vám darček so zajačikom?

deti: áno.

Učiteľ: Povedzme ďakujem.

Deti: Ďakujem, zajačik.

Vychovávateľ: Chlapci, je čas, aby sa s nami zajačik rozlúčil, pretože v lese naňho čakajú zajačiky. Tiež sa s vami lúči a sľubuje, že za vami príde.

Deti: zbohom zajačik, príď nás opäť navštíviť.

Zajačik odchádza na hudbu a deti ďalej jedia mrkvu.

Najvážnejšia pozornosť sa venuje hrám - zábave v prvej juniorskej skupine. Je potrebné ich viesť denne, rozdeliť deti do podskupín alebo individuálne. Tieto odporúčania vychádzajú z moderného psychologického a pedagogického výskumu. To prispieva k harmonickému vývoju dieťaťa, rozvíja svaly rúk a prstov, jemnú motoriku rúk dieťaťa, rozvíja napodobňujúce pohyby, aktivuje reč detí, udržiava u detí veselú a radostnú náladu, rozširuje ich obzory, učí ich konať na základe rečového signálu.

Existuje veľa hier. Ako napríklad „Koza – rohatá“, „Na úzkej ceste“, „Schovávačka“, „Odchyt“ sú pomerne široko známe. Zdá sa mi, že nižšie sú menej známe hry.

"prsty"

Cieľ: IN zábavná hra rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Priebeh lekcie: Lekcia prebieha so skupinou detí (6-8 osôb). Učiteľ, sledujúc text „rýmov“ pohybom prstov, ukazuje, ako prsty šli do záhrady, povzbudzuje dieťa, aby napodobňovalo.

Zábavný text:

Tento tučný a veľký išiel do záhrady na slivky,

Ukazovateľ z prahu mu ukázal cestu,

Stredný prst, najpresnejší - vyberie slivku z konára,

Bezmenní jedia

A malý prst-majster hodí kosť do zeme.

"Mechanické kura"

Cieľ: Zvýšte emocionálny tón detí.

Priebeh lekcie: Učiteľ zhromaždí deti okolo seba a povie, že teraz im niečo ukáže. Spustí a spustí hodinové kura.

Kurča zobá zrná - (obe dlane spolu, odchyľujú sa od seba)

A kurčatá sú priamo tam - (obe ruky striedavo "klujú" so všetkými prstami zhromaždenými k sebe)

Kačica sa ponorí do vody - (Ruka spojená ukazovákmi sa "ponorí" preč od seba)

A kuriatka sa neponárajú - (Palec drží prostredník, prsteň a malíček, ukazovák je narovnaný. Ruka sa kýve zo strany na stranu - hrozíme prstom)

Alebo detská pesnička:

Chick-chick moje kurčatá

chick chick moji chlapci

ste nadýchané hrudky, -

moje budúce citáty)

- baví a teší deti, zvyšuje emocionálnu náladu.

"Prsty vyšli na prechádzku"

Cieľ: V zábavnej hre aktivujte pohyby prstov

Pokrok v lekcii: Učiteľ posadí pred seba skupinu detí (4-6 osôb).

Zábavný text:

Jeden, dva, tri, štyri, päť (stlačte ruku v päsť a potom ohnite jeden prst po druhom)

Prsty vyšli na prechádzku (otočíme ruku okolo jej osi)

Jeden, dva, tri, štyri, päť (stláčajte prsty jeden po druhom do päste)

Opäť sme sa skryli v dome (spájame dve päste, zobrazujúce „dom“).

"Parná lokomotíva"

Deti túto hru veľmi milujú, nie je potrebné deti deliť do skupín. Každý je zvyčajne aktívny.

Cieľ: zapojte do hry sedavé deti, vyvolávajte emocionálny vzostup, vytvorte radostnú náladu, naučte sa hrať sa spolu, zábavne a priateľsky, aktivujte detskú reč.

Priebeh lekcie: Učiteľ vyzve deti, aby sa hrali a začne:

"Čo-ču, ču-ču-vlak sa rúti plnou rýchlosťou" (ukazuje pohyb kolies vlaku rukami).

Deti sa držia učiteľa a jeden druhého za pás a tvoria „vláčik“. Učiteľ sa zastaví

"Lokomotíva, lokomotíva, čo si nám priniesol ako darček?"

Deti: "Mishka".

V zbore recitujeme báseň „Medveď s PEC ide lesom ...“. Deti napodobňujú pohyby podľa textu.

Opakujeme hru a napodobňujeme akékoľvek obľúbené verše.

Napríklad:

„Sivý zajačik sedí a hýbe ušami.

Takto, takto, hýbe ušami,

Zajačikovi je zima na sedenie, treba si zahriať labky,

takto, takto, treba si zahriať labky.

Zajačikovi je zima na státie. Bunny potrebuje tancovať

takto, takto, Bunny potrebuje tancovať"

Hry – zábava sú nevyhnutné pre rozvoj detí, vytvárajú emocionálny vzostup a živý záujem o hru. Pri príprave na ďalšiu hodinu s deťmi som si prečítal podobenstvo, ktoré podľa môjho názoru veľmi dobre odpovedá na otázku - „Prečo používame hry pri práci s deťmi prvej mladšej skupiny?“: Snažil som sa zasiahnuť srdce dieťaťa so slovami, často ho míňali neslýchané. Snažil som sa dostať k jeho srdcu knihami, venoval mi nechápavé pohľady. V zúfalstve som sa od neho odvrátila. Ako sa môžem dostať k srdcu tohto dieťaťa?" zvolal som. Zašepkal mi do ucha: "Poď sa so mnou hrať!"

Vysvetľujúca poznámka.

Ktoré detstva vyžaduje najväčšiu pozornosť z hľadiska poskytovaných možností na urýchlenie duševného vývinu dieťaťa, ktorých využívanie alebo nevyužívanie môže mať vážne následky? Z psychologického a pedagogického hľadiska ide o raný detský vek od jedného do troch rokov. Tento vek je jedným z kľúčových v živote dieťaťa a do značnej miery určuje jeho budúci psychický vývoj. Osobitný význam tohto veku sa vysvetľuje tým, že priamo súvisí s tromi základnými životnými osvojeniami dieťaťa: vzpriamené držanie tela, verbálna komunikácia a objektívna aktivita. Ale hlavné je, že v tomto veku dieťa získava zručnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho následný behaviorálny, intelektuálny a osobnostný rozvoj, a to schopnosť porozumieť jazyku a aktívne ho používať pri komunikácii s ľuďmi. Prostredníctvom reči, ktorú dieťa v týchto rokoch ovláda, sa dostáva priamy prístup k najdôležitejším výdobytkom ľudskej materiálnej a duchovnej kultúry. A proces vývinu reči je neoddeliteľne spojený s vývinom dobré motorové zručnosti ruky. Rozvíjaním jemnej motoriky rúk súčasne blahodarne pôsobíme na rozvoj intelektu dieťaťa. Preto by sa v triede mala venovať osobitná pozornosť produktívnym činnostiam.

