Poznámky k pravidlám cestnej premávky stredná skupina federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu. Zhrnutie lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine. Dieťa s červeným

Zhrnutie hodiny v strednej skupine materskej školy o pravidlách cestnej premávky (pravidlá premávky), téma „Mladý chodec“

Cieľ:

Naučte deti rozlišovať dopravné značky.
Rozvíjajte udržateľné zručnosti pre bezpečné správanie na ulici.
Vzbudiť v deťoch zmysel pre zodpovednosť, upozorniť deti na to, k čomu môže viesť porušovanie pravidiel dopravy.

Materiál:

Hračky – prasiatko a Stepashka.
Fotografie: spárované - road signs.fotografia cestné značky.
Obrázky scény.
Obrazovka.
Klobúky so svetielkami.
DVD karikatúra.

Priebeh lekcie:

Organizačný moment „Povedzte s láskou meno svojho suseda“

(v zdrobnenej forme)

Niekto klope na dvere.

Vychovávateľ:

Niekto k nám prišiel, chlapi, poďme sa pozrieť.
Khryusha a Stepashka boli rozrušené a vystrašené.

Vychovávateľ:

Prasiatko! Stepashka! kde si bol? Už sme boli naštvaní, mysleli sme si, že si sa stratil.

Khryusha a Stepashka:

Ahojte chalani! Prepáč, že sme odišli bez toho, aby sme sa pýtali. Chceli sme sa len prejsť po ulici, ísť do múzea. Pri ceste však videli trojokú príšeru a veľmi sa báli. Žmurklo najprv jedným okom, potom druhým, ani sme sa neodvážili prejsť cez cestu. Pomôžte nám prosím! Povedz nám, ako chodíš po uliciach a nebojíš sa ho.

Vychovávateľ:

Ach, to je tá vec! Dobre, pokúsime sa vám pomôcť. Naše deti síce ešte nechodia po uliciach samé, ale len s mamami a otcami. A hrajú prísne na dvore. Ale myslím, že poznajú toho, ktorého si sa tak bál. Vypočujte si hádanku tu:

Hádanka na semafore

Žije s tromi očami
Postupne bliká.
Hneď ako zabliká, obnoví poriadok.

čo to je

deti:

Semafor.

Vychovávateľ:

Ako si uhádol, že je to semafor? (odpovede detí) O akých očiach hovoria v hádanke? (odpovede detí)

Vychovávateľ:

Ale počúvajte, ako je to opísané v básni Sergeja Mikhalkova „Semafor“.
Oblieka deti do klobúkov so semaformi.

Dieťa s červenou farbou:

Ak sa svetlo rozsvieti na červeno.
To znamená, že pohyb je nebezpečný.

Dieťa so zelenou farbou:

Zelené svetlo hovorí:
Vstúpte, cesta je otvorená!

Dieťa so žltým:

Žlté svetlo - varovanie.
Počkajte, kým sa signál pohne.

Vychovávateľ:

Čo pre chodca znamená červený semafor? (odpovede detí) A žltá? (odpovede detí) A zelená? (odpovede detí) Výborne, chlapci, viete o semaforoch. Ukazuje sa, že Khryusha a Stepashka sa na ulici nestretli s monštrom, ale s priateľom a asistentom pre chodcov a vodičov. Teraz si zahráme hru.

Hrá sa vonkajšia hra „Dopravné signály“.

Vonkajšia hra "Dopravné signály"

(Cieľom hry je rozvíjať schopnosť detí reagovať na konkrétny signál semafora. Upevniť schopnosť detí porovnávať svoje konanie so signálom semaforu).

Vychovávateľ:

Ale na ulici nie sú len semafory, ale aj mnohé iné dopravné značky. Rozprávajú sa o tom, aká je cesta, ako sa jazdí, čo sa smie a čo nie. Každá tabuľa má svoje meno a je inštalovaná na mieste, kde je potrebná. Teraz si zahráme hru s dopravnými značkami.

Hra "Match a Pair"

Hrá sa hra „Match a Pair“ - dopravné značky. (Deti nájdu znak a príslušný obrázok. Vysvetlí, čo tento znak znamená).

