Статистика – ақпараттық дизайн. Ауа алмасу жылдамдығын өлшеу Ауа есігі мен термобейнелеуді біріктіріп пайдалану

282-сабақ

Сабақтың тақырыбы : Математикалық статистиканың есептері.

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік: Үйрету оқушылар өңдеу есептерін шешеді

ұғымдарды пайдалана отырып статистикалық мәліметтер:

өлшеу көлемі, өлшеу диапазоны, режимі

өлшемдер, орташа арифметикалық, медиана

өлшемдер, өлшем нұсқалары, көптік

опцияларды және деректерді кесте түрінде құрастыру,

диаграммалар, графиктер. Ұғымдарды енгізу: жиілік

опциялар, опциялардың жиілігі (пайызбен).

Дамытушылық:

Оқушылардың дағдыларын дамыту, есептер шығару

пайдалана отырып, статистикалық мәліметтерді өңдеу

кестелер, диаграммалар, графиктер түріндегі мәліметтер.

Логикалық және математикалық ойлауды дамыту.

Тәрбиелеу:

Сөйлеу және жоспарлау мәдениетін тәрбиелеу

жауап беру, саналы тәртіп, мәдениеттілік

сындарлы ойлау, сабақтағы белсенділік,

тақтаға және ішіне жазу кезіндегі дәлдік

дәптерлер, зерттелетін нәрсеге оң қызығушылық

пән.

Сабақтың түрі : Біріктірілген.

Сабақтың түрі: Статистикалық өңдеу бойынша есептерді шығару сабағы

деректер, кесте түріндегі деректерді пайдалана отырып,

диаграммалар, графиктер.

Оқыту әдістері: Репродуктивті.

Материалдық-техникалық жабдықталуы:

- Математика оқулығы

Мәскеу «Академия» баспа орталығы 201

- Математика оқулығыЖалпы білім беретін пәндер

әлеуметтік-экономикалық кәсіптер мен мамандықтар үшін

Мәскеу баспа орталығы «Академия» 2011 ж

- Математика Проблемалық кітап Жалпы білім беретін пәндер

Бастапқы және қосалқы кәсіптік білім беру

Мәскеу баспа орталығы «Академия» 2012 ж

- дидактикалық үлестірмелі материалдар (карталар

жеке жұмыс)

Сабақтың барысы

1. Сабақтың ұйымдастырушылық сәті

Есеп беру

2. Мақсатты бағдарлау

(Мұғалім сабақтың тақырыбын, мақсаты мен міндеттерін тұжырымдайды. Оқушыларды оқу әрекетіне ынталандырады. Мақсатқа жетуге апаратын сабақ кезеңдерінің ретін түсіндіреді)

3. Үй тапсырмасын тексеру.

4. Өтілген материалды бекіту сұрақтары.

1). Қарапайым статистикалық мәліметтерді өңдеудің негізгі кезеңдерін атаңыз.

2). Өлшем көлемі қалай аталады?

3). Өлшем аралығы дегеніміз не?

4). Өлшеу режимі дегеніміз не?

5). Арифметикалық орта дегеніміз не?

6). Өлшеу опциясы дегеніміз не?

7). Орташа өлшем дегеніміз не?

    Ақыл-ой жұмысының дағдыларын қалыптастыру

Есептерді тақтада шешу

Мәселе 1

Деректерді тарату кестесінде кейбір ақпарат жоғалды. Оны қалпына келтіріңіз. Егер өлшемнің көлемі 20 екені белгілі болса, өлшем ауқымы 6, ал режим 2 болады.

Опция

сомасы

Көпшілік

Шешім

Анықтама бойынша. «Сома» бағанында өлшем көлемі болуы керек, яғни. 20. Бұл көлем барлық көбейткіштердің қосындысына тең, яғни «0» нұсқасының еселігі 20 – (5+1+7+3) = 4-ке тең.

Ең үлкен еселік 7. Бұл 2-ге тең өлшеу режимі оның үстінде орналасқанын білдіреді, өйткені диапазон 6, ал ең үлкен нұсқа 3 ең кіші опциятең 3 - 6 = - 3. Бұл опцияны соңғы бос бағанға 5 еселігінің үстіне қоямыз.

Жауап:

Опция

сомасы

Көпшілік

Мәселе 2

Берілген мәліметтерді тарату гистограммасын пайдаланып табыңыз: мөлшерді, өлшем опциясын, көлемді, диапазонды. өлшеу режимі, режимнен ең алыс нұсқа және оның көптігі. Мәліметтерді тарату кестесін құру.

Шешім.