Toto je druhá časť mojej práce.

Ponúkam rozvojové kurzy s deťmi prvej mladšej skupiny (2-3 roky). Výučba prebieha v skupine 5-8 osôb. Malé dieťa „pracuje na napodobňovaní“, to znamená, že vývoj vo veku 1,5 až 3 roky je najaktívnejší, ak je v blízkosti dospelý, ktorý robí všetko spolu s dieťaťom. Dieťa sa cíti pohodlne, chránené a zároveň dostáva nové informácie, ktoré mu dospelý pomáha naučiť sa. Preto by sa psychológ mal aktívne zúčastňovať na lekcii: plaziť sa spolu po koberci, stavať vežičky, tancovať, kŕmiť bábiky, spievať. Schopnosť napodobňovať je základom motorického a intelektuálneho rozvoja dieťaťa.

Hlavným cieľom hodín je plnohodnotný rozvoj malého dieťaťa s využitím skúseností ľudovej pedagogiky a moderných pedagogických metód.

V triede sa riešia tieto úlohy:

Ø Formovanie správnej reči

Ø Rozvoj myslenia

Ø Rozvíjanie schopnosti sústrediť sa a udržať pozornosť

Ø Prehlbovanie vedomostí o svete okolo

Ø Zdokonaľovanie detí

Ø Rozvoj pohybovej aktivity

Ø Rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky

Ø Prebudenie záujmu o kreativitu

Poskytujem vzorové poznámky k triede. Prirodzene, môžu byť upravené v závislosti od charakteristík vašej skupiny.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Rozvojové triedy

V prvej juniorskej skupine.

Lekcia 1.

Úlohy: 1. rozvoj reči ako prostriedku komunikácie

2. naučiť sa nadväzovať kontakty

3. obohatenie slovnej zásoby

4. rozvíjať opatrný postoj k svetu vytvorenému človekom.

Materiál: 1. zásobník

2. čarovný prútik

3. sliepky a kurčatá

Priebeh lekcie:

Vchádza psychológ s podnosom prikrytým handrou.

psychológ: Ahojte chalani! Dnes zo mňa bude čarodejník. Pozrite sa pozorne, teraz ukážem trik.

Psychológ mávne čarovným prútikom nad podnosom a odstráni handru. Pred deťmi sa objaví sliepka.

psychológ: kto to podľa vás je?(odpovede detí) Správny! Sliepka! Premeňme sa všetci na sliepky!(máva čarovným prútikom)

Koná sa prstová gymnastika "Kura".

Zrnko po zrnku

Sliepka kluje.

V zobáku svojich detí

Obilie nesie.

(dlaň trochu pokrčte, ukazovák sa opiera o palec. Zvyšné prsty sú pritlačené k sebe. Najprv „klujeme“ jednu dlaň, potom druhú.)

psychológ: Výborne, skvelé kurčatá! Viete ako sa volajú kuracie bábätká?(odpovedajú deti).

Kurčatá (spod sliepky):Čurať-pikať...

psychológ: ach kto to je? kurčatá? Kde sú?(chováme kura a deti vidia sliepky).

Každému dieťaťu dáme jedno kura.

psychológ: Poďme si ich pohladkať. Aké sú jemné a nadýchané. Teraz sa poďme hrať.

Psychológ zapne hudbu. Spolu s deťmi spievame pieseň a hráme ju.

Kurča vyšlo na prechádzku a štípalo čerstvú trávu.

A za ňou sú chlapci, žlté kuriatka.

Co-co-co, co-co-co, nechoď ďaleko!

Veslujte labkami, hľadajte zrná!

psychológ: A teraz naše sliepky utiekli!(deti pobehujú okolo skupiny s kurčatami).

psychológ: Akí ste všetci dobrí kamaráti! Je čas, aby sme išli na kura. Áno, je čas, aby sliepky spali. Pomôžme sliepke pozbierať kuriatka do košíka.

Psychologička upozorňuje na luky sliepok. Najprv vložte do košíka kuriatka s červenými mašľami, potom s modrými, potom so zelenými a potom so žltými. Psychologička pomáha, povzbudzuje deti.

psychológ: Ďakujem chlapci! Kurča je vám veľmi vďačné. A teraz ide nakŕmiť sliepky a uložiť ich do postele. Zbohom.

2. lekcia

Úlohy: 1. upevniť pojem magnitúdy.

2. upevniť vedomosti o základných farbách.

3. rozvoj predstavivosti.

4. naučiť sa vzájomne spolupracovať.

Materiál: 1. Hniezdiace bábiky v rôznych šatkách a sarafánoch (ploché)

2. domček na hniezdenie bábik

3. Matrioška je objemná

4. čarovný prútik.

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani. Dnes vás navštívime. Zatvorte oči, teraz bude zaostrenie. Jeden dva tri!(máva čarovným prútikom).Otvor oči! Pozrite sa, aký krásny dom! Pýtate sa, kto tam býva? Ale na dverách je zámok. Otvoríme to?

Vykonávame prstovú gymnastiku "Hrad".

Na dverách je zámok.

Kto by to mohol otvoriť?

(prsty pevne spojené navzájom)

Ťahané!

(prsty sú v zámku. Potiahnite bez uvoľnenia)

Skrútené!

(posuňte zopnuté prsty od seba a smerom k sebe)

Zaklopali!

(Prsty zostanú v hrade. Poklepte dlaňami o seba)

A otvorili to!

(roztiahnite prsty.)

psychológ: Tak sme otvorili hrad! Teraz zaklopeme na dvere. klop-klop…

Hniezdne bábiky „vychádzajú“ z domu. Jeden za druhým. Upozorňujeme deti na farbu šatky a sarafánu. Najnovšie vychádza objemná hniezdna bábika.

matrioška: Ahojte chalani! Aký som rád, že ťa vidím! Ale nie som sám. Ak ma otvoríš, uvidíš moje sestry!

psychológ: Vyskúšajme? Zavoláme sestrám? Povedzme si spolu: "Matriošky vypadnú!!!".

Deti volajú všetky hniezdiace bábiky vyjdú. Dávajte pozor na rôzne veľkosti hniezdiacich bábik.

psychológ: A teraz sa s vami hniezdiace bábiky chcú hrať na schovávačku.

Deti zatvárajú oči, psychologička schováva jednu farebnú matriošku. Potom deti musia uhádnuť, aká farba matriošky sa skrýva.

matrioška: Akí ste dobrí ľudia! Zvládli sme všetky ťažkosti!

psychológ: Áno, matrioška, ​​naše deti sú už veľké a zvládnu všelijaké ťažkosti. Bolo s vami veľa zábavy, ale je čas, aby sme išli domov. Zbohom!