Vychovávateľ:

Výborne, chlapci! Toľko dopravných značiek už poznáte. Ale kým ste ešte malé, po ulici by ste mali chodiť len s mamou a otcom. Na ulici buďte opatrní, dávajte pozor na dopravné značky a nikdy ich nerozbíjajte. Myslím si, že Khryusha a Stepashka už tiež nebudú chodiť sami po ulici, aby sa nedostali do nejakých problémov. Je to ako na týchto obrázkoch. (vyzýva deti, aby si pozreli obrázky, ktoré zobrazujú porušenia pravidiel správania na ceste a ich následky).
Deti si prezerajú obrázky a komentujú ich.

Vychovávateľ:

Dá sa hrať na cestách? Kde by sa mali deti hrať? (odpovede detí) Je možné zastaviť na ceste? Ako by ste mali prejsť cez cestu a kde? (odpovede detí) Čo sa môže stať tomu, kto poruší pravidlá správania sa na ceste? (odpovede detí)

Vychovávateľ:

Zistili sme teda, že všetci, dospelí aj deti, by mali poznať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Dieťa recituje báseň:

Aby ste sa v budúcnosti vyhli takýmto situáciám,
Musíte poznať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Vychovávateľ:

Teraz, Khryusha a Stepashka, pozrime si karikatúru s chlapcami, aby sme si upevnili svoje vedomosti.

O všetkom na svete:

V roku 1930 bol v Amerike vydaný film „The Rogue Song“ o únose dievčaťa v kaukazských horách. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Títo herci sú napodiv veľmi podobní postavám...

Sekčné materiály

Lekcie pre mladšiu skupinu:

Triedy pre stredná skupina.

Predmet. Návšteva semaforu.

Ciele. Objasnite svoje chápanie fungovania semaforov: žltý signál. Naučte sa riešiť problémové situácie, v ktorých sa ocitnú nepozorní chodci. Rozvinúť schopnosť vyrobiť semafor z hotových dielov. Rozvíjať pozornosť a schopnosť orientovať sa v priestore.

Materiál. Séria obrazov „Čo by sa nemalo stať“, semafor, materiál na aplikáciu, volanty, didaktická hra „Poskladajte auto zo 4 dielov“.

Priebeh lekcie

I. Psychogymnastika „Cesta“.

Deti kráčajú po pomyselnej ceste. Každý sa pozorne pozerá na to, kam stúpilo predchádzajúce dieťa a snaží sa postupovať podľa rovnakých krokov. Musíte sa pohybovať pomaly a ticho.

II. Moment prekvapenia.

Aby som vám pomohol

Cesta je nebezpečná

Horia dňom i nocou

Zelená, žltá, červená.

O čom táto báseň hovorí?

deti. Hovorí o semaforoch.

učiteľ. Pozývam vás, aby ste ho navštívili.

(Objaví sa hračka - semafor.)

Semafor. Ahojte deti. kto som?

deti. Semafor.

Semafor. Správne. Rozsvieti sa červené svetlo - stop! Vpredu nie je žiadna cesta! Deti, myslíte si, že je teraz v poriadku prejsť cez cestu?

deti. Nie

Semafor. Aké semafory môžete sledovať?

deti. Môžete prejsť cez cestu, keď svieti zelená.

Semafor. Správne. A svieti zelené svetlo - "Poďte ďalej!" - hovorí. Ukážte zelené svetlo. Pripomeňme si, kde a ako prejsť cez cestu.

deti. Cez cestu treba prejsť pokojne, pomaly, na prechode.

Semafor. Výborne!

(Semafor zhasne.)

učiteľ. Pozrite, semaforový signál sa zmenil. Kto si všimol svetlo, ktoré sa rozsvietilo?

deti. Rozsvietilo sa žlté svetlo.

učiteľ. Varuje vodičov a chodcov, že signál sa čoskoro zmení a musia byť opatrní.

Žlté svetlo - varovanie:

Počkajte, kým sa signál pohne.

III. Fyzické cvičenie. Vonkajšia hra "Farebné autá".

Deti stoja na okraji ihriska. Sú to „autá“. Každý má svoj farebný kruh. Na druhej strane je učiteľ, keď vztýči vlajku akejkoľvek farby, deti s identickou vlajkou pobehujú po ihrisku a bzučia. Po zrušení zaškrtávacieho políčka sa „autá“ vrátia do garáže atď.