Опциялар саны гистограммадағы жолақтардың саны, яғни. 7. Өлшем көлемі барлық нұсқалардың еселіктерінің қосындысына тең, яғни. барлық жеті бағанның биіктіктерінің қосындысына тең: 3+2+7+3+5+4+1 = 25. Бөлу кестесі келесідей:

Опция

сомасы

Көпшілік

1). Ең үлкен нұсқа 10, ал ең кішісі 2.

2). Ауқым 8. (10 – 2) =8.

3). Өлшеу режимі 5-ке тең, өйткені ол басқаларға қарағанда жиі кездеседі - 7 рет.

4). Режимден ең үлкен қашықтықта 10 опция, оның еселігі 1.

Анықтамасы: Егер нұсқалардың көптігі өлшем көлеміне бөлінсе, біз аламыз жиілік опциялары . Бұл сан барлық деректердің қай бөлігі (үлесі) таңдалған опцияға тең деректер екенін көрсетеді.

Нұсқалардың жиілігін пайызбен де өлшеуге болады.

Опциялардың жиілігі (пайыз) =

Мәселе 3

Шағын аудандағы үш мектептің оныншы сыныбында орыс тілінен тест диктанты жүргізілді. Олардың нәтижелері бойынша алынған белгілердің таралу гистограммасы көрсетілген.

а) Табу: жұмыстардың жалпы саны, бестік жиілігі, пайыздық жиілігі

екі.

б) Мәліметтерді таратудың жиынтық кестесін толтырыңыз.

в) Жиілік таралу гистограммасын құру (пайызбен).

г) Жиілік үлестірімінің дөңгелек диаграммасын құру (пайызбен).

Шешім.

а) Гистограмма 40 екі, 50 үш, 75 төрт және 35 бес екенін көрсетеді. Барлығы 200 жұмыс болды. Бұл өлшеу көлемі. Бестердің жиілігі
, ал екінің жиілігі (пайызбен) болады

б) Барлық көбейткіштер белгілі болғандықтан, сіз бүкіл үлестіру кестесін толтыра аласыз:

Опция

сомасы

Көпшілік

Жиілік

0.25

0.375

0,175

Жиілік,%

37,5

17,5

в) Жиілік таралу гистограммасын құру үшін (пайызбен) бірінші және төртінші жолдарды қолданамыз. Біз төрт тік бағанды ​​аламыз. Негіздері алынған белгілерге сәйкес, ал биіктіктері табылған жиіліктерге тең (пайызбен).

г) шеңберді төрт секторға бөлу. Екі сектордың орталық бұрышы 360 0 20% құрайды. сол. 72 0 . Үш сектордың орталық бұрышы 360 0 25%, бұл тік бұрыш. Төрт және бес сектордың орталық бұрыштары сәйкесінше 135 0 және 63 0 тең.

5. Өтілген материалды бекіту сұрақтары.

1). Жиілік нұсқалары қалай аталады?

2). Варианттардың жиілігін пайызбен өлшеу үшін қандай формула қолданылады?

6. Сабақты қорытындылау. Үй жұмысы.

Тапсырма.

Берілген мәліметтерді тарату гистограммасын пайдаланып, табыңыз:

а) опция саны және өлшем көлемі;

б) өлшеу диапазоны мен режимі;

в) мәліметтерді тарату кестесі;

г) өлшеу нәтижелерінің орташа мәні.

Шешім.

1) Опциялар саны гистограммадағы жолақтардың саны, яғни. 9. Өлшем көлемі барлық нұсқалардың еселіктерінің қосындысына тең, яғни. барлық тоғыз бағанның биіктіктерінің қосындысына тең: 5+6+3+7+4+11+5+4+5 = 50. Бөлу кестесі келесідей:

Опция

сомасы

Көпшілік

2). Ең үлкен нұсқа 10, ал ең кішісі 2.

Ауқым 8. (10 – 2) = 8.

Өлшеу режимі - 7, өйткені ол басқаларға қарағанда жиі кездеседі - 11 рет.

3). Бөлу кестесі келесідей көрінеді:

Опция

сомасы

Көпшілік

4). Орташа арифметикалық шама - барлық өлшеу нәтижелерінің қосындысын өлшеу көлеміне бөлудің коэффициенті. Орташа мәнді бөлу кестесі құрастырылғаннан кейін есептеу ыңғайлы. Бұл жағдайда есептеулер келесідей болады:

1-сабақ: Ақпаратты топтастыру.