Deti sa rozlúčia, zavrú oči a ocitnú sa späť v skupine. Psychologička deti chváli a lúči sa s nimi.

Lekcia 3.

Úlohy: 1. rozvoj jemnej motoriky

2. vývin reči

3. upevnenie pojmov veľkosti a farby

4. rozvoj predstavivosti, fantázie

Materiály: 1. hračka veverička

2. list papiera A3

3. červený, žltý, zelený kvaš

4. čarovný prútik.

5. obrázok s obrázkom jesenného lesa.

Priebeh lekcie:

Pomocou čarovného prútika sa presunieme do čarovného lesa (ako v predchádzajúcej lekcii).

psychológ: Chlapci, pozrite sa, aké krásne! To je jesenný les!

Pozeráme sa na obrázok. Upútajte pozornosť detí vlastnosti jeseň. Zvážte obyvateľov lesa.

psychológ: Oh, počuješ? Niekto k nám beží!... Áno, je to veverička!

Veverička: Ahojte chalani! Je dobré, že ste nás prišli navštíviť! Náš les je veľmi krásny! Jeseň všetko vyfarbila do iných farieb. Poďme sa s tebou hrať?

Koná sa prstová gymnastika "Strom".

Na poli je strom

Vietor hýbe konáre.

(ruky pred sebou, prsty od seba a napnuté, dlane smerujú k vám. Potriasame rukami zo strany na stranu)

Vietor nám fúka do tváre

Strom je hore!

(kývajte rukami hore a dole bez ohýbania prstov)

Veverička: Výborne! Viete, že keď fúka silný vietor, listy zo stromov padajú a na zemi sa objaví krásny koberec?

psychológ: Áno! Chlapci, urobme si taký koberec.

Deťom sa rozdávajú štetce. Na stole je list papiera. K stolu prichádza psychologička a deti. Deti nechávajú stopy po štetci na hárku papiera.

psychológ: Tu je koberec, ktorý máme! Krása! Si skvelý! Ale je čas, aby sme sa pridali ku skupine.

Všetci sa lúčia s veveričkou. S pomocou čarovného prútika sa „vraciame“ do skupiny. Psychologička deti chváli a lúči sa s nimi.

Lekcia 4.

Úlohy: 1. položiť základy humánneho správania

2. vývin reči

3. obohatenie aktívneho slovníka.

4. rozvoj pamäti.

Materiály: 1. čarovný prútik

2. slnko s vložkami pre lúče

3. bábika kohútika s vložkami z peria.

4. Hra „Skryť zajačika“

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Slnko nás dnes prišlo navštíviť. Je to len trochu smutné. Mraky to chcú zavrieť. Môžeme pomôcť slnku svietiť?

Deťom sa ponúka, aby vzali lúče a pripevnili ich k slnku. Upozorňujeme deti na veľkosť lúčov. Po pripojení všetkých lúčov otočte slnko „usmievajúcou sa“ stranou. Dávame to do pozornosti deťom.

Slnko: Vďaka chlapi!!! Veľmi ste mi pomohli! Teraz budem jasne žiariť!

psychológ: Počujte, chlapi, niekto sa bude vyhrievať na slnku! Je to kohút! Kohútik, prečo si taký smutný? Povedz mi, môžeme ti pomôcť? Slnku sme už dnes pomohli - našli sme lúče.

Kohútik: Keď som kráčal k tebe, stratil som chvost. Všetky pierka sa rozpadli. Pomôžte mi ich nájsť.

psychológ: Samozrejme pomôžeme! Chlapci, poďme nájsť kohútie perá.

Spolu s psychologičkou deti pátrajú po pierkach. Keď nájdeme pierko, deti by mali pomenovať farbu. Do chvosta kohútika vložíme pierka. Upozorňujeme deti na krásny chvost, považujeme ho.

Kohútik: Ďakujem! Našiel si aj môj chvost a rozohnal si oblaky od slnka. Hneď sa tak oteplilo. Poďme sa s vami hrať!

psychológ: Premeňme sa na kohútov.(máva čarovným prútikom).

Petya-Petya-kohútik,

Červená zázračná hrebenatka.

Veľmi nahlas spieva

keď vyjde slnko!

Kohútik: Akí ste dobrí ľudia!!! Vieš, stále potrebujem tvoju pomoc. Mám zajačích kamarátov, ale pomiešali si dvere zo svojich domov. Môžete mi pomôcť upratať?

Deťom je k dispozícii 6 kariet (modrá, žltá, červená, zelená, oranžová, fialová). Na kartách je biely štvorec, v ktorom je nakreslený zajačik. Musia vyzdvihnúť dvere (štvorec), aby skryli zajačika.

Kohútik: dobre urobené! Dnes pomohli všetkým, zvládli všetky úlohy! Ale je čas, aby som išiel domov. Zbohom!

Deti sa lúčia s kohútom, s psychológom.

Lekcia 5.

Úlohy: 1. povzbudzovať deti k emocionálnym reakciám

2. vývin reči

3. priviesť k prvkom dramatizácie

4. Pestujte si dobrý vzťah k človekom vytvorenému

Materiál: 1. stolové divadlo teremok

2. vrecúško.

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Dnes pôjdeme do rozprávky!

psychológ: Mám tašku. Chcete vedieť, čo je v ňom?

Mávnutím čarovného prútika - z tašky sa vyberie teremok. Deti sa pozerajú na teremok.

psychológ: Teremok stojí v lese. Tu je strom.

Vyberáme vianočné stromčeky z vrecka. Deti ich usporiadajú okolo veže.

Potom postupne vyberieme postavy rozprávky a rozprávame ju paralelne. Deti považujú hrdinov rozprávky, zobrazujú ich: hlas, chôdza.

Keď medveď rozbije dom, zameriame pozornosť detí na to, ako sú zvieratá rozrušené. Ale medveď nie je negatívna postava. Veď pomáhal stavať novú vežu.

Spolu s deťmi rozhodujeme o tom, ako zvieratká pomáhali na stavbe, kto aké práce vykonal.

psychológ: To je to, čo dobrí chlapi!!! Akú vežu postavili!!! Ešte lepšie ako predtým! Teraz si oddýchnime.

Vykonáva sa prstová gymnastika "Pipe".

Dom stojí s veľkým potrubím,

V ňom budeme žiť s vami.

Pohľad do komína na streche

A dymí, akoby dýchal.

(ruky sú zovreté v päste, vo vnútri okrúhle otvory. Ruky pred hrudníkom. Položíme päsť na päsť a zmeníme polohu rúk. Vznikne dlhá "fajka").

psychológ: Výborne! Dobre sme sa s vami hrali. Pamätáte si, akú rozprávku sme išli navštíviť?... Teremok!

Psychologička sa s deťmi lúči, chváli.

Lekcia 6.