IV. Didaktická hra . Deti si poskladajú autíčko zo 4 dielov podľa predstaveného modelu.

V. Rozhovor o obrazoch zo série „Čo by sa nemalo stať“.

učiteľ. Radi sa hráte na skrývačku? Jeden vedie, zvyšok sa skrýva. Čo hovorí vodič predtým, ako otvorí oči? "Je čas, je čas, odchádzam z dvora." Ak sa hráte, neopúšťajte dvor, pretože na dvore je toľko zaujímavých vecí, len sa hrajte a hrajte. Pieskovisko, hojdačky, lavičky. A po ulici sa preháňajú autá a motorky. Netrvá dlho a dostanete sa do problémov. Pozrime sa na problematické situácie, do ktorých sa nepozorní chodci dostávajú. Prečo sa dostali do problémov? Čo bolo potrebné urobiť?

(Odpovede detí.)

učiteľ. Kde by ste mali hrať?

deti. Musíte hrať na mieste, na dvore.

učiteľ. Si ešte malý, nekráčaš po uliciach sám. Ale keď idete von s dospelými, skontrolujte sa: poznáte dobre pravidlá cestnej premávky? A ak ste na niečo zabudli, neváhajte sa opýtať dospelého.

VI. Hra "Jeden - veľa". Učiteľ vyzve deti, aby dokončili frázu. Napríklad: „Ja mám jedno auto a ty máš veľa... áut (nákladné auto, električka, koleso, kabína, pedál).“

VII. Aplikácia. Zostavte semafor z hotových dielov.

Dovolenka pre deti strednej skupiny, venovaná oboznámeniu sa s pravidlami cestnej premávky „Žltá, červená, zelená“

Výzdoba sály

Hala je zdobená dopravnými značkami, je nakreslená schéma križovatky s chodníkmi pre chodcov a je nainštalovaný model semaforu.

Postavy

Dospelí: moderátor, semafor.

Deti prípravnej skupiny do školy: Znamenia, Líška a Zajac.

Deti vstupujú do haly a sedia na stoličkách.

Vedenie: Chalani, do škôlky nám prišiel list od Nápisov z krajiny semaforov. Toto píšu: „Drahé deti! My značky z krajiny semaforov máme problémy. Boli sme zajatí zlým Nehochukhom. Urobil na nás kúzlo. A teraz máme na uliciach autonehody a kolízie. Pomôžte nám! Nuž, deti, súhlasíte s tým, že pomôžete krajine semaforov?

deti: Áno!

Vedenie: Potom nasadneme do áut a vyrazíme na cestu.

1. dieťa:

Autá nás čakajú

Teraz vyrazíme na cestu.

Je čas vytiahnuť autá

Je čas naštartovať auto.

Deti si pri pokladni berú lístky s obrázkom semafora, sedia v maketách áut, berú „volanty“ a napodobňujú jazdu. Hrá sa pieseň G. Dementieva „Song of Friends“ (nahrávka).

2. dieťa:

Jazdíme na autách

Kde chceme.

A volant v našich autách,

Otočíme, kam chceme.

Všetky ulice, cesty

Pôjdeme za pol hodinu

Prichádza naše auto

Štyri kolesá.

Deti vstupujú do krajiny semaforov. Názov je viditeľný dopredu. Dvaja chlapci vychádzajú s obrátenými dopravnými značkami a spievajú „Pieseň o dopravných značkách“ (slová V. Murzin, hudba S. Mirolyubov).

Znamenia:

Jeden, dva - vľavo!

Poďme sa prejsť po chodníku!

Jeden, dva - vľavo!

Vytvorte dopravné značky!

Refrén.

Jeden, dva - vľavo!

Kam ísť, kam ísť,

Jeden, dva - vľavo!

Povieme vám to na ceste!

Jeden, dva - vľavo!

Predchádzajme problémom!

Jeden, dva - vľavo!

Pozri sa na nás, môj priateľ!

Refrén.

Vedenie: Chlapci, stretli sme prvé začarované znamenia. Ale čo znamenajú?

1. chlapec-Znamenie: Sme dopravné značky. Učaroval nám zlý Nehochukha, ktorý rád robí všetko naopak. Len vy nám môžete pomôcť, ak vyriešite hádanky.