Мақсаттар:

  • тәрбиелік: алынған ақпаратты жүйелеуді үйрену, статистиканың негізгі ұғымдарымен таныстыру: жалпы деректер қатары, деректер қатары, өлшем көлемі, өлшеу нұсқалары, өлшеу жиілігі, жиілік нұсқалары, топтастырылған деректер қатарлары. Нақты мысалдарды пайдалана отырып, осы ұғымдарды табу алгоритмін қарастырыңыз;
  • дамуда: жалпылау, заңдылықтарды байқау қабілеттерін дамыту;
  • тәрбиелеу: зейінділікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Жабдық:презентация дискі.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру, оқушы білімін пысықтау.

Тақтада бірнеше оқушы: есептеңіз:

Бұл кезде дайын жауаптар немесе слайдтар арқылы үй тапсырмасын тексереміз.

III. Жаңа материалды түсіндіру.

Біз ғашық болып, армандап өмір сүреміз
Құлау және көтерілу.
Ал статистика табанды түрде тырысады
Біздің бүкіл өмірімізді сандармен көрсетіңіз.
Бұл статистика бәрін біледі
Кім туып, кім өледі
Қанша май бар ел қазылады,
Кім қандай журналдарды оқиды?
Қаншама сау, қаншама ауру,
Ақылдылар көп, басқалары көп,
Студенттер көп, жұмысшылар көп.
Статистика бізді күндіз-түні санайды.

Өздеріңіз ойлағандай, біздің сабағымыздың тақырыбы – статистика. Статистика – табиғат пен қоғамда болып жатқан сан алуан бұқаралық құбылыстар туралы сандық мәліметтерді алу, өңдеу және талдаумен айналысатын ғылым.

Бүгінгі сабақтың мақсаты – бізде бар ақпаратты топтастыру және ішінара талдауды үйрену.

Енді мен сізге алдыңғы тест үшін алгебра ұпайларын беремін. Ешбір жүйені қолданбай, мен сіздің журналыңыздан деректерді көшіріп алдым.

Осы деректерге қарамай-ақ жауап беріңіз, олардың арасында қандай сандарды табуға болады? (Жетекші сұрақтар: біздің бағалау жүйеміз қандай?(бес ұпай). Сонымен, біз мұнда қандай белгілерді көре аламыз? (1;2;3;4;5.)).Статистикада бұл деректер тізбегі Мүмкіндеп аталатын өлшемдер арасында кездеседі деректердің жалпы қатары(Деректерді ашамын).

3 3 4 4 5 3
5 4 3 4 3 4
4 4 4 5 3 3
2 3 3 4 3 4 3.

Бірақ қазір біз бұл жерде көрсетілген сандардың барлығы емес, тек 2 ғана екенін көреміз; 3; 4; 5. Сандар шыныменбіздің тізбекте кездесті, олар қоңырау шалды деректердің жанында.

Осы деректерге қарап, сіздің оқу үлгеріміңіз туралы не айта аламыз? ( жауап нұсқалары).

Деректерді талдауға тырыспасақ, біз өте аз айта аламыз. Бірақ талдау үшін жазба өте сәтсіз - жүйе жоқ, үлгі жоқ. Қай рекорд жақсырақ болады деп ойлайсыз? (жауап нұсқалары, өсу реті бойынша орналасуды шешеміз).

2; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 4; 4; 4; 4; 4; 4; 4; 4; 4; 4; 5; 5; 5.

Бұл деректер реті деп аталады топтастырылған деректер қатары.

Бізде қанша түрлі деректер бар? (4).

Әрбір нәтиже өлшеу опциясы деп аталады. Есте сақтау өте оңай - нұсқалардың бірі, тек әйелдік.

(Анықтаманы дәптеріңізге жазыңыз:Өлшеу опциясы – осы өлшеу нәтижелерінің бірі).

Деректер көлемі аз болғандықтан, ең көп бағалар «үш» және «төрттік», ең кішісі (құдайға шүкір!) «екі» деп айта аламыз. Бірақ қанша уақытқа? Мұндай бұлдыр деректер жеткіліксіз екені анық. Бізде неше екі бар? Үш? Төрттік? бестік?

Анықтаманы жазып көрейік: Әрбір опция деректер қатарында белгілі бір рет байқалады. Бұл сан опциялардың көптігі деп аталады.

Бақылау нәтижелерін, дәлірек айтқанда, өлшеулерді кесте түрінде ресімдейік: (Мен үстелден кейін бос орын қалдыруды ұсынамын, өйткені біз кестеге қосамыз).

опция сома
2 3 4 5
Көптік опциялары 1 11 10 3 25

Егер сіз барлық көбейткіштерді қоссаңыз, сіз статистикада сыныптағы бағалардың жалпы санын аласыз, өлшеу деректерінің жалпы көлемі өлшеу көлемі деп аталады; (Дәптеріңізге жазыңыз:Барлық өлшеу деректерінің саны – өлшем көлемі).