Úlohy: 1. rozvíjať správne komunikačné schopnosti

2. rozvíjať myslenie, reč, jemnú motoriku

3. naďalej rozvíjať schopnosť detí vyjadrovať svoj emocionálny stav.

Materiál: 1. hračka kohúta

2. hračka kura

3. 4 kuriatka s mašličkami rôznych farieb (červená, žltá, zelená, modrá)

4. 4 kruhy biele

5. 4 farebné kruhy (žltý, červený, modrý, zelený)

6. vrecko cereálií (najlepšie veľké)

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Dobré ráno! Vymyslené niekým jednoducho a múdro - na stretnutí pozdraviť: Dobré ráno!

Psychológ hovorí "Ku-ka-re-ku ..."

Deti pozdravia kohúta. Psychologička číta riekanku:

Kohútik, kohútik,

Zlatý hrebeň.

maslová hlava,

Hodvábna brada.

Kohút kluje zrno,

Volá kurčatá.

psychológ: Zavoláme kura. Kurča-ryabushechka, príď k nám sem! A ako inak môžeme láskyplne nazvať kura.(pomáhame deťom vymýšľať láskyplné prezývky pre kura).

V skupine sa objaví sliepka. Pripomíname deťom, že ju určite musíme pozdraviť. Čítanie básne:

Všade pozdravujem

Doma aj na ulici.

Dokonca pozdravujem

Som susedovo kura.

Sliepku sadíme spolu s kohútom. Deti sa na ne pozerajú. S deťmi si všímame rozdiely medzi kohútikom a sliepkou: veľkosť brady a hrebeňa, chvost, hlas.

psychológ: Kohút je otec a sliepka je matka. A kto sú ich deti? Presne tak, sliepky! Ako kurčatá rozprávajú?

V skupine sú mláďatá. Spolu s deťmi ich zvažujeme, všimnite si vlastnosti. Upozorňujeme deti na farbu motýľov u kuriatok.

psychológ: Naše sliepky chcú jesť a škrípať po celej ulici! Otec kohút ich počul, priniesol sliepkam vrece obilia. Mama rozdala kuracie taniere, posypala deťom chutné proso.

Psychológ vytiahne taniere a poznamená, že sú bielepre kurčatá bude ťažké určiť, ktorý tanier je koho. Pomôžme im.)Získame farebné kruhy. Spolu s deťmi lepíme farebné kruhy na biele kruhy. Psychologička pomáha deťom.

Potom, čo posadíme kurča vedľa taniera. Farba mašle kuraťa ladí s farbou taniera.

psychológ: Teraz je čas nakŕmiť kurčatá.

Spolu s deťmi nasypeme proso do tanierov. Psychologička deti chváli, poznamenáva, aké sú starostlivé a milé. Sliepka a kohút sa im poďakujú.

Potom, čo sa rozlúčime a odídeme.

Lekcia 7.

Úlohy:

3. rozvíjať aktivitu, samostatnosť.

Materiál: 1. čarovný prútik

2. štetce

3. zelený kvaš

5. poháre s vodou

6. dievča strapec (pozri obr. 3)

7. obrázky s vyobrazením zelených predmetov.

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Dnes ťa opäť prišlo navštíviť dievča Brush. Chceš ju pozdraviť?

Strapec: Ahojte chalani! Mám pre vás hádanku. Skúste uhádnuť: v zime aj v lete v jednej farbe.(deti hádanku hádajú. Ak sa im ťažko odpovedá, psychológ pomáha hádať vodiacimi otázkami).Tu je niekoľko dobrých kolegov, uhádli ste! Akú farbu má strom? Čo ešte máte v zelenej skupine? Výborne!!! A teraz s vami nakreslíme vianočný stromček.

Položte pred deti papier a ukážte zelenú farbu. Psychológ kreslí vianočný stromček. Potom chlapom povieme, že na strome rastú šišky. Vystrihnuté šišky rozdáme deťom a pomôžeme každému dieťaťu prilepiť šišku na vianočný stromček. Psychológ hrbolček natrie lepidlom a dieťa ho prilepí.

psychológ: to je čo krásny strom máme to!!! Výborne!!! Ale je čas, aby sa štetec vrátil domov. Stále ju pozývaš?

Psychologička a štetec sa lúčia a odchádzajú.

Lekcia 8.

Úlohy: 1. naučiť sa korelovať farbu s konkrétnym predmetom

2. pestovať sebavedomie

3. rozvíjať schopnosť čakať, až na vás príde rad

4. rozvíjať aktivitu, samostatnosť.

5. rozvoj jemnej motoriky ruky

Materiál: 1. čarovný prútik

2. štetec

3. žltý kvaš

4. papier (2 listy A3 zlepené dohromady)

5. nádoba s vodou

6. slnko (pozri obr. 2a)

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Dnes sa vydáme do krajiny farieb. Zatvor oči.

Mávnite čarovným prútikom. V rukách psychológa sa objaví kôš.

psychológ: Pozrime sa, čo je v tomto košíku.

Z košíka vychádza smutné slnko bez lúčov.

Slnko: Ahojte chalani! Opäť som stratil svoje lúče! Môžete mi pomôcť vložiť ich?

Každému dieťaťu rozdávame lúče. Potom tieto lúče vložíme do vreciek. Upozorňujeme deti, že slniečko je stále smutné.

psychológ: Pozrite sa, chlapci, v krajine farieb sú na oblohe pevné mraky!!! Fúkajme veľmi, veľmi silno, aby sme rozptýlili oblaky... Tu sa slnko opäť usmieva!!! A poďme teraz, poďme nakresliť slnko. Aký má tvar? A čo farba?

Pred deti dáme veľkú plachtu. Psychológ nakreslí žltý kruh. Potom deti vyzveme, aby sa v kreslení lúčov striedali. Potom psychológ nakreslí oči a ústa.

Slnko: Tu sú dobrí chlapci! Aký obraz slnka! budem ťa opäť čakať. ešte prídeš?

psychológ: Samozrejme, Sunshine, prídeme. S radosťou! A teraz je čas, aby sme sa rozlúčili.

Deti sa lúčia so Slnkom. Potom zatvoria oči a „vrátia sa“ do skupiny.

Psychologička deti chváli, lúči sa s nimi.

Lekcia 9.

Úlohy: 1. upevniť vedomosti detí o objemných predmetoch (hrach, pohánka, proso, fazuľa)

2. rozvoj jemnej motoriky

3. rozvoj myslenia

4. naďalej formovať schopnosť spolupracovať, priateľsky.

Materiál: 1. korytnačka bábika

2. list papiera A3

3. PVA lepidlo

4. plátno.

5. hrach, pohánka, proso, fazuľa.

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Ak chceš, poviem ti príbeh.