1. Domy stoja v dvoch radoch,

Desať, dvadsať, sto v rade,

A hranaté oči

Pozerajú sa na seba. (ulica)

2. Pozri, aký silný muž!

Na cestách jednou rukou

Som zvyknutý zastaviť

Päťtonové nákladné auto! (Policajt-regulátor)

3. Malé domy

Bežia po ulici

Chlapci a dievčatá

Domy sa prevážajú. (autá)

Obe znamenia: Ste skvelí! Porušil si naše kúzlo. Viete však uhádnuť, aké sme znamenia?

Chlapci v znamení obracajú svoje znamenia. Jedna značka je „Priechod pre chodcov“, druhá je „Nebezpečná odbočka“.

Vedúci: Milé deti, viete, čo pomáha regulovať pohyb áut a chodcov na ulici? Samozrejme, semafor.

Vchádza semafór.

Semafor: Na našich cestách sa stalo veľa nehôd, boli zranení ľudia, pretože ma očaril zlý Nehochukha a prinútil ma horieť dňom i nocou všetkými farbami naraz. Zlom na mňa kúzlo.

deti(jednohlasne): Ako?

Semafor: Musíte správne odpovedať na moje otázky. Buďte opatrní.

1. Kde by ste mali prejsť cez ulicu?

Odpovede detí.

2. V akom svetle môžete prejsť cez ulicu?

Odpovede detí.

3. Čo znamená žltý semafor?

Odpovede detí.

Semafor: Teraz si so mnou zahráme hru pozornosti „Červená, žltá, zelená“.

Hra sa hrá. Keď je svetlo zelené, deti dupú nohami, napodobňujú chôdzu, keď je svetlo žlté, tlieskajú, keď je svetlo červené;

Semafor: Počúvajte, deti, poéziu. Po každom z nich budete musieť buď mlčať, alebo odpovedať: "Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia." Začnime.

Kto z vás ide ďalej?

Len kde je prechod?

Odpoveď detí.

Kto letí vpred tak rýchlo

Čo semafor nevidí?

Ticho.

Kto z vás, na ceste domov,

Je to na chodníku?

Ticho.

Kto vie, čo je to červené svetlo?

To znamená, že neexistuje žiadny pohyb!

Odpoveď detí.

Semafor: Výborne, deti, pomohli ste mi prelomiť kúzlo. A teraz, aby som sa nenudil stáť na jednom mieste, zaspievajme si pieseň.

Zaznie „Pieseň o semafore“ z filmu „Semafor“. (slová L. Kukso, hudba B. Terentyev).

Všetko na svete je v pohybe,

Autá jazdia všade, kam sa pozriete.

A zmierniť zložitosť situácie,

Na pomoc prichádza semafor.

Refrén:

Červené svetlo!

Červené svetlo nás chráni pred poškodením.

Žltá - pozor!...

No, ak je svetlo zelené,

Povedzme vám určite -

Keď sa rozsvieti zelená, pokračujte!

Kamkoľvek ideš a kamkoľvek ideš,

Pozrite sa pozorne na semafor.

Jeho farby: zelená, červená, žltá -

Plný zvláštneho významu.

Refrén.

A ak ste sa rozhodli

Žiť sto rokov alebo viac

Bez rešpektovania pravidiel cestnej premávky

Z toho nápadu nič nebude.

Refrén.

Zrazu Fox vojde do haly na skútri, prenasleduje Zajaca, pričom narazí na semafory, dopravné značky a chodník s deťmi.

Vedenie: Ay-yay-yay! Líška, počkaj, inak sa stane niečo zlé!

1. dieťa: Lisa, hanbíš sa! Neviete, že bez dodržiavania pravidiel cestnej premávky sa po ceste jazdiť nedá?

Semafor: Pozri sa na mňa. Ak je svetlo červené, zastavte a počkajte!

Fox: Ako dlho mám stáť? Musím dobehnúť zajaca!

2. dieťa:

Musíte poslúchať bez hádok

Pokyny na semafore.

Treba pravidlá cestnej premávky

Vykonajte bez námietok!

3. dieťa:

Červené svetlo, červené svetlo -

To znamená, že neexistuje žiadny pohyb!

Toto je stop - stop!

To znamená - pozor!