Сонымен, деректерді топтау аяқталды. Бізде екінің саны 1. Егер бұл жүз оқушының арасында болса, онда бұл көп емес, бірақ бестің ішінде болса ше? Яғни, нұсқалардың көптігін өлшем көлемімен байланыстыруымыз керек. Біздің нұсқа жалпы өлшем көлемінің қандай бөлігін құрайды? (Біз есептейміз:; ; ; .)

Біз сіз үшін жиілік опцияларын таптық.

(Жазыңыз: Жиілік опциялары = көптік опциялары/өлшеу көлемі).

Көбінесе бұл үшін жиілік процентке айналады, алынған нәтижелер 100% көбейтіледі;

Сонымен, нәтижелерді кестеге жазамыз.

опция сома
2 3 4 5
Көптік опциялары 1 11 10 3 25
жиілігі 0,04 0,44 0,40 0,12 1
Жиілік, % 4 44 40 12 100

Енді сіздің үлгеріміңіз туралы ақпарат анағұрлым түсінікті болды: сыныбыңыздағы үлгерім 96%, бұл пәннен жақсы оқитындар (оң бағаға ие). Жақсы нәтижеМұны атауға болмайды, өйткені барлығы 100% табысқа жетуі керек. Білім сапасы 52%, бұл оқитындар сапалық, яғни «4» және «5».

Біздің зерттеуімізден қандай қорытынды жасауға болады? Бізде өсуге мүмкіндік бар!

IV. Біріктіру.

No 19.3 Тапсырма сұрақтарын өзгертемін.

    Жасалайық жалпы деректер қатары. Салмағы 3 келіден аз, 15 келіден асатын қарбыздар табылмайды деп ойлаймын.
    3; 3,5; 4; 4,5; 5; 5,5; 6; 6,5; 7; 7,5; 8; 8,5; 9; 9,5; 10; 10,5; 11; 11,5; 12; 12,5; 13; 13,5; 14; 14,5; 15.

    Енді құрастырайық деректер қатары, яғни бізде бар нәрселер.
    5; 6; 6,5; 7; 8; 8,5; 9; 9,5; 10; 10,5; 11; 12.

  1. Енді біз алдыңғы мысалдағыдай кестені толтырамыз:
опция сомасы
5 6 6,5 7 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 12
Көптік опциялары 2 5 2 9 14 3 5 1 7 3 6 3 60
Жиілік 0,03 0,08 0,03 0,15 0,24 0,05 0,08 0,02 0,12 0,05 0,1 0,05 1
Жиілік, %. 3 8 3 15 24 5 8 2 12 5 10 5 100

(Қосымша сұрақтар әртүрлі болуы мүмкін: Ең ауыр және ең жеңіл қарбыздың айырмашылығы неде? Қарбыздың салмағы қандай? Мүмкіндігі төмен бе?)

(Сынып деңгейіне байланысты бұл жұмыс парағын үйде толтыруға немесе басқа үй тапсырмасын беруге болады.)

V. Сабақты қорытындылау.

(сабақта өткен негізгі ұғымдарды қайталаймыз, дәптерден осы ұғымдардың анықтамаларын табамыз).Үйге тапсырма: 19.4, 19.5.

Қазіргі уақытта жоғары сапалы заманауи бинокль сатып алғысы келетіндердің мүмкіндіктері өте көп. Жаһандық өндірушілердің жабдықтарының кең таңдауы әдеттен тыс үлкен, соның ішінде интернет-дүкендерде. Бірақ техникалық параметрлері бойынша сізге сәйкес келетінін және сонымен бірге бағасы бойынша сізге сәйкес келетінін таңдаған дұрыс.

Бұл құрылғы техникалық жағынан өте күрделі және қарапайым тұтынушыға оның сипаттамаларын түсіну кейде қиын. Мысалы, «30x60 бинокль» нені білдіреді? анықтауға тырысайық.

Дүрбінің қандай түрлері бар?

Таңдауыңызды жасай бастағанда, бақылау үшін қандай жуықтау түрі жеткілікті екенін шешіңіз, құрылғыны тек жарқын жарықта ғана емес, ымыртта да пайдаланасыз ба, ұзақ мерзімді бақылауға болатын жеңіл нұсқа сізді қанағаттандыра ма? мүмкін бе? Бірдей 30x60 бинокль үшін шолулар иесінің қажеттіліктеріне байланысты өте әртүрлі болуы мүмкін.

Сондықтан, дәл осы құрылғыны не үшін сатып алғаныңызды және оны қандай жағдайларда пайдаланғыңыз келетінін шешу өте маңызды.