Rozprávka "O korytnačke Agashka"

Žila tam korytnačka. Volala sa Agashka. Táto korytnačka žila v rybníku. Veľmi rada sa hrala s kameňmi na brehu. Korytnačka mala veľa priateľov. Priatelila sa s rybami, s rakovinou Chikibryak, s pijavicou. Na brehu sa hrala s húsenicami. Poznala veľa hier.(opýtame sa detí, čo sa rady hrajú).Takže korytnačka vyrástla a zistila, že existuje také dobré miesto - MATERSKÁ ŠKOLA. Dozvedel som sa, že je tam veľa dobrých detí. A chcela ich navštíviť.

psychológ: Prijmeme jej chlapov? .. A tu je!

Agashka: Ahojte chalani! Ako rád ťa spoznávam! Rád sa hráš? Poďme sa s tebou hrať?

Vykonávame prstovú gymnastiku "Ball".

Nafúkla som elastickú loptu.

(dať prstom polohu, ktorá sa stane, keď držíme loptu)

Poštípal ho komár.

Lopta praskla - žiadny problém!

(prsty oboch rúk sa zbierajú „štipkou“ a dotýkajú sa špičiek)

Nafúknem novú loptu.

(znova nafúknite balónik).

Agashka: Akí dobrí chlapi!!! Škoda, že nemôžem zostať s tebou. Ale môžete urobiť môj portrét, aby si ma dlho pamätal.

Deti sú pozvané k stolu. Na stole je list papiera, na ktorom je nakreslený obrys korytnačky (pozri obr. 4).

Obr.4

Sypké materiály ležia v krabiciach na stole. Spolu s deťmi uvažujeme o pancieri korytnačky. Vypracujeme žiadosť. Psychológ natrie papier lepidlom a deti na lepidlo nalejú materiál.

V procese práce deti chválime, pomáhame im.

Po zhodnotení práce opäť všetkých pochválime.

Korytnačka a psychologička sa lúčia s deťmi.

Lekcia 10.

Úlohy: 1. upevniť vedomosti o vlastnostiach snehu (studený, biely, lepkavý)

2. rozvoj hmatových vnemov

Materiály: 1. ilustrácie zobrazujúce zimnú krajinu

2. pohár

3. sneh

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani. Pamätáte si, aké je ročné obdobie? Presne tak, zima. A čo je v zime pod nohami na zemi? Samozrejme sneh.

S deťmi spomíname na vlastnosti snehu a snehových vločiek. V zime ľahko lietajú a ľahnú si na zem. Pamätáme si, čo sa stane, ak sneh vezmeme do rúk alebo ho prinesieme do miestnosti. S deťmi sa rozprávame aj o tom, čo všetko sa dá vyrobiť zo snehu.

Upozorňujeme deti, že sneh nie je povolený. Aby sme to urobili, pripravili sme experiment: vezmeme sneh spoza okna a dáme ho do pohára. Po chvíli sa pozeráme, aká voda sa vyskytla. Takúto vodu nemôžete piť, čo znamená, že nemôžete jesť ani sneh.

Potom, čo hráme hru "Snehové vločky". Psychologička hovorí „silný vietor“, deti bežia rýchlo. Po slovách „vietor utíchol“ sa deti zastavia a sadnú si.

Lekcia 11.

Úlohy: 1. rozvíjať schopnosť spolupracovať.

2. predstaviť vlastnosti snehu

3. rozvoj predstavivosti

4. rozvoj jemnej a všeobecnej motoriky.

5. tvarovacia úhľadnosť

Materiál: 1. ½ listu kresliaceho papiera, tónovaného na modro

2. kvaš (zelený, žltý, biely)

3. papierové snehové vločky

4. lepidlo

5. štetce

6. poháre s vodou

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Aké ročné obdobie máme teraz? Presne tak, zima! Čo sa s nami deje v zime?(deti popisujú hlavné znaky zimy. Ak im je to ťažké, pomáhame s návodnými otázkami)Vonku máme veľa snehu. Staňme sa všetci snehovými vločkami. Keď poviem silný vietor, pobežíte ako snehové vločky. A keď poviem „vietor sa zastavil“, budete len chodiť. Keď totiž nefúka silný vietor, snehové vločky poletujú pomaly.

Hru hráme 3-5 krát.

psychológ: Chlapci, teraz sa pozrite na obrázok(zobrazujeme obrázok "Zimný les").Pozrite sa, koľko snehu je v lese. A rastie tam veľa stromov a slnko jasne svieti. Z tohto lesa k vám priletelo veľa malých snehových vločiek. Sú stratení a naozaj chcú ísť domov. Viete nakresliť vianočný stromček a slnko? Potom spolu nakreslíme krásny zimný les a pošlime tam snehové vločky. Potom nebudú takí smutní.

Na stôl pred deti položíme veľkú plachtu. Deťom rozdávame štetce. Najprv nakreslíme vianočné stromčeky zelenou farbou, potom slnko (psychológ kreslí slnko a deti sú lúče). Po bielej farbe nakreslíme sneh.

Deťom rozdávame snehové vločky a ony ich lepia na výkres.

psychológ: to je to, čo dobrí chlapi! Aký krásny obrázok máš! Teraz poďme von a potom sa môžeme hrať.

Upratujeme spolu s deťmi pracovisko, psychologička sa s deťmi rozlúči a odchádza.

Lekcia 12.

Úlohy: 1. Pestovať u detí estetické cítenie

3. naučiť sa navigovať na hárku papiera.

Materiál: 1. farebné papierové kruhy.

2. dážď.

3. PVA lepidlo

4. obrázok vianočného stromčeka nalepený na papieri.

5. obrázok s obrázkom dovolenky " Nový rok»

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Pamätáte si, aké je ročné obdobie? Aké prázdniny máme v zime? Presne tak, Nový rok.

Ukážeme deťom obrázok "Nový rok". Zvažujeme to. Dávame pozor na Santa Clausa, Snehulienku, darčeky. Pozrime sa na strom bližšie.

psychológ: Chlapci, tu máte v skupine veľmi krásny vianočný stromček!(pozrieme sa na to).A urobme s vami portrét nášho vianočného stromčeka a pošlime ho Santa Clausovi, aby videl, že sme pripravení na dovolenku a ponáhľa sa k nám s darčekmi.

Rozložíme pred deti obrázok vianočného stromčeka. Pýtame sa, čo chýba. Dajte každému dieťaťu kruh. Prilepte gule na vianočný stromček. Potom, čo prilepíme dážď.

psychológ: Aký krásny vianočný stromček máme! Teraz k nám veľmi rýchlo príde Santa Claus. Pôjdem chlapci, pošlite list Santa Clausovi. A opäť sa uvidíme!

Lekcia 13.

Úlohy: 1. rozvoj jemnej motoriky

2. upevnenie nadobudnutých skúseností.

3. rozvoj pamäti.