4. dieťa:

Ak svieti žlté svetlo -

Počkajte ešte chvíľu!

Počkajte ešte chvíľu!

Vaša cesta bude voľná!

5. dieťa:

Objavilo sa zelené svetlo -

Náš chodec sa vzchopil.

Prechod sa stal voľným,

Napredujte odvážne!

Fox: Dobre, pamätám si! Už nebudem porušovať dopravné predpisy!

Vedúci: No, chlapci, je čas, aby sme sa pripravili na cestu. Pomohli sme znameniam zbaviť sa kúzla zlého Nehochukha, teraz sa v tejto krajine nebudú stávať nehody.

Semafory a značky:

Sme radi, veľmi radi,

Že si nás všetkých zachránil!

Hovoríme "ďakujem"

Tešíme sa na Vašu ďalšiu návštevu!

Vedenie: Autom! Poďme!

Deti nasadnú do imaginárnych áut a odvezú sa spievajúc „Merry Travelers“.

Oľga Generalová
Zhrnutie lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine „Hráme, študujeme pravidlá cestnej premávky“

Oľga Generalová

Zhrnutie lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine« Poďme sa hrať, naštuduj si pravidlá cestnej premávky».

Cieľ: Formovanie vedomostí o pravidlá cestnej premávky.

Úlohy:

1. Posilniť v deťoch myšlienku o dopravné značky, semafory, chodníky a ďalšie atribúty spojené s pravidlá cestnej premávky.

2. Učte deti pravidlá bezpečné správanie na cesta, orientácia pri použití rozloženia.

3. Rozvíjať kultúru komunikácie, obohacovať slovnú zásobu.

4. Podporujte uvedomelú polohu chodcov a bezpečnosť dopravy.

5. Opravte hlavné kognitívnych procesov deti (jemná a hrubá motorika, pamäť, pozornosť atď.)

Vybavenie: model mestskej ulice, strom so značkami, model semafora, malé semafory, medaily.

Priebeh lekcie:

Vstupujú deti skupina, učiteľ im ukáže model mestskej ulice (bez dopravné značky, boli zo strojov vytvorené havarijné situácie cesta).

Vychovávateľ: - V jednej ďalekej rozprávkovej krajine je malé mesto hračiek. Obyvatelia tohto mesta žili a nesmútili. Boli vo veľkom priateľstve dopravné značky, urobil všetko pravidlá cestnej premávky, rešpektovali a počúvali hlavný semafor. Preto v tomto meste vždy vládol poriadok a pokoj na uliciach. Jedného dňa však do mesta vletel zlý a silný hurikán a všetko odniesol cesta značky v hustom lese. Pozrite sa, čo sa stalo v meste. (Deti sa pozerajú na model, diskutujú o núdzovej situácii situáciu: Nie dopravné značky, autonehody, semafory zmizli).

Vychovávateľ: - Áno, chlapi, v meste nie je poriadok. Nápisy je potrebné zachrániť a vrátiť na svoje miesto. Ale ako to urobiť? (Deti hovoria).

Vychovávateľ: - Pomôžme obyvateľom rozprávkovej krajiny, poďme na záchranu v hustom lese dopravné značky. Cesta je dlhá, ale aby sme sa dostali z mesta, musíme sa spamätať Zákony o cestnej premávke.

Vychovávateľ: - Povedz mi, čo je to ulica? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: Každá ulica má vozovku. Na čo to podľa vás je? (odpovede detí).

Vychovávateľ: - Správne, vozovka je potrebná pre dopravy. Na oboch stranách vozovky sú špeciálne stopy. ako sa volajú?

deti: - Chodníky.

Vychovávateľ: - Načo sú chodníky? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Absolútna pravda, pre ľudí. Po chodníku chodia dospelí aj deti. Preto sa volajú?

deti: - Chodci.

Vychovávateľ: - Čo ak potrebujete prejsť cez vozovku? Kde sa to dá urobiť? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Áno, chlapci, cesta Musíte prejsť na špeciálnych miestach nazývaných prechody pre chodcov. Ako spoznáte toto miesto? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Správne! Stojí za znamenie "Prechod pre chodcov" a biele pruhy sú namaľované. Ktovie ako správne prejsť cez cestu? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Najprv sa pozrú doľava, po dosiahnutí stredu sa pozrú správne. Úžasné! Ty dobre vieš Zákony o cestnej premávke a s vami môžeme bezpečne ísť na ceste po neznámom meste. Vezmime si dopravu poďme na cestu. Čo by ste chceli ísť? (mená detí a výber spôsobu dopravy).