Дүрбілер театрлық және әскери, теңіз немесе түнгі көру, сондай-ақ шағын жинақы болуы мүмкін - жарыстар кезінде стадионда болғандар үшін. Немесе, керісінше, астрономдардың бақылауларына арналған үлкендері. Әр сорттың өзіндік ерекшеліктері бар. Кейде олар айтарлықтай ерекшеленеді. Жақсы таңдау жасау үшін негізгілерімен танысайық.

Көпшілік дегеніміз не?

Бұл дүрбі сияқты құрылғының ең маңызды сипаттамаларының бірі. Көпшілік бізге қоршаған ортаны көбейту мүмкіндігі туралы айтады. Егер, мысалы, оның индикаторы 8 болса, онда максималды жуықтау кезінде сіз бақыланатын объектіні ол нақты тұрғаннан 8 есе аз қашықтықта көресіз.

Ең жоғары ұлғайту коэффициенті бар құрылғыны сатып алуға тырысу ақылға сыймайды. Бұл көрсеткіш бинокльді пайдалану жағдайлары мен орнына байланысты болуы керек. Далада бақылаулар үшін 6-дан 8-ге дейінгі ұлғайту сандары бар жабдықты пайдалану әдеттегідей. Дүрбіні 8-10 есе үлкейту – қолмен бақылауға болатын максималды көрсеткіш. Егер ол жоғары болса, оптика арқылы да күшейтілетін джиттер кедергі жасайды.

Айтарлықтай үлкейтетін бинокльдер (15-20х дейін) штативпен бірге қолданылады, оған арнайы адаптер немесе адаптер арқылы орнатылады. Үлкен салмақ пен өлшемдер ұзақ мерзімді киюге жарамайды және көп жағдайда қажет емес, әсіресе көрініс көптеген кедергілермен кедергі болған кезде.

Айнымалы үлкейтетін (панкратикалық) модельдер шығарылады. Олардағы үлкейту дәрежесі фотографиялық линзалар сияқты қолмен өзгертіледі. Бірақ құрылғының күрделілігіне байланысты олар қымбатырақ.

«30x60 бинокль» нені білдіреді немесе линзаның диаметрі туралы сөйлесейік

Кез келген бинокльді таңбалау оның объективінің алдыңғы линзасының диаметрінің өлшемін қамтиды, ол ұлғайту көрсеткішінен кейін бірден беріледі. Мысалы, «30x60 бинокль» нені білдіреді? Бұл сандар келесідей шешіледі: 30x - үлкейту коэффициенті, 60 - линза диаметрінің мм өлшемі.

Алынған кескіннің сапасы линзаның диаметріне байланысты. Сонымен қатар, ол бинокльден жарық ағынын анықтайды - диаметрі неғұрлым үлкен болса, соғұрлым кеңірек болады. Жаяу жүру жағдайлары үшін 6x30, 7x35 немесе төтенше жағдайларда 8x42 деп белгіленген дүрбілер әмбебап болып саналады. Егер сіз күндізгі уақытта табиғатта бақылаулар жүргізуді жоспарласаңыз және сіз айтарлықтай алыстағы объектілерге қарайтын болсаңыз, 8 немесе 10 есе үлкейтетін құрылғыны және диаметрі 30-дан 50 мм-ге дейінгі линзаны алыңыз. Бірақ ымыртта олар линзаларға аз жарық түсетіндіктен өте тиімді емес.

Спорттық іс-шаралардағы көрермендерге арналған ең жақсы дүрбі 8x24 шамасында параметрлері бар шағын (қалта өлшемі), олар жалпы түсірілімдер үшін жақсы.

Жарық жеткіліксіз болса

Жарықтандырудың нашар жағдайында (ымыртта немесе таң атқанда) линзаның диаметрі үлкен құрылғыны таңдау керек немесе үлкейтуді құрбан ету керек. Оңтайлы қатынас 7x50 немесе 7x42 болуы мүмкін.

Бөлек топ түнгі бинокль деп аталады - белсенді және пассивті линзалар жарқырауды болдырмайтын көп қабатты жабынмен жабдықталған. Олар ең аз жарықтандыру жағдайында қолданылады (мысалы, ай сәулесі). Белсенді құрылғылар толық қараңғыда да жұмыс істейді, өйткені олар инфрақызыл сәулелерді пайдаланады. Олардың кемшілігі - қуат көзіне тәуелділігі.

Ғарыш объектілерін зерттеуді ұнататындар (мысалы, Ай бетінің топографиясын қараңыз) кем дегенде 20 есе үлкейтетін жеткілікті қуатты бинокльді қажет етеді. Түнгі аспанмен егжей-тегжейлі танысу үшін әуесқой астрономға телескопты алғаны дұрыс, бұл жағдайда оны тіпті ең жақсы бинокльмен алмастыруға болмайды.