Materiál: 1. bábika starého otca

2. malé listy modrej lepenky (pre každé dieťa)

3. biela plastelína

4. pohánka (krúpy)

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte deti. Dnes prišiel na návštevu dedko. Pozdravme ho spolu.

starý otec: Ahojte chalani! Dostal som tvoj list a rozhodol som sa prísť k tebe, pozrieť sa na tvoj vianočný stromček. V skutočnosti je veľmi pekná! Aké je teraz ročné obdobie? Presne tak, zima! Viete, čo najradšej robím v zime? Vyrobte snehuliakov zo snehu. Chceš, aby som ťa učil?

Deťom dáme malý kúsok plastelíny. Najprv spolu vyvaľkáme veľkú guľu, potom strednú a potom malú. Psychologička pomáha deťom. Plastelínu vydávame samostatne pre každú guľu. Potom z týchto guličiek vytvoríme snehuliaka. Pohánkou vyložíme gombíky, oči, nos, ústa.

starý otec: akých krásnych snehuliakov máme! Výborne chlapci! Prepáčte, je čas. Koniec koncov, darčeky sa musia zbierať pre deti. Vidíme sa na párty!!!

Psychologička a Santa Claus sa lúčia s deťmi a odchádzajú.

Lekcia 14.

Úlohy:

3. formovať schopnosť dobrovoľne namáhať a uvoľňovať svaly.

4. naučiť sa zvažovať hračky (analýza a systematizácia)

Materiál: 1. bábika myši

Priebeh lekcie:

psychológ: Chlapci, ahojte! Dnes vás prišla navštíviť myš. Poďme sa s ňou zoznámiť, dobre? Čo by ste mali urobiť, keď prídu hostia? Správne, pozdravte!

myš: Ahojte chalani!

Spolu s psychológom považujeme za hračku. Všímame si uši, oči, chvost, bruško, farbu. Pamätáme si, ako myš hovorí, čo zje.

psychológ: A koho sa myš bojí? Presne tak, mačka! Poďme sa teraz s vami hrať. Premeníte sa na malé mačiatka a budete hľadať myš.

Deti zavrú oči, psychológ schová myš. Potom ju deti hľadajú. Hra sa opakuje 3-5 krát.

psychológ: Výborne! Ste veľmi pozorný. A teraz postavíme domček pre myš, aby sa tam skryla pred mačkou. Myslíte si, že dom by mal byť veľký alebo malý? Len my ideme s vami potichu, aby nás mačka nepočula.(deti chodia po špičkách)Ach, mačka beží! Skryť! (deti si čupnú, zakryjú si tvár rukami).

myš: Ďakujem chlapci! Veľmi si mi pomohol. Určite Vás ešte navštívim! Prijmeš ma?

Psychologička a myška sa lúčia s deťmi a odchádzajú.

Lekcia 15.

Úlohy: 1. upevnenie názvov hlavných geometrických útvarov

2. formovanie orientačných schopností na hárku papiera

3. konsolidácia pojmov „hore“, „pod“.

Materiál: 1. bábika zajačika

2. List A4

3. červený štvorec, žltý obdĺžnik, modrý kruh, dva zelené trojuholníky.

4. PVA lepidlo

5. výkres lôžka (pozri obr. 5)

Obr.5

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani. Prišiel ťa navštíviť zajačik. Naozaj sa chce s tebou hrať. Vezmi to do hry??

Králiček: Poďme sa s vami hrať na schovávačku. Skryjem sa a ty ma budeš hľadať?

Deti zatvoria oči, zajačik sa schová pod stolom. Deti musia povedať, že je pod stolom. Hra sa opakuje 4-5 krát. Zajačik sa skrýva na rôznych miestach, deti musia pomenovať, kde sa ukryl.

Králiček: Tu sa hráme. Som veľmi unavený a chce sa mi spať? Kde môžeš spať? Presne tak, na posteli. Len teraz je moja posteľ celá popletená. Môžete mi pomôcť položiť to?

Ukážte deťom obrázok postele. Hovoríme vám, že úplne dole máme červený matrac. Psychológ na papier nalepí štvorec. Pamätáme si, čo pokrývame. Hovoríme, že na posteľ dáme prikrývku. Podľa toho prilepíme na štvorec obdĺžnik. Ďalej prilepte kruh (vankúš) a dva trojuholníky (na obliečku na perinu).

Králiček: vďaka chlapi! Veľmi si mi pomohol. Ale je čas, aby som išiel domov a oddýchol si. Ešte raz ďakujem.

Psychologička a babička sa lúčia a odchádzajú.

Lekcia 16.

Úlohy: 1. upevnenie konceptu farieb

  1. motorický vývoj
  2. rozvoj vnímania

Materiál: 1. žlté, zelené, modré a červené ceruzky

2. kresba kohútika nenatretého a namaľovaného,

3. kartičky "kohút" pre každé dieťa,

4. ceruzky pre každé dieťa.

Priebeh lekcie:

Psychologička ukazuje deťom obrázok s nenamaľovaným kohútom.

psychológ: Ahojte chalani! Dnes vás prišiel navštíviť kohút. Len on je veľmi rozrušený. Stratil farby. Pomôžeme mu ich nájsť?

Psychológ vytiahne ceruzky štyroch farieb.

psychológ: Chlapci, tieto ceruzky súhlasili, že nám pomôžu. Najprv sa s nami chcú hrať na schovávačku. Zavrieš oči, jedna ceruzka je skrytá. Potom musíte uhádnuť, ktorá ceruzka je skrytá.

Hra sa hrá 4-5 krát. Potom dostaneme obrázok s obrázkom maľovaného kohúta.

Kohútik: Vďaka chlapi!!! Veľmi si mi pomohol. Teraz sa s tebou poďme hrať.

Vykonávame prstovú gymnastiku "Cockerel".

Petya-Petya-kohútik,

Červená zázračná hrebenatka.

hodvábna hlava,

Olejová brada.

(ukazovák spočíva na palci, ostatné prsty sú zdvihnuté)

Veľmi nahlas spieva

keď vyjde slnko!

(narovnanými rukami bijeme po stranách - mávame krídlami)

Kohútik: Taký si dobrý! Musím ísť, ale nechám ti darček. Môj portrét. Stačí si to zafarbiť.

Deťom rozdávame portréty kohúta a ceruzky. Vyfarbujú obrázok.

Keď si spomenieme na to, čo sme robili na hodine, rozlúčime sa s deťmi.

Lekcia 17.

Úlohy: 1. oboznámiť deti s vlastnosťami vody (teplá, studená, číra, čistá, špinavá).

2. priviesť k pochopeniu, že nikto nemôže žiť bez vody.

3. naučiť sa korelovať slová a pohyby.

Materiál: 1. akvárium (z papiera alebo látky - viď obr. 6.)

2. ryba (z papiera alebo látky)

3. hračka Kapitoshka

4. Toy Sun.

5. pohár špinavej vody

Priebeh lekcie:

psychológ: Chlapci, teraz vám poviem rozprávku o malej kvapke. Máte záujem počúvať?