Hra – rozcvička"stroje"

Vychovávateľ: - Po našej ulici jazdia autá a autá. (Deti jazdia v kruhu, zastavte sa).

Vychovávateľ: - Autá sú maličké. (Deti si sadnú).

Vychovávateľ: - Autá sú veľké. (Deti vstanú a zdvihnú ruky).

Vychovávateľ: - Hej, autá! Plnou rýchlosťou vpred! (Deti jazdia rýchlo v kruhu).

Vychovávateľ: - Držte sa volantu, pozerajte sa dopredu! Čoskoro bude obrat! (Učiteľ ukáže znamenie, deti idú opačným smerom).

Vychovávateľ: - Stojte, autá! Zastavte, motory! Spomaľte všetci vodiči! (deti sa zastavia).

Vychovávateľ: - Dobrá práca, že ste všetko dodržiavali pravidlá cestnej premávky! Preto sme sa dostali do lesa tak rýchlo a bez nehôd. (Deti upratujú dopravu).

Tu sú chýbajúce znaky. (Učiteľ postaví strom, na ktorom visia znaky: "Prechod pre chodcov", "Zákaz vstupu", "telefón", "Opatrne, deti!", "otoč"). (Deti vysvetlia znamenia).

Vychovávateľ: - Čo myslíš, tieto v lese sú potrebné dopravné značky? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Prečo? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Správne Chlapci! Cesta značky nie sú v lese potrebné, pretože tam nie sú žiadne ulice ani vozidlá. Treba ich vrátiť do mesta a umiestniť ich na svoje miesta.

Vychovávateľ: - Chlapci, pozrite sa, čo sa stalo s hlavným semaforom?

deti: - Zlomil sa.

Vychovávateľ: - Áno, chlapi, farebné svetlá na semafore sa pokazili a treba ich pozbierať.

Hra"Rozdelený semafor"

Vychovávateľ: - Výborne! Urobili dobrý skutok - opravili semafor! Prečo potrebujete semafor? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Správne Chlapci! Semafor pomáha regulovať pohyb, nastoľuje poriadok v uliciach. Teraz sa pozrime, ako dobre viete, čo znamená každý semafor?

Vychovávateľ: - Červené svetlo!

deti: Prestaňte, je to nebezpečné! Cesta je uzavretá!

Vychovávateľ: - Žltá.

deti: - POZOR! Počkajte na signál pohyb!

Vychovávateľ: Zelené svetlo hovorí?

deti: - Cesta je otvorená pre chodcov!

Vychovávateľ: - Prejdite na ulici je pre teba vždy cesta

A tieto žiarivé farby pomôžu a poradia!

Čo sú to za znamenia? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Áno, chlapci! Sú to pokazené semafory z nášho mesta a svetlá tam ležia. Čo robiť teraz?

deti: - Opravte to!

Vychovávateľ: - Správne! Musíme ich opraviť. Ale musíme sa poponáhľať. Ako sa rýchlo vrátiť do škôlky? (Ponuka pre deti).

Vychovávateľ: - Áno, budeme lietať na lietadlách. (Deti napodobňujú lietadlá). Tak sme dorazili do škôlky.

Vychovávateľ: - Chlapi, čo je potrebné urobiť, aby sa opravili semafory?

deti: Prilep to!

Vychovávateľ: - Pamätáte si, v akom poradí sú umiestnené? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Správne! Červená, žltá, zelená. Začnime opravovať semafory. (Deti vezmú hrnčeky, nanesú lepidlo a priblížia sa k učiteľovi, ktorý lepí všetky strany semaforu).

Vychovávateľ: - Semafory sú opravené! Umiestnime všetky značky v meste na svoje miesto. Teraz je v rozprávkovom meste poriadok a všetci obyvatelia sú spokojní. (Deti sedia na stoličkách).

Vychovávateľ: - Pretože si taký milý, sympatický, pozorný a dobre vieš Zákony o cestnej premávke, ste ocenení medailami "Čestný chodec"! (odovzdávanie medailí).