Көру бұрышы дегеніміз не?

Көру бұрышы (немесе оның өрісі) тағы бір маңызды сипаттама болып табылады. Бұл градустық мән қамту енін көрсетеді. Бұл параметр үлкейтуге кері тәуелді - қуатты бинокльдің кішкентай «көру бұрышы» бар.

Көру бұрышы кең бинокльдер кең бұрышты (немесе кең өріс) деп аталады. Ғарышта жақсырақ жүру үшін оларды тауға алып шығу ыңғайлы.

Көбінесе бұл көрсеткіш градуирленген бұрыш ретінде емес, 1000 м стандартты қашықтықта көруге болатын сегменттің немесе кеңістіктің ені ретінде көрсетіледі.

Басқа бинокулярлық сипаттамалар

Шығу көзінің диаметрі - бұл кіреберіс көзінің диаметрінің үлкейту мәніне бөлінген бөлігі. Яғни, 6x30 деп белгіленген бинокль үшін бұл көрсеткіш 5. Бұл жағдайда оңтайлы сан шамамен 7 мм (адамның қарашығының өлшемі).

Бұл жағдайда «30x60 бинокль» нені білдіреді? Бұл таңбамен шығу қарашығының өлшемі 2-ге тең болуы фактісі. Мұндай дүрбі жақсы жарықта тым ұзақ емес бақылау үшін жарамды, содан кейін көз шаршау және шамадан тыс жүктеме қаупіне ұшырайды. Егер жарықтандыру көп нәрсені қаласа немесе ұзақ мерзімді бақылау қажет болса, бұл көрсеткіш кем дегенде 5, ал жақсырақ 7 немесе одан да көп болуы керек.

Тағы бір параметр - диафрагма кескіннің жарықтығын «басқарады». Ол шығу көзінің диаметріне тікелей байланысты. Оны сипаттайтын дерексіз сан оның диаметрінің квадратына тең. Жарық аз болған жағдайда бұл көрсеткіштің кем дегенде 25 болғаны жөн.

Келесі тұжырымдама - фокус. Орталық болғандықтан, бұл тез шоғырланудың әмбебап құралы. Оның реттегіші құбырларды қосатын топсаның жанында орналасқан. Көзілдірік киетіндер үшін диоптивті реттейтін дүрбі болғаны жөн.

Тағы не маңызды

Дүрбілердің басқа да жаһандық сипаттамалары, соған қарамастан олардың таңдауында маңызды рөл атқарады. Өріс тереңдігі - бұл реттелетін фокусты өзгерту қажет емес, бақылау объектісіне сегменттің ұзындығы. Құрылғының үлкейтуі неғұрлым жоғары болса, соғұрлым ол төмен болады.

Дүрбінің адам көзіне тән стереоскопиялық (биноклярлық) қасиеті бар, ол объектілерді көлемде және перспективада бақылауға мүмкіндік береді. Бұл оның монокулярлы немесе телескоптан артықшылығы. Бірақ далада пайдалы бұл қасиет басқа жағдайларда кедергі жасайды. Сондықтан, мысалы, онда минимумға дейін азаяды.

Оптикалық жүйелерге сәйкес бинокль линза (театр, галилей) және призма (немесе өріс) болып табылады. Біріншісі жақсы апертураға, тікелей кескінге, төмен үлкейтуге және тар көру аймағына ие. Екіншіден, линзадан алынған инверттелген кескінді таныс кескінге айналдыратын призмалар қолданылады. Бұл бинокльдің ұзындығын азайтады және көру бұрышын арттырады.

Бөлшекпен өрнектелетін құрылғының жарық сәулелерін өткізу қабілеті деп аталады. Мысалы, жарықтың 40% жоғалуы кезінде бұл коэффициент 0,6 құрайды. Оның максималды мәні бір.

бинокулярлы дененің қандай түрі бар?

Оның басты артықшылығы - күш. Соққыға төзімді қасиеттер корпустың резеңке жабыны арқылы қамтамасыз етіледі, ол қолмен ұстағанда сенімділікті және ылғалды ауа-райында ылғалға төзімділікті қамтамасыз етеді.

Заманауи су өткізбейтін бинокльдердің тығыздалғаны сонша, олар 5 метрге дейінгі тереңдікте су астында біраз уақытқа дейін зиянсыз қала алады. Линзалар олардың арасындағы кеңістікті азотпен толтыру арқылы тұмандан қорғайды. Бұл қасиеттер туристер, аңшылар және табиғат зерттеушілері үшін маңызды. Зерттеушілер үшін қашықтық өлшегіші бар бинокль пайдалы, ал күңгірт беті бар құрылғы жануарларды көргенді ұнататындар үшін пайдалы.