Rozprávka "O kvapke".

Bola raz jedna malá kvapôčka vody.(dostaneme bábiku Kapitoshka).Kde bola kvapka, tam bola voda. A kde bola trocha vody, bolo všetko v poriadku. Pre ryby bolo radostné plávať vo vode, rásť kvety a stromy. A môžeme s nimi plávať a piť vodu. Ale potom sa jedného dňa stalo niečo zlé. Fúkal silný vietor(fúkame s deťmi)a priniesol mráz, kvapku a zamrzol. A bez kvapky zomrú vtáky, kvety, ryby. Musím nejaké zachrániť. Zavolajme na pomoc Slnko. Je teplo, udrží ťa v teple!

Slnko prichádza. Deti tlieskajú rukami a slnko tancuje. Po tanci sa kvapôčka zahreje.

kvapôčka: Čaute ľudia. Ďakujem. Pomohli ste mi - slnko zavolalo včas. Poďme sa teraz s vami hrať.

Ukážeme deťom rybičky. Pýtame sa, či môžu ryby žiť bez vody. Kde žijú doma? Ukážeme pohár so špinavou vodou. Pýtame sa, či môžu ryby žiť v takejto vode. Potom, čo vyberieme akvárium a pripevníme ryby k akváriu.

kvapôčka: teraz ste pomohli rybám. Teraz budú vašimi priateľmi. Kto ešte potrebuje vodu?

S deťmi spomíname, že kvietky polievame vodou, že vodu pijú všetky zvieratká aj ľudia. Dospeli sme k záveru, že všetky živé bytosti na planéte potrebujú vodu. Upozorňujeme, že môžete piť iba čistú vodu.

kvapôčka: Akí ste dobrí ľudia!!! Koľko toho vieš! Ale je čas, aby som odišiel. Musíme zistiť, kto ešte potrebuje moju pomoc.

Kvapôčik a psychologička sa lúčia s deťmi a odchádzajú.

Lekcia 18.

Úlohy: 1. zoznámte deti s rozprávkou "Vlk a sedem detí"

2. rozvoj koordinácie pohybov

Materiál: 1. rozprávka "Vlk a sedem detí" (bábkové divadlo)

2. čarovný prútik

Priebeh lekcie:

psychológ: (máva čarovným prútikom)... tu sme v rozprávke.

Psychologička si sadne za stôl a deti sa zhromaždia.

psychológ: To je to, čo dobrí chlapi!!! Teraz sa poďme hrať. Naučte deti, ako sa schovať pred vlkom.

Deti stoja v kruhu, tancujú s psychológom. Po vete „vlk prichádza“ si deti čupnú a zakryjú si tváre rukami. Potom skontrolujeme, či vlk odišiel alebo nie: natiahneme krk a pozrieme sa rôznymi smermi. Potom vstaneme a znova tancujeme. Hra sa hrá 2-3 krát.

psychológ:

Lekcia 19

Úlohy: 1. rozvíjať schopnosť dobrovoľne namáhať a uvoľňovať svaly

2. rozvoj pamäti

3. kladenie základov dramatizácie

Materiál: hračka vlka.

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Pamätajte, že som vám povedal rozprávku o siedmich deťoch. Poďme si teraz s vami zahrať hru.

Vstávame s deťmi v kruhu. Pozývame ich, aby napodobňovali: smiešne kozliatka, kozu, vystrašené kozliatka, nahnevaného vlka, smutnú kozu, smiešne kozliatka a kozu.

Hráme hru „Skryť sa pred vlkom“. Psychológ si schová hračku vlka za chrbtom, deti skáču, bavia sa (napodobňovanie kozliatok). Len čo psychológ vytiahne hračku a začne vrčať, deti by sa mali schovať. Hra sa hrá 4-5 krát.

psychológ: akí ste dobrí herci! Všetko ti vyšlo. Môžete mi povedať, prečo vlk zožral kozy?(otvorili mu dvere)Mohli by otvoriť dvere? Vidíte, čo sa stane, keď deti nepočúvajú mamu. Si poslušný? Výborne! Je čas, aby som odišiel, ale určite k vám opäť prídem.

Psychologička sa lúči s deťmi a odchádza.

Lekcia 20.

Úlohy: 1. pestovať úctu ku všetkému živému

2. rozvíjať koordináciu pohybov.

3. rozvíjať schopnosť spolupracovať

4. rozvíjať schopnosť dobrovoľne namáhať a uvoľňovať svaly.

Materiál: 1. kozliatko a kozia bábika.

Priebeh lekcie:

psychológ: Chlapci, ahojte! Naozaj potrebujem tvoju pomoc. Ide o to, že jedno dieťa sa stratilo. Čoskoro ho príde vyzdvihnúť jeho matka, no zatiaľ sa potrebuje niekde schovať pred vlkom. Postavme mu dom, dobre?

Len my ideme potichu s tebou, aby nás vlk nepočul(deti chodia po špičkách)Ach, vlk prichádza! Skryť! (deti si čupnú, zakryjú si tvár rukami).

Táto hra sa opakuje 3-5 krát. Potom začneme stavať dom. Pomáhame deťom, spájame stavby detí medzi sebou.

dieťa: Ďakujem chlapci! Veľmi si mi pomohol.

Ozve sa klopanie na dvere. Objaví sa kozia hračka.

Koza: ďakujem vám, že ste skryli moje dieťa. Ale je čas, aby sme išli k ostatným deťom. Maj sa!

Psychologička, kozliatko a koza sa lúčia s deťmi a odchádzajú

Lekcia 21.

Úlohy: 1. rozvoj vnímania, predstavivosti

3. rozvíjať schopnosť spolupracovať.

4. rozvoj presnosti.

Materiál: 1. List A4 s maľovanou vázou a stonkami

2. biele papierové kvety (podľa počtu detí)

3. lepidlo

4. farba

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Viete, nedávno bol sviatok – sviatok mamičiek. Viete, aký je to sviatok.

Povedzte deťom, že v tento deň všetci blahoželajú matkám a babičkám. Opýtajte sa, kto zablahoželal ich matkám, aké darčeky dali.

Ukážeme deťom maľovanú vázu, opýtame sa, čo chýba.

psychológ: Chlapci, teraz urobíme tú najkrajšiu kyticu pre naše mamy?

Najprv deťom rozdáme kvety a farby. Nechajte ich vyfarbiť kvety. Potom prilepte kvety spolu na stonky.

psychológ: Pozrite, akú krásnu kyticu sme dostali! A teraz musíme dať veci do poriadku. Poďme umyť štetce a perá.

Deti s psychológom chodia na toaletu, upratujú pracovisko. Potom, čo psychológ deti pochváli, rozlúči sa a odíde.

Lekcia 22.

Úlohy: 1. formovanie dobrého vzťahu k okolitému svetu.