Publikácie k téme:

Po prezretí materiálov o pravidlách cestnej premávky na tejto stránke sme sa s partnerom rozhodli vytvoriť model na štúdium pravidiel cestnej premávky v našej skupine.

Zhrnutie cieľovej prechádzky „Naučenie sa pravidiel cestnej premávky“ Cielená prechádzka „Učiť sa pravidlám cestnej premávky“ Ciele: objasniť a systematizovať predstavy detí o pravidlách cestnej premávky;

Zhrnutie priamych vzdelávacích aktivít v strednej skupine „Pravidlá cestnej premávky“ Ciele programu: naučiť deti udržateľným zručnostiam pre bezpečné správanie na ceste; kultivovať city u predškolákov.

Súhrn vzdelávacích aktivít k základom pravidiel cestnej premávky „Pravidlá cestnej premávky“ Abstraktné vzdelávacie aktivity o základoch pravidiel cestnej premávky v seniorská skupina: „Pravidlá cestnej premávky“ Úlohy: - konsolidovať.

Zhrnutie lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine „Vždy si zapamätajte tieto pravidlá“ Ciele: rozvíjať pozornosť a schopnosť orientácie v priestore. Naučte deti pravidlá prechádzať cez ulicu. Posilnite u detí pochopenie účelu.

Derkacheva Victoria Viktorovna
Vzdelávacia inštitúcia: MŠ MBDOU č.21, Stavropol
Stručný popis práce:

Dátum vydania: 2019-12-04 Derkacheva Victoria Viktorovna MŠ MBDOU č.21, Stavropol Opakovanie pravidiel cestnej premávky, dopravných značiek, semaforov. Úvod do profesie - inšpektor dopravnej polície.

Veková skupina: strednom predškolskom veku.

integrácia vzdelávacích oblastiach: umelecký a estetický rozvoj, komunikačný rozvoj.

Cieľ:rozvíjanie zručností pre bezpečné správanie na cestách.

Úlohy.

Vzdelávacie:

– zabezpečiť dopravné zákony;

systematizovať poznatky o dopravných značkách a ich význame;

– rozširovať a upevňovať vedomosti detí o semaforoch ;

– naučiť deti pravidlám bezpečného správania sa na ulici.

Vzdelávacie:

– rozvíjať pozorovacie schopnosti, vizuálnu pamäť;

– rozvíjať zmysel pre zodpovednosť pri dodržiavaní pravidiel cestnej premávky;

– rozvíjať kultúru komunikácie, obohacovať slovnú zásobu.

Vzdelávacie:

kultivovať vedomú pozíciu chodca;

– pestovať záujem a túžbu dodržiavať pravidlá cestnej premávky;

– naďalej pestovať dobrú vôľu, schopnosť reagovať a poskytovať pomoc.

Materiály a vybavenie:

– plagát „Poradenstvo na semafore“;

– karty o pravidlách cestnej premávky;

- zvukový reproduktor;

– detské piesne o pravidlách cestnej premávky;

– trojrozmerné usporiadanie vozovky;

- uniforma inšpektora dopravnej polície.

Predbežná príprava učiteľa:

– práca s referenčnou a metodologickou literatúrou;

– pracovať s internetovými zdrojmi;

– výber a príprava herných a zvukových materiálov;

– príprava potrebného vybavenia a materiálu.

Predbežná príprava detí: prezeranie obrázkov dopravných značiek, semaforov.

Plán lekcie.

1. Organizačný moment:

A) pozdravenie detí;

B) moment prekvapenia(motivácia k aktivite);

C) komunikovanie témy a účelu hodiny.

2. Hlavná časť:

A) teoretická;

B) hra vonku;

B) praktické.

3. Záverečná časť:

A) zhrnutie;

B) odraz.


Priebeh lekcie.

1. Organizačný moment.

- Ahojte chalani. Dnes máme nezvyčajnú lekciu a je to nezvyčajné, pretože musíte zistiť tému lekcie počúvaním piesne.

Hrá sa detská pesnička o pravidlách cestnej premávky.

– O čom je podľa vás táto pieseň? (odpovede detí).

– Táto pieseň je o...? (odpovede detí).