Кескінді тұрақтандырғыш немесе кірістірілген компас сияқты жеке құрылғылардың кейбір стандартты емес функциялары бинокль құнын айтарлықтай арттырады және қажет болған жағдайда ғана қабылданады. Сізге шынымен қажет пе, мысалы, қашықтық өлшегіші бар бинокль қажет пе және бұл опция үшін артық төлеуге дайынсыз ба, өзіңіз шешіңіз.

«Көптік» термині математика саласына қатысты: бұл ғылым тұрғысынан белгілі бір санның басқа санның бөлігі болуының санын білдіреді.

Көптік ұғымы

Жоғарыда айтылғандарды жеңілдете отырып, бір санның екіншісіне қатысты еселігі бірінші сан екінші саннан неше есе артық екенін көрсетеді деп айта аламыз. Осылайша, бір санның екіншісіне еселік болуы шын мәнінде үлкенін қалдық қалдырмай кішіге бөлуге болатындығын білдіреді. Мысалы, 3-тің еселігі 6-ға тең.

Бұл «көптік» терминін түсіну бірнеше маңызды салдарларды шығаруды білдіреді. Олардың біріншісі кез келген санның оның еселіктерінің шексіз саны болуы мүмкін. Бұл шын мәнінде белгілі бір санға еселік болатын басқа санды алу үшін олардың біріншісін кез келген оң бүтін мәнге көбейту керек, оның өз кезегінде шексіз саны бар. саны. Мысалы, 3 санын кез келген натурал санға көбейту арқылы алынатын 6, 9, 12, 15 және басқа сандар 3 санының еселіктері болып табылады.

Екінші маңызды қасиет қарастырылып отырған санның еселігі болатын ең кіші бүтін санды анықтауға қатысты. Сонымен, кез келген санның ең кіші еселігі санның өзі. Бұл бір санды екінші санға бөлудің ең кіші бүтін нәтижесі бір болатындығына байланысты және бұл нәтижені қамтамасыз ететін санды өзіне бөлу. Тиісінше, қарастырылып отырған санның еселігі осы санның өзінен кіші болуы мүмкін емес. Мысалы, 3 саны үшін ең кіші еселік 3-ке тең. Дегенмен, қарастырылып отырған санның ең үлкен еселігін анықтау іс жүзінде мүмкін емес.

10-ға еселік сандар

10-ға еселік сандар басқа көбейткіштер сияқты жоғарыда аталған барлық қасиеттерге ие. Осылайша, аталған қасиеттерден 10-ға еселік болатын ең кіші сан 10 санының өзі екендігі шығады, сонымен қатар 10 саны екі таңбалы болғандықтан, кем дегенде екі цифрдан тұратын сандар ғана болуы мүмкін деген қорытынды жасауға болады. 10 еселігі.

10-ға еселік басқа сандарды алу үшін 10 санын кез келген натурал санға көбейту керек. Осылайша, 10-ға еселік сандар тізімі 20, 30, 40, 50 және т.б. сандарды қамтиды. Барлық алынған сандар 10-ға қалдықсыз бөлінуі керек екенін ескеріңіз, бірақ басқа сандардағы сияқты 10-ға еселік болатын ең үлкен санды анықтау мүмкін емес.

Сондай-ақ, қарапайым бар екенін ескеріңіз практикалық жолқарастырылып отырған нақты санның 10-ға еселі екенін анықтаңыз. Ол үшін оның соңғы цифры қандай екенін табу керек. Демек, ол 0-ге тең болса, қарастырылып отырған сан 10-ға еселік болады, яғни оны қалдықсыз 10-ға бөлуге болады.

Қан қысымын өлшеу әдістері

Қан қысымын дәрігер немесе медбике амбулаториялық немесе стационарда (клиникалық қан қысымы) өлшейді. Артериялық қысымды науқастың өзі немесе үйдегі туыстары да жаза алады - қан қысымын өздігінен бақылау (ҚҚБ). АБПМ амбулаторлық немесе стационарлық негізде медициналық қызметкерлермен жүргізіледі. Артериялық қысымды клиникалық өлшеу қан қысымының жіктелуін, тәуекелді болжауды және терапияның тиімділігін бағалауды негіздеу үшін ең үлкен дәлелдік базаға ие. Артериялық қысымды өлшеудің дәлдігі және тиісінше гипертонияның дұрыс диагностикасының кепілі және оның ауырлығын анықтау оны өлшеу ережелерін сақтауға байланысты.