2. rozvoj konštruktívnych schopností

3. rozvoj jemnej motoriky

Materiál: 1. plastelína

2. prírodný materiál

3. Zelený kartón A4

4. hračka ježka.

Priebeh lekcie:

psychológ: Chlapci, dnes k vám prišiel hosť z lesa. Uhádnete, kto to je? Pod borovicami pod stromami leží vrece ihličia. Správny! Toto je ježko.

ježko: Akí ste dobrí ľudia, akú ťažkú ​​hádanku ste uhádli! Chlapci, prišiel som k vám po pomoc. Sám v lese sa nudím. Pomôžte mi nájsť priateľov.

psychológ: Chlapci, spriatelíme sa s ježkom.

Dostaneme plastelínu. S deťmi gúľame guľôčky. Potom deti vyzveme, aby vyrobili ihličie pre ježka (z prírodného materiálu).

psychológ: toľko ježkov máme! Kde budú s nami bývať? Dajme ich na zelenú lúku. Tam budú šťastní a budú sa spolu baviť. No, ježko, pomohli sme ti?

ježko: O koľko viac pomohli! Ďakujem! No vybehli sme na zelenú lúku hrať Bye-bye.

Psychologička a ježko sa lúčia s deťmi a odchádzajú.

Lekcia 23.

Úlohy: 1. zoznámte deti s rozprávkou „Masha a medveď“

2. rozvoj koordinácie pohybov

3. formovanie schopnosti korelovať činy so slovami.

Materiál: 1. rozprávka Máša a medveď (stolové divadlo)

2. čarovný prútik

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Dnes pôjdeme do rozprávky! Zatvorte oči, raz, dva, tri...(máva čarovným prútikom)... tu sme v rozprávke.

Psychologička si sadne za stôl a deti sa zhromaždia.

Postavy rozprávky vyberáme jednu po druhej, pričom ju rozprávame paralelne. Deti považujú hrdinov rozprávky, snažia sa ich napodobňovať.

psychológ: To je to, čo dobrí chlapi!!! Teraz sa poďme hrať. Skúsme, ako sa Máša schovať do krabice.

Deti stoja v kruhu, tancujú s psychológom. Po vete „medveď prichádza“ si deti čupnú a zakryjú si tvár rukami. Potom skontrolujeme, či medveď odišiel alebo nie: natiahneme krk a pozrieme sa rôznymi smermi. Potom vstaneme a znova tancujeme. Hra sa hrá 2-3 krát.

psychológ: taký si dobrý. Ale je čas, aby som odišiel. Zbohom.

Lekcia 24.

Úlohy: 1. rozvoj konštruktívnych schopností

2. rozvoj jemnej motoriky ruky

3. upevnenie skôr prijatého materiálu.

4. pestovať dobrý vzťah k ľuďom okolo.

Materiál: 1. plastelína

2. malý košík

3. zásobník

4. Bábika Mashenka

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahojte chalani! Pamätajte, že v poslednej lekcii sme počúvali rozprávku o Máši. Pamätáte si, ako Masha prekabátila medveďa? Dnes ťa prišla navštíviť.

Máša: Ahojte chalani! Je skvelé vidieť všetkých! A teraz spolu s vami upečieme koláče.

Deťom rozdávame plastelínu. S deťmi robíme koláče (po etapách). Ukážka psychológa prebieha súbežne s konaním detí. V procese práce pomáhame deťom, povzbudzujeme ich. Keď sú všetky koláče zaslepené, vložte ich úhľadne do košíka.

Máša: Vďaka chlapi! Bolo skvelé s vami hrať! Môžem vziať tieto koláče k starým rodičom? Darček zo záhrady ich veľmi poteší. Vďaka chlapi! Maj sa!!!

Psychologička a Máša sa lúčia s deťmi a odchádzajú.

Lekcia 25.

Úlohy: 1. rozvoj predstavivosti

Materiál: 1. List A3 tónovaný do zelena

2. biele papierové kvety

3. kvaš rôznych farieb

5. handry

6.obrázok zobrazujúci jar

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahoj. Viete, aké je ročné obdobie? Správne - jar! A po jari, aké bude ročné obdobie? Leto! Pozrite sa na obrázok, aké ročné obdobie je nakreslené? A ako ste uhádli?(pozrieme sa na obrázok, dávajte pozor na príznaky jari).

A teraz to urobme spolu nádherný obrázok. Teraz sa vy sami stanete čarodejníkmi. Pozri, máme zelenú lúku. Čo podľa vás na tejto lúke chýba? Presne tak, kvety! Teraz sa každý pokúsi vytvoriť svoj vlastný čarovný kvet.

Rozdávajte deťom kvety z bieleho papiera. Každé dieťa si to namaľuje tak, ako chce. Potom každý kvet preložíme na polovicu, aby sa farba premiešala. Nechajte kvety uschnúť.

psychológ: Máme tu niekoľko krásnych kvetov. Teraz sa s vami trochu pohráme.

Koná sa prstová gymnastika "Kvet".

Slnko vychádza -

Kvet kvitne!

(prsty súčasne roztiahneme rôznymi smermi, súčasne zdvihneme ruky).

Slnko zapadá -

Kvet choď do postele.

(prsty spojíme, ruky spustíme, podrepeme).

psychológ: dobre urobené! Zatlieskajme si.

Psychológ sa lúči a odchádza.

Lekcia 26.

Úlohy: 1. rozvoj predstavivosti

2. posilnenie schopnosti používať kefu

3. rozvíjanie schopnosti spolupracovať

4. pestovanie zmyslu pre krásu.

Materiál: 1. lúka s kvetmi, vyrobená na poslednej lekcii

2. biele papierové motýle

3. kvaš rôznych farieb

4. štetce (podľa počtu detí)

5. handry

Priebeh lekcie:

psychológ: Ahoj. Pamätajte, že na minulej lekcii sme vytvorili čarovnú lúku. Pozrite sa, ako nám bolo krásne! Stále však niečo chýba. Co si myslis? Čarovné motýle! Skúsme teraz všetci vyrobiť čarovného motýľa. Koniec koncov, teraz ste čarodejníci.

Rozdajte deťom motýle z bieleho papiera. Každé dieťa si to namaľuje tak, ako chce. Potom každého motýľa preložíme na polovicu, aby sa farba premiešala (podobne ako pri kvetoch). Nechajte ma uschnúť.

psychológ: Máme tu niekoľko krásnych motýľov. Teraz sa s vami trochu pohráme. Premeňme sa na motýle! Najprv budeme lietať ... A potom budeme sedieť na kvete, budeme odpočívať. A teraz opäť lietajú! Je čas na oddych.

Výborne! Zatlieskajme si.

Psychológ sa lúči a odchádza.

Poznámka: na druhý deň prídeme kvietky lepiť na lúku.




Náhodné články

Hore