– Povedz mi, sme chodci alebo vodiči? (odpovede detí) Je to tak, vy aj ja sme stále chodci a preto, ako aj vodiči, musíme poznať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

– Téma našej lekcie: „Mladí chodci“. Počas lekcie si zopakujeme pravidlá cestnej premávky, dopravné značky potrebné pre chodca.

2. Hlavná časť.

"Aby ste sa nikdy nedostali do zložitých situácií,
Musíte poznať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky!”
Ako sa volá chodník, po ktorom chodia chodci? (odpovede detí).

- Výborne, chlapci!

– Ako sa volá cesta, po ktorej jazdia autá? (odpovede detí).

– Ak potrebujete prejsť cez cestu, čo by ste mali urobiť?(odpovede detí).

- Presne tak, treba prejsť cez cestu na priechode pre chodcov. Ako budeme vy a ja vedieť, kde je prechod pre chodcov? (odpovede detí).

- Správne chlapci, pomôže nám s tým značenie na vozovke, biele pruhy - „Zebra“. Sú potrebné, aby si chodci hneď všimli, kde majú prejsť cez ulicu a aby vodič videl, že sa tu môže objaviť chodec ( pozrite sa na usporiadanie ulice). A je tu aj značka „Priechod pre chodcov“, pozrime sa, čo je na nej zobrazené... Hrá sa pieseň „Road Sign“.

– Ale čo nám ešte pomôže, sa dozvieme v ďalšej skladbe. Hrá sa skladba „Traffic Light“.

- Chlapci, na reguláciu dopravy potrebujeme...... (odpovede detí).

- Presne tak, naša pesnička je o semafore. Na tabuli mám tri magnety: zelený, červený a žltý. Zapamätajme si a správne usporiadajme farby ako na semafore.

Červené svetlo - žiadna cesta

Žltá - počkajte trochu,

A zelená - môžete ísť.

- Chlapci, na akom semafore môžete prejsť cez cestu? (odpovede detí).

– To je pravda, ale pre chodcov sa semafor skladá z dvoch farieb, ktoré?(odpovede detí).

- Výborne. Teraz si zahráme vonkajšiu hru „Dopravné signály“.

Cieľ: rozvíjať schopnosť reagovať na špecifický signál semaforu.

Pokrok: V rukách vedúceho hry je vrece loptičiek (loptičiek) červenej, žltej, zelenej. Kapitáni striedavo vkladajú ruku do tašky a vyťahujú jednu loptičku. Ak kapitán vytiahne červenú alebo žltú loptu, tím zostane stáť; zelená – presunie sa na ďalší stojan. Tím, ktorý sa dostane do cieľa rýchlejšie, vyhráva.

- Výborne chlapci. Pozrite sa na nástenku, mám plagát s tipmi zo semaforu, ktoré si s vami musíme zopakovať.

Chlapi, zopakovali sme si základné pravidlá cestnej premávky. Chcem vám tiež priblížiť povolanie ľudí, ktorí dohliadajú na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Možno niektorí z vás vedia? (odpovede detí).

- Pozrime sa, kto to je? (dieťa vyjde oblečené ako inšpektor).

- Správne, toto je inšpektor dopravnej polície, čo má v rukách? (odpovede detí).

- Výborne, toto je prút. Tyč je potrebná na ovládanie pohybu áut a chodcov na cestách.

3. Záverečná časť.

Chlapci, pripomeňme si, čo sme sa dnes naučili.

Zhrnutie:

- Toľko dopravných značiek už poznáte. Ale kým ste ešte malé, po ulici by ste mali chodiť len s mamou a otcom. Na ulici buďte opatrní, dávajte pozor na dopravné značky a nikdy ich nerozbíjajte.

Emocionálny odchod z triedy.

Učiteľ navrhuje vybrať karty s obrázkom „slnka“ alebo „oblaka“. Každý študent si na konci hodiny vyberie kartu, na ktorej obrázok zodpovedá jeho nálade. Ukazuje sa, v čom emocionálny stav dieťa sa nachádza na konci hodiny.

- Výborne chalani, dobre si pamätali pravidlá cestnej premávky a pravidlá správania sa na ulici. Pri dodržiavaní pravidiel budete vzornými chodcami.

Zobraziť osvedčenie o zverejnení


, . .

Náhodné články

Hore