Қан қысымын өлшеу үшін келесі шарттар маңызды:

1.1. Науқастың позициясы

Ыңғайлы жағдайда отыру: қол үстелде және жүрек деңгейінде: манжет иыққа қойылған, оның төменгі шеті шынтақтан 2 см жоғары.

1.2.Тозақты өлшеудің шарттары

    Зерттеуден 1 сағат бұрын кофе мен күшті шай ішуден аулақ болыңыз;

    симпатомиметиктерді қолдану тоқтатылады. мұрын және көз тамшыларын қоса алғанда;

    Қан қысымы 5 минуттық демалыстан кейін тыныштықта өлшенеді; егер қан қысымын өлшеу процедурасы алдында айтарлықтай физикалық немесе эмоционалдық стресс болса, демалыс кезеңін 15-30 минутқа дейін ұзарту керек.

1.3. Жабдық

    Манжет өлшемі сәйкес болуы керек өлшеміқолдар: манжеттің резеңке үрленген бөлігі иық шеңберінің кем дегенде 80% жабуы керек; ересектер үшін ені 12-13 см және ұзындығы 30-35 см манжет қолданылады ( орташа өлшемді); толық және жіңішке қолдар үшін сәйкесінше үлкен және кіші манжеттер болуы қажет;

    Өлшеуді бастамас бұрын сынап бағанасы немесе тонометр инесі нөлде болуы керек.

1.4. Өлшеу коэффициенті

    әрбір қолдағы қан қысымын бағалау үшін кем дегенде бір минуттық аралықпен кемінде екі өлшеу қажет; айырмашылығымен > 5 мм сын.бағ бір қосымша өлшеуді орындау; соңғы (жазылған) мән ретінде соңғы екі өлшемнің орташа мәні алынады;

    артериялық қысымның шамалы жоғарылауымен гипертонияны диагностикалау үшін бірнеше айдан кейін қайталама өлшеулер (2-3 рет) жүргізіледі;

    қан қысымының айқын жоғарылауымен және POM қол жетімділігі, жүрек-қан тамырлары ауруларының жоғары және өте жоғары қаупі бар, қан қысымын қайталап өлшеу бірнеше күннен кейін жүргізіледі.

1.5. Өлшеу техникасы

    манжетаны 20 мм сын. бағ. қысымға дейін жылдам үрлеңіз. SBP артық (импульстің жоғалуы арқылы);

    Артериялық қысым 2 мм рт.ст. дәлдікпен өлшенеді;

    манжеттегі қысымды шамамен 2 мм Hg жылдамдықпен төмендетіңіз. секундына;

    1 тон пайда болған қысым мәні SBP сәйкес келеді (Короткофф дыбыстарының 1-ші фазасы);

    тондар жоғалатын қысым мөлшері (5 Короткофф дыбыстарының фазасы) DBP сәйкес келеді; балаларда, жасөспірімдерде және жастарда бірден кейін дене белсенділігі, жүкті әйелдерде және кейбір патологиялық жағдайларда, ересектерде 5-ші фазаны анықтау мүмкін болмаған кезде, Короткофф дыбыстарының 4-ші фазасын анықтауға тырысу керек, бұл тондардың айтарлықтай әлсіреуімен сипатталады;

    егер тондар өте әлсіз болса, онда сіз қолыңызды көтеріп, қолыңызбен бірнеше қысу қозғалысын орындауыңыз керек, содан кейін өлшеуді қайталаңыз, бірақ фонендоскоптың мембранасы арқылы артерияны қатты қыспаңыз;

    Науқасты бастапқы тексеру кезінде екі қолдағы қысымды өлшеу керек: әрі қарай өлшеу қан қысымы жоғары болған жерде жүргізіледі:

    65 жастан асқан науқастарда. сағ қолжетімділігіҚант диабетінде және гипертензияға қарсы ем (АГТ) алатын адамдарда қан қысымын 2 минут тұрғаннан кейін де өлшеу керек;

    Сондай-ақ аяқтардағы қан қысымын өлшеу орынды, әсіресе 30 жасқа дейінгі науқастарда: өлшеу кең манжетті қолдану арқылы жүзеге асырылады (семіз адамдар сияқты): фонендоскоп поплитальды шұңқырда орналасқан; артериялардың окклюзиялық зақымдануын анықтау және сирақ-иық индексін бағалау үшін SBP тобында орналасқан манжетті және/немесе ультрадыбыстық әдіспен өлшенеді;

    Жүрек соғу жиілігі отырған күйде екінші рет қан қысымын өлшегеннен кейін радиалды артериядағы импульстен (кем дегенде 30 секунд) есептеледі.



Кездейсоқ мақалалар

Жоғары